Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 kwi 2024, o 13:29


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 23 lis 2013, o 20:12 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 mar 2013
Posty: 333
Pomógł: 10

Witam,
Zrobiłem swoją jedną z pierwszych płytek, jest to wyświetlacz siedmiosegmentowy a w zasadzie dwa wyswietlacze podwójne. Mają działać one w sposób multipleksowalny. Jednakze po wykonaniu płytki brak jakichkolwiek reakcji na podłaczeni.e napięcia. Na każdym pinie procesora jest napiecie około 0.12 V. Oprócz pinu + i - gdzie są normalne wartości czyli odpowiednio 4.8V i 0V.
Podnizej wstawiam schjemat płytki, oczywiscie segmenty poszczególnych wyswietlaczy sa połaczone ze sobą czego nie zaznaczyłem na schemacie.

Sprawdzałem miernikiem, niby nie ma zwarc VCC z GND, wiec najpierw chciałbym abyście rzucili okiem na schemat czy jest poprawny. Do uC wgrałem prosty program by migał sie jeden segment (tak jakbym zwykła dioda led migał) i on nie działa, co potem sie okazało, że każdy pin na napięcie 0.12V, a powinno przecież byc na zmiane + i - ja jednym tylko pinie.


Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 lis 2013, o 20:24 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 sty 2012
Posty: 777
Lokalizacja: Karpicko k. Wolsztyna
Pomógł: 197

Emitery tranzystorów podłącz do Vcc a nie do GND.

Poza tym dobrze by było jak byś pokazał kod programu.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 lis 2013, o 20:28 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lip 2012
Posty: 208
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 16

Kolego. Taki schemat jest nieczytelny -> laurka :(.
Procesor nie ma odpowiedniej filtracji napięcia. Ze schematu nie wynika, że katody są podpięte do procesora.
Możesz jeszcze dorzucić wygląd ścieżek z pliku brd eagla i zdjęcie polutowanego układu w miarę wysokiej rozdzielczości.
No i kod programu również by się sprzydał :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 lis 2013, o 20:34 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 sty 2012
Posty: 777
Lokalizacja: Karpicko k. Wolsztyna
Pomógł: 197

A te wyświetlacze są ze wspólna katodą czy anodą?
Bo jeśli są WA to emitery tranzystorów do VCC, tak jak pisałem w poprzednim poście. A jeśli są WK to masz niewłaściwe tranzystory. Zamiast PNP powinny być NPN. No i wtedy emitery do GND.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 lis 2013, o 21:17 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 mar 2013
Posty: 333
Pomógł: 10

jacekk232 napisał(a):
A te wyświetlacze są ze wspólna katodą czy anodą?
Bo jeśli są WA to emitery tranzystorów do VCC, tak jak pisałem w poprzednim poście. A jeśli są WK to masz niewłaściwe tranzystory. Zamiast PNP powinny być NPN. No i wtedy emitery do GND.


Wspolna Katoda - hmm... przed lutowaniem identyczny układ złozyłem an stykówce z tymi samymi tranzystorami PNP, i wsyztsko działało, czy ja juz coś pomyliłem? ma prawo to działac na tranzystorach PNP ?

Juffre napisał(a):
Kolego. Taki schemat jest nieczytelny -> laurka :(.
Procesor nie ma odpowiedniej filtracji napięcia. Ze schematu nie wynika, że katody są podpięte do procesora.
Możesz jeszcze dorzucić wygląd ścieżek z pliku brd eagla i zdjęcie polutowanego układu w miarę wysokiej rozdzielczości.
No i kod programu również by się sprzydał :)


Zasilanie podłączyłem według blodu Mirka "Procero- Prawidłowe zasilanie" schemat bez ADC. W którym miejscu popełniłem błąd?

Co do schematu, tak zapomniałem podpisać LABELEM anod wyświetlacza, lecz jest on podłączony



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 lis 2013, o 22:00 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 sty 2012
Posty: 777
Lokalizacja: Karpicko k. Wolsztyna
Pomógł: 197

Skoro to wspólna katoda to daj tranzystory NPN. Może na stykówce miałeś zamienione emitery z kolektorami i jakoś to działało. No a teraz nie działa. Więc nie ma co kombinować tylko zrobić tak jak być powinno.
A między anodami a procesorem masz rezystory ograniczające prąd diod? Bo na schemacie ich nie ma.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 lis 2013, o 22:43 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 mar 2013
Posty: 333
Pomógł: 10

jacekk232 napisał(a):
Skoro to wspólna katoda to daj tranzystory NPN. Może na stykówce miałeś zamienione emitery z kolektorami i jakoś to działało. No a teraz nie działa. Więc nie ma co kombinować tylko zrobić tak jak być powinno.
A między anodami a procesorem masz rezystory ograniczające prąd diod? Bo na schemacie ich nie ma.


teraz mam podłaczony na stykówce jeden tranzystor i jedną wspolną katode i działa tak jak na schemacie


a co do tych rezystorów to ich brak.. sądziłem ze prąd ohranicza ten rezystor przed bazą



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 lis 2013, o 11:39 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lip 2012
Posty: 208
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 16

Brakuje kondensatorów przy Aref, AVcc. Dodaj kondensatory do wyświetlacza. Ten rezystor ogranicza prąd bazy tranzystora a nie prąd diody w segmencie wyświetlacza. Mam wrażenie że wrzucony schemat nijak się ma do rzeczywistości :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 lis 2013, o 21:59 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 24 sty 2012
Posty: 1469
Pomógł: 56

Pomyśl o tym tak:
Skoro w wyświetlaczu mam wspólną katodę to do jakiego bieguna muszę ją podłączyć?
Do masy prawda?
Tranzystor pełni tu rolę wyłącznika to wiadomo.
Czyli żeby ten wyłącznik się zamknął musisz mieć emiter podłączony do masy a WK do kolektora.
A tak podłącza się tranzystory NPN. Czyli na schemacie masz złe tranzystory.

Co do rezystorów. To tak jak koledzy pisali. Te które masz to rezystory ograniczające prąd bazy.
Ty potrzebujesz jeszcze rezystorów ograniczających prąd diody no i przy okazji prąd kolektora
dla całego tranzystora.
Inaczej możesz zrobić kuku wielu elementom ;-)

Pozdrawiam


Autor postu otrzymał pochwałę

_________________
Jestem początkujący i moje porady mogą być błędne



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO