Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 20 kwi 2024, o 15:37


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 46 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
PostNapisane: 21 lip 2012, o 22:45 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

No i dobrze ona może być ciepła - chociaż przy 350mA ? nie wiem

tak czy inaczej podłącz sobie na chwilę zamiast niej 7805 to wtedy porównasz i zobaczysz co to znaczy grzanie się ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 lip 2012, o 09:18 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

wiesz ... te wyświetlacze 4x20 stosunkowo tanie mają dosyć prądożerne podświetlenie ...
wiec nie dziwne :)

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 lip 2012, o 11:43 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 lip 2012
Posty: 238
Pomógł: 5

Mam dylemat, bo nie wiem jakie środowisko programistyczne IDE wybrać.

Aktualnie pracuje na AVR Studio 4.18 Build 716 po trzech serwispakach, ale Edytor jest bardzo nie przyjemny, organizacja projektu, brak podpowiadania argumentów funkcji, brak zamykania treści klamerek itd itd. Jedyne co przemawia za użyciem AVR Studio to to że jaką bibliotekę czy moduł funkcji się nie znajdzie to wszystko pójdzie. No i obsługa debugera, z tego co czytałem AVR Studio ma to zrobione wyśmienicie, a dodam że już listonosz mi wiezie JTAGa do programowania debugowania, czyli będę używał tej funkcji - na pewno często na początku.

Myślałem na Arduino IDE żeby dostosować do mojego wynalazku, ale tam z tego co widziałem to zupełnie inne podejście jest przy programowaniu. Projekty tam stworzone raczej dadzą się tylko tam w tym środowisku skompilować... coś jak BasCom mała kontrola nad szczegółami implementacji projektu. Czyli Arduino IDE odpada, chyba że się mylę:)

No i Eclipse, z bloga Mirka wiem że to kombajn i wygodne w użyciu programowaniu itd. W sumie to środowisko trochę znam, bo kiedyś robiłem podchody do Javy i PHP w tym środowisku. Pytanie czy już Eclipse potrafi obsłużyć JTAG? tak abym mógł debugować? bo wiem że akurat tej możliwości jeszcze nie dorobili.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 lip 2012, o 12:35 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

poczytaj poczytaj .... np tu : topic956.html

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 lip 2012, o 13:13 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 lip 2012
Posty: 238
Pomógł: 5

Łoł ... trochę się rozglądałem tu i tam, a tu pod samym nosem za rączke poprowadzone;)

to dziś instaluje Eclipsa i zaczynam zabawę w programowanie.




---------

Może się wytłumaczę że zdarzają się głupie pytania i to w dobie internetu:) czasem ilość informacji z którą trzeba się zetknąć jest tak duża że można zaginąć, do tego dochodzą tzw buble czyli informacje ale przepisane z błędem z innego źródła - wtedy powstaje chaos i tylko stracony czas.

Kieeedyś
Kiedyś w latach 90 kiedy to dorobiłem się mojego pierwszego Pentium 75Mhz nie było internetu a mimo to potrafiłem się zebrać w sobie i postanowiłem napisać namiastkę systemu operacyjnego :) nie było wtedy demotywatorów takich jak internet itd, była tylko książka Microprocesory i386 wydawnictwa Help i Anatomia PC i to wystarczyło (no i płyty z dobrą muzyką :) ). Heh pamiętam że była zrobiona już wielozadaniowość (programowa) rezerwacja pamięci w trybie liniowym, obsługa bibliotek (włąsnego formatu) i nawet debuger był :) ........ teraz nie wyobrażam sobie coś takiego napisać:)

Dlatego wolę się Tu zapytać i uzyskać chociaż małą wskazówkę od osób które cierpią na Mikrokontrolerozę :) jak to ktoś tu na forum śmiesznie stwierdził:)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 lip 2012, o 15:31 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Tak ale na tym forum to już żelazna tradycja że używamy wszyscy ECLIPSA ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 lip 2012, o 09:50 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 lip 2012
Posty: 238
Pomógł: 5

Eclipse zainstalowany i pierwsze boje z moim zegarkiem PCF8563 /

Użyłem kodu Pana Mirka, trochę musiałem zmienić pod mój zestaw i za chiny zegarek nie generuje przerwania. Już kombinuje na wszystkie strony i raz działa ale przerwanie generowane jest cały czas, a raz nic się nie dzieje.

tutaj kod:

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.




Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


[ Panowie dłuższe kody umieszczamy w znacznikach [ syntax = c ] a nie code - mirekk36]

W reszcie plików nic nie ruszałem.


Co to może być?

Dodam że jak zewrę na chwilę GND do INT6 to przerwanie (wyzwalane zboczem niskim :) ) się generuje i program wykonuje odczyt z RTC - ale są to jakieś błędne dane godzin i minut, jedyne co widać to sekundy przeskakują normalnie. Tak wygląda mi na to że coś z I2C?

ps. połączenia według ostatniego schematu.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 lip 2012, o 10:32 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 maja 2012
Posty: 471
Lokalizacja: ZGY/ZS
Pomógł: 30

PCF8563 trochę inaczej obsługuje się niż PCF8583. Przy odczycie, jak i zapisie, należy odpowiednia "zmaskować" bajt. a Ty od razu robisz bcd2dec. Poczytaj dokładniej notę RTC.

_________________
eDiyCraft.blogspot.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 lip 2012, o 11:41 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 lip 2012
Posty: 238
Pomógł: 5

Oki to akurat mam pominięte i wiem o tym że przy odczycie trzeba zmaskować tylko te bity które zawierają godzinę minute itd...

Irytujące jest to że komunikacja po I2C działała - teraz nie działa - a jak zewrę GND do INT6 to przerwanie jest generowane a odczytuje mi z RTC jakieś dziwne czasy nawet po zmaskowaniu , tyle tylko że jest inkrementowana poprawnie sekunda tzn co sekundę .

Dodam że baterii nie podłączyłem bo niemam jeszcze odpowiednich Diód na warsztacie - tak że zegarek jest zasilany z układu, i powinny wrócić ustawienia fabryczne po odłączeniu zasilania.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 lip 2012, o 11:55 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

A cóż to za styl pisania softu ?

Kod:
   EIMSK = 0x40;
   EIFR = 0x40;

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 lip 2012, o 12:04 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 lip 2012
Posty: 238
Pomógł: 5

:) to jest taki styl bez styl/ przypomniało mi się że w CodeVisionAVR jest taki wzard kreator i dla upewnienia skorzystałem z tego...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 lip 2012, o 18:46 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 maja 2012
Posty: 471
Lokalizacja: ZGY/ZS
Pomógł: 30

A odczyt z zegara nie wykorzystując przerwania, tylko jak robisz go cyklicznie w pętli to działa ok? Jeśli tak to rozumiem że problemem jest to że RTC nie generuje przerwania? Nie widzę w Twoim programie żebyś inicjalizował "automat" do jego generowania. Powinieneś aktywować timer(0x0E) oraz ustalić jego częstotliwość (0x0F), jednocześnie mieć na uwadze bit TI_TP w rejestrze 0x01, który decyduje czy przerwanie będzie okresowe czy stałe.

_________________
eDiyCraft.blogspot.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 lip 2012, o 20:19 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 lip 2012
Posty: 238
Pomógł: 5

savian86 napisał(a):
A odczyt z zegara nie wykorzystując przerwania, tylko jak robisz go cyklicznie w pętli to działa ok? Jeśli tak to rozumiem że problemem jest to że RTC nie generuje przerwania? Nie widzę w Twoim programie żebyś inicjalizował "automat" do jego generowania. Powinieneś aktywować timer(0x0E) oraz ustalić jego częstotliwość (0x0F), jednocześnie mieć na uwadze bit TI_TP w rejestrze 0x01, który decyduje czy przerwanie będzie okresowe czy stałe.


Po wielkich bojach :) kolejny sukces z Twoją pomocą savian86. Okazało się że źle inicjowałem automat, i od ostatniego pokazu kodu wiele zmieniłem. Wykorzystałem sprzętowy TWI/I2C wraz z inicjacją i wywaliłem to osobnego modułu funkcje odpowiedzialne za obsługę zegarka.

W kolejnym poście zamieszczę kompletne wypociny, tak aby ktoś mógł przynajmniej zobaczyć co i jak i w jakiej kolejności...

Co jest właśnie irytujące w internecie i głównie na forach bo ludzie poruszają rzeczywiście czasami problemy które nie jednego przerastają, ale później jak już dojdzie taki jeden z drugim do rozwiązania to już nie pokaże co zrobił i jak - tylko post się urywa i nadal większość początkujących nie wie jak i co...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 sie 2012, o 15:32 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 lip 2012
Posty: 238
Pomógł: 5

Żeby nie być słownogołym:) umieszczam moje wypociny w dużej mierze oparte o kody Mirka, dopisałem kilka linijek do obsługi LCD, jak obsługa wyświetlacza 4x20 oraz pisanie liczb z zerem na początku. Sam zegarek - jego obsługa jest w katalogu RTC, w module tym jest obsługa przerwania pochodzącego od zegarka oraz odczyt czasu i zapis do PCF8563. Podczas czytania wykorzystałem flagę int6_flag tak aby jeśli zajdzie taka potrzeba i odczyt czasu nastąpi więcej razy na sekundę to odczytywane są zmienne z podręcznego bufora tak żeby nie żyłować I2C. Można zareagować na błędnie podawany czas jeśli bateria padnie w zegarku i pomiesza się czas.

link:
http://chomikuj.pl/xbary/avr/Monitoring_1.zip

Cały kod uszykowany jest pod zestaw który prezentowałem wcześniej...atmega128 itd.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 sie 2012, o 09:33 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 lip 2012
Posty: 238
Pomógł: 5

O bosche dopiero pewnie będzie, jak będę miał ogarnąć kolejny podzespół mojego wynalazku.... a może nie będzie tak źle:)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 sie 2012, o 16:12 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

heh na to wygląda ze pomyliłem tematy bo tak mnie tu wyłącza przepraszam bardzo wszystkich

------------------------ [ Dodano po: kilkunastu sekundach ]

i już błąd swój naprawiam

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 46 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO