Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 29 mar 2024, o 12:10


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 14 sty 2018, o 00:38 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 20 lut 2013
Posty: 167
Pomógł: 0

Witam. Pytanie do praktyków lutowania bezołowiowego. Tak się zdarzyło, że zmuszony jestem do używania "cyny" bezołowiowej. Kupiłem ostatnio w TME stop o takim składzie firmy CYNEL SAC 0307 (S-Sn99Ag0,3Cu0,7), ale nie jestem zbytnio zadowolony po pierwszych próbach jeśli chodzi o wygląd tych lutów. Ogólnie to są "brzydkie" matowe, wiem, że ogólnie te stopy PB free tak mają, ale może ma ktoś doświadczenie jak to wygląda przy innym składzie spoiwa ? To może tak strasznie istotne nie jest. Bardziej mnie ciekawi jakie macie doświadczenie z tym tzw. wąsami cynowymi ( whiskers) ??? Wolałbym uniknąć ewentualnych niespodzianek w przyszłość z powodu zastosowania złego stopu



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 sty 2018, o 15:26 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lut 2016
Posty: 248
Lokalizacja: Norwegia
Pomógł: 16

Luty mają być skuteczne a nie ładne :) Z mojego doświadczenia zawodowego wiem że trzeba prawidłowo dobrać temperaturę grotu lutownicy do posiadanego lutowia co nie jest wbrew pozorom takie łatwe.
Moim zdaniem kluczową rolę w osiągnięciu sukcesu z lutami bezołowiowymi pełni dobra lutownica, a o taką nie jest łatwo niestety. Mimo bogatej oferty na rynku, większość to zabawki. Czemu tak sądzę? bo żyję z tego :) Pracuję w serwisie elektronicznym i widzę że od momentu wprowadzenia obowiązku używania pb free, zaczęły się kłopoty z elementami lutowanymi na PCB które pracują w środowisku narażonym na wibracje.
Takie elementy jak przekaźniki, wszelkiego rodzaju złącza, gniazda, potencjometry czy encodery a nawet złącza śrubowe do których przykręcane są przewody o dużych przekrojach (a takie też pracują mechanicznie), takie właśnie elementy muszą być lutowane jak najmniej kruchym lutowiem. Inaczej po prostu punktu lutownicze pękają. Jeszcze gorzej jeżeli takie luty są niedogrzane, to znaczy wykonane z użyciem zbyt niskiej temperatury. Wtedy takie spoiwo staje się ziarniste i kruche.
Lutownica powinna naprawdę dobrze pilnować temperatury, ponieważ podczas lutowania większych powierzchni, grot szybko traci temperaturę i spoina powstaje po prostu wadliwa, krucha a lutowie ciągnie się jak klej.
Naprawiałem już setki urwanych gniazd HDMI, zimnych lutów na przekaźnikach czy najczęściej chyba mikro switchach które często są wciskane i luty po prostu pękają. Dla tego po pierwsze lutownica !!! ja używam od lat sprawdzonych lutownic ERSA Digital 80. jest paskudnie droga ale ja od 15 lat używam równolegle dwóch taki i nigdy nie miałem problemu bez względu na to jakiego spoiwa przyszło mi używać. Te lutownice są po prostu niesamowicie dobre. Zestaw grotów wymiennych (używam 4 rodzajów) pozwala mi na wykonanie każdego rodzaju połączenia lutowanego na każdej PCB oczywiście poza tymi BGA. Cyfra 80 w nazwie mojej lutownicy oznacza moc grzałki i to jest bardzo ważny parametr. Moim zdaniem każda lutownica z kontrolą temperatury której moc grzałki jest niższa niż 60W nie nadaje się do pracy. no ale to mój prywatny pogląd. W każdym razie ja nie mam kłopotów z lutowaniem bezołowiowym i nie jest to kwestia geniuszu ale zwykłego doświadczenia i dobrych narzędzi.

_________________
SP2LUB - LA1BUA



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 sty 2018, o 17:19 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 20 lut 2013
Posty: 167
Pomógł: 0

dzięki za odpowiedź ;) spróbować zwiększyć temp. miedzy 330 a 380 ale bez wizualnego efektu u siebie mam kolbę Xytronic 107ESD 60W jakoś daje radę ... coś kolega powie o składzie tej bezołowiówki ? ma to znaczenie, jakieś topniki dodatkowe ?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 sty 2018, o 18:59 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lut 2016
Posty: 248
Lokalizacja: Norwegia
Pomógł: 16

Ja używam cyny o o takim składzie: Sn 95,5 %, Ag 3,8 %, Cu 0,7 %. topnik w niej zawarty wystarczy aż z nadmiarem.
do lutowania małych elementów SMD na małych padach, ustawiam temp. grota w granicach 300 stopni grot płaski 4mm. :)
do większych rzeczy na PCB jak duże elektrolity w filtrach czy tranzystory mocy albo inne komponenty takich rozmiarów, podnoszę temp. do 350 stopni.
do dużych powierzchni, jak grubsze przewody czy inne temperaturo chłonne graty, zmieniam grot na gruby :) i temp. na 420 stopni. Przy mocy grzałki 80W, nie tracę temperatury.
Jednak wszystkie te ustawienia są zależne od wprawy z jaką się posługujesz swoją lutownicą.... no nie da się dać dobrych podpowiedzi jeżeli chodzi o lutowanie. To jak jazda na rowerze, umiesz i jedziesz :)

_________________
SP2LUB - LA1BUA



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO