Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 29 mar 2024, o 15:11


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 25 sty 2023, o 21:38 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 07 sty 2021
Posty: 11
Pomógł: 0

Witam, jakiś czas temu kupiłem moduł Bluetooth 4.0 BLE - HM-10. Dopiero po fakcje doczytałem ze to jest BLE i mogę mieć z nim problem:(. Moduł to dokładnie Bluetooth 4.0 BLE - HM-10 / AT-09 - MLT-BT05 - 3,3V/5V Moduł chciałem wykorzystać do komunikacji Atmegi z komputerem PC. Komputer widzi to urządzenie ale nie mogę go sparować. (próbowałem wprowadzić pin 000000,123456,1234,0000 żaden nie działa). połączyłem go do komputera za pomocą przejściówki USB/RS232 ale próby wprowadzenia poleceń AT zwracają error. Czy jest jaka szansa ogarnięcia tematu czy raczej "wyrzucić na śmietnik" ???? Dzięki za pomoc, pozdrawiam



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 sty 2023, o 22:34 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Panie kochany - nie KAŻDY moduł BT ma zaimplentowany profil SPP czyli do komunikacji szeregowej za pomocą komend AT. Więc nie dziw się, że jeśli najpierw kupujesz a później czytasz do czego jest moduł - to że nie działa zgodnie z twoimi oczekiwaniami. Łączy je nazwa Bluetooth ale profili działań w BT jest mnóstwo i nie wszystko sprowadza się do SPP i komend AT.

Do śmieci to on się na pewno nie nadaje chyba że chcesz kaskę wywalać to twoja sprawa, ale jeśli nie ma SPP to takimi prockami jak AVR nic z tym modułem nie podziałasz ... niestety.

Poza tym po co ci moduły BT - gdy w dzisiejszych czasach po 100-kroć lepiej kupować moduły WIFI które właśnie udostępniają często komunikację przez RS232 a nawet i komendy AT. Działają DUŻO szybciej niż moduły BT no i dają dużo większe możliwości

------------------------ [ Dodano po: kilkunastu sekundach ]

aaa i nie wspomnę że bywają dużo tańsze

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 sty 2023, o 22:58 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 07 sty 2021
Posty: 11
Pomógł: 0

Niestety, uczę się na własnych błędach:( W poradnikach polecałeś taką formę komunikacji, wiec skusiłem się na zakup modułu Bluetooth, niestety nie doczytałem.
W opisie produktu znalazłem taką informacje:

Cytuj:
Podłączenie i opis wyprowadzeń
W celu uruchomienia modułu należy podłączyć napięcie zasilania do pinu oznaczonego VCC. Moduł zostanie wykryty poprzez komputer jako nieznany układ lub HMSoft. W systemie pojawi się wirtualny port COM, poprzez który za pomocą dowolnego terminala można przesyłać dane. Płytka posiada wyprowadzenia interfejsu szeregowego UART - piny RX i TX, które można połączyć np. z Arduino lub z komputerem poprzez konwerter UART.


Cytuj:
Konfiguracja modułu
Komunikacje można przetestować parując moduł z komputerem oraz podłączając płytkę poprzez konwerter FTDI. W dwóch oknach terminala należy wybrać odpowiednie porty komunikacyjne oraz podać prędkość transmisji 9600 bps. Jeśli konfiguracja jest poprawna tekst wysłany z jednego terminala pojawi się na drugim.

Konfiguracja modułu odbywa się poprzez popularne komendy AT, aby wejść w ten tryb należy podłączyć wyprowadzenie VCC do 3,3 V. Przykładowe komendy to:

AT - testowanie połączenia, w odpowiedzi dostajemy OK.
AT+VERS? - pokazuje wersję oprogramowania.
AT+HELP - wyświetla listę wszystkich dostępnych komend
Instrukcje należy wysyłać bez znaku zakończenia linii. Więcej komend można znaleźć w dokumentacji.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 sty 2023, o 00:35 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

a no to jeśli ma profil SPP to rewelacja - w takim razie w czym kłopot ?

------------------------ [ Dodano po: kilkunastu sekundach ]

pokaż ty może jak to podłączyłeś - jakieś fotki

pokaż screenshoty jak ty wprowadzasz te komendy AT bo być może i tu popełniasz jakieś błędy ale trudno się domyśleć jakie

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 sty 2023, o 16:34 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 07 sty 2021
Posty: 11
Pomógł: 0

podejrzewam ze problem tkwi w kompatybilności standardu Bluetooth mojego komputera i standardu BLE ale nie znam sie tak tylko podejrzewam, problem pojawia się przy próbie parowania z komputerem. znalazłem ze przy pomocy poleceń AT można modół przywrócic do ustawień fabryczych albo zmienic pin dla tego poszedłem tym tropem niestety i to mi nie działa. Połączyć raczej sie inaczej nie da zasilanie VCC, masa GND i RX i TX zkrosowane. [url=https://obrazkiforum.atnel.pl/21644/f343c2a5b845543757e60717daa7bb13.jpg][url=https://obrazkiforum.atnel.pl/21644/369cdd0496f5d281373137e4a89459c5.jpg]

polączenie z przejsciówką rs232/usb (połaczenie Moduł Bluetooth - komputer) łącze sie za pomocą terminala putty (serial, szybkosć 9600)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 sty 2023, o 16:37 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

a skrzyżowałeś linie RX i TX ?

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 sty 2023, o 16:46 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 07 sty 2021
Posty: 11
Pomógł: 0

ObrazekObrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 sty 2023, o 17:20 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1020
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 188

na płytce masz pin EN który służy do wprowadzenia modułu w tryb komend AT, trzeba go podciągnąć albo do +3,3V albo do GND (teraz nie pamiętam) potestuj, to tylko 2 warianty. Możesz jeszcze sprawdzić inne prędkości, z moich doświadczeń niektóre moduły przychodzą z pozmienianymi ustawieniami (np fabrycznie powinno być baud 9600, a u mnie się zdarzały 19200 czasem 115200)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 sty 2023, o 15:34 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 14 maja 2020
Posty: 11
Pomógł: 1

Jeszcze jedna uwaga. Widzę, że ten sam moduł dostępny jest na stronie botlanda i jest tam taka informacja:
Moduł Bluetooth v4.0. Pracuje z napięciem od 3,6 V do 6 V, komunikuje się poprzez interfejs szeregowy UART (piny RX, TX), wspiera komendy AT. Maksymalna moc nadajnika wynosi +6 dBm, czułość odbiornika to -23 dBm. Moduł może być zasilany napięciem od 3,6 V do 6 V, jednak piny interfejsu UART pracują tylko z napięciem 3,3 V.
A z tego co widzę, to przejściówkę masz ustawioną na 5V. Inna sprawa, to nawet, jeżeli przestawi się ją na 3,3V, to pytanie na jakich napięciach pracują wtedy linie RX i TX (chodzi oczywiście o linie przejściówki).



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 sty 2023, o 17:22 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1020
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 188

JacekS50 napisał(a):
A z tego co widzę, to przejściówkę masz ustawioną na 5V.
Niezupełnie, przejściówka jest ustawiona na VCCIO czyli na wartość jaką się poda na tak samo nazwany pin wejściowy, bardziej pytanie jak jest zasilany moduł bo faktycznie piszą że zasilać 3,6 - 6, a niestety to napięcie zasilania jest również podane na VCCIO co oznacza że przejściówki gada właśnie na takim samym napięciu, zapewne w tym wypadku za dużym..., no chyba że zasilanie modułu jest 3,3V ale to z kolei za niskie do zasilania bluetootha...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 sty 2023, o 19:49 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 14 maja 2020
Posty: 11
Pomógł: 1

xentis napisał(a):
Niezupełnie, przejściówka jest ustawiona na VCCIO

Przejściówka jest ustawiona na 5V. VCCIO jest tylko opisem zworki odpowiedzialnej za napięcie podawane na pin o identycznej nazwie. Gdy się popatrzy na schemat, to napięcie czerpane jest z USB. Trochę niefortunnie ten pin jest nazwany, bo sugeruje, że może być też wejściem zasilania, a tak nie jest. Identycznie to rozwiązali w przypadku przejściówki opartej na FT232RL. Tam też korzystają z napięcia wyjściowego przejściówki 3.3V. Sam tą na FT232RL posiadam.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 sty 2023, o 20:33 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1020
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 188

JacekS50 napisał(a):
Przejściówka jest ustawiona na 5V. VCCIO jest tylko opisem zworki odpowiedzialnej za napięcie podawane na pin o identycznej nazwie.
ech te majfriendy, faktycznie zdjęcie które kolega autor wątku wrzucił jest tak zrobione że nie widać opisu po drugiej stronie zworki, a tam widnieje 5V... W takim wypadku pytanie czy moduł bluetooth jeszcze żyje...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 sty 2023, o 15:29 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 07 sty 2021
Posty: 11
Pomógł: 0

Próbowałem z podaniem napiecia/GND na pin EN modułu Bluetooth niestety bez efektu.

Dokonałem stosowych pomiarów na przejsciówce USB:
na zworce ustawionej na 5V
VCC= 5v
TX=5V
RX=5.8 V
dla zworki ustawionej na 3.3V
VCC= 3.2-3.3 V
TX=3.3 V
RX=4.8 V

dziwne ze na Rx napiecie zawsze jest wyższe =, ale to moze być wina mojego multimetru nienajlepszej jakości.
Jak ja kupiłem i podłączyłem do Atmegi to wszystko działało i fajne Atmega gadała z komputerem po kablu, ale po pomiarze zaczynam sie bać ja podłączyć. musze spróbować czy na 3.3 tez bedzie gadała jeśli tak bezpiecznie będę używał tego napięcia.

Nasunęło mi sie inne pytanie czy na wyjściu USB komputera może być napięcie bliskie 6V ???? nie jest to jakoś ustandaryzowane ??? Teraz nie wiem czy to wina przejściówki czy raczej multimetru jak pisałem powyżej.


JacekS50 napisał(a):
W takim wypadku pytanie czy moduł bluetooth jeszcze żyje...
xentis napisał(a):
JacekS50 napisał(a):
Przejściówka jest ustawiona na 5V. VCCIO jest tylko opisem zworki odpowiedzialnej za napięcie podawane na pin o identycznej nazwie.
ech te majfriendy, faktycznie zdjęcie które kolega autor wątku wrzucił jest tak zrobione że nie widać opisu po drugiej stronie zworki, a tam widnieje 5V... W takim wypadku pytanie czy moduł bluetooth jeszcze żyje...


w jaki sposób to zweryfikować ???? Jaj podłączam moduł Bluetooth dioda sygnalizacyjna miga, gdy próbuje sparować zaczyna świecić na stałe, po chwili znowu zaczyna mrugać a komputer pisze żeby spróbować sparować jeszcze raz.

Jak czytam wasze wiadomości coraz bardziej uświadamiam sobie jak mało wiem :shock:



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 sty 2023, o 17:20 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2016
Posty: 1146
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 93

Na tej przejściówce zworka zmienia TYLKO napięcie zasilania, na liniach Tx, Rx jest 5V.
Spróbuj sparować z innym urządzeniem. Może z telefonem?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 sty 2023, o 22:00 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 13 lut 2012
Posty: 163
Pomógł: 10

Może tu jest jest odpowiedź?
https://circuitdigest.com/microcontroll ... rduino-uno



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 sty 2023, o 21:03 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 mar 2014
Posty: 162
Pomógł: 6

Witam wszystkich po długim czasie nieobecności.

Odnośnie tematu, mam jeden komputer, z którym nie mogę sparować modułu BT ale z drugim i z telefonami kom bez problemu.
Podłącz moduł do zasilania a linie RX i TX połącz razem. Jeśli nie masz drugiego kompa, zainstaluj na komórce terminal, np. Serial Bluetooth Terminal.
Po sparowaniu modułu i połączeniu się terminalem , to co wklepiesz, wróci :-)
Obrazek

_________________
1+1=10



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO