Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 11:32


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 30 sty 2023, o 19:17 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2017
Posty: 546
Pomógł: 0

Witam.
Pytanie moje nie jest może z dziedziny programowania chociaż myślę napisać w dalszej części program.
Sprawa dotyczy pomiaru paramentów naładowania Akumulatora żelowego - AKUMULATOR ŻELOWY AGM do UPS 12V 40Ah WYMIAR 45Ah oczywiście chodzi o pomiar prądu, ale jakie kryterium
napięć powinienem wziąć pod uwagę czyli dla jakiego napięcia ma być 0% a dla jakiego 100% .
Akumulator jest ładowany przez ogniwo fotowoltaiczne , niestety teraz o tej porze roku ładowanie jest bardzo małe to mam czas napisać program.

Napieszczę i podpowiedzcie jakieś wskazówki dla mnie.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 sty 2023, o 19:44 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 sty 2015
Posty: 183
Pomógł: 10

Informacje o napięciu możesz odczytać z charakterystyki ładowania/rozładowania akumulatora. Wykres powinien znajdować się w karcie katalogowej do akumulator.

Jaki kod producenta posiada akumulator? Będzie łatwiej znaleźć kartę katalogową.

BTW. Jaki widać ch-ka tego typu akumulatorów jest dość płaska. Będzie trzeba odpowiednio przeskalować wskazania.

Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 31 sty 2023, o 20:48 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2017
Posty: 546
Pomógł: 0

No właśnie sprzedawca podał nazwę AKUMULATOR ŻELOWY AGM do UPS 12V 40Ah WYMIAR 45Ah jak dotrzeć do karty katalogowej ? Sprzedawca podał :
ProdKod producentaVP-40-12 ucentInna (OPTI) i tyle jakbyś podpowiedział gdzie mogę w/w katalog znaleźć będę wdzięczny.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 31 sty 2023, o 21:53 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 sty 2015
Posty: 183
Pomógł: 10

Coś takie znalazłem w sieci:


Autor postu otrzymał pochwałę

Załączniki:

Aby zobaczyć załączniki musisz się zalogować. Tylko zalogowani użytkownicy mogą oglądać i pobierać załączniki.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 lut 2023, o 08:52 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2017
Posty: 546
Pomógł: 0

Bardzo wielkie dzięki



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 lut 2023, o 20:58 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2017
Posty: 546
Pomógł: 0

Bardzo przepraszam prawie chciałem zamknąć wątek ale pojawiły się problemy.
W/w akumulator jest ładowany prze ogniwo fotowoltaiczne niestety w Styczniu nie było słońca :( Akumulator rozładował się do około 11,2 V , z uwagi na obawę przed zbyt niskim napięciem
postanowiłem naładować akumulator. Napięcie osiągnęło ok 12,9 V oczywiście bez obciążenia i nagle pojawił się problem - 3 Lutego pojawiło się bardzo mocne słońce w czasie ładowania napięcie na akumulatorze
miało 15V (pomiar wykonany w czasie ładowania) a prąd ładowania wynosił 0,8A i jest moja obawa czy to napięcie nie jest przekroczone :shock:

Pragnę wspomnieć że Akumulator ładowany jest przez ogniwo fotowoltaiczne poprzez Regulator i jest on kupony oryginalnie z panelem , ale co jest niebezpieczne zbyt wysokie napięcie , czy zbyt wysoki prąd
który nie był stosunkowo wysoki w tym monecie ?
Proszę o komentarz



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 lut 2023, o 21:54 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

W pracy cyklicznej jest dopuszczone ładowanie żelowego napięciem 15V pod warunkiem kontrolowania jego temperatury. Nie jest to jednak zalecane, bo skraca żywotność. Najlepiej nie przekraczać napięcia 14.5V. Natomiast do podtrzymania i pracy buforowej wystarczy (już po naładowaniu) 13.8V

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 lut 2023, o 07:58 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2017
Posty: 546
Pomógł: 0

To mam w takim razie pytanie - czy w upalne dni gdzie ładowanie będzie bardzo wysokie stosować jakiś dodatkowy system odłączania ładowania ? Aby przedłużyć żywotność ?
Jeśli tak to przy jakim napięciu odłączać ładowanie?
Mam jeszcze pewne spostrzeżenia jak akumulator będę rozładowywał to napięcie ładowania będzie niższe (tak wygląda z mojej obserwacji, jak akumulator miał 13V napięcie na panelu wynosiło ok 18V i wtedy ładowanie
było 15V ) to jak będzie akumulator miał mniejsze napięcie to i napięcie ładowania będzie niższe.
Ale jest teraz inny problem do jakiej minimalnej wartości mogę rozładowywać akumulator żeby nie przekroczyć minimalnej wartości i tedy dla jakiegoś niskiego napięcia odłączać akumulator od obciążenia.
Na ATTINY 13 spoko to można zrobić i dowalić dwa przekaźniki ?
Co o tym myślicie?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 lut 2023, o 19:05 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 lip 2013
Posty: 759
Pomógł: 37

Powyżej 14.7 v elektrolit zaczyna gazować. O ile w zwykłym aku jest to pozytywne zjawisko to w żelowym robią się "babelki " uwiezione w żelu. Co powoduje spadek pojemności. Podtrzymanie 13.2v. Rozładowywać minimalnie możesz do 10.5v Aczkolwiek poniżej 11.5v nie ma to juz sensu bo zostaje tam kilka procent pojemności. Dlatego te 11.5v jest OK. W gorące dni zmniejsz ładowanie do 14.4v . Wcześniejsze dane były dla 20 stopni.
Ważne jest, żeby rozładowany akumulator nie stal za długo zwłaszcza głęboko rozładowany.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 lut 2023, o 16:50 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2017
Posty: 546
Pomógł: 0

Myślę że zrobiłem błąd kiedy za bardzo go naładowałem.
Teraz są słoneczne dni i po naładowaniu mam około 12,4 co pozwala mi na świecenie ledem ok 10 W na parę godzin staram się jednak rozładowywać do około 12V .
Nie wiem jakie będą paramety w bardziej słoneczne dni, trzeba będzie go bardziej rozładowywac.
O wynikach opowiem.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO