Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 19 kwi 2024, o 09:56


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 24 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 12 mar 2012, o 19:39 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 26 lut 2012
Posty: 82
Pomógł: 0

Witam,

Zakupiłem wyświetlacz WC1602A0-SFYLYNC06, podłączyłem wszystko wg noty katalogowej, miał się pojawić rząd kwadratów. Niestety echo. Pomyślałem, że może przypadkiem coś zwarłem i uszkodziłem, tudzież według sugestii na elektrodzie do zasilania kontrastu potrzebne jest -5V. Kupiłem 2 wyświetlacz, podłączyłem go najpierw standardowo a później z -5V na potencjometrze kontrastu, nadal cisza.
Czy ktoś miał do czynienia z takim wyświetlaczem (gdzieś wyczytałem, że nie muszą się pokazywać czarne pola) ewentualnie czy istnieje jakaś możliwość sprawdzenia jego sprawności?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 mar 2012, o 19:45 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 paź 2011
Posty: 307
Lokalizacja: Lbt
Pomógł: 8

-5V? Co ty symetrycznie chcesz go zasilać? Podłącz do pierwszego pinu gnd, do drugiego vcc(5V) a do trzeciego ślizgacz potencjometru(10k omów) ,który podłączony jest pomiędzy vcc a gnd i wyreguluj nim kontrast.

_________________
Ujemna delta to dopiero początek zabawy...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 mar 2012, o 20:02 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 paź 2011
Posty: 580
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 0

ludzie przecież w google i nawet myślę, że tu na forum też gdzieś jest milion schematów jak podłączyć lcd hd44780... ponadto skoro znasz model wpisujesz w google i masz jego notę gdzie masz także rozpiske...ale prościej przecież stworzyć kolejny temat prawda?

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 mar 2012, o 20:12 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

mlekorlz napisał(a):
... tudzież według sugestii na elektrodzie do zasilania kontrastu potrzebne jest -5V.


Łoooo jej - no niedobrze niedobrze - jak podłączasz -5V to możesz nawet uszkodzić te swoje LCD. Skąd takie pomysły. Na prawdę jak się wpisze w googla LCD 2x16 i kliknie aby pokazywał obrazki to dostaniesz milion schematów i na żadnym nie zobaczysz -5V ... jeśli rzeczywiście ty gdzieś widziałeś że ktoś pisał o -5V to chyba to jedyny taki post w całym internecie i ty akurat na niego trafiłeś....

Zobacz nawet na naszym forum można znaleźć co i jak

topic904.html

wystarczy zwykły rezystor 10K wpięty pomiędzy VCC i GND a jego suwak do wejścia kontrast

ŻADNYCH -5V .... bo narobisz sobie ambarasu :(

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 mar 2012, o 20:16 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 paź 2011
Posty: 580
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 0

eh...a dopiero wczoraj moralniaka trzaskałem w ogłoszeniach...

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 mar 2012, o 20:34 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

kierlan napisał(a):
eh...a dopiero wczoraj moralniaka trzaskałem w ogłoszeniach...


Wiem, wiem - widziałem i dobrze kolega pisał .... tylko niech sam kolega zobaczy, że tu mamy przypadek o tyle ciężki że autor może niechcący załatwić sobie kolejny wyświetlacz podłączając mu -5V ..... więc może warto zwrócić czasem uwagę ....

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 mar 2012, o 20:38 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 paź 2011
Posty: 580
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 0

tak wiem ale gdyby ktoś przeczytał co pisałem... a kolega by pogrzebał na forum zajrzał do postów o tematyce lcd przed zakładaniem nowego eh..

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 mar 2012, o 09:53 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 26 lut 2012
Posty: 82
Pomógł: 0

Chyba w pierwszym poście niezbyt zrozumiale napisałem:
Cytuj:
Kupiłem 2 wyświetlacz, podłączyłem go najpierw standardowo a później z -5V na potencjometrze kontrastu, nadal cisza.

Więc wkleję schemat:
Obrazek

Następnie wg sugestii m.in z:
http://www.edw.com.pl/pdf/k09/23_01.pdf str 26
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic635873.html
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic419054.html
Podłączyłem tak:
Obrazek
Gdzie -5V uzyskałem układem ICL7660

Próbowałem także:
Obrazek

Rozumiem, że częstą praktyką jest pisanie postów na forum przed poszukaniem informacji w googlach, ale z mojego postu chyba jasno wynikało, że podłączyłem wszystko wg noty katalogowej oraz, że szukałem informacji dlaczego wyświetlacz nie chcę się zainicjować.
Więc kolego kierlan proszę nie odsyłać mnie do wyszukiwarki czy pisać, że w internecie jest pełno schematów skoro nie potrafi kolega przeczytać ze zrozumieniem kilku zdań.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 mar 2012, o 10:07 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 paź 2011
Posty: 580
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 0

Wypraszam sobie uwagi odnośnie mojego czytania ze zrozumieniem zwłaszcza, że kolega sam przyznał, że napisał nie zrozumiale, ponad to na forum jest zamieszczony poprawny schemat, kolejna sprawa mógł kolega napisać jak dokładnie podłączył swój wyświetlacz czym steruje i podać kod którym ewentualnie próbuje wyświetlić coś nigdzie nie napisałeś jaki dawałeś PR-ek.

schemat 1 ok.
schemat 2 parodia w ogóle LCD może być martwy po takim zabiegu.
schemat 3 brak rezystora między contrastem a gnd mogłeś go tym dobić.

podepnij tak jak ma schemacie nr 1 i daj prka 10K..
jeśli te lcd to granica 14-16zł to lubieją mieć fochy co do kontrastu najlepiej jak wgrasz kod i zapniesz do proca
PS u mnie na prk 10K jest skręcony na maxa.

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 mar 2012, o 11:11 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

kolego mlekorlz ja także uważam, że dopiero ten twój ostatni post został napisany w pełni zrozumiale i sam to przyznajesz. Więc rzeczywiście nie ma co się oburzać i tak się odnosić do innych użytkowników tego forum - bardzo o to i grzecznie proszę ok? (tak to jest jak się nie poda źródeł, schematów itp - wtedy o wiele łatwiej byłoby dyskutować)

A teraz do rzeczy - owszem, tak jak w tym jednym z postów na elektrodzie ludzie pisali, owszem zdarzają się a w zasadzie to zdarzały wyświetlacze LCD alfanumeryczne wymagające ujemnego napięcia na potrzeby kontrastu, ale to było hmmm dawno i prawie nieprawda ;) .... sam sobie zobacz z jakiego roku jest ten artykuł z EDW .... 97 rok zdaje się. Skąd zatem wytrzasnąłeś taki wyświetlacz? trzeba było napisać że kupiłeś zabytek muzealny.

Od wielu lat w zasadzie nie można spotkać w sprzedaży takich LCD alfanumerycznych z ujemnym napięciem na kontrast albo trzeba mieć ogromnego pecha żeby jako początkujący trafić na taki zabytek :(

Ale jest jeszcze inna sprawa, którą ludzie często hmmmmm bardzo często mylą:

chodzi mianowicie o pojęcie inicjalizacji !!!!!! I nie wiem skąd to się bierze ale mnóstwo ludzi uważa, że określenie inicjalizacja wyświetlacza LCD oznacza to że po podłączeniu mu zasilania ujrzymy - no właśnie co ujrzymy na nim ? Większość z tych ludzi nie zastanawia się co na nim ujrzymy albo ma w domyśle może nawet jakiś piękny napis typu - "dzień dobry to ja - twój zainicjalizowany wyświetlacz, działam i czuję się dobrze"

wiem trochę przejaskrawiam ale na prawdę często się z takim podejściem spotykam na różnych forach. Tymczasem trzeba sobie zdać sprawę z tego, że po włączeniu zasilania - następuje inicjalizacja sprzętowa wyświetlacza i jest to coś zupełnie innego niż inicjalizacja programowa !!!!

otóż efektem inicjalizacji sprzętowej i prawidłowo ustawionego kontrastu jest linia ciemniejszych prostokątów w miejscu znaków w górnym wierszu. I to jest P R A W I D Ł O W Y objaw a nie tak jak większość myśli, że coś jest nie tak z wyświetlaczem i że jest on zepsuty !!!!

Dopiero programowa inicjalizacja wyświetlacza, czyli jego wysterowanie poprzez linie danych i linie sterujące z mikrokontrolera lub innego źródła spowoduje, że te prostokąty znikną i mogą się pojawiać napisy.

Wracając do tematu, na dzień dzisiejszy - zawsze i to ZDECYDOWANIE najbezpieczniej jest podłączyć zasilanie do swojego wyświetlacza i dać potencjometr tak jak pokazałeś to na PIERWSZYM rysunku, czyli wpięty pomiędzy GDN a +5V

i tak się zastanawiam czy właśnie tak nie jest w twoim przypadku, że dokładnie tak będzie działał wyświetlacz a ty niepotrzebnie się zakręciłeś tymi postami o ujemnym napięciu.

Dodam jeszcze to, że często osoba, która pierwszy raz w życiu podłącza LCD często zamienia zasilanie to znaczy do GND podłącza niechcący +5V natomiast do +5V masę. Wyświetlacz się wtedy gotuje, i w zależności od czasu tortur często po tym się już nigdy sterownik nie uruchamia. Natomiast początkujący usilnie szuka nadal przyczyny co jest nie tak - i trafia na posty o archaicznych wyświetlaczach gdzie podawało się na kontrast ujemne napięcie - ale jak się okazuje tu też nic nie pomaga

no i proszę - wtedy nie trudno o zdenerwowanie - tymczasem to trzeba na spokojnie - bo wyświetlacza LCD to bardzo przyjazne zwierzątka i zawsze pięknie działają jeśli się im krzywdy nie robi ;)

Nawiasem mówiąc - podanie pełnego napięcia VCC na kontrast też na pewno nie spowoduje żadnych negatywnych rezultatów. Zresztą tak samo nic się nie stanie jeśli podłączy się do GND. Ale jeśli wyświetlacz nowy, który nie wymaga ujemnego napięcia - podłączy się jednak do ujemnego -5V to też może polecieć niestety.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 mar 2012, o 11:20 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 paź 2011
Posty: 580
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 0

Dokładnie tak, co to w ogóle za głupota stosowana często przez ludzi. żeby LCD zapinać na sucho bez układu w celu sprawdzenia działania...potem miliony postów, że nie działa, nie pojawiają się kwadraciki cuda nie widy..

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 mar 2012, o 11:24 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

kierlan napisał(a):
Dokładnie tak, co to w ogóle za głupota stosowana często przez ludzi. żeby LCD zapinać na sucho bez układu w celu sprawdzenia działania...potem miliony postów, że nie działa, nie pojawiają się kwadraciki cuda nie widy..


Panie kolego kierlan ale proszę o uspokojenie swoich skołatanych nerwów, początkujący potrafią robić najdziwniejsze rzeczy - a my musimy im jakoś w tym pomagać ;) pozwól że zacytuję tu naszego mistrza, którego imienia nie muszę przywoływać na daremne a jeno jego słowa wspomnę ;)

PAX PAX między chrześcijany

(jak mawia SunRiver ;) .... a miałem jego imienia nie przywoływać)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 mar 2012, o 11:28 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 paź 2011
Posty: 580
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 0

hehe xD

ja tam się nie denerwuje...ale to temat rzeka na każdym forum przeca skoro zakupuje się LCD to prosta sprawa, że lutuje się listewkę i zapina do układu, a nie cuduje z podglądaniem kwadracików :] chyba, że to ja jestem jakiś inny :P

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 mar 2012, o 16:09 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

dajcie spokój panowie ... powinnością początkującego jest błądzić, ale też i wyciągać z błędów swoich jak też i innych naukę !
To prawda jest to żenujące że po raz tysięczny odpowiada się na ten sam temat w sprawie tak prostego i dokładnie udokumentowanego jak LCD z HD44780. Należy jednak jednoznacznie założyć iż początkujący zawsze będzie miał ten sam problem :--- KUPIŁEM LCD MAM WSZYSTKO DOSKONALE PODŁĄCZONE i JEST ZEPSUTY BO NIE DZIAŁA

Zamiast poszukać informacji będzie też trwał w takim przekonaniu gdyż jedynie słuszne jest to że to nie jego wina :)
i wszelkie próby pisania -- poszukaj informacji -- uwłaczają mu bo przecież szukał -- co prawda źle szukał a jak znalazł
coś dobrego to nie zrozumiał bo brakło fundamentów wiedzy.

Wiem, wiem demonizuję .. ale fakt tak proste stworzenie jak LCD znakowy potrafi skutecznie wyprowadzić z równowagi każdego.:) Ale może po 20067 poście ktoś się nauczy i będzie wiedział jak prawidłowo podłączyć i zainicjować sprzętowo i programowo LCD.

Strach się tylko bać co to będzie z LCD graficznym .... ehh........

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 mar 2012, o 18:38 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 26 lut 2012
Posty: 82
Pomógł: 0

Napisałem na forum bo już brakło mi pomysłów dlaczego te nieszczęsne kwadraciki się nie pojawiają. Przeczytałem setki postów i w 99% powinny się one pojawić po podłączeniu zasilania. Spróbowałem także napięciem -5V bo znalazłem takie informacje a wszystkiego chciałem spróbować przed zasięganiem pomocy w sieci. Tymczasem biorę się za montowanie układu i spróbuję go programowo zainicjować:)
Pragnę również przeprosić kolegę kierlan, trochę mnie poniosło. Proszę o wyrozumiałość dla laika:)


Panie Mirku moim pierwszym sposobem podłączenia było właśnie takie jak na moim pierwszym schemacie, niestety wyświetlacz nic nie pokazał, dlatego próbowałem kolejnych opcji.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 mar 2012, o 19:44 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 paź 2011
Posty: 580
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 0

No ja też mogłem być trochę milszy ale to dla tego, że temat wałkowany jest milion razy :]

co do kwadracików to są nie istotne, podłączysz do układu swoje wyświetlacze i jeśli ich nie zabiłeś tym nieszczęsnym -5V to powinny wszystkie działać i na przyszłość sprawdzaj w docelowym układzie ich sprawność bo to jak sam widzisz do niczego dobrego takie "suche" podłączanie nie prowadzi :)

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 mar 2012, o 19:56 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

są takie LCD ze sterownikiem HD44780 które zachowuja się jak martwe , można sobie kręcić kontrastem itd
, ale w układzie docelowym o dziwo działają , prawda kolego kierlan ??

Osobiscie znam tylko 2 przypadki LCD z negowanym contrastem i jest to żadkość .
wierz mi napewno na taki nie trafisz nigdzie , - w maszynach kseroxa były znakowe 2x8 to 1 przypadek, a 2 to GLCD na sterowniku KS107

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 mar 2012, o 20:02 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 paź 2011
Posty: 580
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 0

dokładnie tak dlatego też pytałem o przedział cenowy bo te tanie -do 16zł są zazwyczaj podróbami i są zgodne z hd44780 i Ty chyba taki masz dlatego nie martw się na pewno działa ale dopiero w układzie sam kupiłem takowe i to w 2 sklepach różnych jeden aktualnie ma kolega Sunriver a drugi używam ja i o dziwo nie działały a działają :]

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 mar 2012, o 20:10 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 paź 2011
Posty: 580
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 0

PS: dodatkowo są cholery prądożerne ja na swojego 7805 musze zapodać 7V żeby wystartował układ z tym LCD:]

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 mar 2012, o 20:13 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

SunRiver napisał(a):
są takie LCD ze sterownikiem HD44780 które zachowuja się jak martwe , można sobie kręcić kontrastem itd
, ale w układzie docelowym o dziwo działają ,


Ostatnio kupiłem partię chyba 20szt takich właśnie wyświetlaczy zielonych, że skręcanie kontrastu na maxa nie powodowało nawet najmniejszego zaczernienia kwadracików ;) i super....

Za to po zainicjalizowaniu programowym trzeba już było kontrast zmniejszyć bo wtedy w miejscach wyświetlanych znaków były prawie całe ciemne prostokąty a po zmniejszeniu kontrastu wszystko widać idealnie. Bardzo dobre i szybkie to były wyświetlacze ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 mar 2012, o 20:17 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 paź 2011
Posty: 580
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 0

ostatnio bardzo często na takie natrafiam :]

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 mar 2012, o 21:42 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 26 lut 2012
Posty: 82
Pomógł: 0

16zł dokładnie mnie kosztował:)
Sprawdziłem teraz wyświetlacz przy wyłączonym świetle i przy regulowaniu kontrastu delikatnie się zaczernia, co było nie do zauważenia przy lampce;)

Dobrze, że zostało wyjaśnione, iż nie wszystkie wyświetlacze pokazują ów nieszczęsny rząd kwadracików bo na taką informację nie umiałem wcześniej trafić:)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 mar 2012, o 21:50 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 paź 2011
Posty: 580
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 0

dobre forum dobre wiadomości hehe :P no to znaczy, że przeżył dziwne kombinacje :] zatem będzie służył w jakimś pożytecznym urządzonku :P

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 mar 2012, o 22:17 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

Po prostu należy pamietac że HD44780 a coś co jest z nim zgodne np sterownik TS6754 czy LC7645 sa zgodne tylko w 90% ale wśród tych chiński dziwolagów o dziwo WinStar jest bardzo dobry jakościowo ,
a tanie hiuxuo zachowują się dziwnie , ale to bardzo dobre jakościowo LCD trafiaja się też takie , co nie maja wyprowadzenia contrastu , bo jest negowany i już na stałe z przetwornicą zabudowany . czasem warto poszukać noty , bo sie trafia, że pinouty są niestandardowe:)

Ale też trzeba rozróżniać inicjację sprzętową i programową , zasadniczo górny rząd kwadracików to dotyczy orginalnego sterownika HITACHI HD44780 , a zgodne nie muszą sie zachowywać w taki sam sposób. I dlatego powinno sie robić inicjacje programową LCD.

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 24 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO