Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 29 wrz 2024, o 03:24


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Problem UsbAsp
PostNapisane: 14 gru 2013, o 14:27 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 lis 2013
Posty: 55
Pomógł: 0

Witam serdecznie,
Od wczoraj borykam się z dość nietypowym problemem. Mianowicie: zakupiłem UsbAsp już dość dawno temu, programowałem sobie nim w sposób bezproblemowy do feralnego wczorajszego dnia. Zaczeły się dziać dziwne rzeczy najpierw jakby programował mnie Eclipse zkompilowany kod jakby co drugi raz, czyli napisałem sobie prosty program, zbudowałem go i wrzucałem na uC (atmega8) i zadziałał tak przestępczo :P czyli raz zaprogramował a raz nie (zaznaczam tutaj, że wg. Eclipse, a także mkavrcalculator wszystko jest w jak najlepszym porządku). Pomyślałem sobie, że to wina środowiska. Wyrzuciłem Avrdude Winavr Eclipse i atmel studio :) i wgrałem od nowa zacynając od atmel studio, ale znow to samo. Więc dałem sobie spokój do dziś. Dzisiaj probowałem postawić na nogi mój program do obsługi SPI (który działał bez zarzutów) i nic. Sprawdziłem oscyloskopem niby na lini SCK i Miso programatora cos sie dzieje. Stwierdziłem, że może coś zawaliłem z połączeniami więc wpróbowałem prostu program załącz/wyłącz pin portu b (nie podłączone). Napisałem takie coś:
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


i zaprogramowałem jednak nic, cisza. Procesy wg programów dobrze poszły ale uC milczy. Czy mogłem zablokować uC (fusy zmieniałem za pomocą mkavcalculator w zakładce fusy uproszczone) ? Czy to wina programatora, widać, że pracuje w czasie programowania zaswieci sie czerwona dioda a potem z powrotem na zielono. Gdzie leży problem ? Proszę o pomoc bo już mnie sił brak...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 gru 2013, o 14:32 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lut 2013
Posty: 376
Lokalizacja: Kłopoty-Stanisławy
Pomógł: 33

Czy w Eclipse -> Window -> Preferences -> general -> Workspace -> masz zaznaczone save automaticly before build ?

_________________
50 znaków Atnela ....



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 gru 2013, o 14:36 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lip 2012
Posty: 208
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 16

W kodzie programu nie piszemy wyrażenia
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.
.
Częstotliwość taktowania procesora ustawiamy we właściwościach projektu w Eclipse.

Twój kod nie będzie działał tak jak należy. Zmienia on stan na pinie PB2 z częstotliwością obiegu pętli.
Dodaj na szybko delaya.

Rozumiem, że pracujesz na zewnętrznym kwarcu 16MHz.
Jeśli masz to sprawdź na innej Atmedze.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 gru 2013, o 15:08 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lut 2013
Posty: 376
Lokalizacja: Kłopoty-Stanisławy
Pomógł: 33

Juffre napisał(a):
Twój kod nie będzie działał tak jak należy. Zmienia on stan na pinie PB2 z częstotliwością obiegu pętli.


Ja się nie znam, ale czy to nie będzie 50% wypełnienie ? Bez sprawdzenia wydaje mi się że dioda powinna świecić s połową mocy. a kolega zdaje się oscyloskopem sprawdzał.

adi19887 napisał(a):
#define F_CPU 16000000UL


jakby to Pawlak powiedział : "Bo do Mirka zapodam !" ;)

https://www.youtube.com/watch?v=UhcyBpM57vo

Obejrzyj. Warto.

_________________
50 znaków Atnela ....



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 gru 2013, o 16:14 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 lis 2013
Posty: 55
Pomógł: 0

Dziękuje za odpowiedzi. Te wszystkie rzeczy o których wspominacie, juz sprawdziłem i raczej wszystkie porady Mirka już zastosowałem. Ten kod co wkleiłem to kompilowałem na atmel studio no i oczywiście biblioteka dodana tylko zapomniałem dodać jeszcze linijki w while(1); :) Właśnie zauważyłem, że linia reset jest przez programator sprowadzana prawie do parteru (1.25V) bez względu na to czy programuje czy robi idle. Zmostkowałem ten przewód i faktycznie procek ruszył. Jednak przedtem (przed tą awarią) zauważyłem, że mój program do obsługi DDS-a na SPI działa tylko gdy mam podłączony programator (wtyka kanda). Dziwne jednak jak działało to ok bo to i tak jednorazowo do zaprezentowania, a teraz już się nie programuje...a program ten sam (płytkę zmieniłem ale podłączenia takie same.). Czy są to pierwsze objawy umierania usbasp ? Dorzucam schemat i płytkę. Jestem otwarty na wszelkie sugestie.


Załączniki:

Aby zobaczyć załączniki musisz się zalogować. Tylko zalogowani użytkownicy mogą oglądać i pobierać załączniki.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO