Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 25 kwi 2024, o 16:11


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: MILTI_LED
PostNapisane: 6 mar 2012, o 20:29 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 29 lut 2012
Posty: 14
Pomógł: 0

Witam,

Znowu się zbłaźnie ale po wgraniu Muilti_LEDA z płyty i i po prawidłowej konfiguracji nic się nie wyświetla. A jak przepisuje z książki to brakuje zawartość pętli while w main.c i LED świeci byle jak :( Jak ktoś mógłby podesłać pliki .c i .h to by była kolejna eliminacja

a poniżej moje :
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: MILTI_LED
PostNapisane: 6 mar 2012, o 20:46 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27225
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Przykro mi ale tym razem zanim zabiorę się za analizę problemu i ew sugestie najpierw przypomnę (i to już po raz kolejny)

1. kod źródłowy proszę umieszczać w znacznikach "["syntax=c"]" i na końcu "["/syntax"]" (pomijamy te cudzysłowy tylko, zamiast w znacznikach "["code"]" (zrób edycję swojego pierwszego postu i zobacz jak poprawiłem ręcznie te znaczniki code na syntax)

2. proszę nie umieszczać przypadkiem na forum kodów źródłowych całych plików bibliotecznych z DVD, co najwyżej całkowicie swoje przerobione wersje albo jakieś fragmenty, które konkretnie sprawiają ci problem ze zrozumieniem. A w pełni można pokazywać kod programu z plików main(). Tu niech będzie, że uznam, że to są twoje wersje plików *.c i *.h

3. ABSOLUTNIE nie dopuszczam opisu problemu typu "świeci byle jak" albo "nic się nie wyświetla" nie opisując jednocześnie dokładnie jakie masz połączenia i nie pokazując fragmentu pliku *.h z konfiguracją albo swoim schematem

4. czy używasz zestawu ATB ? Nie traktuj proszę że ja jestem w stanie zapamiętać ten fakt z twojego poprzedniego postu, a jeśli nie ATB to trzeba pokazać swój własny schemat i jak to dostosujesz.

w przeciwnym wypadku nie będę w stanie udzielać pomocy OK ?

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: MILTI_LED
PostNapisane: 6 mar 2012, o 21:01 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 29 lut 2012
Posty: 14
Pomógł: 0

zmusiłeś mnie do myślenia :) dziękuje Ci za to . Okazało się że w pętli if dla licznika brakowało odniesienia do tablicy :( cyfry[cy1]
itd.
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


jeszcze raz przepraszam za zmarnowanie czasu

Ok w takim razie będę zamieszczał swoje . Mam ATB . Stosownie staram się przerabiać i anlizować z zamieniając makra z pliku nagłówkowego dla takich definicji jakich LED_DATA bo to już kompletnie mi rozmazuje obraz . W każdym razie dziwi mnie czemu nie działa program z płyty DVD

W podpisie dodałem co mam :) teraz bedzie wszystko jasne

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: MILTI_LED
PostNapisane: 6 mar 2012, o 23:34 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27225
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Wiesz co ? to SUPER pomysł z tym info w podpisie - to mi od razu zdecydowanie ułatwia wszelkie odpowiedzi bo przynajmniej wiem że jeśli chodzi o sprzęt to mamy dokładnie pod ręką to samo ;) .... (fajny pomysł)

Ale ok - piszesz, że przykład z DVD nie działa ci. A do jakiego portu podłączyłeś segmenty i anody ? Posłuchaj to nie może nie działać - przecież ja tego programu nie pisałem na kolanie, na sucho i z głowy - zadałem sobie bardzo dużo trudu żeby to co masz na DVD na 100% działało od pierwszego tzw kopa. Działa to setkom ludzi - więc jak nie działa to mogą być tylko dwie przyczyny i nie związane z kodem programu.

1. robisz jakiś błąd w połączeniach
2. coś jest nie tak z zestawem ATB a dokładniej mówiąc z wyświetlaczem. No ale to to akurat może sprawdzić sobie nawet osoba która się nie zna na programowaniu ani na elektronice. Wystarczy wziąć dwa przewody połączeniowe i tak:

a.) podłączasz segment A do GND
b.) podłączasz ANODĘ1 do GND

i MUSI się zapalić segment A na pierwszym wyświetlaczu wyraźnie

potem to samo co w podpunktach a i b tylko kolejno dla segmentów B,C, D ..... i DP

potem to samo tylko dla ANODA2, 3 i 4

jeśli wszystkie się ładnie zaświecą - to przykro mi ale nie ma mowy o żadnej przyczynie ze strony zestawu ATB i pozostaje TYLKO i wyłącznie przyczyna taka - że podłączasz nie tak (to znaczy nie do tych pinów/portów co trzeba) - sprawdź lepiej to - masz przecież plik konfiguracyjny *.h a w nim widać co do czego jest podłączone. Bo coś mi się wydaje że podłączasz to sobie ot tak z głowy ;) jeśli się mylę to napisz.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: MILTI_LED
PostNapisane: 7 mar 2012, o 00:16 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 lut 2012
Posty: 598
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 13

mirekk36 napisał(a):
a.) podłączasz segment A do GND
b.) podłączasz ANODĘ1 do GND



Nie ma bata nie zadziała :)

Podłącz segment A do GND
Anodę do VCC

I wybacz naszemu mentorowi ale "chłopak" zapracowany i przemęczony jest :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: MILTI_LED
PostNapisane: 7 mar 2012, o 07:19 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 29 lut 2012
Posty: 14
Pomógł: 0

Witam,
wczoraj w nocy walczyłem ale ustaliłem tylko:
1. Wszystkie segmenty działają bo jak uzupełniłem kod o to co napisałem 3 posty więc nie muszę sprawdzać czy w ogóle działa
2. Podłączone mam w następujący sposób :
-PC0 ->Seg A ; PC1->Seg B ;....;PC7 ->DP
-PA0-> Anoda 1 z dołu ; PA1 -> Anoda 2 z dołu i tak do 4 anody
-druga wersja jaką próbowałem z anodami PA0->Anoda 4 od dołu; .....PA3 ->Anoda 1 z dołu.


W funkcji main jest pętla while której zawartość nie mam wpisanej i działa jak należy segmentówka wyświetla porządane cyfry .
Wczoraj jeszcze podłączyłem LCD wgrałem kod napisany przez mirekk36 i też nie działa tzn. pola znakowe 1 linijki są wygaszone a druga linijka jest załączona.

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: MILTI_LED
PostNapisane: 7 mar 2012, o 11:23 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27225
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Malutki_27 napisał(a):
mirekk36 napisał(a):
a.) podłączasz segment A do GND
b.) podłączasz ANODĘ1 do GND



Nie ma bata nie zadziała :)

Podłącz segment A do GND
Anodę do VCC


Jest bat ;) tylko tak zadziała jak pisałem bo tranzystory sterujące anodami są typu PNP więc nie ma innej możliwości niż anody do GND. To tak gwoli wyjaśnienia.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: MILTI_LED
PostNapisane: 7 mar 2012, o 11:38 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27225
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Pawel W. napisał(a):
2. Podłączone mam w następujący sposób :
-PC0 ->Seg A ; PC1->Seg B ;....;PC7 ->DP
-PA0-> Anoda 1 z dołu ; PA1 -> Anoda 2 z dołu i tak do 4 anody


Dlatego jeszcze raz zwracam ci uwagę - zajrzyj do pliku lcd44780.h w projekcie na DVD, który nie chce ci działać - tam w nim segmenty i anody są skonfigurowane na inne piny niż ty tu sobie podłączasz. I powiem więcej - SPECJALNIE w książce pisałem o innych pinach a w projekcie tym konkretnie zrobiłem na jeszcze innych - po co? po to żeby zmusić troszkę czytelnika do ćwiczenia - i zrozumienia po co są pliki *.h

masz więc dwie możliwości:

1. albo zmienisz w tym pliku konfigurację na te piny do których sobie podłączyłeś (jak wyżej) skompilujesz i odpalisz i RUSZY

2. albo fizycznie zmienisz kabelkami połączenia na takie jakie są w tym pliku i też przykład RUSZY

czy teraz jaśniej ?


-druga wersja jaką próbowałem z anodami PA0->Anoda 4 od dołu; .....PA3 ->Anoda 1 z dołu.


Pawel W. napisał(a):
Wczoraj jeszcze podłączyłem LCD wgrałem kod napisany przez mirekk36 i też nie działa tzn. pola znakowe 1 linijki są wygaszone a druga linijka jest załączona.


Patrz wyżej - i zaglądaj do plików konfiguracyjnych - rozumiesz ? przecież nie można sobie podłączyć wyświetlacza LED czy LCD czy czegokolwiek zewnętrznego jak ci się żywnie podoba - trzeba to skonfigurować w programie - ale hmmmm niestety widzę jedną rzecz - chyba kolega nie czytał książki po kolei tylko na wyrywki albo wręcz zabrał się za rozdziały od razu te z ćwiczeniami :( .... bo widzę, że w ogóle się kolega nie orientuje do czego jest podział plików na źródłowe *.c oraz nagłówkowe *.h - a przecież to jest w książce bardzo dobrze opisane - tylko chyba nie przeczytane w ogóle ? mam rację ? :(

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: MILTI_LED
PostNapisane: 7 mar 2012, o 12:01 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 lut 2012
Posty: 598
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 13

No to teraz to ja się :oops:

Jednak "Nasz miszczo" nie jest az tak zmęczony :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: MILTI_LED
PostNapisane: 7 mar 2012, o 14:10 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 29 lut 2012
Posty: 14
Pomógł: 0

Cytuj:
2. Podłączone mam w następujący sposób :
-PC0 ->Seg A ; PC1->Seg B ;....;PC7 ->DP
-PA0-> Anoda 1 z dołu ; PA1 -> Anoda 2 z dołu i tak do 4 anody

w woli wyjaśnienia Piny które podałem wcześniej dot. Multi LEDa.



Do LCD zgodnie z książka str 206. ale zaglądam do nagłówkowego od lcd i jest port b no i wszystko stało się jasne :) :oops: normalnie wstyd

Po raz kolejny dzięki za pomoc mam nadzieję, że to ostatnia taka wpadka.

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO