Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 26 kwi 2024, o 16:22


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 18 sty 2016, o 03:50 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 12 sty 2015
Posty: 9
Pomógł: 0

Witam

Pragnę przedstawić projekt kodera sygnału RC do radia samochodowego JVC. Jako że w kierownicy miałem fabrycznego pilota działającego na zasadzie rezystancji, a w radiu wejście 'Steering wheel remote controll' zacząłem drążyć temat, jak te dwa elementy wyposażenia ze sobą pogodzić żeby się dogadywały. Znalazłem w zagranicznych sklepach internetowych uniwersalne moduły, które kodują sygnał, jednak ceny tych urządzeń wahają się w granicach $50, a to ponad połowa ceny mojego radia, więc nic innego mi nie pozostało jak wykonać takie urządzenie samodzielnie.

Zdecydowałem się na uC Attiny85, a dokładnie na gotowej płytce z tym chipem.
Obrazek
Wybrałem takie rozwiązanie, ponieważ jest to gotowa podstawa z układem zasilania(stabilizatorem) z możliwością podłączenia bezpośrednio pod instalacje 12V. Aby cały układ działał poprawnie, konieczne było usunięcie trzech rezystorów, połączonych bezpośrednio do nóżek uC, którymi realizowana jest komunikacja przez USB. W wyniku moich prac powstał taki oto układ.
ObrazekObrazek
Obrazek

Kod programu w załączniku. Plik zawiera dwie biblioteki:
1. rm-rk52.h - obsługa kodowania sygnału do radia
2. N16_WhRemote.h - konfiguracja klawiatury pilota z kierownicy Nissan Almera N16

Kod w pierwszej wersji, działający. oczywiście można to lepiej zrobić, uwagi mile widziane. Pomocnym dla mnie był ten wątek https://www.avforums.com/threads/jvc-stalk-adapter-diy.248455/

Urządzenie zasilane jest z wyjścia 'remote' w radiu, bezpośrednio z 12V. Z kolei na wejściu 'Steereng wheell remote' wystawiona jest nośna 3.2V. Sygnał na wyjściu z kodera, jest identyczny z tym który wysyłany jest ze współpracującego z radiem pilota RM-RK52, tylko ma odwrócona amplitudę. Stan wysoki z uC powoduje ustawieni stanu niskiego na wyjściu urządzenia za pomocą tranzystora T1. Pilot w kierownicy ma dwie linie wyjścia, przez co konieczne było wykorzystanie dwóch wejść analogowych. Wykorzystane zostało wewnętrzne źródło odniesienia VCC, czyli ~5V. Całość jak widać na zdjęciach, zmontowana została na płytce uniwersalnej.

Koszt:
uC z płytką - 8-9zł
płytka uniwersalna - ~3zł
reszta - ~2zł
trochę mojej pracy - bezcenne
W sumie ok 15zł (+robocizna) :)

A tak wygląda kierownica z pilotem, w konsoli środkowej radio.
Obrazek


Wszelkie uwagi mile widziane.


Załączniki:

Aby zobaczyć załączniki musisz się zalogować. Tylko zalogowani użytkownicy mogą oglądać i pobierać załączniki.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 sty 2016, o 07:58 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lut 2014
Posty: 569
Lokalizacja: Żagań
Pomógł: 54

Bardzo praktyczny projekt.
Gratuluję.

_________________
http://leszczamiga.ppa.pl/



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 sty 2016, o 16:48 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 12 sty 2015
Posty: 9
Pomógł: 0

Dzięki, w planach jest jeszcze komputer pokładowy do Primery P10, na wyświetlaczu OLED. Wyświetlacz zamiast zegarka w prędkościomierzu. komunikacja OBDI. Jak ukończę to oczywiście się pochwalę.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 sty 2016, o 16:52 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sie 2013
Posty: 3797
Lokalizacja: Grudziądz
Pomógł: 143

Fajny projekcik dawno dawno temu do radia pioneer zakupilem za 300 zl taki dekoder aby sterowac radiem z kierownicy. Teraz jak juz troche znam avr tez bym kombinowal by tyle kasy nie wydawac.

Namazane ze smarta.

_________________
Usługi druku przestrzennego - www.drumik.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 sty 2016, o 17:02 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27226
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

UWIELBIAM kurka wodna oglądać takie gotowe, konkretne i przydatne w praktyce projekty! ;) .... Nie ma to jak własna inwencja twórcza a przy okazji działanie inspirujące oglądającego ... rewelka!

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO