Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 29 mar 2024, o 01:59


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 30 wrz 2021, o 18:15 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

Właściwie to już chyba nawet nie modyfikacja, a stworzenie nowej, ale niech tam :D
Zapraszam na krótki film

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 wrz 2021, o 21:03 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

I to są NAJPIĘKNIEJSZE smaczki, jak można sobie samemu upgrejdować różne gotowe konstrukcje ! ;) Super

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 wrz 2021, o 21:15 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

Dzięki Mirek :)

Jako ciekawostkę powiem jeszcze, że czas spożytkowany na ten upgrade wyszedł o wiele drożej niż kupiłbym kolejną taką lampkę u chińczyka, ale jak pomyślę, że znowu padną beznadziejne słicze i rzecz stanie się bezużyteczna to jednak czas nie poszedł na marne. Teraz ewentualna naprawa lampki to tylko groszowa formalność i to bez względu co by walnęło - słicz, bateria, a nawet procek :)

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 paź 2021, o 05:29 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

Świetny projekt. Gratulacje!



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 paź 2021, o 09:43 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

SylwekK napisał(a):
Jako ciekawostkę powiem jeszcze, że czas spożytkowany na ten upgrade wyszedł o wiele drożej niż kupiłbym kolejną taką lampkę u chińczyka

Panie kochany - ale jakie drożej - Ty teraz masz po prostu produkt z "dużo wyższej półki" a nie jakąś chińszczyznę ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 paź 2021, o 12:46 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

Hehe, no narzekać na efekt końcowy nie mogę :) W sumie okazało się nawet, że regulacja temperatury światła wyszła mi lepiej niż w oryginale - jest bardziej płynna i liniowa, a to między innymi zasługa dobrania odpowiedniej gammy dla LED. Korzystałem tu oczywiście z narzędzia zawartego w programie mkAVRCalculator :)

Ogólnie żeby już było bardziej elektronicznie to podam więcej danych technicznych na temat tej prostej konstrukcji.

Na początek schemat, może kogoś to zainspiruje do tworzenia własnych prostych przetwornic (zbawienne jeśli mamy mało miejsca w obudowie).

Obrazek

Zadaniem było dorobić zasilanie z aku 3,8V, które pociągnie gotowy śliczny panel diod LED dwukolorowych o temperaturze 2500K oraz 8500K.
Diod jest 24 podwójnych połączonych po dwie w szeregu (12 szeregowych łańcuchów) na kanał. Prąd diody 60mA, napięcie łańcucha 6V. Wychodzi 720mA na jeden kolor czyli 1440mA musi wydać przetwornica. Teoretycznie. Żeby nie mordować led poganiam ich prądem około 650mA na kanał i to spokojnie wystarczy. Doświadczenie już nie raz pokazało, że zmiany światła w stosunku do sporego wzrostu prądu w górnej granicy są niewielkie i nie ma się o co bić.
Jako napędzacz przetwornicy użyty jest jeden z kanałów PWM działający w trybie 8bit. Właściwie to on odwala całą robotę związaną z regulacją jasności. Do regulacji barwy użyłem kolejnych dwóch kanałów również w trybie 8bit. Wszelkie proporcje wynikające z podawaniem mocy na led i zarządzanie barwą załatwiają już proste algorytmy - wszystko jest wyliczane w czasie rzeczywistym, no za wyjątkiem wspomnianej wcześniej tablicy gamma :)
Dziwić może brak pomiaru prądu w obwodzie wyjściowym. Oczywiście początkowo był badany, ale miałem zbyt duże zakłócenia (w końcu na diody stosunkowo duży prąd idzie - około 1,3A) i zdarzało się mruganie co mnie bardzo irytowało i właściwie było niedopuszczalne w tym wypadku. Kombinowanie z filtrem, uśrednianiem, itd. też niewiele pomogło. Stwierdziłem, że po prostu podam bezpośrednio napięcie (na diodach spadło do 6V) i będę regulował wypełnienie klucza przetwornicy, a wartość maksymalną prądu dobrałem z amperomierzem w obwodzie LED aby ich nie usmażyć. Teraz już było z górki i bez problemów :) Kolejne stopnie mocy dobierałem wizualnie, aby odstęp między nimi był jakiś sensowny i praktyczny.
Kolejnym bardzo ważnym elementem w takim podejściu była automatyczna kalibracja mocy w stosunku do rozładowywania się akumulatora. Przetwornica co prawda pracuje od około 2,5V (może nawet ciut mniej), ale prąd wyjściowy jest bardzo zależny od zmian tego napięcia dlatego zmierzone napięcie na zaciskach zasilania jest uwzględniane w dobieraniu mocy (też prosty wzorek). Parametry dobrałem tak aby w zakresie 3-4,2V nie było widać różnicy w jasności i działa to doskonale. Przy około 2,9V załącza się wewnętrzne odliczanie 20s, poziom jasności spada na najniższy (nie da się go ręcznie rozjaśnić) i led kontrolny od wskaźnika napięcia zaczyna charakterystycznie migać coraz szybciej - nie da się nie zauważyć :) po czym lampka automatycznie się wyłącza aby chronić aku. Przy testach po pełnym naładowaniu rozpoczynając na maksymalnej mocy świeciła 50 minut w tym na max (pobór z aku - 1,5A) około 20min po czym przeskoczyła automatycznie o poziom niżej (około 1A - badane jest napięcie aku aby go nie zamordować za szybko). Tak naprawdę jasność na poziomie 3 (z pięciu dostępnych) jest w praktyce jak dla mnie w pełni wystarczająca (około 0,8A) i powinna lampka te 1,5h świecić. Dwa wyższe poziomy to już naprawdę na awaryjne mocne doświetlenie.
Słowo o ładowaniu - standardowa aplikacja układu TP4056 ustawiona na nieco ponad 0,5A (rezystor 2,2k) żeby mi się piekarnik nie robił w środku obudowy :) Czas ładowania nie jest dla mnie istotny i te 3.5h mi nie przeszkadza tym bardziej, że w praktyce nie miałem potrzeby korzystać z lampki dłużej niż 15-20 minut.
Po uśpieniu układ pobiera około 10uA (dzielnik rezystorowy od pomiaru napięcia), pobierał by mniej niż 1uA, ale przy testach wywaliłem tranzystor odcinający (ten w minusie) i stwierdziłem, że taki pobór prądu mi nie przeszkadza i nawet nie używana lampka może dwa lata leżeć (co raczej nie realne w praktyce :) )
Można zadawać pytania :)

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 paź 2021, o 16:01 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 mar 2014
Posty: 356
Lokalizacja: Pruszków
Pomógł: 15

No bardzo fajny projekt i wykonanie pierwsza klasa.

I to dzięki naszemu mentorowi Mirkowi :-).



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 paź 2021, o 16:53 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

Dzięki :)
P3ndz3l3k napisał(a):
I to dzięki naszemu mentorowi Mirkowi :-).

Oj tak, jak by nie patrzył ma on swój udział... :)

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 paź 2021, o 18:40 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

SylwekK napisał(a):
Oj tak, jak by nie patrzył ma on swój udział...

O nie nie, protestuję - ja być może tylko w jakimś stopniu zaraziłem Sylwka językiem C, ale to wszystko - on zresztą już dawno mnie prześcignął a robi TAKIE projekty że mi samemu koparka opada i uwielbiam o nich chociażby poczytać w wolnej chwili ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 paź 2021, o 19:18 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 15 gru 2013
Posty: 213
Pomógł: 5

No Panie kochany teraz to mnie zdołowałeś :oops: . Jak bym się nie starał to i tak nie osiągnę takiej perfekcji wykonania :( . Chylę czoła do samej ziemi za efekt końcowy 8-) . Brawo Pozdrawiam! ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 paź 2021, o 20:08 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

Dzięki :) Ale ja tu tylko najprostszą przetwornice zrobiłem, a program to też podstawowa matematyka. Myślę, że większość ludzi z tego forum dała by radę jeśli by taka potrzeba była :)

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO