Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 22 wrz 2024, o 00:12


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 60 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
PostNapisane: 9 wrz 2023, o 08:26 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 12 kwi 2012
Posty: 106
Pomógł: 0

mirekk36 napisał(a):
andrzej381 napisał(a):
Panie Mirku,
na kiedy przewiduje pan upublicznienie schematów modułów:
- ATNEL AIR ESP
- ATNEL AIR ESP-12X/07S/OLED

Już dawno są upublicznione i opisane - szkoda że kolega nie zagląda na stronę atnel.pl. Nadmienię tylko że nie ma dwóch różnych schematów do ATNEL AIR ESP jest jeden bo oba wymienione moduły to jest dokładnie to samo.


Upss...., nie zauważyłem.
Fakt - szukałem linku do dokumentacji w sklepie a nie przez główną stronę ATNELa.
Jestem ślepy. Dzięki za zwrócenie uwagi.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 wrz 2023, o 20:23 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27294
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

andrzej381 napisał(a):
szukałem linku do dokumentacji w sklepie a nie przez główną stronę ATNELa.

sklep to sklep a od lat wszelkie dokumentacje do różnych produktów Atnela są na stronie właśnie ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 wrz 2023, o 15:09 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 12 kwi 2012
Posty: 106
Pomógł: 0

Panie Mirku,
mam znowu pytanie z cyklu: "kiedy ..."
Spragniony jestem nowych materiałów dotyczących modułów ATNEL ESP WIFI. A tu od ponad 3 tygodni cisza. "Wielki post" czy może "długie wakacje"?
Myślę że kilka osób przyłączy się do mojego pytania - kiedy nowe materiały wideo?
Przyznam się że niektóre odcinki obejrzałem już kilka razy. Ale nadal ciekawią mnie kolejne funkcje oprogramowania. Czekam też na przykłady sterowania programowaniem
układów STM32.
Przepraszam jeśli jestem niecierpliwy. Ale wiedza korci ...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 wrz 2023, o 19:31 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27294
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

andrzej381 napisał(a):
Ale wiedza korci ...

Ja rozumiem ale ...

Paweł jest na chorobowym, bardzo cieżko się rozchorował a ja już 4 tydzień na rehabilitacji jestem po małym wypadku (spadłem ze schodów) i nogę prawie złamałem, tzn cud nie złamałem ale palce miałem wywichnięte i naciągane ... do dzisiaj ledwo chodzę - mogę tylko przy kompie troszkę pracować i robię co mogę bo nie za długo ...

więc takie rzeczy jak:
andrzej381 napisał(a):
"Wielki post" czy może "długie wakacje"?

.... szkoda gadać - chciałbym mieć wakacje ale w te wakacje nawet nie wiem co znaczy wolny weekend

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 wrz 2023, o 06:51 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 12 kwi 2012
Posty: 106
Pomógł: 0

Uuuuu, ale nie fart.
Życzę dużo zdrowia dla obu, pana Mirka i Pawła. I szybkiego powrotu do pełnej sprawności. Tak się w życiu czasami składa (mi też ostatnio się coś przytrafiło, coś nie chcianego).
Będzie lepiej. Jeszcze raz zdrówka!!!



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 wrz 2023, o 15:48 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 12 kwi 2012
Posty: 106
Pomógł: 0

Dzisiaj trochę ćwiczyłem z modułami ATNEL WIFI ESP i mam kilka przemyśleń, pytań.

1. Ustawiłem moduł w tryb STA (AT+WIFIMODE=1) i następnie połączyłem go z moją siecią
przy pomocy polecenia AT+WIFICONN=....(dane mojej sieci). Uzyskałem IP itd sieci. W tym stanie gdy próbuję
sprawdzić stan modułu przy pomocy komendy AT+WIFISTA? otrzymuję informację zwrotną że
wszystkie sloty są "DISABLED". Czy tak powinno być, czy też jeden slot powinien zawierać
dane mojego połączenia? Po resecie układu łączy się on z zapisaną wcześniej siecią a sloty
nadal są zablokowane (wszystkie).

2. Połączenie UDP. Gdy skonfiguruję socket_0 (polecenie AT+SOCKCFG=0,"UDP","SRV",4444) to wchodzę w tryb
transparentny (AT+ENTM). Uruchamiam program terminala UDP. Konfiguruję serwer UDP na mojej karcie
sieciowej komputera i uruchamiam. Wyszukuję moduł ESP i jako "as server" wysyłam dane. Dane przechodzą w obie strony.
Pytanie brzmi: dlaczego "as server" a nie "as client" (to oczywiście nie działa). W takim razie te układy pracują
jako serwer - serwer, a nie jako serwer - klient? Nadal nie czuję niektórych aspektów pracy sieci i stąd może głupie
moje pytanie. Wiem że UDP to protokół bezpołączeniowy.
I sytuacja gdy w/w moduł wyprowadzę z trybu transparentnego. Dane nadal dochodzą na port szeregowy modułu (chyba było pokazywane
coś takiego na filmie). Jak pozbyć się tych danych, tej sytuacji? Co zrobić? Zresetować moduł ESP?

3. Obsługa pobierania czasu z sieci. Po włączeniu komendą AT+NTPSTART i wywołaniu AT+GETNTPTM nie zawsze otrzymuję czas
lub go otrzymuję po kilkunastu sekundach. Zdarza się że przy okazji pojawia się komunikat o błędzie ("main sntp server error").
Pytanie: jak długo (ile sekund) oczekuje moduł na odpowiedź serwera czasu? Po jakim czasie próbuje pobrać czas z kolejnego,
drugiego (lub trzeciego) serwera?

4. Teksty wyświetlane w oknie programu RS232/UERT TERMINAL. Wiem, że teksty w kolorze żółtym to są teksty wysyłane do wifi [TX] (ich
podgląd mamy na żółto). Teksty na biało i niebiesko pojawiają się na linii odbiorczej [RX] modułu. A co oznaczają teksty w kolorze
zielonym? Np tekst o wyjściu z trybu transparentnego. Czy jest to tekst wewnętrzny programu terminala czy też pojawia się
on na [RX] modułu?
Sorry jeśli są to jakieś trywialne pytania. Pewnie wynikają one z mojej nie wiedzy.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 wrz 2023, o 21:56 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27294
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

andrzej381 napisał(a):
1. Ustawiłem moduł w tryb STA (AT+WIFIMODE=1) i następnie połączyłem go z moją siecią
przy pomocy polecenia AT+WIFICONN=....(dane mojej sieci). Uzyskałem IP itd sieci. W tym stanie gdy próbuję
sprawdzić stan modułu przy pomocy komendy AT+WIFISTA? otrzymuję informację zwrotną że
wszystkie sloty są "DISABLED". Czy tak powinno być, czy też jeden slot powinien zawierać
dane mojego połączenia? Po resecie układu łączy się on z zapisaną wcześniej siecią a sloty
nadal są zablokowane (wszystkie).


Tekst z helpa do AT+WIFICONN:
Obrazek
Skąd zatem w ogóle pomysł żeby to wiązać ze slotami STA skoro ich w ogóle nie używasz a w helpie masz Pan napisane, że ta komenda służy do jednorazowego nawiązania połączenia z routerem tak ad-hoc - jeśli nawet nie ustawiałeś żadnych slotów STA. Proszę nie używać tej komendy jeśli się nie widzi sensu jej stosowania - proszę używać AT+WIFISTA i tam ustawić sobie jeden slot i wtedy wszystko będzie się łączyć.

Konkretnie używaj TEGO i poczytaj o tym w helpie:
Obrazek
... a jak chcesz static IP to jeszcze tego poniżej polecenia

------------------------ [ Dodano po: 12 minutach ]

andrzej381 napisał(a):
2. Połączenie UDP. Gdy skonfiguruję socket_0 (polecenie AT+SOCKCFG=0,"UDP","SRV",4444) to wchodzę w tryb
transparentny (AT+ENTM). Uruchamiam program terminala UDP. Konfiguruję serwer UDP na mojej karcie
sieciowej komputera i uruchamiam. Wyszukuję moduł ESP i jako "as server" wysyłam dane. Dane przechodzą w obie strony.
Pytanie brzmi: dlaczego "as server" a nie "as client" (to oczywiście nie działa). W takim razie te układy pracują
jako serwer - serwer, a nie jako serwer - klient? Nadal nie czuję niektórych aspektów pracy sieci i stąd może głupie
moje pytanie. Wiem że UDP to protokół bezpołączeniowy.
I sytuacja gdy w/w moduł wyprowadzę z trybu transparentnego. Dane nadal dochodzą na port szeregowy modułu (chyba było pokazywane
coś takiego na filmie). Jak pozbyć się tych danych, tej sytuacji? Co zrobić? Zresetować moduł ESP?


No tu rzeczywiście kolega na nieszczęście kompletnie nie czuje tych aspektów i ciężko to wyjaśnić tak w 2 zdaniach. Proponuję używać w tym moim programie trybu "as server" i nie bawić się tym "as client" żeby sobie nie mieszać na razie w głowie ok. Nie układy nie pracują w ŻADNYM trybie serwer-serwer tylko serwer-klient. Mega króciutko żeby to rozumieć to PATRZ NA TO CO ROBISZ W ESP! I skoro go ustawiasz jako SERVER to znaczy że on nasłuchuje a to znaczy że do niego dostęp może mieć KLIENT - dlatego jest to tryb SERVER-KLIENT, chociaż lepsze jest określenie klient/server ... ale to to samo ... i w tym wypadku PC jest KLIENTEM bo to ON INICJUJE POŁĄCZENIE do serwera w ESP. Więcej tu nie opowiem - ale może kiedyś nakręcę jeszcze raz jakiś poradnik na ten temat dla MEGA POCZĄTKUJĄCYCH - bo no bo to takie niestety mega podstawy są - ale też rozumiem, że niestety sporo osób ma kłopoty ze zrozumieniem tego. Dlatego podsumowując zapamiętaj sobie na zawsze:

1. Patrzysz od strony ESP
2. Jak ustawiasz ESP jako SERVER to oznacza, że on NASŁUCHUJE i nie może zainicjować połączenia na zewnątrz - rozumiesz? Bo jest serwerem.
3. Jak się łączysz do tego serwera w ESP nie ważne czy z PC, czy z telefonu, czy z innego ESP - to ta druga strona jest KIENTEM bo to ona inicjuje połączenie.
4. To że po inicjacji połączenia może być komunikacja w dwie strony to nie oznacza że zmienia się tryb klient/serwer na jakiś inny rozumiesz?
5. To że np na PC masz jakieś oprogramowanie które jest zwykle o wiele bardziej rozbudowane i umożliwia inicjowanie połączenia pomimo że program pracuje jako jakiś tam serwer i może nasłuchiwać - to jednak TY RĘCZNIE wysyłasz z niego pierwszy raz dane do serwera ESP ! rozumiesz - czyli inicjujesz połączenie - a więc znowu patrząc z punktu widzenia esp - właśnie działasz jako KLIENT/SERWER - chodzi o INICJACJĘ POŁĄCZENIA - no to trzeba jakoś zrozumieć
6. Akurat w tym moim programie na PC można działać również w trybie "as CLIENT" ale wybacz to nie jest opowieść na dzisiaj ok ?

------------------------ [ Dodano po: 22 minutach ]

andrzej381 napisał(a):
3. Obsługa pobierania czasu z sieci. Po włączeniu komendą AT+NTPSTART i wywołaniu AT+GETNTPTM nie zawsze otrzymuję czas
lub go otrzymuję po kilkunastu sekundach. Zdarza się że przy okazji pojawia się komunikat o błędzie ("main sntp server error").
Pytanie: jak długo (ile sekund) oczekuje moduł na odpowiedź serwera czasu? Po jakim czasie próbuje pobrać czas z kolejnego,
drugiego (lub trzeciego) serwera?


A myślisz że po co się definiuje kilka serwerów?? (i to jest normalne choć w innych modułach można tylko jeden) Właśnie na wypadek gdyby nie udało się pobrać czasu z głównego serwera, to moduł spróbuje z pierwszego serwera zapasowego a jeśli i z niego nie da rady to spróbuje z drugiego serwera zapasowego. Jeśli się nie uda z żadnego pobrać czasu to dostałbyś tam w międzyczasie komunikat typu "FATAL ERROR" ale moduł dalej uparcie podejmie od nowa sprawdzanie po kolei każdego serwera i znowu i znowu aż do skutku - albo nigdy się nie nie uda pobrać.

A dlaczego nie udaje się pobrać ? No przecież przyczyn może być pierdyliard - najprostsza to aż ciężko wyjaśniać ale może na przykładzie.
Jeśli w przeglądarce internetowej wpiszesz sobie zamiast nazwy strony "www.atnel.pl" nazwę "www.at321414el.pl" i strona się nie otworzy to jak myślisz dlaczego? No bo złą nazwę wpisałeś. Ja nie wiem jakie serwery sobie wpisałeś - a jeśli korzystasz z tych domyślnych to też warto było o tym napisać żeby tu nie zgadywać co tam robisz. Ale jeśli na domyślnych ci nie działa to może oznaczać, że np twój usługodawca blokuje ruch do tego serwera, albo warto sobie poszukać w internecie jakiś inny serwer który będzie u ciebie działał.

Po jakim czasie moduł odbiera czas ???? no to też ciężkie pytanie - toż to znowu zależy od pierdyliarda rzeczy - począwszy od jakości i przepustowości swojego łącza internetowego aż po np ruch w sieci.... U mnie np gdy jestem w firmie na łączu DSL z Orange to czas pobiera się prawie natychmiast, a gdy jestem w domu na łączu z UPC to czas pobiera się różnie - po różnej ilości sekund od kilku do kilkunastu - i nie ma w tym nic dziwnego. Dziwne to może być dla osób, które myślą że SNTP ma służyć jako zegarek a nie daj Boże jeśli będą próbowali odpytywać serwery czasu zbyt często np co sekundę - to prawie pewne że ich ruch na porcie UDP 123 zostanie zablokowany albo przez dostawcę netu albo przez sam serwer czasu.

To że masz main serwer error to znaczy że się nie udaje z niego pobrać czasu. Timeout oczekiwania na czas z serwera to z tego co pamiętam ok pół minuty

tu na obrazku poniżej widać jak u mnie, następuje zapytanie do main serwera (fioletowa strzałka) a później odpowiedź z tego serwera:
Obrazek

------------------------ [ Dodano po: 26 minutach ]

Cytuj:
4. Teksty wyświetlane w oknie programu RS232/UERT TERMINAL. Wiem, że teksty w kolorze żółtym to są teksty wysyłane do wifi [TX] (ich
podgląd mamy na żółto). Teksty na biało i niebiesko pojawiają się na linii odbiorczej [RX] modułu. A co oznaczają teksty w kolorze
zielonym? Np tekst o wyjściu z trybu transparentnego. Czy jest to tekst wewnętrzny programu terminala czy też pojawia się
on na [RX] modułu?
Sorry jeśli są to jakieś trywialne pytania. Pewnie wynikają one z mojej nie wiedzy.


Kolorki to moje indywidualne udoskonalenia i pomaga mi to pracować z dużą ilością danych - jeśli kolory ci przeszkadzają to włącz sobie np opcją/ptaszkiem "timestamp" i wtedy wszystko będzie w jednym kolorze. Dla mnie to wtedy jedna wielka MASA tekstu i ciężko mi oczami szybko wyłapać ważne informacje.
Niebieski - to wyróżnienie odpowiedzi komend AT
a zielony to sporadyczny właśnie przy rozłączaniu trybu transparentnego.

Ale przecież te kolory nie mają ŻADNEGO ale to ŻADNEGO znaczenia jeśli chodzi o działanie modułów, termianala itp - i jak mówię jeśli ci przeszkadzają ;) to podałem sposób jak się pozbyć tych kolorków

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 wrz 2023, o 08:06 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 12 kwi 2012
Posty: 106
Pomógł: 0

Panie Mirku,
super odpowiedź. Rozjaśniło mi to parę problemów.
Teraz już wiem jak używać komend AT+WIFICONN i AT+WIFISTA. Do stałej konfiguracji będę używał tej drugiej.
Konfigurację UDP klient - serwer też już załapałem, ok.
Jeśli chodzi o pobieranie czasu to tak, pracuję na domyślnych (ustawionych fabrycznie) serwerach czasu. Mój dostawca
internetu to UPC więc widzę że z pobieraniem czasu "przez ich sieć" nie tylko ja mam problem.
Czy dobrze rozumiem, że jeśli odpowiedź z pobranym czasem nie przyjdzie "natychmiast" to jeśli w międzyczasie
wyślę kolejną komendę AT do modułu to ta odpowiedź z pobranym czasem i tak może się pojawić na porcie RS modułu.
Z kolorowaniem chodziło mi tylko o to czy "zielone" teksty pojawiają się fizycznie na porcie RS modułu ESP.
Pytam się tylko po to żeby wiedzieć jak później parsować dane przychodzące na port RS modułu ESP gdy podłączę go
do mikrokontrolera.

Jeszcze raz dzięki za odpowiedź.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 wrz 2023, o 13:25 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27294
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

andrzej381 napisał(a):
Czy dobrze rozumiem, że jeśli odpowiedź z pobranym czasem nie przyjdzie "natychmiast" to jeśli w międzyczasie
wyślę kolejną komendę AT do modułu to ta odpowiedź z pobranym czasem i tak może się pojawić na porcie RS modułu.

nic się nie stanie jeśli nawet kilka razy odpalisz pobieranie czasu - mój firmware i tak to ogarnia "pod spodem" po swojemu i nie musisz się martwić że czegoś będzie za dużo.

Co do serwerów to sprawdź sobie ew inne serwery ... ale mówisz że w UPC nie działa ci ŻADEN z tych serwerów ??? to byłoby dziwne - daj znać jak z tym jest bo coś nie tak może jeszcze innego robisz

Cytuj:
Pytam się tylko po to żeby wiedzieć jak później parsować dane przychodzące na port RS modułu ESP gdy podłączę go
do mikrokontrolera.

a ok - to powodzenia - a w razie jeszcze pytań to śmiało pisz, zawsze chętnie pomogę

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 wrz 2023, o 14:03 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 12 kwi 2012
Posty: 106
Pomógł: 0

mirekk36 napisał(a):
Co do serwerów to sprawdź sobie ew inne serwery ... ale mówisz że w UPC nie działa ci ŻADEN z tych serwerów ??? to byłoby dziwne - daj znać jak z tym jest bo coś nie tak może jeszcze innego robisz

Nie jest tak źle. W 90% prób nie działa ten pierwszy serwer. Następny podaje czas. A ponieważ oczekiwanie na odpowiedź tego pierwszego w module wynosi około 30 sekund (tak pan podał) to dla tego zdążę nie zapanować nad próbą sprawdzenia czy moduł żyje i wyślę cokolwiek, np AT. Wtedy na terminalu mam coś w rodzaju bałaganu bo czas przychodzi po innej komendzie. Taką sytuację będę musiał przewidzieć przy parsowaniu danych z Rx modułu. Ale moduł działa dobrze. Tylko trzeba pamiętać o takich sytuacjach.
Jak będę miał kolejne pytania to nie omieszkam ich tu zadać.
Panie Mirku, czy nie przydałoby się utworzyć tematu modułów ATNEL WIFI również na discordzie kursu ESP? Tam mam dostęp bo jestem uczestnikiem kursu. Do discorda od kursu C niestety nie mam.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 wrz 2023, o 19:49 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27294
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

andrzej381 napisał(a):
Panie Mirku, czy nie przydałoby się utworzyć tematu modułów ATNEL WIFI również na discordzie kursu ESP? Tam mam dostęp bo jestem uczestnikiem kursu. Do discorda od kursu C niestety nie mam.

Niestety mam niedobre doświaczenia jeśli na discordzie są inne kanały niż te związane z kursami bo w dziwny sposób później zaczynają się mieszać dyskusje - ludzie uparcie zaczynają pisać nie tam gdzie trzeba. Ale hmmm rozważę tą propozycję bo dobra - pomyślę

------------------------ [ Dodano po: 1 minucie ]

andrzej381 napisał(a):
Wtedy na terminalu mam coś w rodzaju bałaganu bo czas przychodzi po innej komendzie. Taką sytuację będę musiał przewidzieć przy parsowaniu danych z Rx modułu.

No to koniecznie to musisz rozważyć - to jest pełna 100% towa komunikacja asynchroniczna co oznacza, że nie ma żadnych wyraźnych reguł kiedy nadejdą odpowiedzi ... trzeba to mieć w pełni opanowane. dlatego myśl o znacznikach

+ODPOWIEŹ_AT:

czyli parsuj najpierw plusik i :

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 wrz 2023, o 06:53 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 12 kwi 2012
Posty: 106
Pomógł: 0

mirekk36 napisał(a):
No to koniecznie to musisz rozważyć - to jest pełna 100% towa komunikacja asynchroniczna co oznacza, że nie ma żadnych wyraźnych reguł kiedy nadejdą odpowiedzi ... trzeba to mieć w pełni opanowane. dlatego myśl o znacznikach

+ODPOWIEŹ_AT:

czyli parsuj najpierw plusik i :

Dzięki za podpowiedź.
Właśnie dlatego że ta transmisja tak wygląda to najpierw ćwiczę wszystkie możliwe reakcje modułu podglądając to na symulującym RSa terminalu aby uniknąć sytuacji że napiszę program
na mikrokontroler i potem będę zachodził w głowę czemu coś mi nie działa. cóż, lubię wszystko wiedzieć aby uniknąć później problemów.
Jeszcze raz dzięki za pomoc.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 wrz 2023, o 16:03 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 12 kwi 2012
Posty: 106
Pomógł: 0

Zrobiłem sobie takie dwa układy testowe (jak na zdjęciu) z tego co miałem pod ręką. Każdy z nich już działa.
Teraz przystępuję do testowania konfiguracji z 2 modułami ATNEL WIFI ESP i komputerem z uruchomionym terminalem najpierw UDP (potem TCP).

Obrazek

Szkoda że do współpracy z modułami muszę uruchomić 2 różne programu terminala RSa (ATBesp Terminal nie pozwala na uruchomienie dwóch kopi programu). Ale dam radę.
Czuję że będę miał trochę problemów bo tak na prawdę jeszcze nie wiem jak skonfigurować moduły aby wszystko działało. Na początek biorę przypadek w którym dwa moduły przy wykorzystaniu
transmisji UDP jednocześnie odbierały by dane z terminala UDP uruchomionego na PC.
Ćwiczył może ktoś taką konfigurację? A może pan, panie Mirku coś zasugeruje? Jak ustawić pojedynczy układ do takiej pracy to wiem. A tu, w tym przypadku?
Nie wiem czy nie wychodzę trochę przed wykładowcę? Może ma pan w planach takie poradniki wideo?
Dodam jeszcze, że w kolejnym kroku chcę testować współpracę wielu modułów jednocześnie. Zamówiłem już ATB WIFI ESP MOTHERBOARD firmy ATNEL.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 wrz 2023, o 17:25 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27294
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

andrzej381 napisał(a):
Szkoda że do współpracy z modułami muszę uruchomić 2 różne programu terminala RSa (ATBesp Terminal nie pozwala na uruchomienie dwóch kopi programu)

No to po pierwsze, skąd taki dziwny pomysł, że rzekomo nie można uruchomić dwóch instancji programu ATBesp Terminal - jak można to zrobić ... nie wiem ... nie wiem nawet co i jak kolega tam kombinuje, że to się rzekomo nie udaje ;) Zapewniam że można.

------------------------ [ Dodano po: 2 minutach ]

andrzej381 napisał(a):
Na początek biorę przypadek w którym dwa moduły przy wykorzystaniu
transmisji UDP jednocześnie odbierały by dane z terminala UDP uruchomionego na PC.
Ćwiczył może ktoś taką konfigurację?

Ale co tu ćwiczyć ? ;) Panie kochany - uruchamiasz dwa moduły, podłączasz się do nich (do każdego z nich) osobnym terminalem - konfigurujesz żeby działał jako UDPServer i tryb transparentny i proszę bardzo już możesz do obu nadawać dane czy to z jednego czy z kilku terminali UDP nawet z różnych kompów ;) w czym problem?

------------------------ [ Dodano po: 4 minutach ]

andrzej381 napisał(a):
A może pan, panie Mirku coś zasugeruje? Jak ustawić pojedynczy układ do takiej pracy to wiem. A tu, w tym przypadku?

No ale czym różni się ustawienie jednego modułu od tego żeby drugi tak samo ustawić ? Bo piszesz jakby były tu miliardy konfiguracji ;) No oba konfigurujesz TAK SAMO , rozumiesz ? TAK SAMO - tylko każdy z nich będzie miał inny numer IP i z terminala UDP będziesz nadawał na różne IP to wszystko tu nie ma nic skomplikowanego.

------------------------ [ Dodano po: 7 minutach ]

Cytuj:
Nie wiem czy nie wychodzę trochę przed wykładowcę? Może ma pan w planach takie poradniki wideo?

Ale przecież poradniki to już są i w oparciu o nie możesz wykonać dowolne konfiguracje - no chyba - ... hmmm chyba nie powiesz mi że nie oglądałeś obencej serii (playlisty) poradników?

Tyle że naturalnie będzie ich dużo więcej ale proszę wybaczyć nie na takiej zasadzie, że np pokazałem jak skonfigurować jeden moduł - a teraz ma być oddzielny poradnik jak skonfigurować drugi i kolejny poradnik żeby skonfigurować trzeci itd itp ? No chyba że coś źle zrozumiałem ? albo może nieprecyzyjnie opisałeś swoje zamiary

Masz już fajne stanowiska to podłączaj i śmigaj - i na żywo jak coś będzie nie tak - to śmiało zadawaj pytania ok?

------------------------ [ Dodano po: 8 minutach ]

andrzej381 napisał(a):
Dodam jeszcze, że w kolejnym kroku chcę testować współpracę wielu modułów jednocześnie.

a jaki w tym problem? tylko ty musisz się precyzyjnie określić o jaką ci współpracę chodzi bo przecież na tak ogólne pytanie - praktycznie nie da się nic poradzić ... mówię zacznij testy praktyczne to wtedy nasuną ci się konkretne pytanka ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 wrz 2023, o 17:02 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 12 kwi 2012
Posty: 106
Pomógł: 0

Dla ciekawych. Odrabiałem dzisiaj lekcje.

Konfiguracja:
- 2 moduły wifi (ATNEL WIFI ESP-01Sm4 i ATNEL AIR ESP-12X);
- Terminal UDP (ATBespTerminal - na komputerze połączonym z siecią);
Oba moduły skonfigurowane jako STA, sloty 0 z danymi do mojej sieci lokalnej, socket 0 ustawiony jako UDP SRV na porcie 4444, włączony tryb transparentny.

Po włączeniu serwera UDP na komputerze i wysłaniu danych do konkretnego modułu (konkretne IP modułu) dane do niego dochodzą i również od niego wracają.
Po wykonaniu identycznej operacji wymiana danych działa na obu modułach. Oczywiście dane dochodzą tylko do wybranego poprzez IP modułu.
Jeśli w serwerze UDP zmienię ostatni oktet adresu IP na255 to dane z serwera dochodzą do obu modułów jednocześnie (to jest adres rozgłoszeniowy, tak to się chyba nazywa). I oczywiście od modułów też.

Teraz będę chciał aby źródłem danych był jeden z modułów wifi. Pewnie muszę go ustawić w tryb CLI. Czyli będzie: moduł nadaje dane do drugiego modułu i do komputera i w odpowiedzi otrzymuje dane od nich. Ale to jutro. Pewnie będę musiał trochę pokombinować.

Ps. oczywiście ATBespTerminal daje się uruchomić w kilku kopiach. ;)

Mam pytania:
- czy z wykorzystaniem adresu rozgłoszeniowego wiążą się jakieś konsekwencje? Rozumiem, że dane trafiają do wszystkich elementów sieci (urządzeń) w grupie ostatniego oktetu adresu IP na skonfigurowany port (u mnie 4444).
- zauważyłem że moje moduły mimo że są skonfigurowane w tryb STA podają podczas resetu dane z trybu AP (IP,GW,NetMask,DHCP, ...) tak jakby AP było aktywne. Czy tak ma być?
Jutro dalsze testy.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 wrz 2023, o 20:10 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27294
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Cytuj:
Po włączeniu serwera UDP na komputerze i wysłaniu danych do konkretnego modułu (konkretne IP modułu) dane do niego dochodzą i również od niego wracają.
Po wykonaniu identycznej operacji wymiana danych działa na obu modułach. Oczywiście dane dochodzą tylko do wybranego poprzez IP modułu.

Brawo !

Cytuj:
Jeśli w serwerze UDP zmienię ostatni oktet adresu IP na255 to dane z serwera dochodzą do obu modułów jednocześnie (to jest adres rozgłoszeniowy, tak to się chyba nazywa). I oczywiście od modułów też.

bardzo zły pomysł, szczególnie na tym etapie znajomości komunikacji TCP/UDP niestety :( Bardzo zły

Cytuj:
Teraz będę chciał aby źródłem danych był jeden z modułów wifi. Pewnie muszę go ustawić w tryb CLI. Czyli będzie: moduł nadaje dane do drugiego modułu i do komputera

A niby w jaki sposób ma nadawać i do drugiego modułu i do komputera???? Panie kochany KLIENT czyli CLI - czyli ustawiasz w nim w tym Socket0 - przecież TYLKO jeden adres IP docelowy albo innego modułu albo komputera. Więc jak niby miałoby coś z niego wychodzić na kilka adresów IP? Zrozum CLI - to połączenie DO JEDNEGO adresu IP z Socket0 ... no chyba że skonfigurujesz sobie jeszcze tak samo Socket1 na CLI i podasz mu właśnie inny IP to będzie wychodziło na te dwa IP ale nie na więcej.

andrzej381 napisał(a):
- czy z wykorzystaniem adresu rozgłoszeniowego wiążą się jakieś konsekwencje? Rozumiem, że dane trafiają do wszystkich elementów sieci (urządzeń) w grupie ostatniego oktetu adresu IP na skonfigurowany port (u mnie 4444).

Proszę cię - zaklinam ;) ... weź zapomnij o adresach rozgłoszeniowych bo już po tych odpowiedziach widać niestety że robisz sobie dziurę w myśleniu i to potworną ... zapomnij i ogarnij tak jak się należy komunikację bez adresów rozgłoszeniowych ok? Ale konsekwencje korzystania z Broadcastów czyli adresów rozgłoszeniowych są oczywiście jeszcze inne i to nie miejsce żeby mówić o szczególach - krótko tylko: Mega bałagan w sieci jak ktoś nie wie o co chodzi i szybkie jej zatykanie, masakra w opanowaniu komunikacji za chwilę - i nawet ciężko będzie ci wyłapać błędy, no i w ogóle niektóre urządzenia mogą wycinać właśnie z takich powodów w diabły komunikację typu broadcast.

andrzej381 napisał(a):
- zauważyłem że moje moduły mimo że są skonfigurowane w tryb STA podają podczas resetu dane z trybu AP (IP,GW,NetMask,DHCP, ...) tak jakby AP było aktywne. Czy tak ma być?

Bo pewnie źle konfigurujesz. Ale skoro nie pokazujesz jak ? to jak można pomóc ?
Toż domyślnie każdy moduł fabrycznie jest AP. Więc ciekaw jestem jak ty konfigurujesz go rzekomo tylko na STA.

Ale nawet jak do tego dojdziesz to i tak polecam ci zostawiać konfigurację APSTA - bo w czym ma ci to rzekomo przeszkadzać przynajmniej na razie w porównaniu do konfiguracji tylko w STA?

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 wrz 2023, o 07:11 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 12 kwi 2012
Posty: 106
Pomógł: 0

mirekk36 napisał(a):
Cytuj:
Bo pewnie źle konfigurujesz. Ale skoro nie pokazujesz jak ? to jak można pomóc ?
Toż domyślnie każdy moduł fabrycznie jest AP. Więc ciekaw jestem jak ty konfigurujesz go rzekomo tylko na STA.

Ale nawet jak do tego dojdziesz to i tak polecam ci zostawiać konfigurację APSTA - bo w czym ma ci to rzekomo przeszkadzać przynajmniej na razie w porównaniu do konfiguracji tylko w STA?


Soft modułów 1.14

Konfiguracja:
AT+WIFIMODE=1
AT+WIFISTA=0,"moje_SSID","haslo"
AT+SOCK=0,"UD","SRV",4444
AT+ENTM
(tak konfigurowałem moduł)

A coś takiego przychodzi po resecie modułu:

ś(27)(28)r(24)(2)rn(14)#phŚ(0)8(2)n>(18)rnb(12)(24)(12)(28)l(31)r(24)(2)(28)bź(27)(18)ź(0)(12)(18)(7)(0)lś<(18)ś(4)n(3)l`(27)>(28)r8(27)Ćl(18) #(12)(24)(12)(28)r(24)(2)Śś8(28)(27) (12)(24)(12)(28)r(24)(2)ŚI8(12)(27)0(12)(24)l(28)r(24)(2)r(24)(2)(27)9l(27)b(12)(24)Śbbr(3)bb(12)ś(7)śl(27)(0)x~n(18)nśś(24)(2)(0)(12)(24)~p(2)(0)l(31)(0)Ś(28)Ś(28)(12)(24)l(31)lŚ(31)l;(24)(2)(2)n(3)b(12)(24)l(28)Ś(27)8b(4)(2)śb(12)(24)(12)(28)|Ś(28)r(24)(2)r(24)(2)

+RESTART INFO: 4, REASON_SOFT_RESTART


+Flash defaults loaded. UART0 baudrate: 115200,8,n,1,0

_______ _______ __ _ _______ ___
| _ || || | | || || |
| | | ||_ _|| |_| || ___|| |
| | | | | | | || |___ | |
| |_| | | | | _ || ___|| |___
| _ | | | | | | || |___ | |
|__| |__| |___| |_| |__||_______||_______|
_ _ ___ _______ ___
| | | || | | || |
| | | ||___| | ___||___|
| | _ | | ___ | |___ ___
| || || || | | ___|| |
| _ || | | | | |
|__| |__||___| |___| |___|


+ATNEL WiFi ESP RESTART:

+COMPILE DATE TIME: Sep 8 2023 06:04:38
+ATNEL WiFi ESP FIRMWARE: ver:1.14
+SDK version: 3.0.5(b29dcd3) NonOS

+FREE HEAP SIZE: 29464 Bytes (28.8 KB)

+iPixi ENABLED: 0
+iPixi STATS LED: 0
+iPixi Max BRIGHT: 0%
+iPixi Resolution: res=32x8
+iPixi Type: 0x00

+SOCK_0:DISABLED
+SOCK_1:DISABLED


+WIFI MODE: STATION_MODE
+AP SSID: ATNEL WiFi 1403A0
+AP IP: 192.168.8.1
+AP GW: 192.168.8.1
+AP NETMASK: 255.255.255.0
+AP DHCP START ADDR: 192.168.8.2
+AP DHCP END ADDR: 192.168.8.10


+TRANSPARENT MODE: OFF
+MCP23008 not connected:
+RTC DS1337 not connected:
+BH1750 not connected:
+BME280 not connected:
+PAJ7620 not connected:
+COG not connected:
+OLED 72x40 not connected:
+DS18x20 not connected:

+USER INIT COMPLETED:

+WIFI_SCAN_START:
+WIFI SCAN PROGRESS: silent
+BEST SSID: CFG IDX:0, sig: 60%, 02apo60
+WIFI_SCAN_END:

+STA_CONNECTED_SSID: moj_SSID, channel 1
+STA IP FROM DHCP:
+STA_IP:192.168.0.70
+STA_MASK:255.255.255.0
+STA_GW:192.168.0.1

+SNTP_SRV1 URL:time.nist.gov (main server)
+SNTP_SRV2 URL:ntp.itl.waw.pl (backup server)
+SNTPx_SRV3 IP:80.50.231.226 (backup server)
+TIME SYNC to: time.nist.gov (0)

+UDP FOTA Remote IP: 192.168.8.2
+UDP FOTA Remote port: 7777
+UDP FOTA Local port: 3333
+UDP FOTA ACTIVE PARTITION: user1 - 0x1000

+FREE HEAP SIZE: 26624 Bytes (26.0 KB)
+MK SNTP: main sntp server error

+MK SNTP:1695808734,2023.09.27 11:58:54,środa 27 Wrzesień 2023
+MK SNTP time zone: auto, 2


Widać tu parametry AP mimo że moduł jest ustawiony w tryb STATION_MODE (? tak ma być?)
Czemu ustawiam tylko STA? Hm, bo tak chciałem. To tylko testy.

Czyli rozumiem, że dla UDP nie ma możliwości ustawienia tak transmisji aby jednocześnie wysyłać dane do kilku modułów, trzeba to robić do każdego oddzielnie (pomijając nieszczęsny broadcast).



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 wrz 2023, o 09:53 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27294
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Cytuj:
(tak konfigurowałem moduł)

ok dobra konfiguracja ;)

andrzej381 napisał(a):
A coś takiego przychodzi po resecie modułu:

A co w tym dziwnego, że przy restarcie przychodzi kupa ważnych informacji o module i można je sobie ładnie zassać do procka żeby gdzieś użytkownikowi pokazać na jakimś wyświetlaczu, czy w menu - gdziekolwiek.

Chyba że chodzi ci o te początkowe ptaszki/krzaczki - to są informacje z Bootloadera Espressifa ale przesyłane z innym Baudrate niż 115200. Ustaw sobie z ciekawości baud 76800 i sprawdź co zobaczysz wtedy po restarcie - zobaczysz informacje ładne ASCII z bootloadera ale za to nie zobaczysz dalszych z firmware Atnel tylko wtedy krzaczki.

Uprzedzam pytanie - NIE , nie da się wyłączyć tego co nadaje bootloader, i w niczym to nie przeszkadza - wystarczy czekać i parsować pierwsze znaki ENTER a w zasadzie to czekać na informację:

+RESTART INFO: 6, REASON_EXT_SYS_RST

bo wtedy wiadomo że audycję zaczyna nadawać Atnel Firmware ;)

------------------------ [ Dodano po: 12 minutach ]

Cytuj:
Czyli rozumiem, że dla UDP nie ma możliwości ustawienia tak transmisji aby jednocześnie wysyłać dane do kilku modułów, trzeba to robić do każdego oddzielnie

No widzisz - jednak technologia KLIENT/SERVER którą powiedziałeś że już zrozumiałeś - nie jest taka prosta jak by się wydawać mogło. Bo nie znam początkującej osoby która zaczyna zabawy z wifi czy z ethernetem której marzy się wysyłanie informacji do tysięcy różnych modułów czyli numerów IP. A to od razu pokazuje, że hmmm być może zapomniałeś co to jest klient/serwer albo nadal nie wiesz jak tego używać na co dzień tzn tej technologii.

A dlaczego tak jest?

1. Bo początkujący zapomina, że ma do czynienia z gniazdami i skoro konfigurujesz gniazdo jako KLIENT to konfigurujesz mu docelowy adres IP (niestety piszę to po raz kolejny, ale następny raz już nie będę przypominał i nie że się złoszczę tylko sam widzisz jak to jest) czekaj na jakieś dalsze poradniki

2. Bo początkujący zapomina że w Atnel Firmware ma dwa SOCKETY czyli gniazda i jak się uprze to może max do dwóch różnych IP nadawać

3. Bo początkujący i to jest właśnie NAJGORSZE nie myśli o komunikacji od strony projektu, tylko na dole gdzieś łapie jakiś klient jakiś serwer i chciałby nadawać do miliona IP'ków

(Owszem takie rzeczy są łatwo dostępne jak się programuje PC'ty - czy telefony, to klientem można wysyłać dane na dowolny adres IP ) ale w takich modułach embedded to się zwykle konfiguruje RAZ i później tak się używa. Aczkolwiek mógłbyś przecież sobie w procku wysłać +++ czyli przejść do trybu komend AT i zmienić adres IP - potem wrócić do trybu transparentnego i PATRZ już wysyłasz dane do dwóch różnych IP, potem powtarzasz tą sytuację jeszcze milion razy i masz wysłane dane do miliona IP tylko się zachlastasz i na końcu sam stwierdzisz - po jasnego grzyba ja tak robię? Jeśli można caaaaaałkiem inaczej przemyśleć komunikację swoich nawet wielu modułów w sieci bez żadnego kociego wysyłania do każdego za pomocą KLIENTA eeeeeh długo by można o tym gadać - ale i tak zwykle takie krótkie wyjaśnienia nic nie dają.

ZASTANÓW się lepiej (tylko proszę nie pisz mi że to dla testów) lepiej się zastanów nad jakimś konkretnym swoim projekcikiem, co chcesz uzyskać, co ? gdzie? jak ? i kiedy miałoby być przesyłane? - wtedy dobierz odpowiednio technologię klient/serwer - bo TAAAK TO SIĘ ROBI i tak się zaczyna ok? To taka podpowiedź ale bardzo ważna.

A o broadcastach już nawet proszę nie wspominaj i nie używaj.

------------------------ [ Dodano po: 20 minutach ]

Cytuj:
Widać tu parametry AP mimo że moduł jest ustawiony w tryb STATION_MODE (? tak ma być?)

A tak - to docelowo nie będzie pokazywane od firmware w wersji 1.15 gdy będzie tylko STA Mode

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 wrz 2023, o 15:15 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 12 kwi 2012
Posty: 106
Pomógł: 0

Panie Mirku,
wiem co to za "krzaki" lecą na początku bootowania modułu. Wiem że to nadaje moduł z softu producenta układu z inną prędkością transmisji. Nie narzekam że one są. Wiem że tak musi być.
Nie jest też dla mnie problemem mnogość informacji przy starcie modułu z softem ATNELa. Są one często przydatne w późniejszej pracy z modułem. Jest to ok.
Tak, myślę o konkretnym swoim "projekciku". Mam urządzenie składające się z 16 oddzielnych sterowników. Wszystkie one jako układ wejściowy mają port RS485. Protokół transmisji danych jest tak zbudowany że ramki danych dochodzą do wszystkich układów jednocześnie. I same sterowniki decydują czy dana ramka jest wysyłana do niego. Stąd wziął się pomysł z równoczesnym wysyłaniem danych do kilku modułów. Na tym etapie nie mam możliwości przebudowania głównego (będącego źródłem danych) sterownika. Jednym słowem moduły mają zastąpić RS485 z równolegle podpiętymi sterownikami.

Czekam więc na kolejne pana poradniki wideo które powiększą moją wiedzę o sieciach wifi i ją usystematyzują. Zapewne zobaczę jakieś ciekawe fakty.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 wrz 2023, o 08:21 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27294
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

andrzej381 napisał(a):
Protokół transmisji danych jest tak zbudowany że ramki danych dochodzą do wszystkich układów jednocześnie. I same sterowniki decydują czy dana ramka jest wysyłana do niego.

No to ustawiasz w tych modułach SERVER UDP i zawsze gdy ktoś zapyta o coś to moduł odpowie pytającemu

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 wrz 2023, o 08:44 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 12 kwi 2012
Posty: 106
Pomógł: 0

mirekk36 napisał(a):
andrzej381 napisał(a):
Protokół transmisji danych jest tak zbudowany że ramki danych dochodzą do wszystkich układów jednocześnie. I same sterowniki decydują czy dana ramka jest wysyłana do niego.

No to ustawiasz w tych modułach SERVER UDP i zawsze gdy ktoś zapyta o coś to moduł odpowie pytającemu


Wszystko pięknie ale moduły odbiorcze "milczą", tylko czekają na ramki danych. Urządzenie nadawcze nie wie gdzie śle ramki danych, jest przekonane że do wszystkich modułów. Czyli z tego wniosek że nie da się tak skonfigurować sieci?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 wrz 2023, o 10:33 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27294
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

przede wszystkim WiFi to nie jest odpowiednik magistrali RS485. Nawet jakby kolega sam pisał firmware do ESP8266 to owszem byłoby łatwiej wysłać ramkę do iluś tam modułów WiFi na różne IP - ale to nie tak jak w broadcascie że raz się wyśle ramkę i ona poleci do wszystkich modułów. trzeba byłoby tę ramkę i to asynchronicznie w pętli jakiejś wysyłać na różne IP. A w przypadku takiego modułu jest to praktycznie nie do zrealizowania bez broadcasta. A taki broadcast który miałby zastąpić tutaj rs485 w trymiga zamuli sieć na maxa....

Tyle tylko że ja czegoś tu nie rozumiem, czy to te 16 modułów połączonych rs485 ma odbierać te ramki czy jak ? i kto albo co wysyła do nich te ramki? Jakaś aplikacja na PC? twoja aplikacja ? Czy też ty masz pomysł taki ad-hoc - żeby ot sobie zrobić sieć transparentną dla RS485 dla jakiegoś tam gotowego projektu np którego nie jesteś autorem? Tylko chciałbyś to jakoś dopasować - to nie, tak się nie da. Owszem dla RS232 tak ale dla RS485 nie.

Jeśli zaś sam jesteś autorem projektu to moim zdaniem wystarczy zmienić nieco podejście do sposobu komunikacji i może być ok.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 wrz 2023, o 11:12 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 12 kwi 2012
Posty: 106
Pomógł: 0

Sterownik główny wysyłający dane na magistralę RS485 jest zaprojektowany i zaprogramowany przeze mnie. To jest układ oparty na mutacji układu MCS 8051. Wszystko pisane jeszcze w asemblerze. W tej chwili nie do ruszenia - wymagało by nowego sprzętu i dużo pracy (kod w asemblerze ma prawie 64kB - trzeba by wszystko napisać od nowa w C). Moduły odbiorcze bazują na ATmega328/168/88 (w zależności od wielkości kodu - pisane przeze mnie w C).
Nie chciałem ruszać poszczególnych sterowników bo to wymagałoby projektowania nowych płytek / sterowników. I stąd pomysł na sieć wifi realizującą / zastępującą RS485 (mam dostęp do sygnału RS - 5V). Widzę że rozwiązaniem jest zestaw zwykłych modułów radiowych z interfejsem szeregowym lub ESP32 w konfiguracji ESP-NOW.
Trochę urządzeń w swoim życiu stworzyłem (i kodu do nich) przez kilkadziesiąt lat mojej pracy zawodowej.
Orłem może nie jestem ale trochę wiedzy i doświadczenia mam. Niestety nie z wifi.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 wrz 2023, o 11:22 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27294
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

przestań nikt nie jest orłem ze wszystkiego ja też - człowiek uczy się całe życie. A wracając do tego co napisałeś to DOKŁADNIE tak jak mówisz albo ESP-NOW albo byle inne układy radiowe np NRF24L01 czy NRF69 itp - tylko one miewają o wiele krótsze ramki niż daje ESP-NOW.

Generalnie w takim rozwiązaniu można SIAĆ w powietrze, ramka zawiera adres urządzenia jak w RS485 i łyka tę ramkę tylko to urządzenie które ma taki sam adres

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 wrz 2023, o 10:53 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 12 kwi 2012
Posty: 106
Pomógł: 0

mirekk36 napisał(a):
A wracając do tego co napisałeś to DOKŁADNIE tak jak mówisz albo ESP-NOW albo byle inne układy radiowe np NRF24L01 czy NRF69 itp - tylko one miewają o wiele krótsze ramki niż daje ESP-NOW.

Generalnie w takim rozwiązaniu można SIAĆ w powietrze, ramka zawiera adres urządzenia jak w RS485 i łyka tę ramkę tylko to urządzenie które ma taki sam adres


Kończąc temat mojej konfiguracji to stosowałem dotychczas w takich sytuacjach moduły HOPERF HM-TRP. Bardzo fajne moduły radiowe, wielopasmowe, o zasięgu kilkudziesięciu metrów z portem szeregowym do komunikacji (są dostępne w TME). No, ale zachciało mi się czegoś nowocześniejszego i szybszego niż 115200 bodów.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 wrz 2023, o 15:14 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27294
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

My te moduły nawet mieliśmy swego czasu w ofercie sklepu i poradnik kiedyś zdaje się o nich robiłem ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 lis 2023, o 10:52 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 15 gru 2012
Posty: 106
Pomógł: 0

Cześć,

w wersji 1.22 komenda AT+LOGO nie działa :?

Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 lis 2023, o 12:31 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27294
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Maureli napisał(a):
w wersji 1.22 komenda AT+LOGO nie działa

Niestety kończą się zasoby w module i muszę z tym walczyć poprzez usuwanie niektórych komend AT bo jeśli z kolei ich jest za dużo to przestaje działać aktualizacja firmware przez WIFI - czyli FOTA.

ale spokojnie - te komendy AT wysyłane przez RS232 które znikają teraz - później będą dostępne przez UDP. W najnowszym firmware, który będzie dostępny już niedługo jest i będzie podobnie. Więc proszę się nie martwić - na końcu zaimplementuję je przez UDP czyli będzie można je wydać w terminalu UDP

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 lis 2023, o 14:35 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 15 gru 2012
Posty: 106
Pomógł: 0

A ok,

Nie żeby mi to logo przeszkadzało ;)

Po prostu przy wgraniu nowego firmware chciałem załadować na nowo konfigurację po AT+Z i wyskoczył mi błąd.

Dlatego pozwoliłem sobie o tym wspomnieć.

Dzięki za informację!



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 lis 2023, o 15:40 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27294
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

ale spokojnie bez żadnej krępacji proszę pisać śmiało o wszystkim

Poza tym przypominam że na naszym discordzie jest otwarty dla wszystkich kanał

Obrazek


na którym ukazują się bieżące informacje - polecam się tam dostać - bo zawsze szybciej można się czegoś dowiedzieć

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 60 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO