Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 19 kwi 2024, o 04:48


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 13 maja 2021, o 18:19 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 lip 2013
Posty: 759
Pomógł: 37

Witam! Mam nadzieje, że to dobry dział. Ostatnio robiłem prostownik i obciążenie elektroniczne i w sumie dopiero teraz pomyślałem ,żeby napięcie mierzyć na zaciskach. Byłoby to faktyczne napięcie bez spadków na kablach. Problem ,ze nie mam pojęcia jak by to wykombinować. Wiem ,ze można wziąć jakiś adc i separacje optyczna. Tylko to trochę skomplikowane. Jest jakiś prosty sposób na taki pomiar napięcia poniżej masy procka?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 maja 2021, o 18:42 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Poniżej masy procka ? Sorki ale to absurdalne pojęcie ! przynajmniej tak oficjalnie ... i jeśli nie masz w tym doświadczenia - to zapomnij o oficjalnych doniesieniach.

A jeśli chcesz zejść poniżej oficjalnych doniesień to porównaj sobie noty PDF procka - czyli jaka może być różnica wykrywania 0V i jeśli będziesz mieścił się w tej granicy z zewn przetwornikiem dużej rozdzielczości to dasz radę programowo to ogarnąć. Ale jeśli w tu w zakresie elektroniki nie masz na razie w ogóle doświadczenia - to ZAPOMNIJ o napięciach poniżej GND bo sfajczysz procka

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 maja 2021, o 19:09 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 lip 2013
Posty: 759
Pomógł: 37

Bez jaj. Przecież wiem, że nie mogę sobie bezpośrednio podpiąć do procka. Jednak jakieś sposoby na to sa. Pomyślałem o zewnętrznym adc i izolacji optycznej. Drugi pomysł mi przychodzi do głowy to drugim kanałem mierzyć spadek napięcia na przewodzie i dodawać go do zmierzonego napięcia na kanale pierwszym. Ale może sa jakieś inne sposoby, a może gotowe scalaki, które potrafią mierzyć napięcie poniżej własnej masy. Moza tez wziąć kalkulator i policzyć jakie będą spadki na przewodach. Chodzi o jakiś pomysł na to.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 maja 2021, o 19:29 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

No jeśli miałbyś jakiś ADC dużej rozdzielczości to możesz sobie pozwolić na 0,7V poniżej GND - o to mi ew chodziło. A w innych przypadkach to już zabawa z WO - ale to już może ktoś inny się wypowie. Ja nie jestem śpecem w analogówce ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 maja 2021, o 19:31 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 mar 2015
Posty: 310
Pomógł: 18

grzeniu 73 napisał(a):
Bez jaj. Chodzi o jakiś pomysł na to.

Prąd możesz mierzyć w przewodzie VCC. Ustawiasz Vref=VCC i mierzysz spadek napięcia na boczniku włączonym w obwód.
Dokładność mała, ale z jajami.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 maja 2021, o 19:36 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 lip 2013
Posty: 759
Pomógł: 37

Nie chodzi o prąd. Chodzi o to jak zmierzyć napięcie na zaciskach ,a nie na pcb. Tak jak to jest w miernikach czteroprzewodowych.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 maja 2021, o 07:25 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 23 sty 2014
Posty: 1079
Pomógł: 73

grzeniu 73 napisał(a):
Nie chodzi o prąd. Chodzi o to jak zmierzyć napięcie na zaciskach ,a nie na pcb. Tak jak to jest w miernikach czteroprzewodowych.


A Ty nie możesz użyć czterech przewodów i mierzyć bezpośrednio na zaciskach? Po co jakieś pomiary poniżej potencjału masy?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 maja 2021, o 12:26 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 lip 2013
Posty: 759
Pomógł: 37

No właśnie o to mi chodzi. Tylko nie wiem jak to zrobić. AVR mierzy napięcie względem masy. Jeśli mam przetwornice i zasilanie avr ma wspólna masę to do pinu adc podłączam "plus" i odczytuje napięcie na wyjściu. jednak jak sie dołoży przewody to na przewodach odłoży się napięcie jakieś. I z plusem nie ma problemu ,bo po prostu podłączam go przy zaciskach. Ale co z masa. Tego nie bardzo rozumie.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 maja 2021, o 13:07 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

Poczytaj o pomiarze Kevina.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 maja 2021, o 14:39 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 23 sty 2014
Posty: 1079
Pomógł: 73

grzeniu 73 napisał(a):
No właśnie o to mi chodzi. Tylko nie wiem jak to zrobić. AVR mierzy napięcie względem masy. Jeśli mam przetwornice i zasilanie avr ma wspólna masę to do pinu adc podłączam "plus" i odczytuje napięcie na wyjściu. jednak jak sie dołoży przewody to na przewodach odłoży się napięcie jakieś. I z plusem nie ma problemu ,bo po prostu podłączam go przy zaciskach. Ale co z masa. Tego nie bardzo rozumie.


Mierz na jednym przewodzie spadek napięcia i zadbaj aby drugi był taki sam. W takim przypadku zmierzony spadek napięcia razy dwa i sprawa załatwiona.

Poza tym na przewodzie masowym też pojawi się "dodatni" spadek napięcia względem masy, o ile AVR "siedzi" przy źródle zasilania a nie w miejscu pomiaru.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 maja 2021, o 17:40 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 lip 2013
Posty: 759
Pomógł: 37

Jarecki napisał(a):
Poza tym na przewodzie masowym też pojawi się "dodatni" spadek napięcia względem masy, o ile AVR "siedzi" przy źródle zasilania a nie w miejscu pomiaru.

W obciążeniu już jest ujemne względem masy. Sprawdziłem miernikiem. Myślę, ze zrobię właśnie tak jak piszesz, żeby mierzyć spadek na plusowym. Nie jest to jakoś wyrafinowane, ale na pewno wystarczy. Trzeba tez zadbać ,żeby dzielniki były idealne.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 maja 2021, o 21:34 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 21 sie 2013
Posty: 42
Lokalizacja: Siekierczyn
Pomógł: 0

Czyli kolega chce mierzyć napięcie przemienne a nie zmienne ?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 maja 2021, o 22:11 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1020
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 188

Nie, kolega "grzeniu 73" zbudował prostownik/rozładowalnicę do akumulatorów jak zrozumiałem, więc pomiaru dokonuje na napięciu/prądzie stałym. Układ miernika jest w prostowniku więc i na jego masie. W momencie ładowania jest wszystko ok ponieważ prąd płynie od plusa prostownika do masy prostownika więc wszystkie spadki względem tej masy są dodatnie. Problem zaczyna się gdy akumulator jest rozładowywany wówczas prąd płynie z akumulatora poprzez rozładowalnicę do masy akumulatora, wtedy na przewodzie (a raczej jego rezystancji) pomiędzy masą rozładowalnicy a masą akumulatora występuje ujemne napięcie względem masy prostownika/rozładowalnicy.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 maja 2021, o 00:00 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 lip 2013
Posty: 759
Pomógł: 37

xentis napisał(a):
Nie, kolega "grzeniu 73" zbudował prostownik/rozładowalnicę do akumulatorów jak zrozumiałem, więc pomiaru dokonuje na napięciu/prądzie stałym. Układ miernika jest w prostowniku więc i na jego masie. W momencie ładowania jest wszystko ok ponieważ prąd płynie od plusa prostownika do masy prostownika więc wszystkie spadki względem tej masy są dodatnie. Problem zaczyna się gdy akumulator jest rozładowywany wówczas prąd płynie z akumulatora poprzez rozładowalnicę do masy akumulatora, wtedy na przewodzie (a raczej jego rezystancji) pomiędzy masą rozładowalnicy a masą akumulatora występuje ujemne napięcie względem masy prostownika/rozładowalnicy.

Dokładnie tak. I prostownik i sztuczne obciążenie do mierzenia pojemności. Prawdę mówiąc żadne z takich urządzeń nie ma kompensacji spadków napięcia na przewodach. Ale człowiek dąży do doskonałości :)
Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 maja 2021, o 08:44 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 27 lut 2021
Posty: 23
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 0

Widzę, że na LCD jest wyświetlony mój status aktywności przez weekend - "nic nie robie" :P

co tam w środku tego urządzonka siedzi? jaka biblioteka do grafiki?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 maja 2021, o 14:05 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 lip 2013
Posty: 759
Pomógł: 37

Nie poznajesz, ze to telefon wsadzony :). Program w B4a. A elektronika to standard standardów. Zasilacz 24v 10A + przetwornica step down na mosfecie i pwm z procka.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 maja 2021, o 22:00 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 paź 2014
Posty: 233
Lokalizacja: Rzeszów
Pomógł: 11

Możesz zrobić dzielnik rezystancyjny - rezystor plus - wejście ADC procka, a drugi wejście ADC procka punkt pomiarowy. Wówczas zmiany napięcia na ADC będą proporcjonalne do wartości mierzonego napięcia i będziesz mógł zejść poniżej masy. Wadą jest to, że stracisz na rozdzielczości.

_________________
Mr. Nobody



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 maja 2021, o 09:44 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 lip 2013
Posty: 759
Pomógł: 37

Dzięki za wskazówki! Znalazłem rozwiązanie w jednym z filmików na you tube oparte o wzmacniacz operacyjny. Będę musiał zrobić sobie ten układzik i przetestować. Nie umie wrzucic linku:)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO