Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 kwi 2024, o 16:25


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 25 mar 2014, o 11:31 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 mar 2014
Posty: 29
Pomógł: 0

Witam,
Natrafiłem na pewien problem i nie wiem jak go rozwiązać. Byłbym wdzięczny jeżeli moglibyście poświęcić mi chwilę.

Realizuję projekt woltomierza zgodnie z jednym z filmików jakie wrzucał mirek. Z tą modyfikacją, że wyniki wyświętlam na lcd i komunikuję się przez protokół RS232 z komputerem. Odnośnie komunikacji to wszystko śmiga jak wysyłam dane po kablu przez przejściówkę USB/rs232 ft232rl. Używam do tego programu terminal v1.9b. Jednak jak już kupiłem moduł BTM-222 chciałem spróbować komunikować się za pomocą putty. A więc kolejne kroki jakie zrobiłem.

1. Zmieniłem baud na 19200 w kodzie programu (dawniej miałem mniejszy jak wysyłałem po kablu).
2. Zainstalowałem usb adapter do laptopa żeby się komunikować z btm222. Wklejam screeny:
Obrazek
3. Teraz pora na konfigurację putty:
ObrazekObrazek
4. Podpinam btm222 do płytki stykowej. GND do GND, VCC to VCC, i Rxd do D1 (tylko czytam dane, nie używam TXD).

5. Takie coś wyświetla mi się w terminalu:
Obrazek


Przy czym jak zgrywam program na atmege z komputera to tych znaczków jest dużo więcej.


Macie jakiś pomysł?

Jak ktoś chciałby spojrzeć przez teamviewera to proszę pisać pw.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 mar 2014, o 12:33 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 sty 2013
Posty: 272
Pomógł: 3

Harahido napisał(a):
Odnośnie komunikacji to wszystko śmiga jak wysyłam dane po kablu przez przejściówkę USB/rs232 ft232rl. Używam do tego programu terminal v1.9b. Jednak jak już kupiłem moduł BTM-222 chciałem spróbować komunikować się za pomocą putty.

W przypadku kabla działa, to i na putty najpierw próbuj z kablem. Może masz ustawioną inną prędkość w BT lub w programie?

Harahido napisał(a):
4. Podpinam btm222 do płytki stykowej. GND do GND, VCC to VCC, i Rxd do D1 (tylko czytam dane, nie używam TXD).

A gdzie to jest D1? :)

Harahido napisał(a):
Przy czym jak zgrywam program na atmege z komputera to tych znaczków jest dużo więcej.

Hmm? Co autor miał na myśli...

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 mar 2014, o 12:49 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27227
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

a ja do tych pytań dodam jeszcze jedno

po jakiego grzybka ;) ustawiłeś "FLOW CONTROL - na Xon/Xoff" ???? zamiast na "NONE" ??

------------------------ [ Dodano po: kilkunastu sekundach ]

poza tym jak mówi kolega wyżej - skoro zmieniłeś prędkość to co za problem sprawdzić to samo najpierw na kablu i zobaczyć czy działa aby się przekonać co robisz nie tak ?


Autor postu otrzymał pochwałę

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 mar 2014, o 14:33 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 mar 2014
Posty: 29
Pomógł: 0

Ok, teraz próbowałem podłączyć kablem przez putty. Na programie terminal v1.9 działa dobrze i na putty również.
Teraz jak próbuję się połączyć to wyskakuje błąd
Na putty wyskakuje błąd:

Obrazek

Dawniej miałem ustawiłem XON/XOFF, bo tak miałem domyślnie w tym terminal v1.9 i działało tam. Teraz jak zmienilem w putty na none to też działało przez kabel.

Nie trzeba czasem jakiś innych opcji zmieniać podczas konfiguracji putty?

@arturf209
Zapomniałem dodać, że pracuję na atmedze8. D1 to port TXD.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 mar 2014, o 17:52 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 mar 2014
Posty: 29
Pomógł: 0

Męczę się z tym już kolejną godzinę...

Zainstalowałem sterowniki do tego bluetootha co kupiłem, żeby móc go podłączyć do usb (bo w lapku nie mam bt).

Teraz mam takie coś:
Obrazek

Oczywiście połączenie putty z żadnym z portów COM nie działa...

edyta:

taką mam bt, który podłączam do komputera:
http://www.x-kom.pl/p/172785-modul-bluetooth-gembird-nano-class-ii-usb-v40.html
może to w nim leży błąd?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 mar 2014, o 11:48 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 mar 2014
Posty: 29
Pomógł: 0

Uzupełniając mój temat:
Używam moduł BTM-222 firmy Atnel. Nigdy go nie konfigurowałem (ponieważ nawet nie mogę wpisywać komend w oknie putty).

Teraz wrzucę zdjęcia jak to podłączam:
ObrazekObrazek

Mam nadzieję, że wszystko jest w miarę widoczne( specjalnie odpiąłem lcd żeby zwiększyć czytelność)

Następnie sprawdziłem połączenie po kablu na prędkości 19200 i nie działa . Przypominam, że na 1200 działało ok.

Odnośnie tego czy sprawdzałem z terminala BTM'a przez samą przejściówkę. Nie rozumiem do końca o co chodzi. Zrobiłem to tak, że podłączyłem do bt tylko vcc i gnd oraz txd z convertera do rxd w bluetooth'u. Oto chodziło?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 mar 2014, o 12:04 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27227
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Harahido napisał(a):
Następnie sprawdziłem połączenie po kablu na prędkości 19200 i nie działa . Przypominam, że na 1200 działało ok


A no widzisz ? i o to mi chodziło. Więc skoro ci na kablu nie działa na 19200 to teraz zostaw na razie BTM'a (bo co? myślisz że jak nie działa na kablu to nagle cudownie zadziała przez BTM'a ? :( ) ....

doprowadź NAJPIERW sprawę do porządku z kablem - rozumiesz ? Bo jak zadziała ci z kablem to później GWARANTUJĘ ci swoją głową że jak wepniesz BTM'a to też od razu zadziała ;)

A to że działało ci na kablu na 1200 nie ma tu NIC do rzeczy - pewnie kompletnie źle coś robisz w procku i dlatego teraz jak chcesz żeby ci pomóc to:

1. pokaż swój testowy kod źródłowy który wgrywasz do procka - np wysyłanie samej literki 'A' co sekundę
2. pokaż jak w kodzie ustawiasz prędkość
3. pokaż jak masz ustawione fusebity w procku

;) i szybko znajdziesz albo znajdziemy babola panie kochany


Autor postu otrzymał pochwałę

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 mar 2014, o 13:14 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 mar 2014
Posty: 29
Pomógł: 0

To już mamy trop. Mam nadzieję, że teraz szybko pójdzie :)

Tutaj wklejam cały kod:
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


Kompiluje się bez żadnych warningów itp.

A teraz jak wysyłam wynik i jakąś literkę:

Kod:
      tr_locate (0,2);
      tr_attr(1,YELLOW,RED);
      uart_puts("AT8");
      tr_locate (0,6);
      uart_putlong(wynik,10);
      uart_puts("\n\r");
      uart_puts("  ");


Nigdy nie zmieniałem fusbitów. Mogę to znaleźć w mkAVR Calculatorze?



Ostatnio edytowano 26 mar 2014, o 16:17 przez Harahido, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 mar 2014, o 13:44 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27227
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Kodu źródłowego jak widzisz nie widzę

a skoro nie zmieniałeś fusebitów ..... hmmmm oj oj oj .... toż to panie kochanieńki podstawa ... masz taktowanie procka 1MHz fabryczne

to jak ty chcesz sobie prędkość zmienić....

Masz mojego Bluebooka ? nawet jeśli nie to poczytaj np to:

http://mirekk36.blogspot.com/2013/01/rs ... trick.html

bez zmiany fusebitów - zapomnij o tym co chcesz zrobić ... musisz przestawić chociaż na 8MHz (wewn. oscylator) jak ?

no Panie kolego - masz MkAvrCalculator a jak rozumiem nawet pewnie nie zajrzałeś do poradnika na stronie producenta ? dobrze myślę ?

http://atnel.pl/mkavrcalculator.html


Autor postu otrzymał pochwałę

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 mar 2014, o 22:01 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 mar 2014
Posty: 29
Pomógł: 0

Problem leżał po stronie fusebitów. Wszystko teraz śmiga. Dwa dni kombinowania... Idę po piwo, komu kupić?

Co do pytań, to mam bluebooka(ale jak widać słabo wykorzystuję jego możliwości). Swoją przygodę z AVR zacząłem mniej niż miesiąc temu, więc proszę wybaczcie mi moją niewiedze. (myślałem, że mnie przeprogramowanie fusebitów nie dotyczy, bo nie potrzebuję dużo szybszego taktowania. Jak bardzo się myliłem...)


Dziękuję Tobie Mirku serdecznie.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 mar 2014, o 22:08 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27227
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Harahido napisał(a):
Dziękuję Tobie Mirku serdecznie


Nie ma za co - ale obiecaj mi że siądziesz i RAZ przeczytasz całą książkę od deski do deski - nawet tak do poduszki. Nie martw się, że nie zapamiętasz całości, nikt nie zapamięta....

ale później jak będziesz już czytał na wyrywki - to zobaczysz co będzie się działo ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 mar 2014, o 22:42 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 mar 2014
Posty: 29
Pomógł: 0

Przeczytam. Intensywnie pracuję nad swoim projektem, więc pewnie jeszcze nie raz zobaczysz mój post na forum. Mam nadzieję, że problemy z jakimi będę się zwracał na forum nie będą tak błahe jak ten (chociaż ten wcale nie był taki oczywisty).


Pozdrawiam.


Pora kończyć temat bt i brać się do innych zadań.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO