Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 27 lip 2024, o 03:52


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 16 gru 2023, o 01:14 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 28 lis 2023
Posty: 1
Pomógł: 0

Witam serdecznie,

założyłem ten wątek, ponieważ mam problem (chyba) z biblioteką, chociaż może przyczyna tkwi gdzieś indziej.

Mam zestaw uruchomieniowy z ATMEGA32A, taktowana kwarcem 11059200 Hz.

W bibliotece dla podczerwieni mam ustawiony prescaler na 8 (wszystko tak jak w oryginale). Niestety po próbach z kilkoma pilotami nie wyświetlały mi się kody przycisków.

Spędziłem dwa dni na "śledztwie" i za pomocą zmiennej pomocniczej oglądałem to, co się dzieje w kodzie (za pomocą wyświetlacza LCD). Zmienna pomocnicza została zdefiniowana w taki sam sposób jak zmienna rc5cnt, aby ją "śledzić".

Zauważyłem, że po wciśnięciu na przycisku zmienna pomocnicza osiąga wartość 13, natomiast zmienna rc5cnt = 3 (jest to miejsce inkrememtacji zmiennej rc5cnt++.

Myślę, że w tym miejscu jest problem. Mimo flagi frame_status == FRAME_OK, program ma problem z inkrementacją zmiennej IrPulseCount++;, gdy wartość rc5cnt % 2) == 0 .

Może jest to zbyt chaotycznie wytłumaczone, ale nie chcę wklejać fragmentu kodu.

Czy ktoś z Was miał podobny problem lub wie, gdzie robię błąd?

Pozdrawiam i dziekuję za wszystkie wskazówki :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 gru 2023, o 10:17 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27293
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Z jaką biblioteką ??? Nawet nie napisałeś o jakiej bibliotece piszesz czy jakiej używasz to po pierwsze.

Jednak po nazwach zmiennych można mniej więcej dojść, że mówisz o bibliotece z Bluebooka - więc tytuł wątku to nie obraź się ale jest mega bzdura - że problem z biblioteką. Ta biblioteka powstała już w 2010/2011 roku gdy ukazała się książka i działa do dzisiaj - zobacz ile lat minęło, działa u tysięcy czytelników a ty na podstawie swojego śledztwa nagle twierdzisz - że biblioteka nie działa ? No ja polecam jednak troszkę pokory bo ani ja jako autor nie kłamię ani nie kłamią tysiące czytelników którzy zaczynali przygodę z podczerwienią od tej biblioteki.

Więc panie kochany pokora, pokora i jeszcze raz pokora - jeśli ci coś nie wychodzi to szukaj błędu u siebie, w tym co robisz - daj tytuł wątku np: "Mam problem z uruchomieniem obsługi pilota z biblioteką z Bluebooka" to już inaczej brzmi - a nie że z biblioteką jest problem.

A ja od razu ci powiem na podstawie tego opisu z czym masz problem i czego nie doczytałeś w książce. Problem masz z pilotem - konkretnie to nie posiadasz pilota pracującego w standardzie RC5 dla którego to standardu ta biblioteka powstała - żeby nauczyć czytelnika w ogóle jak do tego podchodzić, a na tej podstawie nauczyć się samemu pisać takie biblioteki dla innych standardów np dla Sony, Nec, JVC i wielu innych.

Co najgorsze ty piszesz, cytuję:

emil-pelak napisał(a):
Niestety po próbach z kilkoma pilotami


Nie zastanawiając się pewnie nawet czy i który z nich pracuje w standardzie Philipsa RC5 - tylko bierzesz sobie jakieś tam piloty i myślisz, że w bluebooku jest cudowna biblioteka, która odbierze rzekome kody z dowolnego pilota na świecie - NONSENS! dlatego napisałem wyżej że co najmniej MOCNO nie doczytałeś w książce - w której piszę WYRAŹNIE o tym, że tworzymy bibliotekę dla RC5, ba! w książce MEGA DOKŁADNIE opisuję ten standard - pokazuję jego przebiegi czasowe i zależności. Wyjaśniam co to jest kodowanie bifazowe czyli kod Manchester ... a Ty jak sądzę - dałeś sobie w ogóle spokój z czytaniem tych ciekawych skąd inąd rzeczy ... po co? - tak mi się wydaje po tym co piszesz

Powiem więcej - wystarczy wziąć byle pierwszy lepszy najtańszy analizator stanów logicznych nawet klon Saleae z allegro za 30-40 zł i podłączyć się do wyjścia odbiornika podczerwieni i porównać sobie jakie masz przebiegi z każdego z pilotów - porównać czasy sygnałów - porównać je z opisem w książce i w 5 sekund będziesz wiedział czy w ogóle masz pilota nadającego w RC5 czy nie.

Obrazek

więc polecam ci zaopatrzyć się przede wszystkim w takie narzędzie jeśli pracujesz z mikrokontrolerami - zamiast nawet oscyloskopu i korzystać z niego na każdym kroku - można powiedzieć że można je traktować prawie jako debuger, a tym bardziej, że masz na YT moje ze dwa poradniki super fajne o tym narzędziu

np ten:


_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 gru 2023, o 13:29 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2016
Posty: 1159
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 93

Bawiłem się jakiś czas temu z pilotem do sterowania paskami ledowymi (taki prostokątny z chyba 20 przyciskami). Wziąłem bibliotekę Mirka, ale tą z green booka. Jest bardziej rozbudowana.
Na początek podłączyłem analizator stanów logicznych, odczytałem kody wszystkich przycisków, wrzuciłem do excela i "odgadłem" kodowanie.
A potem spróbowałem dograć odczyt kodowania. Tam jest dosyć proste kodowanie, ale żadne zaimplementowane w bibliotece nie działały. Więc napisałem swoje. Mirek to fajnie opisał, nawet ja dałem radę :)
Znaczy, nie działa mi jeszcze obsługa przytrzymania przycisku, bo nie jest powtarzany kod przycisku tylko jakiś krótki kod, ale zostawiłem to do dokończenia kursów z akademii. Chyba, że Mirek nie zacznie w grudniu drugiej edycji ESP, to może w przerwie między kursami ogarnę ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 gru 2023, o 14:42 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2576
Pomógł: 128

Super, jak ja lubie takie rozkminianie :)
Mógłbyś podzielić się swoim reverse engineeringiem - może kogoś zainspirujesz. Na pewno będzie to ciekawa lektura!



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 gru 2023, o 21:29 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2016
Posty: 1159
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 93

Postaram się opisać. Chociaż nie obiecuję, że szybko :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO