Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 8 wrz 2024, o 00:29


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 23 lip 2024, o 16:07 
Offline
Moderator zasłużony dla forum.atnel.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lip 2012
Posty: 3201
Lokalizacja: Kraków - obok FAB5 ATMEL'a
Pomógł: 90

Też uważam że Atmegi to już zabytek.

Nie lepiej ESP32 i/lub RP2040? Tańsze (całą płytka około 20zł), szybsze (160, 270 MHz), mniejsze od klasycznego Arduino.

Wybór należy do ciebie.

Ciekawe czy Mirek będzie bronił Atmeg. :D :lol: :evil:

_________________
http://www.jaglarz.info



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 lip 2024, o 18:13 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27288
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Jaglarz napisał(a):
Ciekawe czy Mirek będzie bronił Atmeg.

Pewnie, że będę bronił bo z tymi prockami można najszybciej się nauczyć programować i w ogóle wejść w świat embedded .. a później można spokojnie z duchem serca ale co najważniejsze już z pełną świadomością migrować czy to na STM'y czy to na ESP8266/ESP32 czy to na Raspberry Pi i podobne

Najgorzej jak ktoś ma klapki na oczach i widzi tylko jedne mikrokontrolery jako najlepsze na świecie ;) Takie duże klapki zwykle mają STM'owcy, którzy podobnie twierdzą że AVR to ufo, że stare - że weź STM - a później jak ktoś świeży w tym temacie zada pytanie na tych samych grupach to zwykle dostaje odpowiedzi typu

- RTFM !
- nie zadawaj głupich pytań!
- zajrzyj do googla!
- to takie proste, przestań się błaźnić!

itp itd ;)

Poza tym opowieści o śmierci 8-bitowców (już pomijam 51'jedynki) - ale że śmierć AVRów jest głoszona już od co najmniej 10 lat hahahahaha

Poza tym wszyscy hejtusie z netu cisnęli wszędzie, że eeeeee Kardaś utknął w tych archaicznych AVR'ach - nie idzie z duchem czasu - a jak zobaczyli że Kardaś zrobił najlepszy kurs ESP i RTOS na świecie .... to o mało co się nie posikali i dwójki w gacie nie zrobili ze złości i poleciały teksty .... oooo Kardaś wziął się w końcu za 32-bitowce ale to nieuczciwe bo nauczył się od nas !!! a ja o mało co się nie posikałem w gacie ze śmiechu.

A teraz Kardaś zapowiada, że jeszcze zrobi kurs o STM'ach to już w ogóle hejtusie nie wiedzą co zrobić :)

A tymczasem Kardaś nie dostał klapek na oczach i nie pieprzy jak hejtusie, że teraz to najlepsze do wszystkiego są ESP ... i podobnie będzie po kursie STM! Kardaś zawsze mówi, że warto poznać różne narzędzia i móc później odpowiedzialnie dobierać je do projektu ;) Tym bardziej że hejtusie mają tyle z produkcją i wiedzą w tym zakresie do czynienia co wszy łonowe z betonem :lol:

to tyle

------------------------ [ Dodano po: 2 minutach ]

Jaglarz napisał(a):
Nie lepiej ESP32 i/lub RP2040? Tańsze (całą płytka około 20zł), szybsze (160, 270 MHz), mniejsze od klasycznego Arduino.

ESP-01S (czyli esp82666) jest jeszcze tańsze i jeszcze mniejsze niż AVR ;) a to też 32-bitowy procek i jego programowanie w NonOS SDK jest przepiękne. Za to żeby działać na ESP32 czy RP to już trzeba minimum się nauczyć RTOS'a i to bardzo dobrze - żeby coś robić - a to też nie jest takie hop-siup :)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 lip 2024, o 18:37 
Offline
Moderator zasłużony dla forum.atnel.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lip 2012
Posty: 3201
Lokalizacja: Kraków - obok FAB5 ATMEL'a
Pomógł: 90

Cytuj:
A teraz Kardaś zapowiada, że jeszcze zrobi kurs o STM'ach to już w ogóle hejtusie nie wiedzą co zrobić
:shock: :shock: :o

Uuu, to będzie się działo. Ale wiesz Pan że malkontenci się odpalą jak przy filmie o Windowsie :lol: 8-) :x

_________________
http://www.jaglarz.info



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 lip 2024, o 19:57 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2581
Pomógł: 128

Tak jak pisał Mirek, AVR też są moim zdaniem najmilsze i najsympatyczniejsze do nauki programowania.I do tego przyjazne środowisko. Z ciekawostek to na Mirkowym ATB to i Cypressy i STMy i PIC 32 się odpalało :) A teraz Mirek ESP na ATB przecież ujeżdża :)

Trzeba byc otwartym na różne opcje i potrzeby (no i w obecnych czasach dostępności procków na stokach).

P.s. Z ciekawostek to ostatnio modulik do CH32V003 uruchomiłem :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 lip 2024, o 21:10 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27288
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Jaglarz napisał(a):
Ale wiesz Pan że malkontenci się odpalą jak przy filmie o Windowsie

Łooooj będzie się działo - jakby im ktoś włożył płonącą żagiew z napalmu w dupsko :lol: sorki za wyrażenie

------------------------ [ Dodano po: 1 minucie ]

micky napisał(a):
Tak jak pisał Mirek, AVR też są moim zdaniem najmilsze i najsympatyczniejsze do nauki programowania.I do tego przyjazne środowisko. Z ciekawostek to na Mirkowym ATB to i Cypressy i STMy i PIC 32 się odpalało :) A teraz Mirek ESP na ATB przecież ujeżdża :)

Trzeba byc otwartym na różne opcje i potrzeby (no i w obecnych czasach dostępności procków na stokach).

P.s. Z ciekawostek to ostatnio modulik do CH32V003 uruchomiłem :)

I to jest właśnie gościu - który potrafi dobierać narzędzia do potrzeb - bez klapek na oczach i ze zdrowym podejściem - nie żeby tu cukrzyć no ale taka jest prawda

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 lip 2024, o 16:08 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2581
Pomógł: 128

Dzieki Mirek, mam ATB to chcę go ujeżdżać ile się tylko da ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 lip 2024, o 22:15 
Offline
Moderator zasłużony dla forum.atnel.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lip 2012
Posty: 3201
Lokalizacja: Kraków - obok FAB5 ATMEL'a
Pomógł: 90

MarekSz napisał(a):
Drugie pytanie:
Załóżmy, że wybiorę ESP32: jaki programator z debugowaniem do nich wybrać?


https://docs.espressif.com/projects/esp ... ag-adapter

_________________
http://www.jaglarz.info



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 lip 2024, o 07:14 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lut 2016
Posty: 256
Lokalizacja: Norwegia
Pomógł: 16

Dzien dobry
Dwa lata temu zajalem sie procesorami Texas Instrument i od tamtej chwili stwierdzilem, ze czas pozbyc sie wszystkiego innego (poza AVRami) i skupic wlasnie na procesorach Texas Instrument.

1- Uwielbiam AVRy, uzywam ich zawodowo i w kwestii 8bit pozostana ze mna (taki sentyment - Mirek dziekuje!! ).

2- Uwielbiam uklady PSoC Cypress, ale od chwili przejecia przez Infineon, nie jest wspierany ulubionu moj "PSoC creator" a to mi sie nie podoba. Mimo to wiele fajnych projektow wciaz daje sie zrobic na CyCkach takich jak cy8c5888 czy podobnych. I stary PSoC creator wciaz jeszcze da sie zainstalowac. Mozna tez uzywac bazujacego na Eclipse srodowisku ModusToolbox a wraz z nim wielu dostepnych przykladow dla calej rodziny PSoC. Uzywam tego, ale to juz nie jest takie fajne.
https://softwaretools.infineon.com/tools/com.ifx.tb.tool.modustoolbox


3- No i Texas instrument... Jak dla mnie strzal w dyche jesli chodzi o 16bit. Darmowe srodowisko CCS (Code Composer Studio) tez bazujace na Eclipse, masa gotowych przykladow wraz z CCS co nie jest bez znaczenia, gdyz procesory Texasa maja swoja specyfike jesli chodzi o konfiguracje zegara. Ta specyfika daje ogromne mozliwosci oszczedzania energii. No i na poczatek mozna tanio kupic gotowe plytki rozwojowe z naprawde niewielkie pieniadze a oferujace ogromne pole do popisu. Srodowisko CCS, jesli znasz Eclipse, jest tez banalne do ogarniecia (Jest latwiej niz w przypadku AVR :D )
https://www.ti.com/tool/CCSTUDIO#downloads
https://uk.farnell.com/c/embedded-computers-education-maker-boards/other-embedded-computers?st=MSP-EXP430F5529LP

Jesli chodzi o ESP to jakos nie czuje, ze to nie jest dla mnie. Texas otwiera mi wiecej drzwi ;) (moja osobista, subiektywna opinia)


Przepraszam za brak polskich znakow w tekscie, pisze na kompie bez PL.

Przy okazji, po dluzszej przerwie na tym forum, pozdrawiam wszystkich Atnelowcow

_________________
SP2LUB - LA1BUA



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 lip 2024, o 14:42 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27288
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

SP2LUB napisał(a):
Jesli chodzi o ESP to jakos nie czuje, ze to nie jest dla mnie. Texas otwiera mi wiecej drzwi (moja osobista, subiektywna opinia)

To co napiszę to ABSOLUNIE nie po to żeby ciebie na siłę przekierowywać na inne tory ;) bo i tak widać, że masz bardzo zdrowo-rozsądkowe podejście do tematyki i ogólnie do procków. Aczkolwiek szkoda, że troszkę się zamykasz na inne. Choć nie zawsze to jest potrzebne gdy bieżące tematy da się ogarniać z tym co się ma pod ręką i dobrze zna - to jak najbardziej słuszne podejście.

Ale jeśli chodzi o ESP - to widać, że chyba kompletnie na razie przynajmniej nie tworzysz czy nie zajmujesz się projektami gdzie przydać się może komunikacja szczególnie wifi. Która to komunikacja nie jest potrzebna li tylko na potrzeby samej komunikacji z innymi układami, sterownikami, PC'tami czy Androidami. Otóż ta komunikacja wifi szczególnie po UDP daje niesamowite możliwości szybkiej bezprzewodowej - PODKREŚLAM - bezprzewodowej konfiguracji własnych urządzeń ale też co WAŻNE bezprzewodowego DEBUGOWANIA .... Nie wspomnę o Bluetooth i sprzętowej obsłudze wielu interesujących magistral w tym CAN itp

Wszystkie te aspekty są nie do przecenienia - i jednak warto liznąć temat albo nawet się z nim zapoznać - bo im później tym będzie też później większy żal .... i wcale nie po to żeby już tylko przechodzić na ESP i z klapkami na oczach nie widzieć niczego innego ... ot po prostu znać narzędzie.

Poza tym fajnie że przypomniałeś o Texasach bo ja ich jeszcze nie używałem, ale też zamierzam poznać i fajnie że takie rzeczy napisałeś ;) takie relacje każdemu mogą się przydać.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 lip 2024, o 05:19 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lut 2016
Posty: 256
Lokalizacja: Norwegia
Pomógł: 16

Dzien dobry ;)

mirekk36 napisał(a):
Ale jeśli chodzi o ESP - to widać, że chyba kompletnie na razie przynajmniej nie tworzysz czy nie zajmujesz się projektami gdzie przydać się może komunikacja szczególnie wifi.

To prawda.
Zakupilem w Atnel kilka modulow ESP wraz z genialnym firmware, ba nawet stalem sie studentem drugiej edycji kursu ESP i czekam na jesienno/zimowa pore by do kursu zasiasc tak solidnie. Zatem przyjdzie ten czas, gdy ESP zagoszcza na moim buirku. Jednak raczej jako dobre peryferium dla Texasa.

Ja nie jestem orlem programowania, jakos tam sobie radze z blubukiem oczywiscie. To miedzy innymi przyczyna skupienia sie na jednej rodzinie prockow. No i uwazam, ze texasy sa naprawde spoko i nie zanosi sie by ktos mial ich przejac, wykupic, skasowac, czy cokolwiek niemilego uczynic.

Aha Mirku jesli zajmiesz sie Texasami, to ja zamawiam szilda a nawet dwa do mojego zestawu ATB :) (place jak za prezydenta 8-) :mrgreen: )

ATB po prostu wymiata i sprawdzil sie juz u mnie z AVRa, CyCkami no i czas na Texasa.

_________________
SP2LUB - LA1BUA



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 lip 2024, o 06:16 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27288
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

No to jak masz wykupiony kursik ESP - to tylko czekać jak zaczniesz - mówię ci - wsiąkniesz ;)

Co do szildu z texasikiem do ATB - hmmm pewnie byłaby to ciekawa opcja ;) coś w tym jest

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 lip 2024, o 18:24 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2581
Pomógł: 128

Kiedyś kupilem zestawik MSP430. Muszę go wyszperać i się pobawić :) a jak z dostępnością procków? Bo te dwa zestawy z Farnella to widze, że 41 tygodni sie czeka :(

Ostatnio robiłem termostaty pokojowe dla klienta (150szt) i użyłem Attiny1604, bo były dostępne w TME i mouserze w przeciwieństwie do starszej rodziny procesorów.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 lip 2024, o 04:48 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lut 2016
Posty: 256
Lokalizacja: Norwegia
Pomógł: 16

Dzien dobry

micky napisał(a):
a jak z dostępnością procków?


Faktycznie na Farnell kaza czekac na plytki... Ale moje ulubione MSP430F2619 na przyklad sa i czekaja ;) Tych uzyam najczesciej, bo dzialamy na nich tez w firmie.
https://pl.farnell.com/c/polprzewodniki-uklady-scalone/mikrokontrolery-mcu/mikrokontrolery-16-bitowe?st=MSP430F2619

Kupuje tez w DigiKey i tam raczej nie ma problemu z MSP
https://www.digikey.pl/pl/products/detail/texas-instruments/MSP-EXP430F5529LP/4311683?s=N4IgTCBcDaIKIA0AKAWAzABgGIFYdgE4AZJEAXQF8g
No i Mouser cos tam ma
https://no.mouser.com/ProductDetail/Texas-Instruments/MSP-EXP430F5529LP?qs=uSgeFhR2uNiiTSGUpS21Kw%3D%3D

No ale faktycznie czasem bywa, ze nie wszystko jest dostepne.

_________________
SP2LUB - LA1BUA



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 lip 2024, o 15:22 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2581
Pomógł: 128

Tak, widziałem, że w mouserze mają te zestawy na stocku.

Ps. Znalazlem swojego launchpada MSP-EXP430G2



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 lip 2024, o 11:02 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 paź 2011
Posty: 708
Lokalizacja: Zielona Góra
Pomógł: 75

MarekSz napisał(a):
Jestem amatorem elektroniki. Pierwsze kroki z MCU skierowałem w stronę Atmeg oraz Attiny. Potem zainwestowałem w Atmel ICE, by wejść w SAMy. Obawiam się, że wybrałem złą drogę rozwoju.


Wybrałeś dobrą drogę rozwoju, naucz się C na AVR, a jak już to opanujesz w stopniu dobrym lub bardzo dobrym, to potem hulaj dusza..., żaden uC nie będzie dla ciebie problemem. Kluczem do sukcesu jest dobre opanowanie programowania w C embedded i AVR jest dobrym punktem startu, darmowe oprogramowanie (IDE), mnóstwo przykładów, dobre książki, mnóstwo video poradników i wsparcie chociaż by ze strony Atnel. Masz już dobry programator z debugerem (Atmel ICE) który obsługuje wszystkie (i te nowe) AVR'y, więc tylko brać się za naukę, nie oglądać się (słuchać) na innych. Z czasem wszystko stanie się proste i zrozumiałe. SAM'y to też ARM'y podobnie jak STM'y.
Cytując klasyka, żeby zacząć biegać, najpierw trzeba nauczyć się chodzić.
Powodzenia i wytrwałości.

_________________
pozdrawiam
phill2k



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 sie 2024, o 09:12 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lut 2016
Posty: 256
Lokalizacja: Norwegia
Pomógł: 16

MarekSz napisał(a):
Z ciekawości spytam tubylców - czemu tyle uwagi poświęcacie shieldom np. na Farnell? Zrobienie własnej płytki, która coś usprawni w pracy/w domu chyba jest fajniejsze niż jakiś pająk na kabelkach, który zniknie w szufladzie? Nawet jeśli coś się sp... to jest to nauką i prowadzi do nowej płytki PCB. Dla mnie to fajna rzecz. Dla Was nie?


Cześć Marku. To jest bardzo dobre pytanie, a moją osobistą odpowiedzią będzie użycie analogii do powieści o doktorze Frankenstine :P

Uwielbiam tworzyć hardware i tchnąć do niego software, to jest po prostu coś genialnego przynajmniej dla mnie. Jednak aby ustrzec się przed wyprodukowaniem niezliczonej ilości płytek PCB z błędnie zaprojektowanym hardwarem, wynikającym z błędów w nie do końca przemyślanym softcie, albo nie do końca dogłębną znajomością architektury procesora, po prostu WARTO użyć płytek prototypowych.

Na ich podstawie, pisząc program do konkretnego procka, masz możliwość tanim kosztem wypróbowania tego co tworzysz, zanim wykonasz sobie PCB ze wszystkim co potrzebujesz na pokładzie.
Właśnie po to firmy sprzedające mikrokontrolery, wypuszczają na rynek też płytki do prototypowania.

Ja swego czasu zaopatrzyłem się w zestaw ATB od Mirka do którego później dokupiłem moduł rozszerzenia dla procków Cypress i od tamtego czasu stworzyłem wiele fajnych, dopracowanych, kompletnych projektów bazuzjących na prockach AVR i Cypress (obecnie Infineon). Posiadam w "szufladzie" wiele płytek prototypowych z prockami AVR, Cypress, ARM, Texas Instrument.. i każda z nich nie kosztowała więcej niż kilkadziesiąt złotych. Natomiast zaoszczędziły mi wiele czasu, nerwów i pieniędzy, ustrzegając przed błędami w projektach.

Obecnie działam na prockach Texas i naprawdę programowanie tych procesorów jest dość proste jeśli poznasz ich architekturę. A wszystko to w oparciu o podstawową znajomość programowania w języku C. Poznanie kilku rodzin procesorów jest bezcenne, gdyż uzyskujesz plastyczność w tworzeniu, wykorzystując atrybuty procesorów poszczególnych producentów.

Tworzenie płytek PCB do hardwaru, który masz przetestowany z własnym softem, jest niesamowicie satysfakcjonujące. Swoje płytki wykonuję metodą fotograficzną jeśli nie wymagana jest jakaś super jakość, natomiast te poważniejsze po prostu zamawiam w fabryce i wiem, że płacę za coś, co mi świetnie zadziała.

Pozdrówka

_________________
SP2LUB - LA1BUA



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 sie 2024, o 14:57 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lut 2016
Posty: 256
Lokalizacja: Norwegia
Pomógł: 16

Każdy ma swoją drogę i metodę pracy przy projektowaniu i prototypowaniu.

U mnie wygląda to tak:

Zaczynam od prac z firmwarem - płytka prototypowa, testuję na niej peryferia, magistrale itp Tutaj zazwyczaj wystarczy sięgnąć do szuflady po moduł i zacząć prace.
Obrazek

Pierwszy prototyp (zwykle robię takie dwa) tu akurat rozwiązywałem wyzwanie z pełną izolacją... zatem musiałem wykonać taki prototyp, ale nie zawsze jest to u mnie niezbędne
Obrazek

No i produkt końcowy, wszystkie peryferia wraz z optoizolacją i innymi takimi drobiazgami :)
Obrazek

Elementów THT nie używam jeśli nie jest to niezbędne. Moje prototypowanie to najpierw żmudna praca z oprogramowaniem. Nie jestem w tym geniuszem, i gotowe płytki z prockiem którego chcę użyć, są dla mnie niesamowicie pomocne. Mogę najpierw skonfigurować peryferia i "wybadać" czy wystarczy mi zasobów, potem zaczynam to kodować z analizowaniem na żywo co mi z procka wychodzi. To zwykle wystarcza do obsłużenia układów które chcę w projekcie wykorzystać, ale to okazuje się po wykonaniu pierwszej płytki.
Potem już tylko dopieścić i mogę zamawiać płytkę docelową będąc pewnym, że wszystko mi ruszy po wstrzyknięciu softu. No i tak się dzieje. Zatem tak wygląda moja ścieżka :)

Pozdrówka

_________________
SP2LUB - LA1BUA



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 sie 2024, o 19:31 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lut 2016
Posty: 256
Lokalizacja: Norwegia
Pomógł: 16

MarekSz napisał(a):
Tych kabelków to tyle co nic u Ciebie. Gdybyś miał ich z 50-100 i na części z nich polutowane diody, rezystory, scalaki, to byś tego nie ogarnął. Myślałem, że takie rzeczy tworzysz

Uruchamiam moje układy po kawałku, to pozwala mi zredukować ilość kabli do minimum. Czyli ustawiam w rejestrach niezbędne peryferia i uruchamiam sobie wszystko co na SPI, potem to co na I2C itd.. Oczywiście na koniec trzeba to spiąć i wtedy jest pajęczyna, ale ogarnięcie tego jest już proste.

MarekSz napisał(a):
W jakim celu zamawiasz końcową wersję PCB? Chodzi o estetykę?

Zamawiam serie minimum 10 szt, druk wielowarstwowy, soldermaska z opisem z którymi nie chce mi się bawić po prostu. Koszt zamówienia 10 szt PCB jest mniejszy niż laminatu światłoczułego, nie mówiąc już o całej zabawie z taką ilością płytek.

MarekSz napisał(a):
Zauważyłem, że w prototypie ścieżki wyglądają bardzo dobrze. Kiedyś sporo czasu poświęciłem, by móc uzyskać ścieżki takie jak w fabryce. Jak drukujesz "kliszę"? Czy płytkę zamawiasz z warstwą światłoczułą, czy sam nakładasz ją?

Używam laminat światłoczuły, a kliszę drukuję na drukarce laserowej po prostu.

Płytki które wykonuję jako prototyp, lądują w szufladzie i później używam ich do kolejnego prototypowania :) przydaje się mieć taki zapas :P
Często projekt PCB przydaje się jako baza do wykonania innego projektu po modyfikacjach, na przykład zmiana procka, czy inne zmiany w układzie na potrzeby czegoś nowego..

_________________
SP2LUB - LA1BUA



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 sie 2024, o 18:14 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2581
Pomógł: 128

Możesz używać adapterow smd na dip lub na goldpin.
Ja staram się robić rozne adaptery do ATb bo jest to świetna platforma. Praktycznie zawsze ze mna jeździ na robotę.
Używam też zestawów od producenta np do AVR, PIC, STM32, CH32v i innych. Czasami nawet tworze adaptery z pcb producenta na ATB :)
Jak chcesz się koniecznie upierać na robienie pcb w domu, to do zagęszczenia możesz używać spray Density Toner lub zlecać klisze do naświetlania w drukarni (wtedy zero problemów z wymiarami). Btw spróbuj obrócić płytkę o 90 stopni - czasami błąd jest mniejszy na drugiej osi.
A najlepiej zamawiać płytki. Krótko , zwięźle i na temat. Przy droższej przesyłce kurierem idzie 6 dni. Zamawiałem we wtorek, w poniedziałek miałem na biurku.

P.s. Możesz tez zamawiac płytki z montażem (sam wybierasz jakie elementy mają Tobie zamontować - np jak masz sporo ledow/rezystorow i innych drobnych elementów). Szkoda czasu i oczu na lutowanie ręczne.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 sie 2024, o 18:23 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lut 2016
Posty: 256
Lokalizacja: Norwegia
Pomógł: 16

MarekSz napisał(a):
Zwykle nie jest tak przecież, że badamy, czy coś z SPI wychodzi, lecz to czy będzie współpraca.


Wszystko jest w notach aplikacyjnych układów których potrzebuję używać, zatem jeśli SPI skonfiguruję poprawnie, to po prostu musi działać (bez względu na raster wyprowadzeń danego układu). Podobnie z I2C. Nie bawię się też w wychodzenie poza parametry katalogowe (jak na przykład nadmiernie długa magistrala I2C). Jeśli mam taką konieczność to po prostu komunikuję wszystko po RS. To też działa bez zbędnego prototypowania. Generalnie nota katalogowa załatwia większość problemów z prototypowaniem.

Jeśli mam konieczność zrobienia "pająka" z układem w obudowie na przykład TSSOP, to po prostu robię sobie malutką płytkę specjalnie dla takiego układu. Szybko i skromnie bez rozmachu :) Z rozmachem robię dopiero pierwszy prototyp.. (stykówek nie używam, bo takowych nie posiadam)

SP2LUB napisał(a):
Też kiedyś na laserówce próbowałem. Czy wymiary Ci się nie rozjeżdżają? Bo mi na 10cm niedokładność przekraczała 0.5 - 2mm.

Nigdy nie miałem problemu z matrycą a drukuję na dwóch różnych drukarkach. Matryce zawsze są drukują się tak jak powinno być. Używam takich arkuszy na matryce:
https://no.rs-online.com/web/p/transparency-film/2866773?gb=s są sprawdzone i zawsze dobre (nie deformują się po przejściu przez utrwalanie w laserówce)

Miałem natomiast problem z laminatem światłoczułym i musiałem użyć krótszego czasu naświetlania.

_________________
SP2LUB - LA1BUA



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 sie 2024, o 20:31 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lut 2016
Posty: 256
Lokalizacja: Norwegia
Pomógł: 16

Zatem już wiesz w jakim kierunku podążać. Pozostaje życzyć powodzenia.

_________________
SP2LUB - LA1BUA



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO