Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 12:33


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 51 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 14 kwi 2021, o 07:50 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 sie 2019
Posty: 92
Pomógł: 0

Witam,
chciałbym programować procka poprzez moduł bluetooth. Jak szukam w internecie to znajduję filmik o programowaniu przez wi-fi:

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=J3kPNmb3wV4&ab_channel=Atnel-mirekk36[/youtube]

Szukając modułów wi-fi oraz bluetooth produkcji Atnel, nie jestem w stanie ich zakupić, w każdym sklepie informacja o wycofaniu z oferty.
Proszę o pomoc jak można bezprzewodowo (najlepiej przez bluetooth) programować procka np. ATmega 168P.
Z góry dziękuję za podpowiedzi.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 kwi 2021, o 08:52 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Za jakiś czas postaramy się znaleźć zastępcę modułu ATNEL-WIFI232-T

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 kwi 2021, o 09:07 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 sie 2019
Posty: 92
Pomógł: 0

Dziękuję bardzo za odpowiedź



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 kwi 2021, o 10:11 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 18 lut 2015
Posty: 164
Lokalizacja: Koszalin
Pomógł: 16

Co do Bluetooth.
Każdy moduł który ma instrukcję w tym tabele z kodami AT może Tobie posłużyć. Ja po obejrzeniu filmów Mirka na temat Bluetooth zakupiłem moduł z BC417.
Jest dokumentacja do tego modułu, współpracuje mi z moim Bluetooth w komputerze, jest tabela z komendami.
Przerobiłem go tak by pasował do zestawu ATB i skonfigurowałem do pracy. Ma przycisk do trybu AT. W nocie aplikacyjnej ładnie opisana standardowa konfiguracja.
Wystarczy poczytać, obejrzeć filmy Mirka, poznać różnice w komendach dla danego modelu, skonfigurować i działać. Filmy Mirka są na tyle inspirujące, że użyty przez niego przykład można zastosować dla własnych potrzeb.
To są poradniki uniwersalne.

Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 kwi 2021, o 11:55 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 sie 2019
Posty: 92
Pomógł: 0

Znalazłem taki moduł:

https://botland.com.pl/moduly-bluetooth ... 41311.html

czy taki moduł nadaje się do "prób"?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 kwi 2021, o 18:05 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 mar 2015
Posty: 313
Lokalizacja: Czerwionka-Leszczyny
Pomógł: 22

Do prób to tu masz taki sam za połowę ceny:
https://allegro.pl/oferta/modul-master-slave-bluetooth-hc05-hc-05-dostgratis-10112206747
Ale wstrzymaj się jeszcze, jeśli ci nie zależy na czasie.
Mirek na pewno coś wymyśli i znów będziemy mieć prawdziwe moduły.

_________________
http://www.avrboss.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 kwi 2021, o 18:54 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 11 sty 2015
Posty: 166
Pomógł: 24

mario2015 napisał(a):

Może i taki sam, ale będzie szedł przynajmniej miesiąc, o ile dojdzie.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 kwi 2021, o 18:56 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 18 lut 2015
Posty: 164
Lokalizacja: Koszalin
Pomógł: 16

O jak mają być nowe moduły ATB Bluetooth ja też się pisze. Czy to jest pewne, ile trzeba poczekać ?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 kwi 2021, o 21:34 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 mar 2015
Posty: 313
Lokalizacja: Czerwionka-Leszczyny
Pomógł: 22

Cytuj:
Może i taki sam, ale będzie szedł przynajmniej miesiąc, o ile dojdzie.

Przecież to nie wysyłka z Chin. No chyba , że zły link dałem.
No ale na popularnej stronie "ale drogo" kupisz tak jak napisałem i do 5 dni max masz w domu.
Faktycznie pierwszy link to azja. Ale wejdź i sprubój tak jak piszę "alledrogo" i znajdziesz za parę groszy do testów.
Mirek na pewno coś wymyśli i będą nowe moduły.

_________________
http://www.avrboss.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 kwi 2021, o 12:40 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 sie 2019
Posty: 92
Pomógł: 0

Kupiłem taki moduł:
https://botland.com.pl/moduly-bluetooth ... s-040.html
podłączyłem do komputera, połączyłem się przez PUTTY, u mnie COM3, speed: 9600.
Kiedy wpisuje jakieś znaki to nic mi się nie wyświetla. Na wpisanie szybkie "AT" wyświetla się komunikat "OK" natomiast nie jestem w stanie wpisać innej komendy.
Proszę o jakieś naprowadzenie co dalej robić?
Nota katalogowa jest w linku z modułem, który kupiłem.

------------------------ [ Dodano po: 55 minutach ]

OK, problem rozwiązany. Okazuje się, że nie mogę wpisywać komend AT tylko je wklejać i wtedy wszystko jest tak jak powinno.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 kwi 2021, o 13:43 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 lip 2013
Posty: 759
Pomógł: 37

Moduł jest ok ,tylko za wolno palcami na klawiaturze przebierasz. Ja używam Termite terminal. Tam możesz wpisać sobie cały string i wysłać go. W ten sposób go skonfigurujesz bez problemu.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 sie 2021, o 09:59 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 sie 2019
Posty: 92
Pomógł: 0

ok, wracam do tematu próby programowania przez bluetooth. Ogarnąłem już jak zaprogramować moduł.
Czy istnieje możliwość wgrania wsadu z wykorzystaniem mkBootLOADERa ver. 3.0.26. poprzez bluetooth wbudowany w laptopa?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 sie 2021, o 10:01 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Johnnny94 napisał(a):
poprzez bluetooth wbudowany w laptopa?

a w czym widzisz problem ?

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 sie 2021, o 10:21 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 sie 2019
Posty: 92
Pomógł: 0

aby wgrywać wsad muszę wybrać na którym porcie COM jest podłączony bluetooth. Nie mogę znaleźć takiej informacji w "menadżer urządzeń"



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 sie 2021, o 13:29 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 sie 2019
Posty: 92
Pomógł: 0

Udało się wgrać BLS poprzez ATB-USBASP. Pewnie programowanie przez bluetooth z komputera jest łatwiejsze niż mi się wydaje natomiast nie mam pojęcia w jaki sposób to zrobić.
Z góry dziękuję za podpowiedzi.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 sie 2021, o 15:12 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 sie 2019
Posty: 92
Pomógł: 0

ok, jest postęp. Połączyłem bezprzewodowo komputer z modułem i mkBootLOADER już odnajduje 2 porty COM.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 sie 2021, o 09:17 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 sie 2019
Posty: 92
Pomógł: 0

Po kilku próbach udało się wgrać program. Powstał nowy problem, otóż mogę wgrać program tylko jeden raz następnie wyskakuje błąd: Bad PageSize from BLS [].
Proszę o podpowiedzi co może być nie tak.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 sie 2021, o 09:29 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Panie kochany masz to opisane na stronie producenta:

https://atnel.pl/mkbootloader.html

a na tej stronie w sekcji: "
Przykład programowej wersji Resetu z użyciem Watchdog'a"

masz nawet podane jak sobie zrobić soft reset ...

Krótko mówiąc masz wgrany tylko BLS to program w procku ZAWSZE startuje tylko od BLSa i zawsze zadziała. A gdy wgrasz BLS, to on czeka np tylko sekundę po starcie na rozpoczęcie wgrywania nowego wsadu.

Więc jak jest to opisane dokładnie na stronie MUSISZ:

1. Albo wciskać sprzętowy reset w swoim procku po rozpoczęciu wgrywania
2. Albo zrobić w swoim wsadzie odbieranie po RS232 komendy AT+RST? z MkBootloadera żeby zrobić soft reset wg przepisu na tej stronie - masz tam kod 2-3 linijki jak to zrobić.


ale ....

... ale już niedługo pojawi się TRZECIE WYJŚCIE !

3. Wziąć moduł ATNEL WIFI ESP-01m4 - który będzie potrafił SAM zrobić zdalnie SPRZĘTOWY reset procka ! i nie będzie potrzebny SOFT RESET !

Na tym filmiku:

https://www.tiktok.com/@mirekk36atnel/v ... _webapp=v1

masz przykład jak to fajnie będzie działać - ale filmik najlepiej na telefonie komórkowym obejrzeć - bo na PC będzie on się wyświetlał BOKIEM ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 sie 2021, o 11:45 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 sie 2019
Posty: 92
Pomógł: 0

z tego co rozumiem aby zastosować programową wersję Reset, muszę wkleić fragment kodu ze strony:
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


dodałem również bibliotekę:
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


fragment który wklejam powinien znajdować się w main.c jeszcze przed pętlą główną?
Kiedy wklejam ten kod w main.c program się wgrywa ale nie zostaje realizowany.
Podobnie jest w pętli głównej.
Przed main.c występuje błąd kompilacji.

Do modułu wi-fi zacznę podchodzić jak uda mi się ogarnąć bluetooth. Patrząc po filmiku będzie to bardzo proste i przyjemne rozwiązanie.

Chciałem zajrzeć do książki podanej w instrukcji na stronie https://atnel.pl/mkbootloader.html natomiast nie mam w niej podanego rozdziału.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 sie 2021, o 15:59 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 sie 2019
Posty: 92
Pomógł: 0

Dodałem kod w main.c przed pętlą while(1). W pętli umieściłem
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.

Niby wszystko poszło do przodu natomiast powstaje błąd: COM6 no response from BLS. Po ponownym wgraniu BLS można wgrać program raz czy dwa razy i problem się powtarza.
W czym szukać błędu?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 sie 2021, o 17:07 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Johnnny94 napisał(a):
Po ponownym wgraniu BLS można wgrać program raz czy dwa razy i problem się powtarza.

Nie - BEZ soft resetu w twoim wsadzie TYLKO RAZ ZADZIAŁA - musisz to zrozumieć, żadne tam przypadkowe dwa czy trzy razy.

Johnnny94 napisał(a):
fragment który wklejam powinien znajdować się w main.c jeszcze przed pętlą główną?

Coś kolega jednak nieuważnie przeczytał info ze strony atnela o tym gdzie ma być ten kod do soft resetu, ani przed żadną pętlą główną ani w pętli głównej bo tylko będzie ci się procek w kółko resetował. Zrozum - TEN fragmen kodu ROBI ---> RESET programowy - to jaki jest sens wstawiania go przed pętlą ? albo w pętli głównej ? I tu i tu - jak się wykona to ZRESETUJE CI PROCKA

na rysunku na CZERWONO PODKREŚLIŁEM ci linie tekstu w którym piszę na stronie co trzeba zrobić:

Obrazek

to oznacza nic innego jak tylko to że MUSISZ dodać do swojego wsadu obsługę RS232 czyli UART i wciąż nasłuchiwać czy nadleci komenda AT+RST?

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 sie 2021, o 19:54 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2013
Posty: 485
Lokalizacja: Siedlce
Pomógł: 9

Przepraszam że się wtrącę czy to ma wyglądać np. tak?:
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.



I tą funkcję wywołujemy w pętli tak?

_________________
Ucz się ucz ,bo po to tutaj jesteś...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 sie 2021, o 13:05 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 sie 2019
Posty: 92
Pomógł: 0

Z tego co rozumiem to mogę wykorzystać z L21 z greenbooka MK_USART, tylko muszę go przerobić pod ATmege88.
Komendę do nasłuchiwania czy nadleci komenda AT+RST? należy umieścić w UART?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 sie 2021, o 13:31 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Johnnny94 napisał(a):
Z tego co rozumiem to mogę wykorzystać z L21 z greenbooka MK_USART, tylko muszę go przerobić pod ATmege88.
Komendę do nasłuchiwania czy nadleci komenda AT+RST? należy umieścić w UART?


Jak masz Greenbooka - to jesteś o tyle w dobrej sytuacji, że masz tam fajnie opisaną i pokazaną biblioteczkę do podstawowej obsługi UART'a tak aby móc parsować nadlatujące dane. Wystarczy sobie tylko zarejestrować callbacka i w nim sprawdzać czy nadleciała komenda. Popatrz Pan na przykład kodu do książki itp

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 sie 2021, o 11:58 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 sie 2019
Posty: 92
Pomógł: 0

Dodałem bibliotekę MK_UART którą przerobiłem wg dokumentacji.
Po zmianie fragment który zmieniłem wygląda następująco:
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


Dodałem również komendy_at.c oraz komendy_at.h z L21 z greenbooka.
Usunięte zostały wszystkie komendy AT poza AT+RST, oraz wszystko dotyczące IR oraz LCD.
Co jeszcze powinienem zrobić aby to zadziałało?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 sie 2021, o 15:29 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 sie 2019
Posty: 92
Pomógł: 0

Po wielu próbach nie jestem w stanie połączyć się z prockiem przez mkbootloadera, występuje błąd BLS.
BLS wgrywany na nowo i sytuacja się powtarza. Fusy ustawione poprawnie.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 sie 2021, o 10:40 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 sie 2019
Posty: 92
Pomógł: 0

Udało się połączyć ponownie z procesorem po wgraniu BLS. Zmieniłem ustawienia bluetooth na 19200.
Po ostatecznych przeróbkach programu wszystko działa poprawnie.
Udaje się wgrać program wielokrotnie, również po wyłączeniu zasilania i ponownym włączeniu lub rozłączeniu i ponownym połączeniu bluetooth (laptop-procek).
Ostatecznie program wygląda następująco:
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


Wykorzystane w tym przypadku są 2 rejestry przesuwne 74HC595 które zapalają LEDY.

Ostateczne pytanie, ponieważ już wszystko wydaje się dobrze, czy jest coś co można jeszcze poprawić w tym programie, pomijając zmianę zapisu binarnego na hex?

------------------------ [ Dodano po: 38 minutach ]

No i znowu po kilku próbach nie jestem w stanie się połączyć z BLS. Nawet po wgraniu na nowo. Czy to może być wina modułu bluetooth, z którego korzystam? Moduł Bluetooth HC-06 ZS-040 ( https://botland.com.pl/moduly-bluetooth ... c7b057d46e )



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 sie 2021, o 11:57 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Nie no teraz pokazałeś bardzo ładny przykładowy, krótki i porządny program testowy. Możesz na nim bazować.

A jeśli nagle ci nic nie działa to sobie sprawdź ... toż wystarczy się podłączyć byle terminalem do portu COM na którym masz tego blututa i jak zresetujesz procka to powinny pojawiać się w nim znaki zapytania. Albo gdy na czysto wgrasz BLS do procka to znaki zapytania muszą cały czas lecieć w tym terminalu.

Zobacz czy lecą czy może jakieś inne znaki - wtedy to może oznaczać, że przełączyłeś moduł blutut na inną prędkość baudrate i trzeba przywrócić tą co miałeś ustawioną za pierwszym razem.

Może twój blutut nie zapamiętuje ustawionej prędkości - potestuj

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 sie 2021, o 12:03 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 sie 2019
Posty: 92
Pomógł: 0

Podłączyłem USB-UART do laptopa i w terminalu mam cały czas znaki zapytania. MKBootloader czyta BLS.
Po bluetooth nie daje rady się połączyć, dodatkowo bluetooth czasami połączy się w taki sposób, że nie mam wyboru portu COM.

------------------------ [ Dodano po: 2 minutach ]

Po wgraniu wsadu po USB-UART znaki zapytania znikają. Terminal nic nie wyświetla.
Moduł wydaje mi się, że trzyma prędkość, ponieważ po podłączeniu do komputera przez USB-UART działa tylko na zaprogramowanej prędkości.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 sie 2021, o 12:20 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

no to teraz jak wgrałeś wsad to pisałem ci - ręcznie resetnij procka i przez ok sekundę powinny polecieć znaki zapytania i pojawić się w terminalu

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 51 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO