Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 12:23


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 13 lip 2022, o 22:46 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 12 lut 2017
Posty: 20
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 0

Witam wszystkich, choć na forum jestem od lutego 2017 roku, to jakoś nie byłem tu aktywny, zaledwie 6 postów. Nadszedł czas kursu programowania C w Akademii Atnel i przy okazji pochwaliłem się kilkoma swoimi projektami na Discordzie. Mirek zaproponował aby opisał je tu w dziale DIY co niniejszym czynię.

Będzie to seria kilku postów z kilkoma projektami, niektóre banalne, inne ambitniejsze, choć czy wybitne to nie wiem.

Opis zaczynam od pierwszego swojego projektu na AVR napisanym w C na przełomie 2016 i 2017 roku, po tym jak w ogóle zainteresowałem się tą platformą, wcześniej tylko jedno semestralna przygoda z językiem w C w konsoli na komputerach SUN Spark w czasie studiów w 1996 roku, potem nic zupełnie.

Opis projektu
Cały projekt ewaluował na początku powstał z wykorzystaniem elementów dyskretnych (bramki CMOS), potem dodawane były dodatkowe funkcjonalności ale cały czas w wersji dyskretnej, aż wreszcie wpadłem na pomysł, że można to zrobić na jakimś mikrokontrolerze. Wtedy jeszcze nie miałem żadnego doświadczenia (wyjścia z wykorzystaniem rejestrów, przełącznik wielopozycyjny na wielu pinach mikrokontrolera itd.) i do projektu wybrałem ATmega8515 aby mieć dużo wejść i wyjść.

Sterownik miał za zadanie obsługę z tyłu kufra centralnego oraz dwóch kufrów bocznych jako światła pozycyjne, stop oraz kierunkowskazy, a z przodu dodatkowe halogeny, dodatkowym "bajerem" całkowicie nielegalnym było wysterowanie zarówno przedniego jak i tylnego oświetlenia jako stroboskopów w różnych kolorach, np. ostrzegawczy pomarańczowy, policyjny niebieski lub niebiesko-czerwony, biały, nie powiem pomocne do przeciskania się motocyklem w korkach, bardziej zauważalne.

Mikrokontroler zatem musiał obsłużyć cztery wejścia sterujące tyłem, z instalacji moto poprzez transoptory oraz 7 pozycyjny przełącznik z kierownicy, a wysterować musiał dwie przednie lampy z powerled 3W oraz paski RGB w kufrach tylnych, sterowanie to z mikrokontrolera odbywało się poprzez parę tranzystor sterujący bipolarny oraz tranzystor wykonawczy MOSFET, do przednich lamp dodatkowo obwód stabilizatora spędowego dla każdej ze stron.

Wykonanie część elektroniczna
Projekt wykonany był w oprogramowaniu KiCad i zlecony do wykonania w jednej z podwarszawskich firm, która wykonywała produkcje niskoseryjne nie uzależniając ceny od każdego otworu, projekt wykonany w technologii SMD + THT, dwustronny z soldermaską.

Obrazek

Po zmontowaniu układ wyglądał ja poniżej
Obrazek

Oprogramowanie
Był to mój pierwszy program napisany w C dla AVR z podziałem na wiele plików, każdy z plików odpowiada za inną funkcjonalność, o ułomności mojego programowania w tym czasie niech świadczy fakt, że deklaracje wszystkich funkcji znajdują się w jednym pliku main.h, a w plikach .h od poszczególnych modułów są tylko zmienne lub definicje preprocesora.

Pełny kod w załączonym pliku ZIP


Załączniki:

Aby zobaczyć załączniki musisz się zalogować. Tylko zalogowani użytkownicy mogą oglądać i pobierać załączniki.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 lip 2022, o 23:12 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Tak, to prawda prosiłem o zaprezentowanie tutaj projektów kolegę studi ... bo sam uwielbiam czytać i oglądać takie projekty. Dla mnie to prawie zawsze spora inspiracja i często nowe własne pomysły ...

Mega przyjemnie się to czyta i fajny projekt na start - chociaż widać, że sprzętowo MEGA rozbudowany - szacuneczek ...

Fajny pomysł z tym nielegalnym oświetleniem ;)

dzięki pochwalenie się - tutaj zawsze mi się to lepiej czyta i ogląda. Gratulacje

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 lip 2022, o 23:21 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 12 lut 2017
Posty: 20
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 0

Jak zobaczysz kod to się pewnie załamiesz



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 lip 2022, o 23:32 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

studi napisał(a):
Jak zobaczysz kod to się pewnie załamiesz

Zajrzałem - czym tu się załamywać ? Ja tam wyznaję zasadę, że jak działa i spełnia w pełni swoją rolę to czym się załamywać. To że załóżmy można jakiś kod napisać lepiej, może i wydajniej, może i szybciej z użyciem nieco innych technik programowania - a nie zmienia to funkcjonalności albo nie dodaje nowych - to sztuka dla sztuki. Za to tworząc coraz to nowsze projekty czy tego chcemy czy nie i tak je doskonalimy i po jakimś czasie, po iluś projektach pewnie sami się uśmiechniemy nad swoimi dawnymi kodami ale cóż - taka jest droga rozwoju i jak ją przeskoczyć ? Chyba się jeszcze nie narodził taki - co to będąc początkującym napisał cały kod w jednej linijce ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 lip 2022, o 09:27 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2016
Posty: 1146
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 93

studi napisał(a):
zlecony do wykonania w jednej z podwarszawskich firm
Z ciekawości, co to za firma.

A projekt super. Pokażesz jeszcze działanie?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 lip 2022, o 11:40 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 12 lut 2017
Posty: 20
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 0

Marhef napisał(a):
studi napisał(a):
zlecony do wykonania w jednej z podwarszawskich firm
Z ciekawości, co to za firma.


Firma posiada stronę internetową drukowane.pl, nazywa się obecnie TURBOTRONIK, kiedyś mieli inną nazwę, ale z czasem zrezygnowałem z ich usług, płytka tej wielkości u nich kosztowała ok. 90 PLN przy 10 sztukach, w chinach w tym czasie płytki prototypowe o maksymalnym rozmiarze 10x10cm i ilości 10 szt. były po 5$ + 6$ koszt wysyłki poleconym.

Obecnie większość zlecam do JLCPCB prototypy są w stanie zrobić poniżej 2$, do tego pełna soldermaska w 6 kolorach do wyboru, opisy na obu stronach druku, dwie warstwy, inne jak cynowanie bezołowiowe, czy złocenie za dopłatą, tak jak i wymiary ponad 10x10, możliwość panelizacji oraz cała produkcja w 100% sprawdzana elektrycznie.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 lip 2022, o 14:54 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 12 lut 2017
Posty: 20
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 0

Jest także filmik, który pokazuje wszystkie opcje świecenia zarówno z tyłu jak i z przodu, niestety nie ogarnąłem telefonu gdy to nagrywałem parę lat temu więc większość filmu jest do góry nogami, ale to nie stanowi zagadnienia. W czasie od 0:18 do 0:33 czerwone światła z tyłu "pływają" to efekt niedostosowania migawki do częstotliwości PWM, obserwator widział to po prostu jak ciemniejsze świecenie.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 lip 2022, o 15:09 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Szczęka sama opada do samej ziemii ;) cacuszko

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO