Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 19 kwi 2024, o 10:32


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 6 paź 2011, o 15:10 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 06 paź 2011
Posty: 17
Pomógł: 0

Witam,
Mam następujący problem:

1. Zainstalowałem WinAVR
2.Skopiowałem Eclipse
3.Skopiowałem mkAVRcalculator ( dodatkowo wgrałem licencję która
rozszerza ilość AVR z 82 do 129 jednak w tej liście było 644P a 644PA
już nie ).
4. Wgrałem "Patch" do avrDude przez mkAVRcalculator
5. W Eclipse stworzyłem nowy projekt zgodnie z filmem
6. W properties projektu klikając AVR i wybierając avr 644PA wyświetla mi się że nie jest suportowany i gry próbuje wgrać program do
kontrolera to wywala mi błąd "AvrDude does not support Atmega644PA "

Dodatkowe informacje:
system:win XP



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 paź 2011, o 15:17 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Z miłą chęcią już odpowiadam i wyjaśniam.

Po pierwsze z punktu widzenia programisty AVR można pominąć różnicę pomiędzy ATmega644P a ATmega644PA

Tu warto zawsze zajrzeć do noty PDF z której wynika, że różnią się one głównie poborem prądu. Żeby nie skłamać to nawet przyznam, że w tej chwili tak z głowy nie pamiętam czy występują jeszcze jakieś różnice w rejestrach jeśli chodzi o te kwestie związane z obniżonym poborem prądu. Ale z pełnym powodzeniem można wybrać w opcjach AVRDUDE procesor ATmega644P bez tej literki A na końcu i okaże się, że opisane wyżej problemy zarówno w AVRDUDE jak i w ECLIPSE znikną jak ręką odjął.

Zachęcam więc do wypróbowania tego sposobu i proszę dać znać czy wszystko się powiodło? ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 paź 2011, o 16:59 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 06 paź 2011
Posty: 17
Pomógł: 0

Ciąg dalszy problemów:

Podpinam płytkę przez USB , system automatycznie instaluje sterowniki nie pytając mnie o to ( wg instrukcji miał spytać)
w menadżerze urządzeń pojawia mi się pozycja "USB serial converter" oraz " USB Serial Port (COM21)

Nawet na siłę mu uaktualniam do tych zalecanych przez producenta ale ciągle to samo:

uruchamiam program mkAVRCalculator po kliknięciu " sprawdź podłączony AVR" wyświetla mi się : "błąd AVRDude"

Natomiast gdy w Eclipsie próbuję zgrać program do kontrolera to wyświetla się error :

"
Launching D:\AVR\WinAVR\bin\avrdude -pm644p -cusbasp -PUSB -Uflash:w:Test2.hex:a
Output:
avrdude: error: could not find USB device "USBasp" with vid=0x16c0 pid=0x5dc
avrdude finished
"

Jakieś sugestie co może być nie tak ?:)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 paź 2011, o 17:17 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

AAAA no to złapaliśmy BYKA za rogi ;) mam nadzieję, że teraz już ostatecznie. Ale problem wynika oczywiście nadal z mało precyzyjnego opisu problemu. Nie mam jednak o to najmniejszych pretensji, bo każdy początkujący może popełniać tego typu błędy. Oczywiście jeśli się mylę to proszę o dalszą korektę ;)

Po pierwsze jakim cudem kolega próbuje zaprogramować czy tam odczytać procka siedzącego grzecznie w zestawie ATB za pomocą programatora USBASP ?????

Skoro mowa o instalacji driverów (jak się domyślam - bo to też nie jest dopowiedziane do końca) dla układu przejściówki USB/RS232 o nazwie FT232R ????

Przecież wbudowany programator w zestaw ATB to nie jest USBASP. To jest programator oparty o FT232R i w programie MkAvrCalculator nosi on nazwę ATB-FT232R. Bardzo uprzejmie proszę o zajrzenie do instrukcji , która jest dostępna na stronie naszego sklepu internetowego. Na górze w menu sklepu można zobaczyć pozycję "Programator w ATB". Gdy w nią klikniemy, naszym oczom pojawi się strona jak należy z tego rodzaju programatora skorzystać i jakich połączeń dokonać żeby w ogóle zadziałał. Co więcej nawet jest zdjęcie (zrzut ekranu z programu) na którym widać jaki programator jest wybrany z listy programatorów. I nie jest to broń Boże - USBASP.

http://sklep.atnel.pl/pl/i/Programator-w-ATB/6

proszę zajrzeć pod ten link.

Proszę wykonać te cztery połączenia i wtedy odpalić program MkAvrCalculator. Ale UWAGA! bardzo proszę przed tą operacją pobrać z tego linku najnowszą wersję tych 3 programów i ponownie wgrać MkAvrCalculator pomimo, że posiada on ten sam numerek wersji czyli "build 57"

Po dokonaniu tych połączeń, oraz po wybraniu z listy "Programator" tego z samego początku o nazwie ATB-FT232R wszystko już powinno normalnie ruszyć. TYLKO UWAGA !!!!

BARDZO PROSZĘ nie wybierać procesora "ręcznie" z listy - tylko zawsze skorzystać z żółtego klawisza "Sprawdź podłączony AVR".

Po tej akcji, program sprawdzi jaki ma podłączony procesor ale poza tym od razu sprawdzi jak ma ustawione FUSEBITY !!!! - TO BARDZO WAŻNE!!!!!

Powinien wtedy już normalnie wykryć procesor.

Jeśli chodzi zaś o możliwość programowania pod ECLIPSE to będzie trzeba skorzystać z filmiku i opisu, który przygotowałem tutaj:

http://mirekk36.blogspot.com/2011/08/ec ... adzie.html

Jak widać przyda się wtedy nasz najnowszy program "ATB Manager", który znajduje się w tym trój-paku do pobrania.

Czekam zatem teraz na kolejne info.

A jednocześnie proszę się nie martwić, że kolega się w tym gubi jeszcze na samym początku. Całą winę biorę na siebie, bo to być może ja coś źle wyjaśniałem albo w książce albo na blogu.

Za to teraz i tutaj mamy szansę poradzić sobie z tym razem.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 paź 2011, o 21:51 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 06 paź 2011
Posty: 17
Pomógł: 0

dam znać w poniedziałek czy pomogło bo niestety weekend bez kompa ,
Dzięki za porady dla amatora i pozdrawiam :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 paź 2011, o 22:00 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Jakiego tam amatora, mam nadzieję że wszystko ładnie ruszy od poniedziałku a nawet jeśli nie to pisz śmiało - poradzimy sobie z tym ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 paź 2011, o 15:08 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 06 paź 2011
Posty: 17
Pomógł: 0

Wszystko już gra,
Dziękuję



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 paź 2011, o 15:20 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

O! no to bardzo się cieszę, życzę powodzenia, a jeśli jeszcze będą jakieś pytania to zapraszam tutaj na forum.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO