Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 24 kwi 2024, o 15:27


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 22 sty 2021, o 23:44 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 07 sty 2021
Posty: 11
Pomógł: 0

witajcie, to mój pierwszy post wiec wybaczcie jeśli popełniłem bład, ale do rzeczy:

gdy sprawdzam układ na płytce stykowej jest wszystko ok (brak zwarcia po włączeniu zasilania z programatora multimetr na pomiarze ciągłości wykazuje mi zwarcie pomiędzy GND a VCC gdy obrócę sady zwarcia nie ma. Bardzo dziwna sytuacja, być może jest to wina multimetru bo nie jest on najwyższych lotów , dziękuje za pomoc i pozdrawiam



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 sty 2021, o 00:23 
Online
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2562
Pomógł: 126

Obejrzyj filmiki Mirka dotyczące początków z AVR link. Podejrzewam, że coś źle łączysz. Przydałoby się zdjęcie, ale jako nowy to chyba nie możesz ich wstawiać.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 sty 2021, o 13:58 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1021
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 189

fazik napisał(a):
po włączeniu zasilania z programatora multimetr na pomiarze ciągłości wykazuje mi zwarcie pomiędzy GND a VCC
Nie wiem czy dobrze rozumiem Twoją wypowiedź, bo w pewnym momencie otwierasz nawias, ale już go nie zamykasz więc nie wiadomo czy całość przekazu nie uległa deformacji. W każdym razie rozumiem to tak że próbujesz testerem ciągłości miernika sprawdzić zwarcie pomiędzy zasilaniem a masą, podczas gdy w tym samym momencie masz podane zasilanie... Jeśli tak to powiem że Twój multimetr jest całkiem niezły pomimo ze nie jest najwyższych lotów. Test ciągłości w mierniku służy do pomiarów w układzie bez napięcia, bo to multimetr wykorzystuje do testu napięcie z baterii które go zasilają. Jeśli próbujesz testować ciągłość obwodu w układzie zasilanym , w dodatku na zasilaniu, to wprowadzasz do miernika obce napięcie które w tym wypadku się sumuje z napięciem jego baterii, a tego te najtańsze mierniki mogą nie przeżyć bo zazwyczaj producent poskąpił na zabezpieczeniach.
Test ciągłości sprawdza przepływ prądu w obwodzie baterie miernika sądy i badany układ. W momencie gdy wartość progowa jest przekroczona miernik włącza piszczek. W Twoim przypadku dodatkowe źródło zasilania podwyższa prąd gdy dokonujesz pomiaru w jednym kierunku bo napięcie zasilania sumuje się z tym z baterii miernika, buzer się włącza bo prąd progowy jest przekroczony (w tym wypadku dużo za dużo ale sprawdzany jest tylko fakt przekroczenia progu), natomiast przy zamianie sond napięcie z zasilania się odejmuje od tego z baterii więc prąd jest albo na tyle mały że nie przekracza progu zadziałania buzera, abo wręcz ujemny (zależy od tego jakimi bateriami jest zasilany miernik, 2x1,5V, lub 1x9V itd, itp) więc dla układu ciągłości próg nie jest przekroczony więc buzer milczy.


Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 sty 2021, o 21:01 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 07 sty 2021
Posty: 11
Pomógł: 0

xentis dzieki wielkie !!! temat do zamkniecia



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 sty 2021, o 21:19 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27225
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

fazik napisał(a):
xentis dzieki wielkie !!! temat do zamkniecia

fazik - zapamiętaj, na drugi raz - bardziej postaraj się - opisać problem ok?

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO