Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 kwi 2024, o 18:55


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 23 paź 2023, o 19:09 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 22 kwi 2014
Posty: 3
Pomógł: 0

Cześć. Wybaczcie wszystkie wykroczenia względem zasad forumowych ale jest to mój pierwszy post w ogóle.
Posiadam płytkę ATB 1.04b i książkę BB wydanie I. Krok po kroku realizuje ćwiczenia praktyczne ale często dodaje coś od siebie. Sprawa dotyczy ćwiczenia 5.3 Obsługa klawiszy typu micor-switch. Chciałem rozbudować program do 5 przycisków (porty PC0-PC5) i 5 odpowiadającym im ledom (porty PA0-PA5). Mój program wygląda następująco:
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


Program się kompiluje i wgrywa bez problemu ale jego działanie jest błędne. Program bez wciśnięcia żadnego przycisku zapala i gasi diody 2-4 (PA2-PA4). Gdy przycisnę klawisz 0 zapala się dioda 0 (tak samo dla klawisza 1 i diody 1). Co w kodzie jest nie tak? W zamyśle miał on działać tak że naciskam klawisz X co powoduje zmianę stanu odpowiadającej mu diody.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 paź 2023, o 21:45 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2016
Posty: 1148
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 93

Bo na pinach PC2-PC4 masz JTAGa i domyślnie jest tam załączony pullup (rezystor do Vcc). Dlatego diody świecą.
JTAGa wyłączysz w mkAVRCalculator.
Obrazek
I źle wstawiłeś kod programu, jest instrukcja na forum:
https://forum.atnel.pl/topic7402.html



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 lis 2023, o 11:15 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 22 kwi 2014
Posty: 3
Pomógł: 0

Dziękuje Marhef za pomoc :) Siedziałem chyba do 3 ale udało mi się do tego dojść również samemu. Po oświeceniu przypomniałem sobie że nawet Mirek na początku książki o tym coś wspominał... Nauczka na przyszłość jest prawie zawsze taka sama żeby nigdy się nie śpieszyć i sprawdzać najprostsze rozwiązania.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO