Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 18 paź 2024, o 12:25


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 16 cze 2014, o 22:22 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 paź 2011
Posty: 710
Lokalizacja: Zielona Góra
Pomógł: 75

Mini poradnik z cyklu „Co słonko widziało...” ;)

Po obejrzeniu ostatniego poradnika Mirka o Terminalach i ASCII, pomyślałem sobie dlaczego nie..., poszperałem..., poczytałem i oto proszę jest...

Terminal dla Eclipse INDIGO


Wybieram z menu Help -> Install New Software..., następnie w polu Work with: wybieramy z listy Indigo - http://download.eclipse.org/releases/indigo , czekamy chwilkę aż ukaże nam się pełne drzewo różnych różności ;) i rozwijamy gałąź o nazwie Mobile and Device Development a w niej zaznaczamy Target Management Terminal

Obrazek

Po wyborze, instalujemy terminal klikając Next w tym i kolejnym oknie, następnie akceptujemy licencję i klikamy Finish. Wykonujemy restart Eclipse i z menu Window -> Show View -> Other na samym dole wybieramy Terminal

Obrazek

I mam już zainstalowany terminal jako dodatkowa zakładka w dolnej części tam gdzie jest widok na Console,

Obrazek

ale to nie wszystko, żeby dobrać się do fizycznych portów naszego PC (móc je wybrać w opcjach terminala) musimy zainstalować jeszcze mały pakiecik o nazwie RXTX-Updatesite-I20071016-1945.packed.zip – jest dołączony jako załącznik do niniejszego poradnika lub można go pobrać z mojego Dropboxa.

Zatem do dzieła, z menu Help wybieramy Install New Software..., klikamy Add.., a następnie w oknie które nam się ukarze klikamy Archive..., wskazujemy nasz pakiecik na dysku, w polu Name: wpisujemy dowolna nazwę, ja wpisałem RXTX i klikamy OK.
Następnie w oknie które nam się ukarze zaznaczamy RXTX 2.1-7r4 i postępujemy identycznie jak przy instalacji terminala, czyli 2 x Next, akceptujemy licencję i Finish, następnie potwierdzamy ostrzeżenie i restartujemy Eclipse.
Mamy zainstalowany w pełni sprawny terminal pod Eclipse, z którego możemy się łączyć z dowolnym urządzeniem po RS, ale także po SSH i Telnet. Nie będę tutaj opisywał opcji konfiguracyjnych tego terminala bo są dziecinnie proste i każdy na pewno sobie sam poradzi.

Terminal dla Eclipse JUNO i nowszych


Dla JUNO i nowszych wersji można także zainstalować powyższy terminal i będzie on prawidłowo działał, lecz ma on jedna małą wadę, a mianowicie nie można w nim ustawić strony kodowej dla transmisji, dlatego też dla JUNO i nowszych wersji pokażę jak zainstalować trochę inny terminal nie posiadający tej wady, a którego nie można zainstalować w INDIGO bo wymaga on org.eclipse.core w wersji co najmniej 3.8.0.

Z menu Help wybieramy Eclipse Marketplace... , a następnie w polu Find... wpisujemy TCF Terminals i klikamy Go, a po wyszukaniu pluginu z prawej strony Install,

Obrazek

i postępujemy jak przy standardowej instalacja w Eclipse. Po restarcie mamy zainstalowany Terminal i tak jak wcześniej musimy zainstalować do niego pakiet RXTX-Updatesite-I20071016-1945.packed.zip – opis powyżej.

Po udanej instalacji otwieramy nasz nowy terminal kombinacją klawiszy Ctrl+Alt+T i w tym przypadku jak zobaczycie konfiguracja też jest dziecinnie prosta i bardzo intuicyjna.

A co najważniejsze, oba terminale pozwalają w jednym oknie otworzyć kilka sesji (połączeń)
:D

Poniżej przykład z wykorzystaniem VT100.
Obrazek


Na koniec wszystkim Życzę samych udanych połączeń i transmisji via RS.


Załączniki:

Aby zobaczyć załączniki musisz się zalogować. Tylko zalogowani użytkownicy mogą oglądać i pobierać załączniki.

_________________
pozdrawiam
phill2k



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 cze 2014, o 07:52 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27305
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Kolejne fajne odkrycie ;) .... sam to z chęcią przetestuję a tym bardziej - że obsługiwany jest standard VT100 ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 cze 2014, o 08:53 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 12 kwi 2012
Posty: 107
Pomógł: 0

Mam pytanie do kolegi phill2k. Zainstalowałem TCF Terminals i RXTX-Updatesite-I20071016-1945.packed.zip. Eclipse widzi okno terminala. Jednak przy próbie uruchomienia sesji nie mogę wybrać istniejącego w systemie portu szeregowego (wtyczka go nie widzi, okno wyboru dla serial terminal jest puste).
Mój zestaw to:Eclipse Kepler 4.3.0 wersja 64bitowa, port szeregowy Moxa Uport 1150 (bardzo dobry i sprawdzony konwerter usb/port szeregowy - u mnie działa super). Samo Eclipse działa prawidłowo, współpracuje z moim programatorami bez problemu - STK500v2 i ATB V1.03



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 cze 2014, o 08:58 

Pomógł: 0

andrzej381 napisał(a):
port szeregowy Moxa Uport 1150

Moxa ma własny serwer portów, uruchomiłeś go, oraz czy ustawiłeś firewalla z windowsa by nie blokował połączeń z eclipsa w wszystkich sieciach?.

Mam moxa 5210 i 5110 mogę sprawdzić na obu czy działa.
................................................................................

Na moxa 5210 działa bez problemu, RXTX-Updatesite-I20071016-1945.packed instalowałem bez SDK, a terminal w Keppler jest w Window/ShowView/Other.../Target Exploer Views/Terminals



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 cze 2014, o 11:33 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 12 kwi 2012
Posty: 107
Pomógł: 0

rezasurmar napisał(a):
Moxa ma własny serwer portów, uruchomiłeś go,


Moxa UPort 1150 nie ma serwera portów bo to "zwykły" port szeregowy (RS232/RS422/RS485) na USB
Obrazek
i mimo że wszystkie inne programy terminalowe widzą ten port (i działają) to w Eclipse mam jak na obrazku:
Obrazek
Jakieś sugestie? Rozwiązanie :?:

------------------------ [ Dodano po: 10 minutach ]

OK, chyba znalazłem przyczynę: RXTX... nie współpracuje z Eclipse 64bit (https://bugs.eclipse.org/bugs/show_bug.cgi?id=333346) :twisted:
A było tak dobrze i dotychczas wszystko działało :!:
Może w sieci jest gdzieś nowsza wersja RXTX... :?:



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 cze 2014, o 07:45 

Pomógł: 0

Wytłumacz mi po co używasz eclipse x64 ?, bo z własnego doświadczenia wiem, że właśnie wersje x64 mają sporo więcej problemów z wszelkimi wtyczkami i stabilnym działaniem.
Chyba że jest jakiś konkretny argument za używaniem x64.



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 cze 2014, o 08:17 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 12 kwi 2012
Posty: 107
Pomógł: 0

rezasurmar napisał(a):
Wytłumacz mi po co używasz eclipse x64 ?....

Dlaczego? Bo skoro mam system operacyjny x64 to staram się używać wersji x64 wszystkich możliwych programów. Nie jest to jakieś przywiązanie się do wersji. Dotychczas Eclipse Kepler x64 funkcjonowało mi bardzo stabilnie ze wszystkimi zainstalowanymi wtyczkami. Wtyczka terminala jest pierwszą z którą mam kłopot. Oczywiście dopuszczam to, że postawię i skonfiguruję sobie wersję x32. Nie jest to dla mnie problem. Najważniejsze aby wszystko działało stabilnie.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 cze 2014, o 08:32 

Pomógł: 0

Widzisz i to jest przydatna informacja, bo ja w sumie od dawna jestem na systemach x64, ale po walce ponad rok temu z eclipsem x64 poddałem się i stosuję tylko x32.



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO