Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 17:09


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 24 cze 2012, o 21:24 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 maja 2012
Posty: 471
Lokalizacja: ZGY/ZS
Pomógł: 30

Hejka,tak mnie właśnie naszło, aby zapytać jak to właśnie jest z jego pomiarem. Kilka projektów z tą czujką już się przewinęło i zawsze to samo, subiektywne odczucie "hmm, chyba coś za wysoko wskazuje". Nie tylko ja tak mam, znajomi też mi mówią "coś nie tak chyba ten twój termometr". Kiedyś na elektrodzie trafiłem na wątek z identycznym pytaniem, i go podsumowując to "wszystko jest dobrze, tylko tobie coś się wydaje".

Wiem że ten czujnik ma dokładność 0,5 stopnia. Wziąłem powiedzmy "stacje meteo", postawiłem obok mojej czujki (brak w niej elementów nagrzewających się np. stabilizatora) i poczekałem, nikt się nie kręcił i takie tam. Po jakimś czasie porównałem wskazania. Stacja meteo 22,2, DS-24,8 wiec zdecydowanie coś nie teges.

Program do obsługi. Było ich kilka wydań, skrobany przez siebie, testowane funkcje znalezione w necie, a obecnie zaczerpnięty z książki... sami wiecie jakiej;] No i zawsze to samo, nigdy moje odczucia nie podpowiadały mi "o, pokazuje dobrze". Jeśli procedury programowe są poprawne, to na co powinno się zwracać uwagę? Dodam, że zawsze łącze w trybie normalnym (3 żyły) i rezystorek 4,7k. Zapraszam do dyskusji, co o tym myślicie.

_________________
eDiyCraft.blogspot.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 cze 2012, o 23:03 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Ja do dzisiaj mam takie dwa DS18b20, które pokazują ok 2 stopnie więcej, ale żeby było ciekawie to nie w całym zakresie temperatury bo tak byłoby najłatwiej (odejmowałbym zawsze 2st i po kłopocie) ;) ..... niestety była kiedyś wadliwa seria tych czujników i to może być jej pokłosie

kupiłem inne hmm wiele innych i zawsze działają dobrze - tzn wiadomo pomiędzy sobą różnią się nieraz o kilka dziesiątych stopnia ale to wszystko

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 cze 2012, o 10:37 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 mar 2012
Posty: 52
Lokalizacja: Silesia
Pomógł: 0

U mnie z 4 sztuk, które aktualnie działają non-stop, jeden zawyża temp. o jakieś 2stopnie.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 cze 2012, o 14:38 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

ja raz trafiłem na taki co na starcie leciał do 50 st powyżej 50 było już ok ale poniżej zawsze =50st :)

a tak bez problemu zwłaszcza seria Z i PAR

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 cze 2012, o 18:28 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 maja 2012
Posty: 471
Lokalizacja: ZGY/ZS
Pomógł: 30

A jednak, wiedziałem że z nimi jest coś nie teges. W takim razie mam pecha przy ich zakupie:] a kupowalem w rożnych miejscach i ze sporym rozrzutem w czasie. A tak przy okazji, mam pytanie chyba bardziej do Jachu i Mirka, bo wiem że są ze szczecina. Nieraz nie ma czasu na zakup wysyłkowy, albo potrzeba dosłownie dwóch elementów. Jakie znacie sklepy z elektroniką? Te które znam to Semics na Chopina, obok wydziału na puławskiego i na mazowieckiej(niezłą mają przebitkę). Wracając do tematu to jak znajdę chwilkę to śmigne wszystkie DSy jakie posiadam i selekcja:)

_________________
eDiyCraft.blogspot.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 cze 2012, o 18:34 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Jak coś to kup sobie DS18S20 ;) w nich nie było wadliwej partii a z bibliotekami z książki też je odpalisz z rozdzielczością 12-bit ;) i będą tak samo dobrze śmigały.

Ja w Szczecinie w sklepach nie kupuję części więc nawet ci nie podpowiem gdzie można dobrze, szybko i tanio :(

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 lip 2012, o 12:07 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 kwi 2012
Posty: 64
Pomógł: 2

Witam

Powiem tak - mimo posiadania książki "Podstawy.." dopiero przymierzam się do swoich pierwszych prób z pisaniem programów (Mirku - przepraszam :cry: ..), ale w międzyczasie wciąż przeglądam necik w poszukiwaniu jakichś rozwiązań - a gdy coś znajdę to zapisuję sobie na dysku. Gdy wspomnieliście tu o różnicach w wyświetlaniu temperatury przypomniałem sobie, że coś mi się o uszy już obiło, i że mam coś gdzieś zapisane. Mam nadzieję że nie naruszę praw autorskich (w końcu to oficjalna "errata")?



Jeśli nie w temacie - usunę swój post by nie zaśmiecać forum.

Pozdrawiam

P.S.
Do powyższego mam notatkę, która jest takiej treści:

WAŻNA INOFRMACJA TECHNICZNA (w załączniku):
Problem dotyczy możliwości utraty zawartości EEPROM dla układów DS18B20, DS18S20, DS1822 (Rev. B7):
1. Występuje bardzo rzadko i w specyficznych warunkach.
2. Nie można dokładnie określić partii towaru narażonej na błąd.
3. Utrata zawartości EEPROM-u powoduje stratę kalibracji i wartości rejestrów TH i TL
4. Utrata zawartości może nastąpić tylko w trakcie narastania zasilania.
5. Można programowo ograniczyć błąd utraty kalibracji do maks. +/-2 stopni.
6. Można całkowicie wyeliminować potencjalny błąd poprzez zapamiętanie kalibracji w pamięci zewn.

Z informacji podanych przez firmę Maxim wynika, że problem dotyczy niewielkiej statystycznie ilości układów. W trosce o dobro naszych klientów przekazujemy jednak szczegółową informację jak zmodyfikować oprogramowanie, aby całkowicie lub częsciowo wyeliminować potencjalne zagrożenie. W przypadku konieczności uzyskania dodatkowych wyjaśnień technicznych prosimy o kontakt z naszą firmą.
----------
Dodatkowe objaśnienia - jak rozpoznać wersję układu, tzw. Rev. B7 (na przykładzie układu DS18S20):

| DALLAS | -> producent
| DS1820 | -> typ układu (DS18S20 kodowany jest skrótowo jako DS1820)
| 0347B7 | -> partia towaru: rrttvv (rr - rok, tt - tydzień, vv -wersja (Revision))
| 526AA | -> kod fabryki

No i właśnie obrazki z Imageshacka zniknęły, nie aktywne linki usuwam - Różowy J.

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 lip 2012, o 12:47 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

No ale właśnie ja o tym coś wspominałem i też widziałem tylko nie mogłem znaleźć - więc fajnie, że to przypomniałeś dokładnie ;) o to też chodzi w tych niedokładnych czujnikach.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 sie 2013, o 23:51 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 mar 2013
Posty: 64
Pomógł: 0

Widać ta wadliwa seria musiała być dosyć długa ... nawet ja w zestawie EvB mam ten czujnik i pokazuje mi temperaturę 28-29 stopni ... kiedy w mieszkaniu jest ok 22-23...

_________________
-



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 sie 2013, o 09:14 

Pomógł: 0

fullmoonguy napisał(a):
Widać ta wadliwa seria musiała być dosyć długa ... nawet ja w zestawie EvB mam ten czujnik i pokazuje mi temperaturę 28-29 stopni ... kiedy w mieszkaniu jest ok 22-23...


Problemem może być samo umieszczenie czujnika na płytce, w ATB różnica między czujnikiem na płytce a po za nią też czasem wynosi 2-4stopni.



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 sie 2013, o 09:17 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

rezasurmar napisał(a):
Problemem może być samo umieszczenie czujnika na płytce, w ATB różnica między czujnikiem na płytce a po za nią też czasem wynosi 2-4stopni.


dokładnie a jak się go wylutuje i da na zewnątrz to już temperatura normalna. Po prostu wpływa na niego chyba pojemność cieplna całego PCB i być może cieplejszych elementów obok.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO