Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 kwi 2024, o 04:15


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 71 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 12 sty 2013, o 21:39 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 mar 2012
Posty: 177
Pomógł: 9

w sumie to wszędzie pełno tych easy printów, więc sądziłem że jakiś dobry. Data przydatności niby dobra, ale kto tam wie w końcu to tylko taka nalepka była jak ceny się nakleja, wiec można łatwo przerobić. Może jeszcze spróbuje ją porozpuszczać trochę. A jaką polecacie kupić?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 sty 2013, o 00:29 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 26 lip 2012
Posty: 291
Lokalizacja: okolice Opola
Pomógł: 20

A jak wyciskasz bez igły to co też sam topnik leci? Może masz za cienką igłę?
No i ja zawsze na 10 min przed lutowaniem gdy wyjmę z lodówki kładę na grzejnik.

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 sty 2013, o 07:43 

Pomógł: 0

Naprawdę nie wiem po co kombinujecie z lodówką, sam w domu uzywajac TSF raz na miesiąc albo i rzadziej jedynie co musze zrobić to czasem podgrzać goracym grotem igłę, albo ostatecznie wymienić igłę która kosztuje parę groszy, żadnego wydziwiania z schladzaniem.
Wysłane z mojego XT910 za pomocą Tapatalk



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 sty 2013, o 12:34 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 mar 2012
Posty: 177
Pomógł: 9

bez igły tez nie leci, już rozwaliłem to oryginalne pudełko. Ogólnie to takie suche kamyki sie porobiły z tego, a w lodówce trzymam bo pisało żeby trzymać w lodówce i przed użyciem żeby miało temp. pokojową to tak robię właśnie



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 sty 2013, o 14:26 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 26 lip 2012
Posty: 291
Lokalizacja: okolice Opola
Pomógł: 20

To rzeczywiście musiałeś na jakąś przeterminowaną trafić.

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 sty 2013, o 17:37 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 mar 2012
Posty: 177
Pomógł: 9

To może jeszcze raz spróbuje kupić



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 sty 2013, o 08:21 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 28 wrz 2012
Posty: 30
Pomógł: 1

Kup np. Koki cena duzo wieksza, ale warto



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 sty 2013, o 08:35 

Pomógł: 0

Sam używam tej KE-R276LF-10CC http://renex.com.pl/pokaz_kategorie.php?cid=69
Od roku ją mam, jedynie co to kupiłem do niej specjalną igłę bodajże 2mm. i ją czasami muszę wydłubać szpilką, jak nie pomaga lekkie podgrzanie.
Nie zasycha w strzykawce, nic się nie kruszy.
Fakt kosztuje słono, ale czytając tak te wszystkie posty o tych tanich pastach odechciało by mi się lutować.....



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 sty 2013, o 08:55 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 14 maja 2012
Posty: 518
Pomógł: 6

rezasurmar napisał(a):
Sam używam tej KE-R276LF-10CC http://renex.com.pl/pokaz_kategorie.php?cid=69
Od roku ją mam, jedynie co to kupiłem do niej specjalną igłę bodajże 2mm. i ją czasami muszę wydłubać szpilką, jak nie pomaga lekkie podgrzanie.
Nie zasycha w strzykawce, nic się nie kruszy.
Fakt kosztuje słono, ale czytając tak te wszystkie posty o tych tanich pastach odechciało by mi się lutować.....

a igłę też tam kupujesz?

wytłumacz mi czy jeśli używamy tej pasty, to cyny już nie potrzeba?
kiedy stosujesz sam topnik + cynę osobno? (topnik jak widzę w renex ma tylko 8h twałości?)
czy coś mylę?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 sty 2013, o 09:06 

Pomógł: 0

8h po za pojemnikiem :P, czyli czas ile po za pojemnikiem na płytce pasta nie wyschnie i nie zacznie się kruszyć, ale jak ją podgrzejesz to dodając z zewnątrz topnika do bezołowiówki nadal polutujesz :).

Tak ta pasta to cyna :), cyna w paście, bezołowiowa, więc jest "sucha" tj. wymaga po pierwsze wyższej temperatury i bardziej zaawansowanych topników. Do każdego topnika masz podane charakterystyki dopuszczalnych temperatur, powyżej których następuje szybsze spalanie topnika. Co objawia się gorszą "zwiżalnością" elementów i padów.

Pasta w użyciu jest bardzo upierdliwa ;), sam stosuje ja tylko w wyjątkowych sytuacjach jak muszę przylutować spód obudowy układu który jest radiatorem do PCB. Czasem jak mam sporo elementów 0402 obok siebie to też czasem jej użyję, bo pacniesz pasty położysz element i Hotem ładnie się element sam wycentruje za pomocą samego napięcia powierzchniowego.

PS. Co do cyny i topnika osobno, praktycznie przy każdym SMD, mimo że w cynie jest topnik, stosuję topnik TSF, dzięki temu cyna dłużej utrzymuje zdolność do prawidłowego rozpływu (nie umiem tego inaczej wyjaśnić).

Zresztą zrób sobie prosty test, pocynuj grubszy przewód używając samej cyny, oraz zrób to samo z dodatkowym topnikiem, chodź by zwykłej kalafonii.
Sam często "maczam" grota w kalafonii, tzn. przecieram go o grudkę kalafonii, dzięki temu po wyczyszczeniu grota, położeniu na nim cienkiej warstwy świeżej cyny zachowujemy dłużej "czysty" grot w sensie zdolności lutowania. Bo przez częste stosowanie kalafonii i topnika trzeba częściej czyścić grot na gąbce, ale za to mamy ładniejsze i pewniejsze połączenia. Po za tym utleniona cyna na grocie gorzej przewodzi ciepło przez co przy każdym "dotknięciu" nowego punktu dłużej trwa przekazanie ciepła do elementu, przez co musisz bardziej zagrzać sam element i pad. Co niekorzystnie wpływa na części SMD (kondensatory szczególnie) i w chińskich płytkach PCB pady potem mają tendencję do odklejania.
Grot powinien zawsze świecić się jak psie jajca ;).



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 sty 2013, o 09:36 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 14 maja 2012
Posty: 518
Pomógł: 6

no to już zgłupiałem, myślałem, że ta pasta to najwygodniejszy sposób,
że położę na niej 5 elementów (najmniejsze to 0603 + atmega88 TQFP32),
podgrzeję hotem i po sprawie!

co zastosować, aby było najszybciej i najłatwiej?
pewnie oddać do montażu :lol:
tylko oni bez 500 szt. raczej nie zaczynają, a dla mnie to magazyn na 2 lata



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 sty 2013, o 09:45 

Pomógł: 0

A co masz do polutowania?

Jeżeli parę sztuk, to szkoda się bawić w pasy, normalnie dajesz topnik w paście na pady, kładziesz na to elementy, łapiesz tj. centrujesz je na padach pensetą chwytasz rezystory, kondensatory etc. po jednej stronie najpierw, scalaczek po przekątnych, a najlepiej po rogach i potem jak trzeba dodajesz na scalaka trochę pasy jeszcze i jedziesz. Nawet jak nie masz minifali to zwykłym grotem polutujesz bo przy dobrym topniku cyna będzie się ładnie rozpływać na nóżkach.



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 sty 2013, o 10:00 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 14 maja 2012
Posty: 518
Pomógł: 6

rezasurmar napisał(a):
A co masz do polutowania?

takie tam drobne chałupnictwo, najwyżej jedna płytka dziennie, ale mam jeszcze
przy tym i innym masę rzeczy do roboty, dlatego, szukam oszczędności czasowych,
bo siedzę od rana, do nocy niby przy drobnych czynnościach

dzięki za to, że nie wrobiłem się w pastę niepotrzebnie

a drut to jakiej grubości używasz? 0603



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 sty 2013, o 10:10 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 mar 2012
Posty: 177
Pomógł: 9

ja 0,5 mm używam, ale wydaje mi sie że trochę za gruby (jeśli pytasz o cynę), bo kolega rezasurmar chyba nie używa lutownicy transformatorowej tylko kolbowej, wtedy grot minifala podobno dobry jest



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 sty 2013, o 10:12 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 14 maja 2012
Posty: 518
Pomógł: 6

tak o cynę pytam, a przy okazji o grubość grotu,
czy minifalą też się lutuje takie 0603?

a drut z topnikiem, czy wystarczy topnik TSF?
kto pyta nie błądzi podobno :lol:



Ostatnio edytowano 14 sty 2013, o 10:15 przez wireless, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 sty 2013, o 10:15 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 mar 2012
Posty: 177
Pomógł: 9

Mirek całkiem fajny poradnik zrobił, możesz oglądnąć

LINK



Ostatnio edytowano 14 sty 2013, o 10:31 przez NCIS, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 sty 2013, o 10:17 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 14 maja 2012
Posty: 518
Pomógł: 6

NCIS napisał(a):
Mirek całkiem fajny poradnik zrobił, możesz oglądnąć

oglądałem, za kogo mnie masz :lol:



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 sty 2013, o 10:18 

Pomógł: 0

Minifalą polutujesz wszystko, chociaż zdarzało mi się wymieniać nawet TSSOPy transformatorówką ;).

0603 to bez problemu nawet "dużą" minifalą, ważny właśnie jest dobry topnik. Cyny używam standardowo 0,7mm, do cynowania grota 1mm, czasem sięgam po 0,5mm, ale bardzo rzadko.

Nauczyłem się dozować na grot odpowiednią ilość cyny, zresztą zawsze nadmiar możesz "strzepnąć" dlatego zawsze przy lutowaniu używam topnika bo nawet jak ten z cyny się już "wypali" mam świeży na elementach.

------------------------ [ Dodano po: kilkunastu sekundach ]

wireless napisał(a):
NCIS napisał(a):
Mirek całkiem fajny poradnik zrobił, możesz oglądnąć

oglądałem, za kogo mnie masz :lol:



Looknij sobie jeszcze filmy na stronie Renexu.



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 sty 2013, o 10:43 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 14 maja 2012
Posty: 518
Pomógł: 6

rezasurmar napisał(a):
0603 to bez problemu nawet "dużą" minifalą, ważny właśnie jest dobry topnik. Cyny używam standardowo 0,7mm, do cynowania grota 1mm, czasem sięgam po 0,5mm, ale bardzo rzadko.

Nauczyłem się dozować na grot odpowiednią ilość cyny, zresztą zawsze nadmiar możesz "strzepnąć" dlatego zawsze przy lutowaniu używam topnika bo nawet jak ten z cyny się już "wypali" mam świeży na elementach.


jakie to średnice minifali?
a ten drut to już z topnikiem jest? (czy "maczasz" go w jakimś innym (jakim?)
http://www.renex.com.pl/pokaz_kategorie.php?cid=132
interesuje mnie niestety bezołowiowy tylko

topnik 150°C-217°C jest 2 x droższy, czy to do bezołowiówki?

sorry, ale nie chciałbym źle kupić, a tanie to nie jest



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 sty 2013, o 11:12 

Pomógł: 0

Tak ten droższy jest do bezołowiówki, ale czasem używam go też do lutowania bardziej upierdliwych układów.

Sam lutuje zwykłą cyną LC60/40 z Cynela, pasty bezołowiowej używam tylko dlatego, że nie znalazłem pasty ołowiowej ;).

Nawet do cyny z topnikiem wewnątrz, używam topnika w pascie.

PS. Cyny - Drutu, nie maczam w topniku, bo było by to lekko bez sensu, topnikiem pokrywam pady na PCB, ewentualnie element, jeżeli jest to TSSOP, albo inne maleństwo o mikrusim rastrze.



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 sty 2013, o 11:24 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 14 maja 2012
Posty: 518
Pomógł: 6

rezasurmar napisał(a):
PS. Cyny - Drutu, nie maczam w topniku, bo było by to lekko bez sensu, topnikiem pokrywam pady na PCB, ewentualnie element, jeżeli jest to TSSOP, albo inne maleństwo o mikrusim rastrze.

nie jestem aż taki głupi ;) , chodziło o "maczanie" grotu (czy wystarczy topnik w cynie, jeśli jest?)
jeszcze nie napisałeś jaka średnica grotu minifala do takich elementów jak 0603 i atmega88 TQFP32



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 sty 2013, o 11:58 

Pomógł: 0

No no, nie mówię, że jesteś głupi, chodziło mi o to że czasem nie wiem czy jestem dobrze rozumiany ;).

Co do grota, to standard, PACE ma trzy rozmiary, Grot minifala do rączki PS-90 - PC11210490 Grot do rączki PS-90, 3.3mm, MINIFALA, SMD, oraz Grot do rączki PS-90, 2.4mm, MINIFALA, LONG, SMD no i najmniejszy Grot do rączki PS-90, 1.8mm, MINIFALA, SMD którego użyłem chyba tylko raz celem sprawdzenia.

Najczęściej lutuję tą 3.3mm, rastry w okolicach od 0.5mm w dół jeżeli jest to scalak w ciasnym środowisku tj. z upakowanymi w około elementami to zmieniam na ten 2.4mm fajny jest bo "miseczka" mniejsza mniej cyny się mieści i nie zlewają się tak potem pady, czy nóżki układów. Łatwiej się nim operuje na bardzo drobnych elementach.



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 sty 2013, o 12:02 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 14 maja 2012
Posty: 518
Pomógł: 6

rezasurmar napisał(a):
No no, nie mówię, że jesteś głupi, chodziło mi o to że czasem nie wiem czy jestem dobrze rozumiany ;).

Co do grota, to standard, PACE ma trzy rozmiary, Grot minifala do rączki PS-90 - PC11210490 Grot do rączki PS-90, 3.3mm, MINIFALA, SMD, oraz Grot do rączki PS-90, 2.4mm, MINIFALA, LONG, SMD no i najmniejszy Grot do rączki PS-90, 1.8mm, MINIFALA, SMD którego użyłem chyba tylko raz celem sprawdzenia.

Najczęściej lutuję tą 3.3mm, rastry w okolicach od 0.5mm w dół jeżeli jest to scalak w ciasnym środowisku tj. z upakowanymi w około elementami to zmieniam na ten 2.4mm fajny jest bo "miseczka" mniejsza mniej cyny się mieści i nie zlewają się tak potem pady, czy nóżki układów. Łatwiej się nim operuje na bardzo drobnych elementach.

nie mówię, że mówisz :)
dzięki za cierpliwość, poszukam takich grotów do quick 236, którą mam



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 sty 2013, o 12:09 

Pomógł: 0

Spoko, lutowanie to mój Konik ;).



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 sty 2013, o 12:18 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 14 maja 2012
Posty: 518
Pomógł: 6

rezasurmar napisał(a):
Spoko, lutowanie to mój Konik ;).

wiemy, wiemy ;)
chyba znalazłem, to sklep obok mnie 3 km, tam kupiłem stację quick 236
http://www.biall.com.pl/show,202450.html
popytam czy to na pewno minifala, bo coś za tania chyba - 12 pln

takie są
http://www4.biall.com.pl/BAZA_PRODUKTOW ... 3-21.1.pdf

... niestety miałem rację to nie minifale, minifala kosztuje 43 PLN :(
i na dodatek jest dostępna tylko 1mm - co robić Panie Premierze, jak żyć :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 sty 2013, o 12:42 

Pomógł: 0

Uwierz mi warto, stacja bardzo fajna. Dobrze umieszczony czujnik, powinna być bardzo dobra dynamika temperatury, tj. małe zmiany pod "obciążeniem" bo to spora wada w tańszych stacjach.
Sam minifali używam nonstop. Nie wyobrażam sobie lutowania SMD bez niej. Nawet DIP lutuję nią, bo w przypadku wymiany takiego wyświetlacza VLF który ma 400nóżek, przejeżdżam praktycznie dodając tylko cyny i nie muszę lutować pojedynczo.



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 sty 2013, o 12:46 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 14 maja 2012
Posty: 518
Pomógł: 6

ale 1mm to nie za mały grot?
innych nie ma do tej stacji

http://www.biall.com.pl/show,203035.html
teraz spojrzałem na dokładne wymiary, chyba jest ok



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 sty 2013, o 13:02 

Pomógł: 0

Malutki, ale do SMD powinien się sprawdzić, będziesz po prostu musiał częściej zadawać cynę, bo ma mały zasobnik. Dobry będzie do lutowania małego rastra. Do standardowych 0.8mm przydał by się większy, ale te to nawet można zwykłym lutować.



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 sty 2013, o 20:05 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 mar 2012
Posty: 177
Pomógł: 9

tyle że ten grot to chyba nie mini fala tylko ścięty stożek, co oznacza, że nie ma zagłębienia w środku, w sumie to też szukam takich grotów minifala



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 sty 2013, o 20:13 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 14 maja 2012
Posty: 518
Pomógł: 6

NCIS napisał(a):
tyle że ten grot to chyba nie mini fala tylko ścięty stożek, co oznacza, że nie ma zagłębienia w środku, w sumie to też szukam takich grotów minifala

to minifala
http://www.biall.com.pl/item,GROT_B07JP ... 03035.html



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 71 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO