Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 29 mar 2024, o 02:53


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 11 gru 2022, o 20:27 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2013
Posty: 485
Lokalizacja: Siedlce
Pomógł: 9

A więc buduję pewne urządzenie ;) oparte o radio FM konkretnie na układzie RDA5807 ;)
w prawdzie posłużyłem się fragmentem schematu z zestawu AVT 5540 Radioodbiornik FM z RDS
Obrazek

I zastanawia mnie tam jedna rzecz otóż do układu RDA5807 na liniach sda scl są rezystory 2K2 do 3,3V i to wszystko fajnie działa wiem bo mam ten zestaw AVT ;) ALE TERAZ ja sobie wymyśliłem że na liniach tych będzie jeszcze zegar DS3231 i to co mnie najbardziej zastanawia to czujnik ciśnienia BMP180 który jest oczywiście zasilany przez konwersję 3,3V->5V na bss138 Moje pytanie brzmi czy mi to będzie działać czy może zmodyfikować to i podłączyć tak samo jak ten czujnik ciśnienia po przez konwersję napięć?
Dla rozjaśnienia daję poniżej schemat całego urządzenia:
Obrazek

Jeśli macie jakieś uwagi konstruktywne co do samego schematu to mile widziane ;)

_________________
Ucz się ucz ,bo po to tutaj jesteś...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 gru 2022, o 20:54 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1020
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 188

Czegoś tu nie rozumiem. Układ RDA5807 jest zasilany napięciem 3,3V, linie SDA i SCL podciągasz do 3,3V, a później to podpinasz do SDA i SCL procka zasilanego 5V :shock: :?: :?: :?:
Układ DS3231 jako że zasilany z 5V możesz bezpośrednio podłączyć do procka, i linie SDA oraz SCL podciągnięte do 5V, natomiast układ RDA5807 powinien mieć translacje napięć.
Pewnie zaraz padnie stwierdzenie że przecież działa, że tak jest na AVT5540 itd, itp. Owszem w stabilnych warunkach przy dobrym zasilaniu to może jakoś tam działa, ale jest to niezgodne ze sztuką i prosi się o kłopoty. Żeby było jasne, takie podłączenie nie spowoduje uszkodzenia układów (pod warunkiem że linie SDA i SCL nie zostaną podciągnięte do 5V przy podłączonym układzie RDA który zasilany jest z 3,3V, bo podłączając układ DS do całości może korcić by jego linie dodatkowo podciągnąć do 5V), ale może spowodować błędy transmisji. Polecam obejrzeć Mirka poradniki w tym temacie, a wszystko się rozjaśni:

oraz



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 gru 2022, o 21:26 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2013
Posty: 485
Lokalizacja: Siedlce
Pomógł: 9

xentis napisał(a):
Czegoś tu nie rozumiem. Układ RDA5807 jest zasilany napięciem 3,3V, linie SDA i SCL podciągasz do 3,3V, a później to podpinasz do SDA i SCL procka zasilanego 5V :shock: :?: :?: :?:


Zwróć uwagę że na kicie AVT na schemacie procek Vcc i AVCC jest podpięty do 3V3 :lol:

Kurcze te avt taką lipę by odwalił? :?
Podejrzewam że schemat pewnie błędny ;) już kiedyś jakąś pamietam nieścisłość mieli to im meila wysłałem to mi podziękowali ;)

xentis napisał(a):
Pewnie zaraz padnie stwierdzenie że przecież działa, że tak jest na AVT5540 itd, itp.


Nie nie padnie bo już wiem dlaczego jak wyżej zasilanie 3v3 na procek ;) dał avt

DObra już to zmieniłem ;) faktycznie samemu też myślałem żeby to podłączyć tak samo jak czujnik ciśnienia ;) ale chciałem się upewnić już jest tak:
Obrazek
Obrazek

No dobrze to już temat zamknięty

A teraz drugie pytanie tam mam coś takiego:
Obrazek

Czy te elementy które tam są do VCC z enkodera mogą mi bruździć w transmisji z modułem BTM?

_________________
Ucz się ucz ,bo po to tutaj jesteś...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 gru 2022, o 21:55 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1020
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 188

RadekB86 napisał(a):
Zwróć uwagę że na kicie AVT na schemacie procek Vcc i AVCC jest podpięty do 3V3 :lol:
Fakt, moje niedopatrzenie.

RadekB86 napisał(a):
Czy te elementy które tam są do VCC z enkodera mogą mi bruździć w transmisji z modułem BTM?
Nie tyle elementy podłączone do Vcc, ale bardziej te dwa kondki do GND. Nie wspominając już, że pokręcenie enkoderem będzie banglować pinami RX i TX modułu BTM, raczej wątpię bu jemu się to spodobało... :lol:



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 gru 2022, o 22:12 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2013
Posty: 485
Lokalizacja: Siedlce
Pomógł: 9

xentis napisał(a):
Nie tyle elementy podłączone do Vcc, ale bardziej te dwa kondki do GND. Nie wspominając już, że pokręcenie enkoderem będzie banglować pinami RX i TX modułu BTM, raczej wątpię bu jemu się to spodobało... :lol:


Gdzie w takim razie bezpiecznie podłączyć ten enkoder :?:

_________________
Ucz się ucz ,bo po to tutaj jesteś...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 gru 2022, o 08:57 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

RadekB86 napisał(a):
Gdzie w takim razie bezpiecznie podłączyć ten enkoder

Do wolnych pinów procka ?

A jak ich nie masz to przemyśl połączenia - na pierwszym schemacie masz jakąś etykietę FOTO ale nie widać gdzie idzie - jeśli jest to wejście ADC to już możesz to przełączyć na jeden z pinów który opisałeś jako NC (ADC6 albo ADC7) toż to są czyste wejścia ADC bez portów cyfrowych. Diodę LED można przenieść np na MOSI i już masz kolejne wolne wejście ew na enkoder. Zamiast właśnie wpadać na pomysł żeby sygnały z enkodera podpinać do używanej magistrali RS232/UART. Tylko enkoder będziesz musiał sobie odpalać na PCINT'ach

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO