Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 18 kwi 2024, o 04:13


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
PostNapisane: 22 lut 2016, o 21:20 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 wrz 2014
Posty: 1530
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 55

Super :)
Ale fajne, niedługo elektrolity odjadą w niebyt elektroniczny !!

_________________
--... ...-- - --- -- . -.-



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 lut 2016, o 21:22 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 wrz 2014
Posty: 1530
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 55

SIGPIPE napisał(a):
Nefarious19 napisał(a):
Trzeba zrozumieć zjawisko, niejako poczuć to nawet. Wtedy widać wszystko jak na dłoni.

Dokładnie, jestem przeciwny pchania wszędzie w bezmyślny sposób kondensatorów o tak małym ESR/ESL i tak dużej pojemności. Trzeba rozumieć zjawiska zachodzące w układzie, rolę każdego elementu jaką pełni w układzie a nie polegać na artykule marketingowym.

To prawda, jak dasz 100 mikro i zasilacz go spróbuje załadować na maxa, to może być..... Bum :D

_________________
--... ...-- - --- -- . -.-



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 lut 2016, o 22:10 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Toteż ja już na blogi pisałem ale takie uproszczone porady dla osób które w ogóle nie mają doświadczenia z dobieraniem kondensatorów filtrujących. I brzmiało to mniej więcej tak, że

"jeśli nie wiesz jakie zasady tym rządzą to możesz śmiało dawać w ciemno 100 nF (ceramik) i mały elektrolit od kilku uF do powiedzmy max 47 uF jeśli będą spore prądy"

Po czym często nawet na tym forum znajdują się początkujący którzy piszą prośbę np o sprawdzenie schematu albo pytanie dlaczego mają np problem z tym że czasem po wyłączeniu urządzenia na chwilę im się procek nie chce jakby zresetować" ...

Co ciekawe piszą że są po artykule z mojego bloga a na schemacie swoim do sprawdzenia i na PCB dowalili nie 10 uF, nie 22 uF nawet nie 47 uF ale np 100 uF albo 220-470 a bywały pojedyncze przypdaki gdy ktoś przy procku dał 1000 uF !!!

Na moje pytanie dlaczego dał tak duże kondki - człowiek z rozbrajającą szczerością odpisuje ..... "aaaa bo pamiętam że jak się kiedyś robiło wzmacniacze audio to zawsze warto było dać jak największy elektrolit na wyjściu "

no i wtedy ręce opadają ;) ....

Dlaczego o tym piszę - bo rozumiem, że początkujące osoby mogą mieć problemy z tym jak dobrać kondensatory no ale mega zdziwienie budzi fakt, że pomimo przepisu aby nawet w ciemno się to udało - robią to często po swojemu czyli źle i później się dziwią skąd problemy ...

Ten wątek i te dyskusje plus linki też do fajnych not PDF które tu się pojawiły mam nadzieję, że pozwoli wielu początkującym się też poduczyć pewnych rzeczy w tym zakresie ....

I dokładnie warto pamiętać, że jeśli już decydujemy się na kondensatory LOW ESR to spokojnie można sobie pozwolić na jeszcze większe obniżenie wartości pojemności takiego kondka ... Dlatego ja na początku tego wątku pisałem że jeśli już stosuję taki pojedynczy kondek ceramiczny to o wartości 10 uF czasem choć rzadziej 20 uF ... ale już nie większe ... nawet 4,7 uF albo i 1uF byłby dobry często ...

Jak widać zły dobór kondensatorów filtrujących może przeszkadzać zarówno gdy się zastosuje zbyt małą pojemność przy pewnej sporej wartości prądów jakie płyną w układzie podczas normalnej pracy ale także zbyt dużą pojemność szczególnie gdy prądy są mniejsze ... a jeszcze gorzej byłoby wsadzić taki 100 uF ceramiczny ;) bo on sam stanie się pożeraczem prądu podczas włączania zasilania.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 lut 2016, o 23:28 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 wrz 2014
Posty: 1530
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 55

Niestety za dużo wiedzy jest czasem gorsze niż jej brak. Zrobiłem (fizycznie) trzy układy z różnymi prockami, bazując wyłącznie na artykułach z blogu Mirka i działają bez zarzutu. Procesor avr 8 bit to duży prąd i mała częstotliwość i tak się go powinno traktować. Jak się kombinuje za dużo, to właśnie potem wychodzi - 100uF i BUM :)
Bo moja babcia to mówiła, że dużymi drutami to ładniejsze sweterki wychodzą.....
Cytując z noty Intersil'a.
Musimy odpowiedzieć sobie na 4 pytania, zanim złapiemy w łapki kondensator:
1. Jak duży?
2. Gdzie go umieścić?
3. Jaki rodzaj (ceramik, tantal, mika, itd...)?
4. Ukryte pytanie - w jakiej obudowie?

To ja, jako początkujący, wolę prostą informację - daj 100nF i 10uF przy samym Vcc i nie kombinuj.

Jak się już nauczę, zrobię jakiś działający super układ i zacznę go optymalizować, np. żeby tanio wyszedł przy 1000 sztukach, to wtedy szukam dalej.

P.S. Zrobiłem taki układ i optymalizuję, stąd ten wątek haha :D

_________________
--... ...-- - --- -- . -.-



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 lut 2016, o 11:53 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 paź 2014
Posty: 233
Lokalizacja: Rzeszów
Pomógł: 11

sq5rix napisał(a):
Super
Ale fajne, niedługo elektrolity odjadą w niebyt elektroniczny !!


Myślę, że nie tak szybko. W układach zasilania (tam gdzie wachluje się dużymi mocami) nadal zostaną. SMD nie zdzierżą takich prądów.

Zaintrygował mnie trochę ten temat, więc przeprowadziłem mały eksperyment. Zrobiłem kilka pomiarów posiadanych przeze mnie kondensatorów (z wylutu)

Obrazek

Niestety, nie do końca potrafię zinterpretować jego wyników jeśli chodzi o kondensatory SMD. Dlaczego ze wzrostem częstotliwości maleje ich pojemność? Może nie ma to takiego znaczenia, bo ESR maleje prawie 500 razy.

Jak wiecie, ESR bardzo zależy od pojemności i od częstotliwości pracy kondensatora. Niestety - sprzęt, którym dysponuję mierzy w trzech zakresach: 100Hz, 1kH i 10kH.
Nie wiem jak jest "wyżej". Potwierdzają to dane znalezione w internecie. Dla przykładu (jedna strona, jeśli ktoś chce więcej niech sam poszuka):
http://www.low-esr.com/esrfreqperfcurves.asp#NMC100

Jakie wyciągnąłem wnioski:
1. Ceramik o dużej pojemności skutecznie zastąpi parę kondensatorów (elektrolit + ceramik 100nF) przy scalaku
2. ALE ceramik nie odfiltruje nam dobrze niskich częstotliwości - wyższe ESR od badziewnego kondensatora elektrolitycznego (pewno spowodowane jest to tym, że elektrolit potrafi oddać większy prąd niż ceramik SMD). Z tego powodu myślę, że powinien być jeden kondensator elektrolityczny (tantalowy) przy zasilaniu.

Zauważyliście, że pomiar elektrolita wyszedł super. Dlaczego nie zastosować go samego (ESR porównywalny z ceramikami). Nie robi się tak z prostej przyczyny - częstotliwość rezonansowa (do której miernik się być może nawet nie zbliżył) jest kilkukrotnie (jeśli nie kilkunastokrotnie) mniejsza od częstotliwości rezonansowej ceramików. Co to znaczy - np. dla 1MHz ESR elektrolita może wynosić kilkaset omów (lub kilka kiloomów), gdzie dla ceramika będą to nadal miliomy.

_________________
Mr. Nobody



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 lut 2016, o 22:16 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 wrz 2014
Posty: 1530
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 55

Ciekawe wyniki! Kurczę muszę kupić oscyloskop... Widzę że bez niego niewiele da się zrobić.

_________________
--... ...-- - --- -- . -.-



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 lut 2016, o 22:34 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 paź 2014
Posty: 233
Lokalizacja: Rzeszów
Pomógł: 11

To nie oscyloskop :D
Kolega ma fajny miernik do pojemności, indukcyjności i rezystancji..... mierzący dla trzech częstotliwości.
Jakiś projekt z niemieckiej gazety.

_________________
Mr. Nobody



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 lut 2016, o 22:53 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 wrz 2014
Posty: 1530
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 55

Wiem, oscyloskop jednak pozwoli zobaczyć ten bałagan na zasilaniu :)

_________________
--... ...-- - --- -- . -.-



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 lut 2016, o 08:24 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 paź 2014
Posty: 233
Lokalizacja: Rzeszów
Pomógł: 11

Właśnie z płyt głównych mam większość kondensatorów monolitycznych SMD 10uF. Obok gniazda procesora jest ich ....... . Wada - w większości płyt są klejone :(
Ale przy małej wprawie da się wylutować. Jest tam też kupa elektrolitów po kilka tysięcy mikro na 6,3V.
Jak procek w stresie bierze do 40W przy tak niskim napięciu to filtracja musi być na cacy.....

_________________
Mr. Nobody



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 lut 2016, o 19:57 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 lis 2012
Posty: 68
Lokalizacja: Świdwin
Pomógł: 5

Taki mały filmik z EEVBlog
"https://www.youtube.com/watch?v=F2gX-R1k7MM"

_________________
Battlelore... Front Line Assembly...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO