Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 10:05


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 45 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 12 paź 2011, o 16:32 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Witam,

Tym razem nowa formuła konkursu. Nie będzie to tylko zagadka tego typu jakie były prezentowane na:

http://www.mirekk36.blogspot.com

Jest to bardziej połączenie zagadki z konkursem na najlepsze rozwiązanie.

Prezentuję poniżej trzy zdjęcia pewnego elementu elektronicznego i zdaję sobie sprawę, że bardzo szybko uda się rozwikłać zagadkę co to za element. Natomiast konkurs polega na tym, że trzeba podać, opisać w miarę szczegółowo w jaki nietypowy sposób można skorzystać z tego elementu. Uwaga! pisząc o wykorzystaniu "w nietypowy sposób" mam na myśli sposób, który będzie jak najbardziej odległy od faktycznego i docelowego zastosowania tegoż elementu.

Załącznik:
_zdk_01.jpg
Załącznik:
_zdk_02.jpg
Załącznik:
_zdk_03.jpg


Ta osoba, która określi precyzyjnie co to za element ale przede wszystkim poda najbardziej ciekawe i nietypowe zastosowanie wygra konkurs i otrzyma główną nagrodę. A główna nagroda to książka:

"Mikrokontrolery AVR Język C Podstawy programowania" (najnowsze wydanie)

Załącznik:
Książka_plus_DVD.jpg


zapraszam więc do udziału i życzę dobrej zabawy.


Załączniki:

Aby zobaczyć załączniki musisz się zalogować. Tylko zalogowani użytkownicy mogą oglądać i pobierać załączniki.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 paź 2011, o 18:07 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 07 paź 2011
Posty: 11
Pomógł: 0

Moim zdaniem jest to kondensator (być może mikowy, czyli o dużej precyzji).
Podobny do tych: http://tr.admin.zy833.com/img/198002/go ... 471337.jpg http://www.trioda.com/product_gallery/c ... 250v_1.jpg
Nietypowe zastosowanie (coś najbardziej absurdalnego co mi do głowy przychodzi): Wykorzystanie go do jednorazowego generowania efektów akustyczno-wizualnych po podpięciu zbyt dużego napięcia - dym + iskrzenie + trzaski ;-)
A tak na serio, jeśli uznamy, że to precyzyjny kondensator to względnie można wykorzystać do pomiaru temperatury (zmiany pojemności w funkcji temperatury).

PS. Czy dobrze odgadnąłem co to za element?



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 paź 2011, o 19:05 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

Nio ładny kondensatorek bardzo popularny w czasach wczesnego PRL mikowy , tak zaiste ciekawe sa efekty przeładowania , ale hmmmm no właśnie zalany jest lakiem wiec chyba ciekawsze by było pieczenie go w mikroweli :)
zawarta w nim mika zaiste ciekawie by się komponowała z iskiereczkami iswądem laku podczas przypiekania :)

Tak więc precyzyjnie kondensator mikowy typu KMT zapewne o pojemności rzędu nanofaradów na stosunkowo wysokie napięcie od 250 do 15000V stosowany w układach wysokiej czestotliwości. Zastanawiam sie czy nie pochodzi on czasem z radia Pionier lub podobnego lampowca bo tam widywałem takie najczęściej pewnie ze wzgledu na dużą stałość pojemności.

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Ostatnio edytowano 12 paź 2011, o 19:13 przez SunRiver, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 paź 2011, o 19:10 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Oczywiście proszę pamiętać, że pytając o najbardziej dziwne zastosowania nie związane z przeznaczeniem elementu, mam na myśli pewne konkretne rozwiązanie, które ujawnię w stosownym czasie o ile nikt wcześniej nie poda podobnego albo jeszcze ciekawszego. I nie chodzi tu koniecznie o efekty typu BUUUM ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 paź 2011, o 19:14 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 07 paź 2011
Posty: 11
Pomógł: 0

Stąd też piszę o konkretnym (choć czysto teoretycznym) rozwiązaniu - wykorzystaniu kondensatorka do pomiaru temperatury (jako sensor), gdyż zwykle takie mają podane (podobnie jak precyzyjne rezystory) współczynnik temperaturowy - stąd można wyprowadzić zależność i odpowiednio precyzyjnym układem pomiarowym mierzyć temperaturę - oczywiście nikt tego nie robi - stąd pomysł na takie zastosowanie.
Oczywiście rozwiązanie z efektami audio-wizualno-zapachowymi podałem raczej w formie żartu ;-)



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 paź 2011, o 19:16 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Dobrze dobrze - ja na razie nie oceniam nic - bo przecież nawet może i w dzidzinie efektów FX (audio/video) być może znajdzie się coś ciekawego (oby bezpiecznego dla zdrowia i życia) ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 paź 2011, o 19:19 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

sam jestem ciekaw cos tam wymyslił Mirku :)

no ale jesli to typ KSO hmmmm.... w zasadzie nigdy nie uzywałem kondensatorów inaczej niz są przeznaczone

temperatura w kwestii mikowych chyba niebardzo gdyz są zbyt stabilne i wachania są nikłe

Ale skoro to mikowy wiec jest stwożony do przenoszenia mocy więc może w Dławiku anodowym zastosowac je do blokowania żarzenia i siatki ??

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 paź 2011, o 19:28 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Nic na razie nie podpowiem, tylko słucham waszych interesujących i ciekawych propozycji. Powiem tylko, że to nie ja wymyśliłem to zastosowanie o którym mowa, a Pan Ryszard, o którym już nie raz wspominałem ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 paź 2011, o 19:32 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

Ale jak zawsze skoro to mikowy kodensator i dobrej jakości to one czesto miały srebrne dosyć duże elektrody wiec można użyc do odzysku i wyrobu biżuteri ...

albo w obwodach czasowych wykorzystuje się ładowanie
i rozładowywanie kondensatora do określenia czasu. Przykładem tego jest multiwibrator astabilny.

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 paź 2011, o 19:55 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 43
Pomógł: 2

Ja myślę że można tym podeprzeć drzwi jak wieje ;-)



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 paź 2011, o 20:49 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Macck napisał(a):
Ja myślę że można tym podeprzeć drzwi jak wieje ;-)


No, takie wypowiedzi i pomysły raczej nie będą brane pod uwagę niestety :(

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 paź 2011, o 20:49 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 paź 2011
Posty: 780
Pomógł: 20

Jest to niewątpliwie kondensator mikowy z technologi W.CZ

Ja bym z tego zrobił ogniwo w łańcuchu jak by mi się pies z łańcucha urwał :D
Albo jeśli bym miał dwa z odpowiedni długimi końcówkami i odpowiednio sztywnymi to zrobił bym z nich sprężynę do wek (do słoików) niektórzy starsi wiedzą o co mi chodzi :)
Ostatnią rzeczą jaką mi się nasuwa to haczyk na ryby w bonusie ze spławikiem chociaż nie wiem czy to pływa ale jeśli nawet nie to może i to ryby zainteresuje bo jak by to lekko zagiąć to by mogło wpadać w rotację w wodzie :)

Jak by się tamte odpowiedzi nie liczyły to poważną propozycją jest czujnik przyspieszenia ziemskiego ;)


Pozdrawiam wszystkich

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 paź 2011, o 15:51 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 43
Pomógł: 2

Moja wypowiedź to był oczywiście żart , ja już swój egzemplarz wygrałem :-)
Można tego używać jako zawleczkę do granatu ;-)



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 paź 2011, o 17:24 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

No tak, panowie ale jeśli to ma być miejsce gdzie można sobie tylko żarty stroić to ja podziękuję za takie wypowiedzi. Bo ja na końcu podam bardzo praktyczny sposób wykorzystania i chciałbym, żeby inni, którzy będą czytać ten wątek mogli coś ciekawego zaczerpnąć a nie tylko: zawleczki do granatów, łańcuchy dla psa czy podpórki do drzwi. ;) Więc proszę o spokój ok ?

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 paź 2011, o 13:08 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 14 paź 2011
Posty: 9
Pomógł: 0

Tak jak koledzy wspomnieli jest to kondensator mikowy. Chciałem napisać, że można tego użyć jako tułowia do zbudowania ludzika z żołędzi, ale skoro Mirek nie chce tak ekstremalnych pomysłów, to tego nie napiszę ;)

Takie kondensatory bardzo dobrze sprawdzają się w torach sygnałowych w zastosowaniach audio, są szczególnie lubiane przez osoby, które poszukują "neutralnego" brzmienia. Ogólnie przemysł muzyczny lubi ten rodzaj kondensatorów. Natomiast jednym z ciekawszych zastosowań, jakie udało mi się znaleźć był układ do pomiaru drgań ziemi (docelowo wykrywanie i rejestracja trzęsień ziemi). Można go także zastosować jako element dopasowujący impedancję w antenie.



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 paź 2011, o 20:02 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

xantros napisał(a):
Takie kondensatory bardzo dobrze sprawdzają się w torach sygnałowych w zastosowaniach audio, są szczególnie lubiane przez osoby, które poszukują "neutralnego" brzmienia.


O! ciekawostka ;) - a coś szerzej na ten temat kolega jest w stanie napisać? pytam z ciekawości?

xantros napisał(a):
Natomiast jednym z ciekawszych zastosowań, jakie udało mi się znaleźć był układ do pomiaru drgań ziemi (docelowo wykrywanie i rejestracja trzęsień ziemi)..


To także super ciekawostka, tylko także dopytałbym sam o jakiś ciut precyzyjny opis takich zastosowań?? O ile koledze coś wiadomo na ten temat?

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 paź 2011, o 20:45 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 paź 2011
Posty: 307
Lokalizacja: Lbt
Pomógł: 8

To ja póki co może podam definicje encyklopedyczną.

"Kondensator mikowy - kondensator, w którym dielektrykiem są płatki specjalnej segregowanej miki, metalizowane, ułożone w warstwy i zaprasowane w masie impregnacyjnej. Uzyskanie wymaganej dokładności osiąga się przez indywidualne zeskrobywanie metalizacji. K.M. należą do najbardziej stabilnych i dokładnych, wytrzymałych na wysokie napięcia oraz odznaczających się małymi stratami. Używane są jako wzorce, a także stos. w różnych urządzeniach, miedzy innymi odbiorczych i nadawczych"
Ilustrowana encyklopedia dla wszystkich Radio i telewizja, Aleksy Brodowski, Jerzy Chabłowski, Jerzy Auerbach, Wydawnictwo naukowo techniczne, Warszawa 1971.
Co do zastosowania to jeszcze nic nie wymyśliłem, ale postaram się.

_________________
Ujemna delta to dopiero początek zabawy...



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 paź 2011, o 20:46 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 07 paź 2011
Posty: 11
Pomógł: 0

Można też, przy wysokich częstotliwościach, zastosować je (podobnie jak inne kondensatory) jako źródła fal elektromagnetycznych...
Ale jak to wykorzystać w praktyce? Pewnie coś by się znalazło, może komunikacja radiowa na mikroodległości lub rodzaj "izolacji galwanicznej", jeśli parametry drugiego kondensatora zmieniałyby się pod wpływem fal elektromagnetycznych emitowanych przez ten pierwszy (względnie można by je odbierać innym elementem elektronicznym a kondensator zastosować jako źródło fal).



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 paź 2011, o 22:07 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 paź 2011
Posty: 780
Pomógł: 20

Przepraszam za wcześniejszą wypowiedź

aczkolwiek fajnie by było gdy było zaznaczone ze zastosowanie ma być z dziedziny fizyki, elektroniki czy też miernictwa wtedy na pewno bym takich głupot nie napisał.

Wymyśliłem że można by zrobić na kondensatorze pomiar promieniowania, niestety nie wiem jaka by musiał by być długość fal aczkolwiek jest to możliwe

Pozdrawiam

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 paź 2011, o 22:14 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Coraz ciekawsze odpowiedzi padają. Ja dodam tylko, że nie będę ograniczał dziedziny bo jak mówię - przepis na wykorzystanie takich kondensatorów będzie iście praktyczny ;)

.... dlatego tak dopytuję kolegów o jakiś precyzyjny i fajny opis tego niekonwencjonalnego sposobu.

(ja znowu ze swojej strony tylko dodam, że zastosowanie o którym ja napiszę później nie ma nic wspólnego z wykorzystaniem tego elementu jako kondensator. Oczywiście nadal będzie chodziło o zastosowanie w codziennej pracy elektronika. Zresztą pokażę mini fotorelację wraz z opisem z tego "patentu" jak to się potocznie mówi)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 paź 2011, o 07:54 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 07 paź 2011
Posty: 11
Pomógł: 0

Z powodu kształtu obudowy można użyć jako nóżka / podstawka do płytek, żeby luty nie dotykały stołu.



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 paź 2011, o 09:45 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 paź 2011
Posty: 307
Lokalizacja: Lbt
Pomógł: 8

Przemyślałem sprawę i doszedłem do wniosku, że można użyć go do budowy paralizatora, na coś w stylu lamp błyskowych w aparatach fotograficznych.

_________________
Ujemna delta to dopiero początek zabawy...



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 paź 2011, o 12:13 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 14 paź 2011
Posty: 9
Pomógł: 0

mirekk36 napisał(a):
xantros napisał(a):
Takie kondensatory bardzo dobrze sprawdzają się w torach sygnałowych w zastosowaniach audio, są szczególnie lubiane przez osoby, które poszukują "neutralnego" brzmienia.


O! ciekawostka ;) - a coś szerzej na ten temat kolega jest w stanie napisać? pytam z ciekawości?

Dlaczego akurat tak, a nie inaczej - prawdopodobnie dokładnie nie odpowiem. Od jakiegoś czasu troszkę udzielam się i więcej czytam na pewnym forum dot. sprzętu grającego i już dawno odniosłem wrażenie, że niektórzy pasjonaci muzyczni wykształcili sobie szereg ciekawych określeń na brzmienie dźwięku i różne teorie, które czasami budzą kontrowersje (np. potrafią kupować kable do głośników ze grubą kasę, ponieważ różnica przy odsłuchu jest znacząca ;) ). Wiadomo, że tutaj (przy kondensatorach) wpływ może mieć cała masa rzeczy. Taka a nie inna budowa może w jakimś stopniu wpływać na charakterystykę częstotliwościową, parametry termiczne też mogą robić swoje. Pasożytnicze indukcyjności, upływność.. Nie jestem ekspertem i nie potrafię podać dokładnych podstaw fizycznych, a takie a nie inne zachowanie tych kondensatorów prawdopodobnie wyszło na drodze "praktycznej" ;)

mirekk36 napisał(a):
xantros napisał(a):
Natomiast jednym z ciekawszych zastosowań, jakie udało mi się znaleźć był układ do pomiaru drgań ziemi (docelowo wykrywanie i rejestracja trzęsień ziemi)..


To także super ciekawostka, tylko także dopytałbym sam o jakiś ciut precyzyjny opis takich zastosowań?? O ile koledze coś wiadomo na ten temat?

Tu prawdopodobnie nie miały szczególnego zastosowania, wydaje mi się, że autor projektu zastosował akurat takie kondensatory, bo miał je pod ręką ;) Niestety dlaczego zastosowano akurat takie, a nie inne kondensatory - autor tą wiedzą się nie podzielił. Na projekt natrafiłem po prostu w poszukiwaniu ciekawych rozwiązań ;)

Tak swoją drogą, to naprawdę ciekawi mnie, co Mirek ma w zanadrzu. Prawdopodobnie będzie to mocno zaskakujące, ale ciężko wyobrazić mi sobie jakieś inne zastosowanie niż "standardowa rola kondensatora" jako elementu filtrującego bądź magazynu energii. Tu też w nawiązaniu do postu kolegi miszczo - oczywiście, że można tak użyć tych kondensatorów, pytanie czy by się sprawdziły. Szybkie rozładowywanie i chyba całkiem spore prądy w lampach błyskowych? Pytam z ciekawości, może ktoś bardziej doświadczony się wypowie?



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 paź 2011, o 12:35 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

W lampa błyskowych raczej kondensator mikowy sie nie spisz gdyz jak wiadomo żarnik jest typem lampy wyładowczej i tu wymagana jest duża pojemność
dlatego akurat w tym wypadku spisze sie zwykły elektrolit o dużej pojemnosci , Kondensatory mikowe byly produkowane w małych pojemnosciach , ale na duże napiecia co powodowało że świetnie spisywały sie w torach w.cz układów lampowych , W elektro-akustyce tez znajdą swoje miejsce gdyż mika ma lepsze pramery izolacyjne od ceramiki i kondensatory te maja dużą stałość pojemności w czasie , jak i pod wpływem dizłań szkodliwych jak zmiany temperatur i czestotliwości, gdzie ceramiczne , polipropylowe czy też styrofleksowe z czasem traca parametry. Fizycznie w torach audio moga ładnie zmiękczać brzmienie właśnie ze względu na możliwość pracy w wysokich czestotliwościach , bez obcinania pasma , podobnie jak w przypadku torów nadawczych można ładnie zestroic antene pozbywając się wpływów pasożytniczych.

Dlatego też.. paraca w torach audio jak najbardziej kożystna , jako element strojenia Anten tez idealne rozwiazanie prawie
natomiast w przypadku lamp błyskowych i innych mała przydatnośc ze wzgledu na małe pojemnosci - od kilkudziesieciu pikofaradów do kilkaset nanofaradów. Choc trafialy się o pojemnosci kilku mikrofaradów , ale to wciąż za mała pojemnośc dla żarniów.

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 paź 2011, o 20:55 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Przyznam szczerze, że aż miło się czyta takie dyskusje bo i można się czegoś dowiedzieć ciekawego z dziedzin, z którymi nie miało się nic wspólnego. ;)

A jak słyszę o takich zastosowaniach np jak do paralizatorów czy wykrywania drgań ziemi to dlatego dopytuję ew o jakieś szczególne uzasadnienie roli takiego a nie innego elementu (kondensator)

I pomimo to, iż dla mnie też dziwnym się wydaje podnoszenie jakości dźwięku w torach audio (może dlatego, że "mi słoń na ucho nadepnął" i ja bym tam nigdy pewnie nie zauważył tej różnicy - to niewątpliwie ciekawe jest takie zastosowanie tego kondka. Jednak nadal podkreślam - że to nadal zastosowanie kondensatora jako - kondensatora a nie w całkiem innej roli) ;)

Czekam zatem dalej na pomysły - bo ciekawie nawet rozwija się dyskusja, a jak któryś z kolegów coś specjalnego i ciekawego nawet wyszpera w najgłębszych zakamarkach internetu to fajnie będzie "zaczytać" o tym.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 paź 2011, o 22:46 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 07 paź 2011
Posty: 11
Pomógł: 0

Może wykorzystać go w roli elementu emitujacego dźwięk? Nie wiem czy ten typ to ma, ale niektóre można wzbudzić do drgań.
Względnie można usunąć obudowę i wykorzystać srebrne elektrody do elektrolizy i posrebrzania innych elementów.



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 paź 2011, o 23:26 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 14 paź 2011
Posty: 9
Pomógł: 0

Czy w zastosowaniach bierze się też pod uwagę rozbieranie kondensatora na "części pierwsze"? :)



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 paź 2011, o 06:15 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

xantros napisał(a):
Czy w zastosowaniach bierze się też pod uwagę rozbieranie kondensatora na "części pierwsze"? :)


Jeśli nie do wykorzystania części pierwszych jako podpórka do drzwi ;) to jak najbardziej - może ktoś wpadnie na jakieś ciekawe zastosowanie wnętrzności tego kondka.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 paź 2011, o 10:06 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 14 paź 2011
Posty: 9
Pomógł: 0

A więc głównie myślałem o wykorzystaniu tej miki, która znajduje się wewnątrz, pod warunkiem, że da się ją zrecyklingować w sensownej postaci. Mikę wykorzystuje się jako okienka przepuszczające promieniowanie w licznikach Geigera-Mullera do wykrywania promieniowania jonizującego o niewielkiej przenikliwości, w tym także promieniowania alfa, które nie jest wykrywane przez wszystkie typy detektorów. Promieniowanie alfa jest promieniowaniem niskoenergetycznym, stosowanie niekiedy okienka szklane zatrzymują te promieniowanie, natomiast mika, będąca materiałem o mniejszej gęstości może je przepuszczać.

Jeśli z odzyskiem w postaci większych płatków byłoby ciężko to można i tak ją wydobyć, zmielić i zastosować jako dodatek do farb i lakierów, poprawiający ich odporność mechaniczną, właściwości termiczne, zwiększający odporność na wilgoć :)



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 paź 2011, o 10:33 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

Nie sądzę by te małe elektrody się szczególnie nadały do elektrolizy , a napewno nie z pojedynczego kondensatorka , co do zawartej miki jest to naprawdę dobrze dobrana i wyselekcjonowana mika , ale płatki sa na tyle cienkie i dobrze sprasowane że ich rozdzielenie bedzie trudne zwłaszcza w wiekszych egzemplarzach które juz nie byłu zalewane lakiem , a zaprasowywane w tworzywie sztucznym.

Dla elektronika cieżko przestawić myślenie na inne i kondensator jako kondensator zawsze znajdzie zastosowanie , konkretny model zawsze mozna uzyc tam gdzie bedzie idealnie pasował natomiast inne zastosowania hmmmm... trudna sprawa

Inaczej patrzac od strony miki która jest doskonałym izolatorem.

w zależności od rodzaju miki można już cos mysleć:

a jest:
potasowa - muskowit
potasowo magnezowa - flogopit
syntetyczna - fluoroflogopit

z miki wykonuje się tez dosyc dużo wyrobów jak:
mikanit
mikafolia
samika
mikaleks

a główne jej zastosowania to:
jako dielektryk w kondensatorach o małej pojemności
do izolowania wycinków komutatorów
jako izolacja żłobkowa --- /nie nie chodzi o żłobki diecięce :)
do odizolowywania elementów elektronicznych

Użycie miki w tworzywach termoplastycznych ma wyraźny wpływ na dotowy wyrób.
Są to między innymi:
· wysoka sztywność tworzywa (wysoka wytrzymałość na zginanie)
· duża odporność cieplna — temperatura deformacji jest podwyższona
· wysoka stabilność wymiarów; artykuły tłoczone i wydmuchiwane charakteryzują się wyso-
ką dokładnością wymiarów oraz niewielkim stopniem wypaczania (dotyczy to specjalnie
produktów z zawartością włókien szklanych)
· zmniejszone zapotrzebowanie na pigment — dotyczy to zwłaszcza wyrobów zawierają-
cych mikę flogopitową i ciemnych kolorów
· niski stopień zniszczenia części maszyn produkcyjnych (ze względu na miękkość minerału)
· znakomite parametry elektroizolacyjne wyrobów
· znakomita odporność chemiczna
· duża oszczędność kosztów (możliwość wypełnienia wyrobu nawet w 30%)

Każda pojedyncza płytka mik izawiera jedną warstwę o słabym wiązaniu (potasowa), oraz trzy o wiązaniach mocnych (dwie krzemowe,
oraz jedna glinowa lub magnezowa). Kolor miki zależy od składu chemicznego. Największy wpływ na kolor minerału mają jony żelaza.
Najwięcej jonów żelaza jest w biotycie, który najczęściej występuje w postaci czarnej lub ciemnobrunatnej. Flogopitwystępuje w barwie złotobrązowej, zaś
muskowit, jako niezawierający jonów żelaza, jest biały, srebrny, lub kremowy.
Dzięki takim właściwościom jak struktura płytkowa, elastyczność, giętkość, miękkość, odporność chemiczna, nierozpuszczalność w wodzie, odporność
na wysokie temperatury, izolacyjność elektryczna, mika znajduje coraz szersze zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Mika stosowana jest jako funkcjonalny wypełniacz w farbach antykorozyjnych oraz drogowych. Dzięki strukturze płytkowej niewielki dodatek miki w farbach antykorozyjnych, również okrętowych, powoduje, że powstaje wewnątrz warstwy farby warstwa podobna do łuski ryby, tworząca naturalną barierę dla nośników korozji. Podobny efekt występuje w przypadku warstw podkładowych, mas szpachlowych itp. Ponieważ mika jest miękka nie powoduje również zniszczeńczęści urządzeń aplikujących (dysz, ślimaków itp.). Miękkość minerału jest cechą, która powoduje, iż mika sprawdza się dobrze w farbach dla drogownictwa.
Płytki miki świetnie przylegają do podłoża, a także są odporne na ścieranie przez koła pojazdów.

Moze o takie zastosowanie chodzi MIrku??

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 45 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO