Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 18 kwi 2024, o 10:00


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 46 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 17 lip 2012, o 11:59 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 lip 2012
Posty: 238
Pomógł: 5

Witam

Załącznik:
Monitoring_main.png


Mam prośbę o sprawdzenie schematu, jest to moja pierwsza konstrukcja. Wiele rozwiązań w projekcie podpatrzyłem z działających już projektów.
Płyta ma być zasilana +12V 1300mA (pytanie czy to ruszy czy ustawić się na jeszcze więcej mA). Podświetlanie LCD zrobię z osobnego zasilacza bo na doświadczalnym zestawie nieźle podgrzewał przetwornicę Pana Mirka Atnela.
Mam zaplanowaną komunikacją z podmodułami po szynie I2C. Będą to dane takie jak: pojawienie się napięcia (250~) na wyznaczonych pinach, obsługa termometrów DS18B20 jak i sterowanie przekaźnikami. Takie moduły właśnie mam zamiar podpinać w razie potrzeby kolejno pod I2C.
Jako całość to ma być monitoring pracy urządzeń - różnych parametrów. Każde zdarzenie np załączenie lub wyłączenie danego wejścia pomiarowego ma być odnotowane na karcie SD z datą i godziną. To co będzie zapisane na karcie SD będzie systematycznie w razie dostępu do internetu wysyłane na serwer , tak aby można było zdalnie podejrzeć LOG zdarzeń.

W sumie proste urządzenie, mam za sobą już kilkanaście lat programowania więc jak tylko strawie płytkę i polutuje będę się sukcesywnie :) chwalił z postępów.

http://www.propox.com/download/docs/MMwiznet5300_pl.pdf
Tu jest opis modułu mmwiznet5300 który ma być głównym procesorem tzw master.


Załączniki:

Aby zobaczyć załączniki musisz się zalogować. Tylko zalogowani użytkownicy mogą oglądać i pobierać załączniki.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 lip 2012, o 12:21 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Przetwornice które obecnie sprzedajemy są przeznaczone do podawania prądu max 1A .... Nie produkujemy już tych na 1,5A

Ale skąd u kolegi takie ogromne zapotrzebowanie 1300mA .... nie nie - to już proszę nie stosować naszej przetwornicy ;) ....

Z drugiej strony co to za wyświetlacz, którego podświetlanie rozgrzewało naszą przetwornicę ??? chyba że jakiś o powierzchni 5m2 i poborze prądu 5A ;) .... przesadzam ale tu kolega musiał popełnić jakiś totalny błąd albo źle podać informacje - bo żaden typowy wyświetlacz HD44780 nie pobierze prądu na podświetlenie więcej niż 200mA ! a to jest PIKUŚ dla naszej przetworniczki. Jeśli więc się grzała mocno hmm bardzo mocno to albo gdzieś było zwarcie albo jeszcze jakiś inny żarłoczny odbiornik

No i proszę BROŃ BOŻE nie stosować tej diody do przetwornicy jak kolega narysował na schemacie bo to może przez to były takie kłopoty .

Kolejna rzecz - NIGDY w życiu, podkreślam NIGDY w życiu proponuję nie stosować kondensatorów elektrolitycznych 1000uF w obwodach cyfrowych szczególnie tam gdzie pracuje procesor. To totalna porażka i totalnie nieporozumienie :( Tak nie można bo będą totalne zakłócenia w pracy procesora jeśli chodzi o poprawną pracę układów BOD, RESET itp ....

Kondesnatory zalecane na wejściu i wyjściu przetwornicy to:

1. wejście: 220uF (MAX!!!) ale kondensator tylu LOW ESR !!! ważne

2. wyjście: jedna albo nawet dwie sztuki a i trzy nie zaszkodzą w postaci kondensatorów elektrolitycznych o równej pojemności od 47uF do 100uF (MAX!!!!!) ale jeszcze bardziej koniecznie LOW ESR. (Może być tylko jeden 47uF do 100uF) dobre są takie metalowe SMD albo no mówię dowolne inne LOW ESR. Do tego warto dodać na wyjściu CERAMICZNY 100nF do 1uF ale ceramiczny koniecznie a nie elektrolityczny. Oczywiście te kondensatory blisko wyjścia przetwornicy

Generalnie z tego co kolega opisał - jeśli chodzi o plany całego urządzenia to razem z podświetleniem LCD nie powinno to pobierać więcej niż 500-600mA a nawet sporo sporo mniej

jak kolega zaplanował 1300mA to coś jest bardzo źle rozwiązane ale z tego schematu to wcale nie wynika. Czy przypadkiem kolega nie chce zasilać cewek przekaźników z tych samych 5V ??????? to byłoby baaaardzo niedobrze i tu bym zrozumiał że potrzeba większy prąd z przetwornicy - ale po co tak?

to do cewek przekaźników dać jakieś +12V i takie przekaźniki zastosować a wysterować je z układu albo przez pojedyncze tranzystory albo przez ULN2803

reasumując - 1300mA to zapotrzebowanie prawie dla mikro elektrowni jądrowej ;) a nie dla układu jaki kolega planuje.

------------------------ [ Dodano po: 3 minutach ]

jeszcze jedno - a co robi noga RW wyświetlacza LCD ??? dynda (czyli wisi) sobie w powietrzu ??? oooj niedobrze ;) proszę rzucić okiem tutaj chociażby:

http://mirekk36.blogspot.com/2012/04/lc ... aczac.html

I jak mówię jeśli kolega ma jakieś problemy z przetwornicą to proszę się od razu zwracać do nas z pytaniami - zawsze chętnie i szybko pomożemy ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 lip 2012, o 12:44 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 lip 2012
Posty: 238
Pomógł: 5

hmm. czyli zasilanie do poprawki i skok do sklepu po kondensatory LOW ESR.

Z tym zasilanie dałem zapas dlatego że mam tam podpięty: LCD 4x20, Czytniko adapter kart SD, Zegarek PCF8563, Atmega128 i wiznet5300, do tego dojdą już nie widniejące na schemacie wspomniane dodatkowe moduły, tak z ich 5x Atmega8 na wewnętrznym zegarze 1Mhz. Zasilania przekaźników czy silniczków nie mam w planie i zdaje sobie sprawę że w razie jakby to i tak nie na tej przetwornicy :)

Odnośnie tego podświetlania LCD,
a taki mam
Załącznik:
Datasheet LCD 4x20.zip

symbol dokładny:
PC-2004A2
MC2004BSYL M.I.T.
Wtedy jeszcze nie miałem podłączonej tej diody wstecznej, zasilałem go 5V wszystko ładnie świeciło ale jak i wyświetlacz się grzał mu ekranik tak cewka na przetwornicy była gorącawa. Jeszcze był podłączony ten moduł mmwiznet5300. Dodam że miałem wtedy ten zasilacz 12V 1.25A.

Całość mam zamiar zrobić w formie przewlekanej. Nie mam możliwości oraz pewnie też umiejętności :) żeby SMD kleić.


Poprawki na szybko
Załącznik:
Monitoring_main2.png


Załączniki:

Aby zobaczyć załączniki musisz się zalogować. Tylko zalogowani użytkownicy mogą oglądać i pobierać załączniki.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 lip 2012, o 15:34 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Ok zajrzałem do tej noty i tak jak mówiłem podświetlenie twojego LCD to max 200mA ;)

ale na drugi raz jak przetwornica będzie się grzała to po prostu weź w łapki miernik i sprawdź z łaski swojej ile prądu pobiera z niej układ dobrze ??? to by było dość istotne. Ja przetwornice testuję na maksymalnym przewidzianym przez nas prądzie czyli 1A i oczywiście że się trochę grzeją, tzn są ciepłe ale nie na tyle żeby powiedzieć, że nie można palcem dotknąć bo parzy ;) I tak może być - to nie jest żaden zły efekt. Gdybyś w to miejsce zainstalował 7805 i obciążył go prądem nawet 800mA to on by chyba się ANICHILOWAŁ ;) i po po chwili zniknął w kłębach dymu ;) ... nawet nie zdążyłbyś palca sobie poparzyć ;)..... A palce to już można poparzyć na 7805 przy prądzie 200-300mA

dobra jeszcze jedna uwaga - zmniejsz ten kondensator na wyjściu ;) daj 100uF ;) OK ;) nie 220uF

dalej, wyświetlacz LCD poprawiłeś tzn już RW nie dynda ale teraz ciekawostka, nie widzę wprawdzie dokładnie czy ty używasz RTC w postaci PCF8583 ??? jeśli tak to skąd żeś Pan wytrzasnął taką aplikację tego scalaka ???? Chodzi mi tu o te dwa dziwne kondensatory przy kwarcu ??? ;) Jak jest gdzieś kwarc to nie oznacza że zawsze musi tak być jak przy procku ;)

jeszcze raz przypominam dobrze zaprojektuj zasilanie bo jak teraz patrzę, to nigdzie nie masz przy układach kondensatorów filtrujących - więc będzie niedobrze ;)

http://mirekk36.blogspot.com/2012/04/mi ... lanie.html

------------------------ [ Dodano po: kilkunastu sekundach ]

i nie martw się , że przeglądane 30 razy - ja przed oddaniem do produkcji sam prototyp przeglądam ze 3000 razy a jak już finalną wersję to ze trzy razy tyle ;) - więc 30x to i tak słaby wynik - musisz więcej

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 lip 2012, o 17:06 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 lip 2012
Posty: 238
Pomógł: 5

Oki . ogromne dzięki za zwrócenie uwagi ...

Z kondensatorami to się rozpędziłem:) miał być jeden ceramiczny 27pF po stronie OSCI. Zegarek jest na PCF8563P ... mam jedną płytkę z tym zegarkiem i całkiem dobrze się sprawuje. Nie sprawdziłem jeszcze czy czasem się nie spieszy albo zwalnia, ale profilaktycznie (gdzieś to wyczytałem) żeby obudowę kwarcu przylutować-podłączyć do masy - podobno :) bo nie sprawdzałem można uniknąć jakiś rozbieżności liczeniu czasu itd.
Więc tak ... zegarek ma kondensator 100nF ceramiczny pomiędzy masą a +5V. Moduł mmwiznet5300 ma zawarty na sobie już ten kondensator. Adapter SD firmy Atnel też ma na sobie ten kondensator. Multiplexer 4053N chyba nie potrzebuje :) Jeszcze wyświetlacz LCD hmm czy też dać taki kondensator? przy LCD nigdzie nie widziałem tzn nie zdążyłem jeszcze zauważyć żeby był dawany.

...i po poprawkach
Załącznik:
Monitoring_main3.png


Załączniki:

Aby zobaczyć załączniki musisz się zalogować. Tylko zalogowani użytkownicy mogą oglądać i pobierać załączniki.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 lip 2012, o 17:32 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Jeśli więc to PCF8563 to kondensator 22pF nie do GND panie kochanieńki ;) Zajrzysz że Pan do noty PDF ? czy nie ? ;)

Obudowy kwarcu jeśli jest do montażu pionowego to nie musisz do żadnej masy przylutowywać a jeśli do poziomego to "możesz" ale nie musisz ;)

kondensatory ceramiczne przy KAŻDYM scalaku - mówię o scalakach więc pewnie że np przy module SD nie musi być no ale PROCEK ?????????? przecież tu nie masz ani 100nF ani elektrolita 47uF !!!!! to jest masakra mała :(

a jak jeszcze raz powiesz że multiplekser chyba nie potrzebuje to do LOCHU naszego pójdzie ten wątek ;) jakie chyba? Jeszcze raz obejrzyj o tym zasilaniu na moim blogu i przeczytaj - bo daję sobie głowę obciąć że nie przeczytałeś skąd się biorą zakócenia w układach cyfrowych

o ile przy dekoderze można darować sobie elektrolita to 100nF - przy KAŻDYM SCALAKU no ale powtarzam to po raz ostatni ;)

------------------------ [ Dodano po: 2 minutach ]

O jej i jeszcze jedna KICHA MASAKRA :( .... diody przy PCF dałeś zwykłe prostownicze ?????????????????? sprawdziłeś jaki mają prąd wsteczny ???? i jaki spadek napięcia ???? - no to życzę powodzenia przy długim działaniu RTC na baterii - szybko padnie bateryjka

tu ZAWSZE się daje diody SHOTTKY !!! ale to mało - jeszcze warto poszukać takich które mają jak najmniejszy prąd wsteczny żeby bateria czy kondensator nie karmiły płyty głównej. Zobacz sobie do noty np BAS86 i sprawdź "reverse current" i porównaj sobie z innymi diodami shottky np BAT 85 ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 lip 2012, o 19:30 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 lip 2012
Posty: 238
Pomógł: 5

Oki według tej noty
http://www.nxp.com/documents/data_sheet/PCF8563.pdf
kondensator przy oscylatorze do GND, czyli tak jak mam , tylko zmienię na 22nF :)
z tą obudowa oscylatora hmm, mam taki mały rurkowy i czy będzie leżeć czy stać to chyba bez różnicy.

Kondensator jest przy zasilaniu procesora Atmegi128, ale niema na moim schemacie, bo jest tylko gniazdo modułu - takie małe z firmy Propox i jak zajrzałem do schematu to jest tam z 7x100nF - także to co mam na schemacie to jest moduł żeby było jasno.

Z Multiplexer sam się zrobiłem w konia :) dopiero po zwróceniu mi uwagi po raz któryś przypomniała mi się ta śmieszna opcja w Eagle invoke :) i co się okazało że jest zasilanie... tak że już poprawione.

Z tymi diodami przy baterii, sugerowałem się schematem płytki na której taki zegar PCF8563 i bateria i tam są te zwykłe prostownicze 1N4148, widocznie albo ktoś podczas robienia schematu wpisał pierwszą lepszą diodę a na płytce już jest SHOTTKY, albo też błądził tak jak ja :)
To zrobimy podmiankę na BAT85 ... takie diody będą.
Ciekawe bo w nocie jest duży kondensator zamiast baterii - 1F hmm ciekawe ile czasu by podtrzymał napięcie dla zegarka.


Dobrze że jesteście tu panowie, bo pewnie bym już trawił płytkę z 5 raz :) a niby taki prosty układ.

teraz już pewnie jeszcze lepiej:
Załącznik:
Monitoring_main4.png


Załączniki:

Aby zobaczyć załączniki musisz się zalogować. Tylko zalogowani użytkownicy mogą oglądać i pobierać załączniki.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 lip 2012, o 20:14 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

xbary napisał(a):
Oki według tej noty
http://www.nxp.com/documents/data_sheet/PCF8563.pdf
kondensator przy oscylatorze do GND, czyli tak jak mam ,


No i dobrze, że spojrzałeś bo ja czytam że masz PCF8563 a myślałem o PCF8583. Oczywiście że w twoim jest ten kondek do GND - masz rację.

xbary napisał(a):
tylko zmienię na 22nF :)


ale nie żadne 22nF !!!! ;) tylko 22pF

xbary napisał(a):
z tą obudowa oscylatora hmm, mam taki mały rurkowy i czy będzie leżeć czy stać to chyba bez różnicy.
Jak mówiłem wcale nie ma takiego wymogu żeby go do GND lutować ;)

xbary napisał(a):
Kondensator jest przy zasilaniu procesora Atmegi128, ale niema na moim schemacie, bo jest tylko gniazdo modułu - takie małe z firmy Propox i jak zajrzałem do schematu to jest tam z 7x100nF - także to co mam na schemacie to jest moduł żeby było jasno.

Ok jasne.

xbary napisał(a):
Z Multiplexer sam się zrobiłem w konia :) dopiero po zwróceniu mi uwagi po raz któryś przypomniała mi się ta śmieszna opcja w Eagle invoke :) i co się okazało że jest zasilanie... tak że już poprawione.

;)

xbary napisał(a):
Z tymi diodami przy baterii, sugerowałem się schematem płytki na której taki zegar PCF8563 i bateria i tam są te zwykłe prostownicze 1N4148, widocznie albo ktoś podczas robienia schematu wpisał pierwszą lepszą diodę a na płytce już jest SHOTTKY, albo też błądził tak jak ja :)
To zrobimy podmiankę na BAT85 ... takie diody będą.

I dobrze


xbary napisał(a):
Ciekawe bo w nocie jest duży kondensator zamiast baterii - 1F hmm ciekawe ile czasu by podtrzymał napięcie dla zegarka.

Przy dobrze dobranej diodzie np BAS86 RTC może działać do kilku dni, nawet tygodnia na podtrzymaniu

------------------------ [ Dodano po: 2 minutach ]

A zapomniałbym - TYPOWY błąd początkującego. Tzn może nie błąd ale nieprzemyślana decyzja ;) ... układy RTC mają wyjście INT ;) i nawet jeśli nie wiesz teraz jak tego użyć to doprowadź to wyjście do któregoś wejścia INT procka. Bez sensu jest wręcz nie wykorzystanie przerwania co sekundę chociażby do synchronizacji czasu z RTC albo nawet do podstawy czasu dla byle timera programowego. A w mojej niebieskiej książce jest to opisane dokładnie jak i dlaczego wykorzystywać wyjście INT z RTC ;) doczytaj i użyj.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 lip 2012, o 21:22 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 lip 2012
Posty: 238
Pomógł: 5

Z tym INT przy RTC to rzeczywiście moja nie wiedza tutaj o zegarku PCF8563 tutaj się objawia :)
Wiem do czego służy przerwanie itd ale zastanawiało mnie to czy to jest do sekundnika czy do sygnalizowania alarmu?
Ale skoro jest jak Pan pisze to wykorzystam to przerwanie jako tzw trigera... wiele rzeczy mi to ułatwi.

Dodałem złącze JTAG do programatora, jeszcze takowego nie mam, ale jak już zacznę programować mikrokontroler to przyda się opcja debugowania/zatrzymywania/ i zaglądania w zmienne. :)

teraz to wygląda tak:
Załącznik:
Monitoring_main5.png


jutro zacznę trawić płytkę ...


Załączniki:

Aby zobaczyć załączniki musisz się zalogować. Tylko zalogowani użytkownicy mogą oglądać i pobierać załączniki.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 lip 2012, o 21:42 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Domyślnie w tego typu układach RTC przerwanie generowane jest równo co sekundę. Dlatego zdecydowanie opłaca się mieć ten sygnał w procku. Bo Dokładnie co sekundę dzięki temu możesz po prostu przez I2C dokonywać odczytu najzwyczajniej w świecie daty lub/i czasu. I jak mówię, masz przy okazji fajną podstawę czasu 1s do różnych celów bez konieczności angażowania timera sprzętowego. Jak widzisz same zalety ;)


Autor postu otrzymał pochwałę

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 lip 2012, o 13:37 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 lip 2012
Posty: 238
Pomógł: 5

No i jak obiecałem, informuje o postępach w budowaniu układu:)

Załącznik:
monitoring6.jpg


Prawie za pierwszym razem mikrokontroler dał się zaprogramować. Problem był w 3 pinie od programatora ISP, według schematów do płytki mmwiznet5300 programator najlepiej podłączyć przez zwykły multiplexer. Co się okazało, mój programator (samoróbka nie moja) nie łączy pinu 3 z GND podczas programowania, musiałem zrobić zworkę którą ściągam po programowaniu...

Jeszcze pozostało przykręcić wyświetlacz i dopiero zegarek pod lupę pójdzie .

... ta płytka (ogromna :) ) na zdjęciu to moje drugie udane trawienie w warunkach domowych :)


Załączniki:

Aby zobaczyć załączniki musisz się zalogować. Tylko zalogowani użytkownicy mogą oglądać i pobierać załączniki.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 lip 2012, o 14:05 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

No to ładnie ci wyszło , Ja strasznie ostatnio nie lubię Wiznetów , są mało stabilne .....

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 lip 2012, o 14:34 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Jak jeszcze raz ktoś na forum, pokaże tak ślicznie zrobioną własnoręcznie obudowę do programatorka to... tooo.... to kurczę wrzucę do lochu ;) .... tak tak ... dobrze Panowie czytacie, dotyczy to się zarówno kolegi xbary jak i SunRiver ;) Normalnie Nagana i Upomnienie ;) .... za zbyt ładne wykonanie ;)

A na poważnie mówiąc też przyznam, że ładnie całość wygląda.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 lip 2012, o 16:11 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

mirekk36 napisał(a):
to... tooo.... to kurczę wrzucę do lochu ;) .... tak tak ... dobrze Panowie czytacie, dotyczy to się zarówno kolegi xbary jak i SunRiver ;) Normalnie Nagana i Upomnienie ;) .... za zbyt ładne wykonanie ;)


hmmm..... ciekawe jak mnie wrzucisz do lochu skoro już w nim jestem :P
po za tym hehehehe .... przyda się towarzystwo , bo już mnie denerwują skrzypiące szkielety :)

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 lip 2012, o 19:02 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 lip 2012
Posty: 238
Pomógł: 5

SunRiver napisał(a):
No to ładnie ci wyszło , Ja strasznie ostatnio nie lubię Wiznetów , są mało stabilne .....



Dzięki :) Dzięki

Co do tych Wiznetów, możesz bardziej sprecyzować co jest nie stabilne? bo to moje pierwsze boje w ogóle z elektroniką a co dopiero mikrokontroler/ethernet :)

Ja za niedługo się zabiorę za zaprogramowanie tego w5300 tak żebym mógł :
- osiągnąć adres IP sieci lokalnej korzystając z DHCP
- następnie żebym mógł wykonać prostą funkcję czyli wywołanie adresu strony np
Kod:
http://myserwer/monitoring1.php?d=X1231FSDASDX

i żeby w odpowiedzi mógł otrzymać np
Kod:
OK,

co by oznaczało że dana zakodowana w zmiennej argumentowej d została zapisana do bazy.

lub jakąś komendę która czeka na serwerze np odpowiedź taka
Kod:
OK
TERMINAL1=OFF

^
OK - DANA ZAPISANA
TERMINAL1 - wyłącznik czegoś tam...

w sumie proste zadania :) no nie?




ps. Mam nadzieje że mój sposób jaki tutaj zarysowałem z tą komunikacją z siecią jest dość innowacyjny, bo z tego co przeglądałem sieć - zawsze chodzi o uruchomienie serwera na Atmedze, a to wiąże się z masą zasobów wykorzystanych do maksa w takim uC komputerku:)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 lip 2012, o 20:58 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

banalny to prawda w adaptacji jeszcze bardziej , niestety nieco cię zmartwię Stack TCPIP dla wizneta jest dosyć opasły ,

a tak po za tym ... Wiznety są drogie i nie efektywne, często się wieszają mam bardzo złe doświadczenia z 7010A
odkąd przeszedłem na ENC28J60 mam święty spokój i mniej problemów :)

co zaś się tyczy sterowania .... hmmm....

zobacz na zajawkę mojego ustrojstwa sprzętowo rozmiar karty kredytowej oparte o wspomniany ENC28J i PIC24 strona ładowana z SD
reszta układu do m128 .... to zawartość karty SD testowo wrzucona na serwer .... niedługo będzie opis całości na forum :)
http://homecontrolcenter.neth.pl/

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 lip 2012, o 21:37 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 lip 2012
Posty: 238
Pomógł: 5

No to trochę się zmartwiłem tym wiznetem. :/
Mogłem się pytać wcześniej zanim kupiłem/zaprojektowłem.

Ciekawe z czego ta niestabilność była, czy od strony sprzętu, czy od tzw firmware wizneta/ bo z tego co wiem to można te firmware aktualizować, tylko pytanie zasadnicze :) czy ktoś nad tym panuje w firmie Pro... czy innej?

A Twój projekt to istny kombajn:) ja jednak zostanę przy moim rozwiązaniu bo jest w zupełności wystarczające. Może szybkość reakcji sterowanego urządzenia jest dość mała niż zrobienie serwera na atmedze/PICu, ale podstawowe czynności awaryjne można wykonać.

U mnie głównie będzie się rejestrować takie zdarzenie jak temperatura co pewien ustalony czas, ze znacznikiem kiedy i o której godzinie. Oraz stan wejść, tzn monitoring pracy urządzeń, czy włączone czy wyłączone i o której godzinie nastąpiło zdarzenie. Ma to monitorować ok 20 zestawów sprężarkowych/chłodniczych. Praca silnika pompy wraz policzenie motorogodzin pompy, test działania stycznika, alarm wysokiego niskiego ciśnienia oraz temperatura gazu (rurki powrotnej)za skraplaczem. . . z czasem monitoring temperatur w chłodniach w całym zakładzie - ale z tym jeszcze nie wiem jakie rozwiązanie zastosować, chodzi głównie o czujniki temperatur... ale to z czasem :) będę doklejał po I2C.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 lip 2012, o 07:09 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

Wydaje się że problemem jest sam chipset wizneta , poprostu podczas dłuższego czasu pracy potrafi się zachowywać nie dokońca zgodnie z założeniami , samoczynnie się wyłącza , pomaga tylko odłaczenie zasilania, na 180 szt zaden nie zachowywał się poprawnie.

Tak wiem troche przesadziłem :) ale może na weekend zdążę podłączyć już fizycznie to będzie widać zmiany w systemie:)

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 lip 2012, o 08:01 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Też kiedyś dawno temu zanim zacząłem lizać ENC28J60 myślałem o Wiznetach bo wydawały się o wiele prostsze w implementacji. Ale wystarczyło że poczytałem w necie "tu i tam i siam" o problemach, gdzie jak nic wynikało że są z nim właśnie tego typu problemy jak pisze SunRiver to odpuściłem i poszedłem na całość w ENC ... i opłaciło się - bo to cacuszko działa bez pudła.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 lip 2012, o 22:00 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 lip 2012
Posty: 238
Pomógł: 5

Ojj nie załamujcie mnie :) tymi wiznetami.

A się zapytam czy wszystkie wiznety są takie kulawe?
bo ja mam tego w5300, Sunriver wspominał o w7xxx, może ta seria akurat taka była?

Szczerze mówiąc to firma Propox dość kiepsko wspiera swoje wynalazki jeśli chodzi o stronę programistyczną, jest dostępny tzw driver ale już np implementacja protokołów internetowych jest dopiero w w5100. Na w5300 trzeba wymyślać koło od nowa:)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 lip 2012, o 22:05 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

xbary napisał(a):
Szczerze mówiąc to firma Propox dość kiepsko wspiera swoje wynalazki jeśli chodzi o stronę programistyczną, jest dostępny tzw driver ale już np implementacja protokołów internetowych jest dopiero w w5100. Na w5300 trzeba wymyślać koło od nowa:)


No więc o to chodzi, łatwiej sprzedać i opisać ochy i achy - a trudniej wspierać :(

Ale spokojnie ja dosyć dawno liznąłem ten temat może teraz coś się poprawiło. Nie mniej jednak na niedaleką przyszłość zaopatrz się w saclaczek ENC28J60 i popróbuj - tak dla sportu chociaż ;) tym bardziej że masz przykłady w książce więc podejrzewam że szybko zaskoczysz. Chociażby dlatego żeby mieć jakąś alternatywę na przyszłość.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 lip 2012, o 22:06 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

Propox od zawsze tak miał , za W5300 się nawet nie brałem - wiesz napis Wiznet już zaczynał przypominać porażkę
wole ENC28J60 możesz takowy za nabyć nawet u Mirka , a nawet samemu sobie zrobić , jest stabilny jak mur chiński i dobrze udokumentowany.
w zasadzie to nie wiem dlaczego wepchałeś się na minę wiznetową.

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 lip 2012, o 07:36 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 lip 2012
Posty: 238
Pomógł: 5

Zdecydowałem się na minę :) (teraz to wiem) bo jak projekt mój był w fazach myślowych potrzebowałem w miarę tanio rozwiązać połączenie LAN oraz główny procesor mikrokontroler Monitoringu co by miał dość dużo pamięci. No i trafiłem na wizneta ze zintegrowanym Atmegiem128 i jakąś pamięcią dodatkową. Cena tego była dosyć przystępna, no i nadawało się to do płytek samoróbek bo przejrzyście są wyprowadzone piny itd...

Chyba tą płytkę pozostawię tak jak jest a uszykuje się na ten ENC... i uszykuje się pod szynę danych CAN dla świętego spokoju:)
Muszę doczytać z CAN co i jak i jakie koszty dodatkowe wyjdą, mam na myśli jaki układ po stronie master i jaki po stronie slave - oczywiście NIE smd tylko przewlekane :)

Mam pytanie odnośnie wejścia ISP programatora w moim schemacie i działającym już układzie.
Zastosowałem tam chwyt z multiplekserem i jest on sterowany diodą LED co jest na pinie 3 złącza. Według schematów płyt z firmy propox to zrobiłem, bo też tak tam mają, ale cosik nie działa to jak powinno. tzn ani mój USBasp (ten samoróbka) i STK200 nic nie powodują z tym pinem 3. Musiałem zastosować zworkę do GND na czas programowania.
Czy może jest jakieś programowe wyzwolenie tego pin 3 w ISP? Dodam że programowanie jak jednym tak i drugim programatorem przebiega bez problemów... ale z tą zworką:/



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 lip 2012, o 08:51 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

To jest normalne ... niestety ale większość programatorów ni z tym nie robi :) tu głównie programatory firmowe ATmela , może i propoxu
zwróć uwagę że w większości programatorów LED nie jest wyprowadzony , bo i po co :)

W Can niema master/slave :)

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 lip 2012, o 09:45 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Zamiast sterować ten multiplekser wyjściem diody LED ;) spróbuj wysterować go wyjściem RESET

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 lip 2012, o 09:56 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 lip 2012
Posty: 238
Pomógł: 5

mirekk36 napisał(a):
Zamiast sterować ten multiplekser wyjściem diody LED ;) spróbuj wysterować go wyjściem RESET


Właśnie, tak bym to musiał chyba zrobić. W moim przypadku musiałbym uzyskać połączenie ze GND i jak dobrze myślę to od resetu trzeba poprowadzić na bazę tranzystora i powinno zadziałać.

Popołudniem coś zgrzebię, chyba gdzieś w internecie jest już takie rozwiązanie z tym resetem.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 lip 2012, o 10:41 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

w aspie do jednej płyty propoxu pociągnąłem po prostu kabelek od LEDA do gniazda i teraz na tych dziwadłach propoxa i innych .. działa na KANDZIE 10p
ja zwykle i tak używam ISP 6p :)

------------------------ [ Dodano po: 7 minutach ]

W przypadku M128 zwykle tak robię :)

Obrazek

Obrazek

:)

jak widzisz na pinie 3 dałem sobie PRG LED :)

A multiplexer --- a sam sobie zobacz i zero problemów :) działa z każdym programatorem :)

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 lip 2012, o 19:01 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 lip 2012
Posty: 238
Pomógł: 5

"W tych pięknych okolicznościach przyrody,... :)"
Chciałem ogłosić kolejny sukces, a mianowicie zmusiłem mojego USBasp(samoróbka kogoś) do sterowania multiplekserem przez pin LED.
Musiałem to piękne pudełeczko rozbebrać i dolutować drucik do PINu 3 złącza do pinu Atmegi USBaspa który steruje świeceniem diody programującej przez stan tzw niski - czyli wszystko się zgadzało.

Teraz sprawdzę jak się sprawuje UART przez tego multiplesksera...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 lip 2012, o 19:25 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

Powinien ci działać bez problemu .. u mnie działa bez pudła :)

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 lip 2012, o 22:25 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 lip 2012
Posty: 238
Pomógł: 5

I tak też jest, wszystko ruszyło bez problemów, tzn UART przez multiplekser zadziałał bez potknięć. Programator USBasp po małej przeróbce też ładnie programuje. Podłączyłem podświetlanie LCD i cały układ przez amperomierz :)

Obrazek

Co dziwne o ile mnie miernik nie myli to na wejściu zasilania przed przetwornicą wychodzi na to że cały zestaw pobiera 350mA. Jak odłączę podświetlanie to spada do 100mA. A dlaczego napisałem że dziwnie bo przetwornica Atnel jak już wcześnie wspominałem dosyć sporo się grzeje, nie parzy ale jest znacznie zgrzana - oczywiście jak podświetlanie LCD podłączone bo jak nie to jest oki zimna.
(Cały układ zasilam zasilaczem od ładowarki 12DC 1,3A.)


Oczywiście dzięki za dotychczasowe wsparcie:)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 46 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO