Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 19:17


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 22 lip 2013, o 19:28 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 cze 2012
Posty: 135
Pomógł: 1

Obrazek
Witam, po tym jak złożyłem prostego chodzika mojemu małemu miłośnikowi projektów taty, przyznam że spodobały mi się
serwa, może przez dźwięk jaki wydają albo też przez posłuszeństwo w zatrzymywaniu się na określonym położeniu.
Testując serwo i oglądając jego pracę, przyszedł mi do głowy nowy pomysł na wykonanie zegara, w którym to wskazówkami
będą poruszać właśnie serwa. Zegar nie będzie jednak zupełnie zgodny z przjętymi normami zegarów, choćby dlatego
że serwa nie obracają się dookoła, wykonują tylko ruchy w zakresie półokręgu, ale to wyjaśnię w kolejnych postach,
gdzie przedstawię kolejne etapy pracy nad zegarem. Tym razem ze względu na w miarę estetyczny wgyląd zegara,
bo przecież będzie zajmował szykowną część mojego pokoju, zdecydowałem się na użycie pleksy, a co za tym idzie na ręczną
obróbkę materiału która dobrze uczy cierpliwości i nabywa w człowieku cennych zdolności manualnych.
Nieunikniony okazał się spacer do Obi Tak To Robi że metr kwadratowy pleksy grubości 4mm kosztuje obecnie około 30zł.
Najważniejszą częścią zegara są oczywiście serwa, więc od tego właśnie rozpocząłem obróbkę pleksy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 lip 2013, o 19:37 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 cze 2012
Posty: 135
Pomógł: 1

Montaż serwa godzin i serwa minut do przygotowanej podstawy z pleksy.

Serwo godzin będzie posiadało 13 podstawowych punktów pracy, przy czym godziny będą wskazywane w przedziale 1-12,
zaś kiedy serwo dobiegnie do 13go wskazania to wróci do punktu 1. Wychodzi więc na to że serwo godzin będzie wracało
co 12 godzin do punktu początkowego.

Podobnie będzie zachowywać się serwo minut, tzn będzie posiadało 60 podstawowych punktów (0-59), przy czym kiedy nastąpi
kolejna minuta po 59tej to serwo wróci natychmiast do punktu początkowego.

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 lip 2013, o 19:42 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 cze 2012
Posty: 135
Pomógł: 1

Pora na przygotowanie wskazówek, ich wielkość jest teraz ważna ponieważ będzie ona wyznaczała wielkość całego zegara.
Ja chciałem żeby zegar posiadał pół metra kwadratowego wielkości, czyli taki jakby kaseton, dlatego moje wskazówki mają wielkość 18cm.

Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 lip 2013, o 19:46 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 cze 2012
Posty: 135
Pomógł: 1

Po zamontowaniu wskazówek na serwa będziemy mieli podobny widok jak na przedstawionych poniżej zdjęciach.

Obrazek

Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 lip 2013, o 19:51 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 cze 2012
Posty: 135
Pomógł: 1

Ja dodatkowo ubzdurałem sobie żeby do wskazówek dołożyć diody led, które ułatwią odczyt czasu wieczorem, ale mocując je
do krawędzi wskazówki co spowoduje rozchodzenie się światła na brzegach. Tutaj musiałem postępować bardzo ostrożnie
ponieważ diody jakie mam w pudełku mają 3mm średnicy, zaś pleksa ma grubość 4mm. Trochę chęci i udało się.

Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 lip 2013, o 20:01 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 cze 2012
Posty: 135
Pomógł: 1

Kiedy mamy gotowy mechanizm zegara to trzeba opracować układ logiki. Tutaj nie zastanawiałem się długo ponieważ jak najszybciej
chciałem wprawić w ruch wskazówki zegara. Mam w szafce kilka płytek uniwersalnych, więc na takiej właśnie płytce zbudowałem
układ składający się z małego attiny2313 i jeszcze mniejszego pcf8583. Płytka docelowo będzie w zgrabnym czarnym pudełku
typu KM, które kupię przy najbliższej okazji, teraz zaś na płytce wyprowadziłem sobie złącza na przyciski które będą wyprowadzone
na zewnątrz pudełka oraz na miniaturowy akumulatorek podtrzymujący godzinę w pcf8583. Proszę tylko nie obrzucić mnie kamieniami
za wykonanie samej płytki, zwłaszcza za zastosowane przyciski na płytce, używałem tego co miałem w swoich zapasach.

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 lip 2013, o 20:04 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 cze 2012
Posty: 135
Pomógł: 1

Kolejny krok to przygotowanie pleców zegara, dalej montaż mechanizmu do pleców i ostatecznie wstawienie przedniej części zegara.

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 lip 2013, o 20:06 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 cze 2012
Posty: 135
Pomógł: 1

Pierwsze uruchomienie, sprawdzenie każdego serwa i sposobu rozchodzenia się światła ledowego. Niestety nie miałem niebieskich.

Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 lip 2013, o 20:11 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 cze 2012
Posty: 135
Pomógł: 1

Przyszła pora na umieszczenie cyferek dzięki którym będzie można odczytywać czas na tym nieco innym zegarze.
Żeby cyferki umieścić w odpowiednich miejscach zrobiłem bardzo prosty szablon w oparciu o linijkę ponieważ cyrkla zabrakło
w moim piórniku narzędziowym, pani z matematyki nie pochwaliłaby takiego podejścia.
Jako materiału na szablon użyłem starej teczki papierowej.

Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 lip 2013, o 20:13 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 cze 2012
Posty: 135
Pomógł: 1

Szablon jest gotowy, więc oklejamy zegar. Takie cyferki samoprzylepne w papierniczym kosztują 1,70zł za cały arkusz.

Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 lip 2013, o 20:20 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 cze 2012
Posty: 135
Pomógł: 1

Właściwie zegar jest gotowy. Przyznam że kilka kwadransów posiedziałem nad sposobem wyświetlania godzin bo przecież
odczytuję z pcf godzinę w zakresie 0-23, ale nie mogę wskazywać godzin tylko na tej zasadzie, muszę też mieć na uwadze
minuty np 5:30 spowoduje ustawienie wskazówki godzin pomiędzy 5 i 6. Fajny jest dla mnie efekt powracania wskazówek
minutowej co godzinę i godzinnej co 12 godzin. Myślę że każdy szanujący się elektronik ma na swoim koncie kilka zegarów,
ten z pewnością jest dla mnie jednym z ważniejszych bo ileż razy można zaświecać 7 segmentów led :)

Pozdrawiam.

Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 lip 2013, o 20:30 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

oooops ..... ja cię nie mogę! oglądałem zdjęcia po kolei i zachodziłem w głowę - jak te wskazówki będą pokazywać czas ??? no nie mogłem wpaść co na końcu zobaczę .....

a tu nagle ..... hahahaha ;) rewelacja!

No takiej wersji zegarka jeszcze nie widziałem, a powracające wskazówki mogą "robić za" przysłowiową KUKUŁKĘ ze starych zegarów.

Normalnie przesada ;) pełen szacuneczek za:

POMYSŁ !!!!
WYKONANIE !!!
PREZENTACJĘ !!!

szok szok szok ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 lip 2013, o 20:39 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 mar 2013
Posty: 236
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 5

Gratuluje, pomysł i wykonanie jest fajne, nawet bardzo. Ale no troche idąc ttyp tropem , to mozna zawęzić trochę pole ruchu serwa ze wskzówka godzin i minut i wstawić serwa, które beda wskazywać dzień, rok i miesiąć :). To by było śmieszne . Widac, że czasem nie trzeba mieć duzo kasy, żeby coś zrobić, a trzeba mieć po prostu pomsył. Jak skończe zabawe z VL discovery, zajmę się bardziej projektowaniem, w końcu one ucza nas wyobrażni, a to jest w sumie fajne, żeby przenieść coś z obrazu z mózgu na coś realnego. Nic tylko czekam na kolejne pomysły.

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 lip 2013, o 20:43 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 lis 2011
Posty: 582
Lokalizacja: okolice Wrocławia :)
Pomógł: 24

ariek44 napisał(a):
Zegar nie będzie jednak zupełnie zgodny z przjętymi normami zegarów, choćby dlatego
że serwa nie obracają się dookoła, wykonują tylko ruchy w zakresie półokręgu, ale to wyjaśnię w kolejnych postach.....


Zawsze można pobawić się w przeróbkę serwa ale będzie ono działało wtedy bez ograniczeń (jedź w lewo, jedź w prawo , stop) lub zastosować serwo typu 'winda' - 4x360 stopni np. Hitec HS 785.
Jednak w tym wypadku musiałbyś 'cofać' zegar raz na 4 pełne obroty ;)

Co do reszty projektu, pomysłu i wykonania... rewelacja!
Ja również zachodziłem w głowę jak można pokazać zegar na 2 wskazówkach po 180 stopni :)

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 lip 2013, o 20:53 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Sonix napisał(a):
Ja również zachodziłem w głowę jak można pokazać zegar na 2 wskazówkach po 180 stopni


i to jest PRZEPIĘKNE w tej całej prezentacji ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 lip 2013, o 20:55 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 mar 2013
Posty: 64
Pomógł: 0

Ja jestem pod wrażeniem montażu na płytce uniwersalnej ... nigdy nie umiałem sobie rozplanować tak wszystkich połączeń, by nie stosować jakiś wieśniackich zworek ze skrętki .. dobrze, że już umiem trochę PCB projektować dzięki poradnikom towarzysza Mirosława ;)

_________________
-



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 lip 2013, o 21:34 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 29 lis 2012
Posty: 1074
Lokalizacja: Sochaczew
Pomógł: 21

Świetne wykonanie. Podoba mi się bardzo bardzo bardzo.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 lip 2013, o 21:52 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 kwi 2013
Posty: 381
Lokalizacja: Łowisko
Pomógł: 32

szacun, fajny projekt, a w jakich sklepach można dostać pleksi? nigdy czegoś takiego nie kupowałem no i dlatego pytam, a po głowie chodzi mi już niecny plan zastosowania tego tworzywa ;)

_________________
невозможно ?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 lip 2013, o 22:11 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 cze 2012
Posty: 135
Pomógł: 1

Dziękuję wszystkim za pozytywne podsumowanie mojej pracy, faktycznie sposób wyświetlenia czasu na serwach pojawił się
dopiero w ostatnim poście, może to i dobrze ponieważ wszystkie poprzednie bardziej ciekawiły.

D_C, napisałem w pierwszym poście że plekse o grubości 4mm można kupić w Obi za około 30zł za metr kwadratowy.

dambo, wszystko ręcznie wykonane bo poza brzeszczotem, papierem ściernym i miniaturowymi pilnikami nie mam nic innego,
wewnętrzne krawędzie tam gdzie są serwa robiłem pilnikiem, zewnętrzne krawędzie papierem ściernym w sposób odwrotny
tzn papier leżał na blacie i w ręce miałem plekse, żeby efekt był w miarę zadowalający dobrze jest stopniować grubość papieru.
Myślę że raz na godzinę dźwięk serwa nie będzie mi przeszkadzał, serwa wracają dość szybko. Nie ma sensu usypiać zegara na noc,
zamiast tego można pomyśleć np o spowolnieniu powrotu w nocy bo wolny ruch serwa to mniejszy dźwięk. Zdjęcie postaram się
jeszcze dziś zrobić.

------------------------ [ Dodano po: 41 minutach ]

Widok w całkowitej ciemności, ciekawe jak widzą to moi sąsiedzi mieszkający w bloku na przeciwko.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 lip 2013, o 23:35 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 sty 2013
Posty: 272
Pomógł: 3

Jesteś kapitalny! :) Pomysł ekstra, wykonanie też, 3x tak, przechodzisz dalej :D

Mógłbyś zamieścić filmik jak to działa? Jak wracają te wskazówki etc? Jestem bardzo ciekawy a pewnie nie tylko ja.

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 lip 2013, o 07:58 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 17 paź 2012
Posty: 58
Lokalizacja: Oława
Pomógł: 4

Super pomysł! Ja bym jeszcze podświetlił LED-ami płytę czołową - tą na której są cyferki.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 lip 2013, o 08:35 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 paź 2011
Posty: 581
Pomógł: 17

ariek44 napisał(a):
Przyznam że kilka kwadransów posiedziałem nad sposobem wyświetlania godzin bo przecież
odczytuję z pcf godzinę w zakresie 0-23, ale nie mogę wskazywać godzin tylko na tej zasadzie, muszę też mieć na uwadze
minuty np 5:30 spowoduje ustawienie wskazówki godzin pomiędzy 5 i 6.

W jaki sposób do tego doszedłeś.

Załóżmy, że między godziną 5tą a 6tą możesz zrobić jeszcze 6 kroczków serwa.
Czy zrobiłeś prosty warunek(sprawdzany tylko co minutę), jeśli minuty%10==0 zrób jeden malutki kroczek?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 lip 2013, o 08:42 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 lis 2011
Posty: 582
Lokalizacja: okolice Wrocławia :)
Pomógł: 24

Oglądając zdjęcia wykonane w nocy naszła mnie jeszcze jedna myśl.... skoro masz zegarek to brakuje budzika....
Wyobraziłem sobie Twój zegar machający wskazówkami w każdą możliwą stronę robiąc przy tym hałas, obawiam się tylko że mnie raczej by to nie obudziło :lol:

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 lip 2013, o 10:53 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 cze 2012
Posty: 135
Pomógł: 1

arturf209 napisał(a):
Mógłbyś zamieścić filmik jak to działa? Jak wracają te wskazówki etc? Jestem bardzo ciekawy a pewnie nie tylko ja.

arturf209, zrobiłem filmik z wracającą wskazówką minut i wracającymi obiema wskazówkami

GwynBleidD napisał(a):
Hmm a jakby zmatowić trochę tą czołową pleksę, czy wskazówki pod nią byłyby nadal widoczne? Ciekawy moim zdaniem by to efekt dało... A jak nie przednią to tylną, aby poprawić ciut czytelność

GwynBleidD, czytelność jest znakomita, może na zdjęciach robionych w nocy nie widać tego najlepiej, ale w rzeczywistości efekt jest bardzo fajny, wskazówki mają podświetlone krawędzie i doskonale widać cyferki na przedniej pleksie

dareck70 napisał(a):
Ja bym jeszcze podświetlił LED-ami płytę czołową - tą na której są cyferki.

dareck70, nie mam już więcej bezbarwnych ledów, ale jak kupię to możliwe że zrobię dodatkowo podświetlanie przedniej pleksy,
to oczywiście będzie wymagało dużej uwagi bo nie tak łatwo wiertać otwory 3mm dla ledy w pleksie grubości 4mm,
chyba że znajdę w sklepie jeszcze mniejsze diody albo zwykłe 3mm opiłuję dookoła zmniejszając im średnicę

xamrex napisał(a):
Załóżmy, że między godziną 5tą a 6tą możesz zrobić jeszcze 6 kroczków serwa.
Czy zrobiłeś prosty warunek(sprawdzany tylko co minutę), jeśli minuty%10==0 zrób jeden malutki kroczek?

xamrex, mam w programie tylko jedną tablicę z 60cioma ustawieniami serwa, czyli wskazówka godzin tak samo jak wskazówka minut
posiada dokładnie 60 możliwych punktów, pomiędzy jedną i drugą godziną znajduje się więc 5 punktów czyli podobnie
jak w standardowym zegarze, tyknięcie wskazówki godzin o jeden mały punkt bierze się z obliczenia minuty/12 bo 60/12=5

Sonix napisał(a):
Oglądając zdjęcia wykonane w nocy naszła mnie jeszcze jedna myśl.... skoro masz zegarek to brakuje budzika....
Wyobraziłem sobie Twój zegar machający wskazówkami w każdą możliwą stronę robiąc przy tym hałas, obawiam się tylko że mnie raczej by to nie obudziło :lol:

Sonix, dla ciebie demonstracyjna sekwencja wskazówek po włączeniu zasilania zegara

Filmik przedstawiający powracanie wskazówki minut


Filmik przedstawiający powracanie obu wskazówek


Filmik przedstawiający pracę wskazówki minut i godzin oraz sekwencja demonstracyjna wskazówek po włączeniu zasialania



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 lip 2013, o 11:05 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

ariek44 napisał(a):
Sonix, dla ciebie demonstracyjna sekwencja wskazówek po włączeniu zasilania zegara


A dla mnie ??? :( ..... (żart) ;)

przy okazji poprawiłem znaczniki dla filmów z yotube

No teraz po filmikach to już w ogóle - przesada i zbieranie szczęki z podłogi ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 lip 2013, o 11:06 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 cze 2012
Posty: 135
Pomógł: 1

Mirku, po poprawce filmik drugi trzeci są takie same



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 lip 2013, o 11:08 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

ariek44 napisał(a):
Mirku, po poprawce filmik drugi trzeci są takie same


sorki już chyba jest ok ?

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 lip 2013, o 11:09 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 cze 2012
Posty: 135
Pomógł: 1

Teraz jest ok, dzięki :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 lip 2013, o 11:10 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Jak widzisz - wystarczy u nas dać tylko znacznik [ youtube ] i pomiędzy wkleić końcówkę z linku po znaku = i już mamy TV OnLine na forum ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 lip 2013, o 13:09 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 08 wrz 2012
Posty: 505
Pomógł: 6

Niesamowite, wielkie brawa!
Czy serwa są pod "parą" przez cały czas, czyli jakbym chciał poruszyć palcem wskazówkę to serwo będzie się "buntować" ? Jeśli tak to czy nie skoda prądu? Może warto by odłączać zasilanie serwa mosfetem i zasilać tylko przed ruchem wskazówki. Blokada trybów jest tak duża, że nie sądzę żeby coś się samo poruszyło pomiędzy ruchami, kiedy serwo byłoby odłączone od zasilania.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO