Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 27 kwi 2024, o 17:37


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 26 maja 2013, o 08:52 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 gru 2012
Posty: 729
Lokalizacja: Białystok
Pomógł: 12

Witam.
Wczoraj rozmawialem z uzytkownikami na czacie w sprawie "czarnego" grotu. Wyszlo na to ze grot sie utlenia. Poradzono mi abym uzyl topnika i nalozyl cyne. Pomoglo. Jednak po okolo 30sek grot byl ponownie czarny. Kolejne nalozenie cyny potem znow lsniacy grot i ponownie czarny. Dzieje sie tak za kazdym razem. Czy mozna jakos zapobiec utlenianiu sie grota? A moze cos zle robie?
Nie moge wgrac zdjecia na serwer bo pisze z telefonu bez flasha. Wiec daje link http://imageshack.us/scaled/landing/7/2 ... 190244.jpg
Mam nadzieje ze w miare odpowiednim temacie napisalem;-)

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 maja 2013, o 08:59 

Pomógł: 0

Poczytaj temat lutujemy co się da, tam opisałem całą procedurę, ewidentnie "źle" używasz grota.

Wysłane z mojego XT910 za pomocą Tapatalk 2



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 maja 2013, o 09:39 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 gru 2012
Posty: 729
Lokalizacja: Białystok
Pomógł: 12

Zrobilem tak jak pisales czyli uzylem gabki i cyny. Efekt byl ten sam. Wyjalem kolbowke ktora kiedys tez byla czarna. Raz przeszedlem druciakiem i grot jest teraz caly srebny.

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 maja 2013, o 11:43 

Pomógł: 0

LogTeam napisał(a):
Zrobilem tak jak pisales czyli uzylem gabki i cyny. Efekt byl ten sam. Wyjalem kolbowke ktora kiedys tez byla czarna. Raz przeszedlem druciakiem i grot jest teraz caly srebny.


Słabo coś czytałeś ;).
Po pierwsze teraz masz grot już utleniony, trzeba go wyrzyścić "garkowym" druciakiem, potem duuużo cyny i znowu wilgotna gąbka cyna itd, aż do skutku.
Grot powinien być pokryty cyną 100% czasu używania, nigdy nie należy odkładać grota po wyczyszczeniu bez pokrycia cyną, bo właśnie przez to się utlenia, a przez co błyskawicznie zużywa.

Czyli absolutnie zawsze, ale to zawsze przed odłożeniem grota, czyścimy a potem pokrywamy świeżą cyną i dopiero odkładamy ZAWSZE!!!!

Przeczytaj jeszcze raz temat ;),
Nie wiem teraz coś nie mogę wrzucić na youtuba filmiku jak będę miał chwile to wrzuce......



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 maja 2013, o 12:19 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 gru 2012
Posty: 729
Lokalizacja: Białystok
Pomógł: 12

Dzieki wielkie. Teraz juz troszke lepiej wyglada. Skonczylem wyczyszczac bo sie cyna skonczyla :-P Poczekam jeszcze na filmik ;-)

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 maja 2013, o 19:12 

Pomógł: 0

Tu filmik, niestety kręcony z ręki telefonem (nie mam statywu)


PS. Gąbka powinna być wilgotna nie mokra ;), ale to tak na marginesie, dobrze traktowany grot, odwdzięczy się długim żywotem i bardzo dobrą zwiżalnością (czy jak tam nazwać szybkie przekazywanie temperatury do dotkniętego elementu).
Ogólnie rzecz biorąc trochę praktyki, cyyyyna duuuuużo cyny ;) i będziesz lutować lepiej niż automat ;).



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 maja 2013, o 18:22 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 gru 2012
Posty: 729
Lokalizacja: Białystok
Pomógł: 12

Już lepiej to wygląda. Dzięki

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 mar 2014, o 12:51 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 kwi 2012
Posty: 41
Lokalizacja: Żywiec
Pomógł: 4

Dodam jeszcze że gąbka powinna być namoczona wodą destylowaną a nie taką z kranu.
to też bardzo wpływa na żywotność grota.

_________________
Krzysztof



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 mar 2014, o 20:22 

Pomógł: 0

Cytuj:
Dodam jeszcze że gąbka powinna być namoczona wodą destylowaną a nie taką z kranu.
to też bardzo wpływa na żywotność grota.


Od 9lat używam kranówy i jakoś specjalnie nie wpływa to na szybsze zużywanie grota. Po za osadem powstającym pod gąbką groty wytrzymują bez problemu ponad rok intensywnego używania.



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 mar 2014, o 20:36 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 04 lis 2012
Posty: 30
Lokalizacja: Zamość
Pomógł: 0

rezasurmar napisał(a):
groty wytrzymują bez problemu ponad rok intensywnego używania.

rezasurmar musisz dodać jeszcze, że używasz porządnych grotów do rączki PS-90 od PACE'a (w sumie tak samo jak ja ;) ), które nieporównywalne są z tanią chińszczyzną dostępną na rynku.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 mar 2014, o 20:56 

Pomógł: 0

Wiesz, ale sam bym się z chęcią dowiedział jaki wpływ ma zwykła woda? w porównaniu do destylowanej. Po za składem chemicznym oczywiście, który z składników wody wpływa na pogorszenie żywotności grota.
Miałem chemię techniczną ale nie pamiętam dokładnie co tam w wodzie siedzi ;).



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 mar 2014, o 21:01 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2562
Pomógł: 126

Ja uzywam kranowki od zawsze i tez jestem ciekaw jaki ma wplyw na żywotność - a nuz bede mógł dłużej pracowac na tych samych grotach?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 mar 2014, o 22:32 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 kwi 2012
Posty: 41
Lokalizacja: Żywiec
Pomógł: 4

Nie powinno się stosować tak samo jak wody do chłodnicy czy żelazka. Wytrącają się pod wpływem temperatury jakieś zanieczyszczenia, osadza się kamień. Miałem to kiedyś na szkoleniu w renexie http://www.ipctraining.pl/szkolenia.php ale nie jestem w stanie opisać tego dokładnie. było to dość dawno i nie posiadam już materiałów ze szkolenia. A szkoda bo było tam wiele rzeczy dość dobrze opisanych.
Mimo wszystko w firmie produkcyjnej elektronike w której pracowałem było to stosowane a zużycie grotów nieco mniejsze. Prywatnie też to stosuję, koszt wody niewielki.

_________________
Krzysztof



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO