Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 27 wrz 2024, o 22:23


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 17 maja 2014, o 17:13 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 09 lis 2013
Posty: 10
Pomógł: 0

Cześć mam pytanie co mogłem źle zrobić siedzę przy tym dziś już chwile i nie widzę żadnej różnicy. Postępowałem z zaleceniami Mirka z linku http://www.youtube.com/watch?v=brb1wjyQjMo#t=291 o to dowody.
ObrazekObrazekObrazek

Siedzę myślę a to pewnie jakaś pierdoła jest no ale człowiek uczy się na błędach

Zapomniałem dodać że mam ATMEGE 32 I USBASP



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 maja 2014, o 17:29 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 29 mar 2012
Posty: 595
Lokalizacja: Jaworzno
Pomógł: 39

Rezystor 10k to za dużo. Wstaw jakiś np. 1k a nawet mniej. Diodę masz na pewno w dobrym kierunku podłączoną?


Autor postu otrzymał pochwałę

_________________
Pozdrawiam
PP



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 maja 2014, o 17:30 
Offline
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 maja 2014
Posty: 24
Pomógł: 1

CKOPT odznacz jak nie masz kwarca zewnetrzego
high fuse D9 tak musi wygladac

_________________
Kawczynski



Ostatnio edytowano 17 maja 2014, o 17:32 przez Kawczynski, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 maja 2014, o 17:31 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lut 2013
Posty: 376
Lokalizacja: Kłopoty-Stanisławy
Pomógł: 33

... Hmmm ... jakby kolega zadał pytanie jakieś konkretnie ....

1. Kod wygląda nieźle ... raczej nie powinno być w nim błędu ...
2. MkAvrCalc również bardzo ładny ....
3. Stykówka + skrętka ....to mi "pachnie" problemami ;)

4. Nie widzę podciągnięcia resetu do VCC....

... i mimo szczerych chęci ( w szklanej kulli są zakłócenia, pewnie przez ulewy i burze ) nie wiem jaki jest dokładinie problem :)

_________________
50 znaków Atnela ....



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 maja 2014, o 17:32 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 sty 2013
Posty: 322
Pomógł: 22

Witam

Według mnie jako skromnego początkującego programisty w języku C program jest niekompletny. Spróbuj na tym kodzie i daj znać czy on działa :
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.



Ostatnio edytowano 17 maja 2014, o 17:40 przez Elektronik, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 maja 2014, o 17:33 
Offline
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 maja 2014
Posty: 24
Pomógł: 1

acid3 napisał(a):
4. Nie widzę podciągnięcia resetu do VCC....


chyba nie sadzisz ze przez to dioda nie swieci ? moze jeszce kondesatory zaproponuj do filtracji w tak prostej sprawie :)

acid3 napisał(a):
2. MkAvrCalc również bardzo ładny ....


i tu sie mylisz jak bys spojrzal na fuse bity zwalszcza na high

_________________
Kawczynski



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 maja 2014, o 17:35 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lut 2013
Posty: 376
Lokalizacja: Kłopoty-Stanisławy
Pomógł: 33

Kawczynski napisał(a):
chyba nie sadzisz ze przez to dioda nie swieci ? moze jeszce kondesatory zaproponuj do filtracji w tak prostej sprawie


Strasznie mocno kolega się zapędza ...

Owszem, zdarza się czasem, że bez podciągnięcia resetu po prostu nic nie działa jak powinno.

CKOPT nie ma tu za bardzo znaczenia, ale co ja tam wiem....

_________________
50 znaków Atnela ....



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 maja 2014, o 17:38 
Offline
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 maja 2014
Posty: 24
Pomógł: 1

acid3 napisał(a):
CKOPT nie ma tu za bardzo znaczenia, ale co ja tam wiem....


nie posądzam cie o brak wiedzy jak i szanuje ale tu sie pomyliłes poczytaj do czego jest ta opcja CKOPT
juz przypominam CKOPT ustawiamy ten bit gdy kwarc jest miedzy 8-16mhz i to zewnetrzny , widzisz kwarc na stykówce u autora bo ja nie ,a zobacz jak ma ustawione fuse bity


a tu stosowny skrót z noty str:27 , Atmeg8 w . t. w.

Cytuj:
For resonators, the maximum frequency is 8MHz with CKOPT unprogrammed and 16MHz with
CKOPT programmed.

------------------------ [ Dodano po: 2 minutach ]

acid3 napisał(a):
Owszem, zdarza się czasem, że bez podciągnięcia resetu po prostu nic nie działa jak powinno.

mi sie jeszcze nie zdążyło aby dioda nie migała , w tak prostej konfiguracji , wystarczy tylko wszystkie gnd i vcc podłączyć a gwarantuje ze zadziała :D

_________________
Kawczynski



Ostatnio edytowano 17 maja 2014, o 17:48 przez Kawczynski, łącznie edytowano 5 razy

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 maja 2014, o 17:41 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 sie 2013
Posty: 1154
Lokalizacja: Lublin / Kraków
Pomógł: 72

Podciągnięcie resetu jest ważne, bo różnie się to może zachować. Może trzymać się tam stan niski cały czas i wtedy MCU nie wystartuje, albo reset może strzelać 100 razy na sekundę, szczególnie przy pająku stykówkowym ;)

Czy w ogóle MCU się programuje ?

------------------------ [ Dodano po: 3 minutach ]

Częstościomierz który mam na stole, z podłączonym kilku cm kabelkiem, pokazuje mi 50Hz (sieć 230V) a jego wejście ma podobną impedancję do pinu RESET.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 maja 2014, o 17:54 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lut 2013
Posty: 376
Lokalizacja: Kłopoty-Stanisławy
Pomógł: 33

Kawczynski napisał(a):
acid3 napisał(a):
CKOPT nie ma tu za bardzo znaczenia, ale co ja tam wiem....


nie posądzam cie o brak wiedzy jak i szanuje ale tu sie pomyliłes poczytaj do czego jest ta opcja CKOPT
juz przypominam CKOPT ustawiamy ten bit gdy kwarc jest miedzy 8-16mhz i to zewnetrzny , widzisz kwarc na stykówce u autora bo ja nie ,a zobacz jak ma ustawione fuse bity


a tu stosowny skrót z noty

Cytuj:
For resonators, the maximum frequency is 8MHz with CKOPT unprogrammed and 16MHz with
CKOPT programmed.

------------------------ [ Dodano po: 2 minutach ]

Cytuj:
Owszem, zdarza się czasem, że bez podciągnięcia resetu po prostu nic nie działa jak powinno.

mi sie jeszcze nie zdążyło aby dioda nie migała , w tak prostej konfiguracji , wystarczy tylko wszystkie gnd i vcc podłączyć a gwarantuje ze zadziała :D



Więc nie chciałbym rozpoczynać "wojny", ale ...
Przy kwarcu wewnętrznym , opcja CKOPT nie wpływa w żaden sposób na tak prosty program ... Popieram swoją wypowiedź testem, który przed chwilą wykonałem na M16, M32, M8. Zmiany opcji CKOPT NIE WPŁYNĘŁY W ŻADEN SPOSÓB NA DZIAŁANIE PROGRAMU (troszkę bardziej skomplikowanego)

W kwestii podłączenia VCC i GND , owszem ZAWSZE trzeba podłączać wszystkie, ale z doświadczenia wiem, że dla mignięcia diodą wystarczy 1 para, nie istotne w jakiej konfiguracji.

A cytat z noty, dotyczy zdaję się sytuacji kiedy podłączamy zewnętrzny rezonator w zakresie 8-16Mhz i ta opcja nie wpływa na działanie wewnętrznego taktowania procka. Tak jak to rozumiem.

_________________
50 znaków Atnela ....



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 maja 2014, o 19:26 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27296
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

acid3 napisał(a):
Strasznie mocno kolega się zapędza ...


Też tak uważam, więc proszę uprzejmie kolegę Kawczynski o zejście ton niżej i bez ironizowania ... ok?

------------------------ [ Dodano po: 2 minutach ]

wracając do tematu .... pytanie do autora :

a po coś pan sobie kliknął tego ptaka (jak na obrazku niżej) ???

Obrazek

------------------------ [ Dodano po: 3 minutach ]

poza tym (a BYŁO O TYM W PORADNIKU moim jak BYK) ... szyny zasilania mogą nie stykać na środku długości całej stykówki tymczasem nie widzę zworek na tą okoliczność albo informacji że sprawdziłeś że akurat u ciebie stykówka nie ma takiej przypadłości


Autor postu otrzymał pochwałę

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 maja 2014, o 19:54 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 09 lis 2013
Posty: 10
Pomógł: 0

Dzięki Panowie (i Panie o ile są ;) ). Hmm... nie wiem jak to wytłumaczyć ale teraz 20:24 zadziałało. Zrobiłem restart bo w pewnym momencie nie działały mi dwa porty USB (pierwszy raz mi się to zdarzyło) po restarcie porty zadziałały ale dalej nie świeciła dioda napisałem na tym forum o problemie i poszedłem.Wróciłem za 2 godziny i obudziłem laptopa ze snu. Zacząłem od odznaczenia CKOPT i rezystora 1k i zadziałało. Teraz zaznaczyłem CKOPT i dałem 10K i dalej działa troszkę słabiej mruga ale działa. Pół dnia siedziałem i nic poszedłem w końcu coś zjeść i działa :)

Co do ptaszka to nie wiem czemu tak może jak przeglądałem na początku co to w ogóle jest mkAVR Calculator to sobie włączyłem ale teraz z nim dalej działa a co do szyn stykówki to łączy sprawdzałem po zakupie i nawet teraz jak o tym wspomniałeś.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 maja 2014, o 19:56 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27296
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

klaki napisał(a):
Co do ptaszka to nie wiem czemu tak może jak przeglądałem na początku co to w ogóle jest mkAVR Calculator to sobie włączyłem ale teraz z nim dalej działa


to polecam ci wyłączyć tego ptaszka i nie używać bo będziesz miał wkrótce kolejne zonki ok?

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 maja 2014, o 21:29 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 09 lis 2013
Posty: 10
Pomógł: 0

Spoko wyłączyłem go po próbie czy to będzie to. A do do zonków to są kolejne ale najpierw sam spróbuję.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO