Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 25 wrz 2024, o 16:17


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 51 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
PostNapisane: 3 sty 2013, o 00:58 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 18 mar 2012
Posty: 55
Pomógł: 0

Jak na razie tak :D



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 sty 2013, o 01:07 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27296
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

A ok to powodzenia dalej , od razu kod nabiera charakteru ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 sty 2013, o 13:14 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 18 mar 2012
Posty: 55
Pomógł: 0

jak to u mnie... problemy lubią się mnie trzymać :D kiedy w końcu stwierdziłem, ze kod jest wstępnie poprawiony i można go przetestować pojawił się problem... a mianowicie nic sie nie dzieje :D doszedłem do takiego maina:

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


ale to nic nie pomogło.. nie zaświeca się dioda, dodam, ze w osobnym programie który wygląda tak:

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


dioda się zapala :D macie jakieś podejrzenia w czym jest problem? czy muszę podać cały kod?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 sty 2013, o 13:35 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27296
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Tak być może zapominasz o czyszczeniu projektu opcją CLEAN ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 sty 2013, o 13:35 
Offline
Uzytkownik zasłużony dla forum.atnel.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lip 2012
Posty: 2088
Lokalizacja: Leżajsk / Kraków
Pomógł: 411

W pierwszym przypadku na PC0 pojawi się stan niski (0V) i druga nóżka LED powinna być dołączona do 5V.
W drugim przypadku na PC0 pojawi się stan wysoki (5V) i druga nóżka LED powinna być wpięta do GND.

_________________
Dragonus Cracovus: Biomagia



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 sty 2013, o 13:46 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27296
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Krauser napisał(a):
W pierwszym przypadku na PC0 pojawi się stan niski (0V) i druga nóżka LED powinna być dołączona do 5V.
W drugim przypadku na PC0 pojawi się stan wysoki (5V) i druga nóżka LED powinna być wpięta do GND.


w drugim przypadku brak TYLDY ;) pewnie AMBA przyszła i zjadła ;)

PORTC &= ~(1<<PC0); // to jest ustawienie stanu niskiego

PORTC |= (1<<PC0); // to jest ustawienie stanu wysokiego

a to sam sobie przeanalizuj panie autor jak zadziała

PORTC &= (1<<PC0);

;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 sty 2013, o 13:47 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 18 mar 2012
Posty: 55
Pomógł: 0

ojj prawda.. brakuje tam ~ mój błąd.. ale to nic nie zmienia :(praktycznie wszystko wywalone maina a nawet zwykła dioda się nie zapala :D


A odnośnie tego clean-a to o co chodzi? coś mi umknęło ?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 sty 2013, o 14:05 
Offline
Uzytkownik zasłużony dla forum.atnel.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lip 2012
Posty: 2088
Lokalizacja: Leżajsk / Kraków
Pomógł: 411

Lepiej mrugać LEDem. A może ta dioda jest odwrotnie, albo po zaprogramowaniu coś trzyma RESET procesora.

_________________
Dragonus Cracovus: Biomagia



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 sty 2013, o 14:05 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27296
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Piotrek121 napisał(a):
A odnośnie tego clean-a to o co chodzi? coś mi umknęło ?


No mocno umknęło i widać, że nie obejrzałeś filmików - tzn lekcji VIDEO do Eclipsa (mówię tu tylko o pierwszy czterech bodajże filmikach) które są na płycie DVD dołączonej do książki - więc sam widzisz że ten pośpiech i pomijanie rzeczy , chęć zrobienia wszystkiego "na szybko" w efekcie końcowym się mści i wychodzi dłużej.

Ale do meritum - jeśli z projektu WYCIĄŁEŚ wszystko jak pokazałeś wyżej czyli zakomentowałeś te linie czyli masz TAKI sam program jak w tym drugim projekcie - to SZUKAJ co robisz źle - napisz czy trzymasz to w odzielnych projektach czy może jeden plik main.c wyłączyłeś z kompilacji ??? opcja EXLUDE w eclipse - jeśli znowu nie wiesz o czym mówię z tym EXCLUDE to marsz do lekcji VIDEO no bo troszkę to bez sensu żeby wszystko tu od nowa teraz opisywać ok ? ;)

CLEAN to wyczyczenie plików po poprzedniej kompilacji i jeśli się coś ważnego zmienia w projekcie wieloplikowym ale nie tylko, np zmieniasz taktowanie procka to wtedy ZAWSZE trzeba zrobić CLEAN niezależnie w jakim środowisku piszesz kod źródłowy bo to opcja kompilatora.

------------------------ [ Dodano po: kilkunastu sekundach ]

Krauser napisał(a):
Lepiej mrugać LEDem. A może ta dioda jest odwrotnie, albo po zaprogramowaniu coś trzyma RESET procesora.


Dokładnie - przecież my nie widzimy ani twojego projektu w całości w Eclipse ani tym bardziej układu.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 sty 2013, o 14:18 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 18 mar 2012
Posty: 55
Pomógł: 0

Krauser napisał(a):
Lepiej mrugać LEDem. A może ta dioda jest odwrotnie, albo po zaprogramowaniu coś trzyma RESET procesora.

dioda jest podłączona do 5v przez rezystor, wiec podając gnd na wyjściu powinno się świecić :) odnośnie resetu to ciężko mi powiedzieć... na pewno to nie jest błąd mechaniczny, gdyż jak wcześniej pisałem w nowym (czystym) programie wszystko działa :)



mirekk36 napisał(a):

No mocno umknęło i widać, że nie obejrzałeś filmików - tzn lekcji VIDEO do Eclipsa (mówię tu tylko o pierwszy czterech bodajże filmikach) które są na płycie DVD dołączonej do książki - więc sam widzisz że ten pośpiech i pomijanie rzeczy , chęć zrobienia wszystkiego "na szybko" w efekcie końcowym się mści i wychodzi dłużej.



odnośnie filmików to oglądałem je na samym początku, bo w momencie przejścia na eclipse byłem zielony, wiec poradniki dużo mi pomogły, i wszystko było ustawiane wg. poradników.


mirekk36 napisał(a):
Ale do meritum - jeśli z projektu WYCIĄŁEŚ wszystko jak pokazałeś wyżej czyli zakomentowałeś te linie czyli masz TAKI sam program jak w tym drugim projekcie - to SZUKAJ co robisz źle - napisz czy trzymasz to w odzielnych projektach czy może jeden plik main.c wyłączyłeś z kompilacji ??? opcja EXLUDE w eclipse - jeśli znowu nie wiesz o czym mówię z tym EXCLUDE to marsz do lekcji VIDEO no bo troszkę to bez sensu żeby wszystko tu od nowa teraz opisywać ok ? ;)


ogólnie wszystkie moje pliki to:

main.c

multipleksacja.h
multipleksacja.c
przyciski.h
przyciski.c
common.h
common.c

trochę się ich nazbierało :)


zaraz zobaczę jeszcze raz wszystkie filmiki odnośnie eclipse, może ja coś przypadkowo przestawiłem? :oops:

------------------------ [ Dodano po: 3 minutach ]

Tylko zastanawiam się, czy z praktycznie pustym mainem wynik kompilacji powinien być taki?

Program: 2644 bytes (32.3% Full)
(.text + .data + .bootloader)

Data: 150 bytes (14.6% Full)
(.data + .bss + .noinit)

EEPROM: 3 bytes (0.6% Full)
(.eeprom)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 sty 2013, o 15:06 
Offline
Uzytkownik zasłużony dla forum.atnel.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lip 2012
Posty: 2088
Lokalizacja: Leżajsk / Kraków
Pomógł: 411

Wynik kompilacji uwzględnia wszystkie pliki projektu. Sam pusty main to około 200 bajtów pamięci programu reszta to kod innych plików, które są w folderze.

_________________
Dragonus Cracovus: Biomagia



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 sty 2013, o 15:09 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27296
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Piotrek121 napisał(a):
Tylko zastanawiam się, czy z praktycznie pustym mainem wynik kompilacji powinien być taki?

Program: 2644 bytes (32.3% Full)
(.text + .data + .bootloader)

Data: 150 bytes (14.6% Full)
(.data + .bss + .noinit)

EEPROM: 3 bytes (0.6% Full)
(.eeprom)


hahaha no chyba sam sobie prawie odpowiadasz że nie powinien prawda ? ale ... musisz wziąć pod uwagę że teraz Eclipse kompiluje te twoje pozostałe pliki i dołącza je do wsadu chociaż są nie używane, dlatego

1. możesz kliknąć prawym klawiszem na tych plikach i wyłączyć je z kompilacji EXLUDE FROM BUILD

2. możesz w zasadzie MUSISZ użyć CLEAN, to nie jest jakaś opcja którą się ustawia raz na amen, to jest normalne CZYSZCZENIE projektu po pozostałościach i po jego wykonaniu nawet jeśli nie będziesz miał zrobionego tego Exclude o którym piszę wyżej to i tak MUSI ci taki main działać czyli dioda się zaświecić jeśli:

- jest podłączona KATODĄ do pinu PC0
- jest podłączona ANODĄ przez rezystor do VCC

kurczę no znajdź w tych lekcjach CLEAN

albo wejdź w menu PROJECT i tam masz jak byczek CLEAN ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 sty 2013, o 15:42 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 18 mar 2012
Posty: 55
Pomógł: 0

usterka zlokalizowana... cały czas wgrywałem plik eep, po mimo, że był pusty :roll:



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 sty 2013, o 15:54 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27296
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Piotrek121 napisał(a):

usterka zlokalizowana... cały czas wgrywałem plik eep, po mimo, że był pusty :roll:


Tak? tylko co ma wspólnego plik eep z tym co opisywałeś ;) NIC, on może się wgrywać a może się nie wgrywać i nie ma to ŻADNEGO znaczenia w tym przypadku.

No chyba że wyłączyłeś wgrywanie HEX'a ;)

------------------------ [ Dodano po: 11 minutach ]

To może napisz skąd ty panie kochany wiesz że one nie są zapisywane albo odczytywane. Bo moim zdaniem po prostu nie umiesz sobie być może tego przetestować :( - nie widzę reszty kodu testującego to taki wniosek mogę tylko wysnuć.

Albo nie dosłuchałeś w poradniku że podczas każdego wgrywania do procka wsadu HEX pamięć EEPROM jest kasowana - niestety o tym zapomina 99% początkujących dlatego nakręciłem ten poradnik a i tak jak widać nadal zapominają ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 sty 2013, o 23:30 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 18 mar 2012
Posty: 55
Pomógł: 0

Po obejrzeniu filmików z płyty zabrałem się za pisanie mojego zegarka... i od razu stanąłem na funkcji: multipleksacja... zdziwiony, ze nie działa natarczywie szukałem błędu, gdy stwierdziłem, ze wszystko jest dobrze skopiowałem cały kod multipleksacji z lekcji 3, co dziwne wywaliło mi błędy przy inicjalizacji przerwania! np. TCCR0 undeclared! zdziwiony odpaliłem workspace z płyty i tak skompilowałem ten projekt, skompilował się, po zmianie portów wyjściowych w pliku *.h na takie jakie mam na płytce skompilowałem i wgrałem, a tam nic! zdenerwowany wywaliłem wszystko co ma związek z avr czyli winavr, avrdude, eclipse i sterowniki od usbasp, sciagnąłem najnowszą wersje eclipse i zgodnie z poradnikiem na stronie dodałem plugin AVR jednak problem z "martwą atmegą" pozostal, dla pewnosci sprawdziłem, czy program zadziała:

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


i działa.. zapaliły się wszystkie segmenty wyświetlaczy... macie jakieś pomysły?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 sty 2013, o 23:48 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27296
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Masz "niesamowity" dar pisania pytań na forum. Nie dość że widać jak BYK że napisałeś że ci działa! że sprawdziłeś - to jeszcze wklejasz jakiś kod który co ? działa czy nie działa ....

a na początku opisana jakaś twoja walka tylko że nie wiadomo z czym i zero przykładu - tylko opis jak się miotasz i coś tam bez sensu przeinstalowujesz. Jak można wiązać fakt że pokazało jakiś tam błąd z TCCR0 undeclared ze sterownikami (Boże!) usbasp, i nie wiadomo czym jeszcze ....

chyba cały twój problem można opisać jednym słowem którego użyłeś

NATARCZYWIE

zbyt natarczywie to robisz i nerwowo a potem nawet nie potrafisz opisać co się dzieje .....

usiądź, odpocznij - odetchnij i opisz wszystko po kolei to ci pomogę a nie takie coś.

Jakby mi coś po zmianie w kodzie nie działało - to bym pokazał na forum - kod który nie działa, pokazałby błędy jakie się pokazują, jakiś screenshot .... no na prawdę - to już się ciągnie za długo - ciężko mi ciebie uczyć jak się pytania zadaje i ciągnąć za język. Więc jak mówię weź się w garść ostatecznie i zacznij rzeczowo pisać i zadawać pytania .....

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 sty 2013, o 00:05 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 18 mar 2012
Posty: 55
Pomógł: 0

Dobrze.. tak więc przepraszam, i postaram sie bardziej opisać mój główny problem... najprawdopodobniej problem leży po stronie kompilatora... a konkretnie przy kompilacji wielu plików (w jednym projekcie) zaczyna mi świrować... tak jakby źle kompilował, co do kodu programu, to myślę, ze nie ma sensu kopiować programu z książki (chodzi choćby o najzwyklejszą 3 lekcje z multipleksowania wyświetlacza LED), który po kompilowaniu wywala mi dziwactwa:
Obrazek

ten plik skompilowany w "workspace" z plyty kompiluje się, ale po wgraniu programu nie ma reakcji uC.

Na początku myślałem, ze to coś z kompilatorem, albo z bibliotekami AVR, dlatego wszystko wywaliłem, i wgrałem na nowo.

Wcześniej jak jeszcze pisałem wszystko w jednym pliku po mimo okropnego bałaganu działało wszystko.

------------------------ [ Dodano po: 3 minutach ]

Przepraszam, akurat plik TCCR0 był rozpoznany...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 sty 2013, o 00:12 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27296
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

No tak pozostaje tylko przyznać ci rację - wszystkiemu winny jest podział projektu na pliki a dodatkowo pewnie kompilator. Tym bardziej że jak na samym początku nie pytasz - tylko stwierdzasz co jest wg ciebie źle ( i każde stwierdzenie jest błędne i wyssane z palca niestety ) :(

Wniosek - nie pozostaje nic innego jak wrócić do jednego pliku. W takim razie życzę powodzenia. Sorki ale ja nie mam też czasu aby na siłę poświęcać go na przekonywanie kogoś do tego jak należy robić. Ja mogę zaproponować - ale też nie tysiąc razy.

W takim razie może ktoś inny tu pomoże, w tym wątku, w pisaniu programu jednoplikowego - ja wymiękam, dziękuję - powodzenia.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 sty 2013, o 00:19 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 18 mar 2012
Posty: 55
Pomógł: 0

Nie o to mi chodziło... chciałem napisać tylko, że kompilator właściwie kompiluje mi pliki tak jak wcześniej pisałem programy.. czyli tylko w main.c miało to na celu pokazać, że kompilator nie radzi sobie z wieloma plikami, (według mnie, i to nie są stwierdzenia, tylko moje podejrzenia) i ewentualna poradę jak można na to poradzić, prawdę mówiąc nie mam zamiaru przejść na jeden plik, gdyż pisanie w kilku plikach jest dla mnie wygodniejsze.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 sty 2013, o 01:34 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 18 mar 2012
Posty: 55
Pomógł: 0

Proszę :) http://przeklej.net/file_details/43731.html



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 sty 2013, o 19:34 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 18 mar 2012
Posty: 55
Pomógł: 0

Ze zdziwieniem zobaczyłem PDF-a, i rzeczywiście... moje niedopatrzenie.. dziękuje za pomoc :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 51 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO