Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 18:38


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 12 gru 2012, o 21:01 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 maja 2012
Posty: 233
Lokalizacja: Gdynia
Pomógł: 15

Macie jakiś dobry patent na opakowanie tych czujników? Nie chodzi mi o samą koszulkę termokurczliwą ale coś takiego jak na fotce.
Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 gru 2012, o 21:05 
Offline
Moderator zasłużony dla forum.atnel.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lip 2012
Posty: 3187
Lokalizacja: Kraków - obok FAB5 ATMEL'a
Pomógł: 89

A co to jest? Jakaś rurka?

Sądzę że najważniejsze jest zaizolowanie wyprowadzeń układu DS od wpływów atmosferycznych (mówiąc łopatologicznie żeby nie zardzewiało) oraz żeby nie doszło do zwarć między końcówkami.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 gru 2012, o 21:08 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 maja 2012
Posty: 233
Lokalizacja: Gdynia
Pomógł: 15

Jaglarz napisał(a):
A co to jest? Jakaś rurka?

Sądzę że najważniejsze jest zaizolowanie wyprowadzeń układu DS od wpływów atmosferycznych (mówiąc łopatologicznie żeby nie zardzewiało) oraz żeby nie doszło do zwarć między końcówkami.


Tak robię o dawien dawna używając koszulek termokurczliwych.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 gru 2012, o 21:09 

Pomógł: 0

No ja ostatnio wymyśliłem z racji powstającego "sterownika" dla szfagra, że pozanurzam je w silikonie, albo jakieś żywicy i zostawię do wyschnięcia takie sopelki ;), bo nie znalazłem nigdzie cieńkościennej rurki miedzianej, by to maleństwo wlazło. Można by potem delikatnie zaklepać ;), albo zalać klejem.

Obudowa pędzelka z Avonu do nakładania podkładu by się nadała, ale żona nie odda ;).



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 gru 2012, o 21:16 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 maja 2012
Posty: 233
Lokalizacja: Gdynia
Pomógł: 15

rezasurmar napisał(a):
No ja ostatnio wymyśliłem z racji powstającego "sterownika" dla szfagra, że pozanurzam je w silikonie, albo jakieś żywicy i zostawię do wyschnięcia takie sopelki ;), bo nie znalazłem nigdzie cieńkościennej rurki miedzianej, by to maleństwo wlazło. Można by potem delikatnie zaklepać ;), albo zalać klejem.


No tak tylko jak z przewodnością cieplną i dokładnością po takim zabiegu? Myślę, że można to sprawdzić odczytując temperaturę z dwóch czujników równolegle w opakowaniu i bez.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 gru 2012, o 21:18 

Pomógł: 0

Grubo tego nie będzie, bardziej niż dokładność wzrośnie bezwładność temperaturowa, tj. o spadek dokładności się nie martwię, a i bimbrowni tym mierzyć nie będę ;). Kurom, kozie i Huskym to 0,5C w te czy w te nie robi różnicy ;).

PS. Silicon dosyć dobrze przewodzi ciepło. Ale testa mogę zrobić, nawet postawię obok mojego fluka z termoparą i się zobaczy jak to z tą dokładnością jest :).



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 gru 2012, o 21:24 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 maja 2012
Posty: 256
Pomógł: 3

Na elektrodzie był ten temat poruszany, ktoś bodajże żywicą epoksydową to zalewał i tak źle przy zmianach temperatur podobno nie było :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 gru 2012, o 21:45 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 06 paź 2011
Posty: 92
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 2

Ja zawsze wsadzam czujnik do koszulki termokurczliwej (takiej z klejem) w ten sposób, że zostawiam mniej więcej połowę główki czujnika odkrytego a pozostała część, włącznie z wyprowadzeniami są zaizolowane tym właśnie klejem znajdującym się w rurce.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 gru 2012, o 22:20 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 17 mar 2012
Posty: 74
Lokalizacja: Okolice Gdańska
Pomógł: 3

Rurki aluminiowe i mosiężne w każdej Castoramie/Obi/itp da się dostać - w metrowych kawałkach. Mosiężne nawet mają całkiem cienkie ścianki. I inne profile z metali kolorowych.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 gru 2012, o 22:20 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lut 2012
Posty: 778
Pomógł: 9

Ja nie wiem po co kombinować jak taki czujnik można kupić za 10zl :D
Juz nie raz wrzucałem linka z eBaya :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 gru 2012, o 23:45 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2012
Posty: 119
Pomógł: 3

Same takie tulejki można znaleźć na aledrogo, cena o ile dobrze pamiętam ok 4zł/sztuka.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 gru 2012, o 08:52 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 cze 2012
Posty: 420
Lokalizacja: Poznań
Pomógł: 5

No to może tutaj moja wiedza się na coś przyda:) I sprzedam moim zdaniem idealny patencik :)

Sposób 1 (łatwo dostępny* i "elegancki")
Bierzemy antenę teleskopową od jakiegoś "jamnika" - nie może być "nowej generacji" bo te mają antenę składającą się z dwóch segmentów i nie pozyskamy odpowiedniej grubości rurki żeby włożyć tam TO-92. Plusem tego rozwiązania jest to że mamy bardzo cienkościenną rurkę mosiężną w dodatku pokrytą zazwyczaj chromem, która idealnie przewodzi ciepło a w dodatku daje się lutować. Odcinamy właściwej długości fragment i ... musimy to w jakiś sposób zaślepić - ja do tego celu używam cyny. Można sobie rozgrzać mocną lutownicą, w tygielku jakimś, albo nad kuchenką gazową, albo jeszcze inaczej (zależy jakie macie zaplecze) tak że cyna zaślepi rurkę z jednej strony - w przypadku gdy nie wyjdzie nam to zbyt estetycznie można to obrobić papierem ściernym, pilnikiem choć ja tylko obrabiam (wyrównuję na gładko) "dno", a powierzchnia boczna jest idealna - chromowana. Do tak przygotowanego elementu wciskam pastę termo-przewodzącą, i polutowany czujnik czy to DS1820 czy LM35 ... Potem zalewamy silikonem lub jakąś żywicą i czujniczek gotowy. Wyprowadzenia warto przyciąć tak żeby wystawał tylko kabel i to zalać - kabel najlepiej o przekroju okrągłym w otulinie silikonowej - wtedy uzyskuje się fajną elastyczność :)

Oczywiście tak samo można postąpić z mosiężną rurką z castoramy o której pisał wyżej Kolega, ale nie będzie chromowana i będzie miała grubszą ściankę (większą bezwładność)

Sposób 2 (trudno dostępny i "gorszy efekt - choć ciekawy")
Każdy orze jak może ... widzieliście jeden z zegarów Mirka obudowany w dystrybutor papieru/chusteczek czy coś podobnego z OBI? Po prostu cudowne wykorzystanie nietypowej obudowy :) Ja tez tak czasami mam - wpada coś w łapki i do czego by to można ... no i na obudowę czujnika idealnie również nadaje się łuska po pocisku :) Znalazłem kiedyś kilka takich - są zaślepione, mosiężne i cienkościenne tylko pojęcia nie mam co co za naboje były, bo nigdy w koszarach nie spałem :) Oczywiście ja ich nie rozbierałem - były już "użyte" :).
Obrazek


Mam nadzieję że patenciki komuś się przydadzą :)


*moja antena pochodziła z jakieś unitry czy telefunkena i pozyskałem z niej 4 takie rurki - możliwe że Twoja antena nie będzie mosiężna tylko jakieś badziewie więc głowy nie dam że pomysł zadziała.

_________________
Wysłane z nowego ATB 1.05beta + ATB ETHERNET



Ostatnio edytowano 13 gru 2012, o 10:19 przez NIEBO!, łącznie edytowano 3 razy

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 gru 2012, o 08:58 

Pomógł: 0

Łuska z KBK AK, albo od ślepaków jest odpowiedniego rozmiaru, tylko przy rozbieraniu radzę uważać, dobrze je najpierw zamrozić ;).



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 gru 2012, o 12:42 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 kwi 2012
Posty: 41
Lokalizacja: Żywiec
Pomógł: 4

Tutaj można kupić rurki http://sklep.hart-metale.pl/rury-miedzi ... 4,111.html i zalać klejem w stylu http://www.nowyelektronik.pl/searchskle ... azwa=Kleje
Będę robił w ten sposób kilka czujników do sterownika c.o.
Do tej pory czujnik wkładałem do koszulki termokurczliwej z klejem tak aby połowa Ds-a była odkryta.
Zobaczymy czy zda egzamin;) Z drugiej strony +/- 1-2st przy c.o. nie robi różnicy:)

_________________
Krzysztof



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 gru 2012, o 13:26 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 gru 2012
Posty: 126
Pomógł: 0

Witam,
na allegro można kupić rurki do Ds-ów. Sam kupiłem i jestem zadowolony. Cena to około 5zł/szt.
Pozdrawiam.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 gru 2012, o 14:32 

Pomógł: 0

qutrit napisał(a):
Witam,
na allegro można kupić rurki do Ds-ów. Sam kupiłem i jestem zadowolony. Cena to około 5zł/szt.
Pozdrawiam.


Możesz podać namiar na sprzedawcę?



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 gru 2012, o 16:57 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2012
Posty: 119
Pomógł: 3

Wspominałem już o aledrogo wcześniej.
Po wpisaniu "osłonka na czujnik" wyskoczy to co potrzeba. No chyba, że ktoś jeszcze gdzieś to sprzedaje pod inną nazwą.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 gru 2012, o 17:26 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 kwi 2012
Posty: 41
Lokalizacja: Żywiec
Pomógł: 4

Jak to są te rurki ze stali nierdzewnej to szkoda kasy.
Termometr będzie miał przekłamania. Ważna jest przewodność cieplna, a chyba w miarę dostępnym materiałem jest miedź, aluminium. Ponadto trzeba rurkę zalać specjalną żywicą do elektroniki, która przewodzi ciepło lub jakimiś klejami, pastami itp specjalnie do tego przeznaczonymi.
DS18B20 ma zakres tylko do +125stC więc nie ma co sobie głowy zawracać rurkami, to nie termopara np typu K.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Przewodno% ... 87_cieplna

_________________
Krzysztof



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 gru 2012, o 16:24 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 gru 2012
Posty: 126
Pomógł: 0

Proszę w allegro wpisać 'Osłona / obudowa czujnika temperatury' lub po prostu 'DS18b20' i powinny się wyszukać te osłony :)
Może i przewodność słabsza niż Al lub Cu ale za to są wykonanie z cieniutkiej rurki. Ponadto pracując w wilgotnym środowisku mniej się utleniają niż Al lub Cu. Bardziej chodzi oto aby DS był w jakiejś obudowie niż tak 'zwykle' na kablu. Chyba wszystkie termometry sprzedawane na rynku wyposażone są w czujniki, które są w obudowach.
Pozdrawiam.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 sty 2013, o 12:38 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 01 sty 2013
Posty: 169
Pomógł: 0

Do wszystkich powyższych patentów, chcę dodać jeszcze jeden:

Można czujnik wykonać tak, aby w rurce zalać tylko fragment czujnika, np 1/4 (ten, z którego wystają nóżki). Wówczas element który mierzy temperaturę ma taką samą bezwładność cieplną. jaką ma na samych przewodach (pomijam różnice przewodności temperatury przez nóżki zalane i nie zalane), a efekt sztywności czujnika i zabezpieczenia przewodów mamy osiągnięty.

Swojego czasu zrobiłem taki czujnik wkręcany. Nakrętka (taka na klucz 17 lub 19 ) wspawujemy w rurę którą płynie ciecz a w śrubie do tej nakrętki z uszczelką (dobrze jak jest krótka) wiercimy otwór wiertłem o średnicy DSa następnie przylutowanego DSa przeprowadzamy przez śrubę, tak aby sam układ wystawał poza śrubę. Zalewamy wszystko żywicą epoksydową i śrubę z wystającym przewodem z jednej strony i czujnikiem z drugiej, wkręcamy w rurę. W ten sposób, czujnik BEZPOŚREDNIO mierzy temperaturę przepływającej i otaczającej go cieczy.

Można jeszcze pokusić się na zwiększenie bezwładności cieplnej czujnika w jakichś krytycznych punktach, gdzie wymagana jest natychmiastowa reakcja (trzeba jednak niestety pamiętać o 750ms). Wówczas można spiłować nadmiar obudowy czujnika. Nie wiem dokładnie ile, ale struktura półprzewodnikowa nie jest duża. Dużo za to jest tworzywa na obudowę, które można spiłować. Osiągamy wówczas natychmiastową reakcję na zmianę temperatury ( no oczywiście plus te 750 ms).



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 sty 2013, o 11:41 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 gru 2012
Posty: 126
Pomógł: 0

Zależy gdzie dany czujnik ma pracować. Ponadto trzeba wziąć pod uwagę ze czujnik ma 'ściętą' obudowę. W różnego rodzaju rurach zazwyczaj wycinamy otwór okrągły. W związku z tym nie równa warstwa kleju może powodować naprężenia i rozszczelnienie wokół czujnika. Piszę to ze względu na zastosowanie czujnika np. w rurze z gorącą/ciepłą wodą użytkową - czyli mamy w takiej rurze spore różnice temperatur i stosunkowo duże ciśnienie.
Zaletą osłonki/rurki na Dsa jest to, że jest okrągła i można ją szczelnie wpasować w otwór. Ale tak jak napisałem wcześniej wszystko zależy od miejsca zastosowania czujnika.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 sty 2013, o 17:02 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 01 sty 2013
Posty: 169
Pomógł: 0

Klej dwuskładnikowy typu DISTAL, bardzo dobrze spisuje się w powyższym zastosowaniu Stosuję od dawna, i z tego powodu nie było żadnych awarii a pracuje w rurze do CO.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 sty 2013, o 19:46 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 mar 2012
Posty: 177
Pomógł: 9

Ciekawe czy ta obudowa ze stali nierdzewnej wytrzymała by B327



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 sty 2013, o 19:53 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

tak wytrzymuje , ale można też zapakować w szklaną rurkę ja mam ds-a w wytrawiarce upakowanego w rurce szklanej obok grzałki ot taka cienka
mała probóweczka :)

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 sty 2013, o 09:32 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 60
Lokalizacja: Bieszczady/Krosno
Pomógł: 4

Kiedy zaczynałem budowę wytrawiarki też miałem problem jak zabezpieczyć czujnik przed B327 po rozważeniu różnych rozwiązań doszedłem do wniosku że najlepiej będzie zrobić to w rurce szklanej. Zakupiłem zwykłą rurkę do wina przyciąłem na końcu prostego odcinka potem podgrzałem palnikiem gazowym i rurka ładnie się zaokrągliła na końcu, włożyłem do środka czujnik i jeszcze zalałem olejem transformatorowym na górze zaślepione termoglutem.
augustyn1



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 sty 2013, o 19:41 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 gru 2012
Posty: 147
Lokalizacja: Zadupie/Wrocław
Pomógł: 6

Jeśli chodzi o sprzedawców z Allegro, to George154 posiada takowe osłonki aktualnie w sprzedaży - cienkościenne miedziane, pokryte cyną za 2,25zł za sztukę. Nie wiem jeszcze, jak będą się sprawowały, bo dopiero wczoraj je zamówiłem i czy posiada ich więcej (aktualnie ma 2 wystawione aukcje, z czego większość się sprzedała), ale namiar w razie poszukiwań jest.

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 sty 2013, o 17:34 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 sty 2013
Posty: 844
Lokalizacja: Przemyśl
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 43

http://www.radpol.com.pl/index2.php?opt ... 2&spec=177 - tulejka
http://sklep.avt.pl/p/pl/62955/klej+ter ... ue+5g.html klej termoprzewodzący

Ja jeszcze końcówki zaklejam klejem typu distal, wszystko wygląda estetycznie i jest szczelne. I najważniejsze: koszt takiego rozwiązania jest minimalny :)

_________________
Klimatyzacja Przemyśl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 maja 2017, o 17:16 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 20 lut 2013
Posty: 167
Pomógł: 0

Sory za takie odkopywanie ale szkoda zakładać nowego tematu jak tutja ten problem był poruszany. Mianowicie miałem zabezpieczony czujnik (LM35): włożony do rurki szklanej po olejku do celów kulinarnych :D sam czujniczek zalany olejem chyba sylikonowym ... a góra "zaślepiona" właśnie klejem DISTAL ... i tu zaczyna się problem ... kilka dobrych miesięcy wszystko było dobrze ... zawsze zaraz po trawieniu zlewałem B327 więc czujnik długo się nie "moczył" ... z czasem zauważyłem że zaczęło ubywać tego oleju sylikonowego ... ciekawe gdzie niby odparował ?

hmm ... ostatnio zostawiłem jednak wytrawiarkę napełnioną przez 3 dni ... i gdy dzisiaj przyszło do trawienia to nastąpił zonk ... oglądam czujnik i wygląda na to że do środka dostał się jakimś cudem wytrawiacz ... wygląda jakby przepuściło między przewodem a klejem ... PS. za cholerę nie wyciągne tego czujnika z tej rurki ... więc połączenie szkło klej dobrze trzymie ...

Koniec końców pytanie za 100 pkt. jaki klej w końcu zastosować żeby takich cudów nie było ... :(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 maja 2017, o 17:48 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

Silikon?

Sent from my Mi-4c using Tapatalk



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 maja 2017, o 19:09 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 20 lut 2013
Posty: 167
Pomógł: 0

ogólne to stwierdzenie ... konkret potrzebuję :) najlepiej praktyka ... gdybać nie pomoże



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO