Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 21:32


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 14 lip 2020, o 17:47 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 maja 2013
Posty: 111
Pomógł: 0

Witam wszystkich forumowiczów,

Walczę od wczoraj z kompilacją projektu (póki co) w środowisku MkClipse dla procka ATMega324PB. Czytałem zawartość tego wątku:

topic17314.html

ale niestety znajdujące się tam informacje w żaden sposób mi nie pomogły. Na chwilę obecną:
1. Usunąłem cały folder MkClipse z dokumentów
2. Uruchomiłem MkClipse i pozwoliłem mu na zainstalowanie obecnej wersji AVR Toolchain oraz avrdude
3. Utworzyłem nowy projekt, w "czystej" lokalizacji (ścieżka dostępu bez spacji, polskich znaków, ogólnie czegokolwiek), wybrałem wspomniany procek.
4. Uruchomiłem kompilację.

Efektem opisanych powyżej kroków był komunikat:

Obrazek

Czy ma ktoś może pomysł, jak naprawić taki błąd? Będę ogromnie wdzięczny za jakiekolwiek wskazówki.

Pozdrawiam serdecznie



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 lip 2020, o 18:55 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 lis 2019
Posty: 147
Pomógł: 37

Sprawdź czy masz wszystkie niezbędne pliki (${TOOLCHAIN_ROOT} to katalog Twojego toolchaina, ${GCC_VER} wersja kompilatora, prawdopodobnie 5.4.0):
${TOOLCHAIN_ROOT}/avr/lib/avr5/crtatmega324pb.o
${TOOLCHAIN_ROOT}/avr/lib/avr5/libatmega324pb.a
${TOOLCHAIN_ROOT}/avr/include/avr/iom324pb.h
${TOOLCHAIN_ROOT}/lib/gcc/avr/${GCC_VER}/device-specs/specs-atmega324pb

Sprawdz czy w pliku ${TOOLCHAIN_ROOT}/avr/include/avr/io.h jest wpis
#elif defined (__AVR_ATmega324PB__)
# include <avr/iom324pb.h>

_________________
Think for yourself and question authority.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 lip 2020, o 19:15 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 sty 2015
Posty: 393
Lokalizacja: Mielec
Pomógł: 14

A czy czasem toolchin'a tego z Mkclipse się nie kopiuje do root'a avr toolchin'a w program files?Bo umnie poprostu ściąga toolchin'a i zapisuje w folderze Mkclipse nie instalując (win10pro), sam musiałem przekopiować do program Files do folderu z toolchin'em i pozwolić na podmianki plików.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 lip 2020, o 19:29 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 maja 2013
Posty: 111
Pomógł: 0

fofex napisał(a):
Sprawdź czy masz wszystkie niezbędne pliki (${TOOLCHAIN_ROOT} to katalog Twojego toolchaina, ${GCC_VER} wersja kompilatora, prawdopodobnie 5.4.0):
${TOOLCHAIN_ROOT}/avr/lib/avr5/crtatmega324pb.o
${TOOLCHAIN_ROOT}/avr/lib/avr5/libatmega324pb.a
${TOOLCHAIN_ROOT}/avr/include/avr/iom324pb.h
${TOOLCHAIN_ROOT}/lib/gcc/avr/${GCC_VER}/device-specs/specs-atmega324pb

Sprawdz czy w pliku ${TOOLCHAIN_ROOT}/avr/include/avr/io.h jest wpis
#elif defined (__AVR_ATmega324PB__)
# include <avr/iom324pb.h>


Brakuje u mnie faktycznie tego pliku specs-atmega324pb. Nie wiesz może gdzie mogę do znaleźć lub prędzej pobrać? Wpisując w internecie po nazwie znajduje mi jedynie noty katalogowe do tegoż procesora.

Pozdrawiam



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 lip 2020, o 19:48 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 lis 2019
Posty: 147
Pomógł: 37

http://packs.download.atmel.com/
Pobrać "Atmel ATmega Series Device Support"
pliki startowe .o i .a będą w /gcc/dev/atmega324pb/avr5/
plik .h w /include/avr/
plik spec w /gcc/dev/atmega324pb/device-specs/


Autor postu otrzymał pochwałę

_________________
Think for yourself and question authority.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 lip 2020, o 23:42 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 maja 2013
Posty: 111
Pomógł: 0

Udało się, problem rozwiązany. Dzięki ogromne fofex, za sugestię. Podesłaną przez Ciebie stronę internetową spotkałem już wcześniej, ale w życiu by mi nie przyszło do głowy, żeby pobrany plik w formacie .atpack po prostu rozpakować.

Dzięki jeszcze raz



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 lip 2020, o 23:54 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Jakby ktoś pytał albo potrzebował to najnowsza aktualizacja MkClipse 1.0.0.78 już dostarcza Toolczajna ;) z prockiem ATmega324pb i kilkoma tam drobnymi nowościami w swoim interfejsie.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 wrz 2020, o 21:28 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 maja 2013
Posty: 111
Pomógł: 0

Mam jeszcze jedno pytanie co do całego tematu. Z nowym AVR Toolchainem działa zarówno Mkclipse i |Eclipse, ale jak wygląda sprawa z MkAvrCalculator? Po wskazaniu ścieżki do nowego AVRDUDE, podłączeniu procka (ATMega324PB) i kliknięciu "sprawdź podłączony AVR" pojawia się błąd:
Obrazek
Na rozwijanej liście w lewym górnym rogu programu wspomniany procek również się nie pokazuje. Jest jakiś sposób żeby to obejść i zaprogramować sobie Fusebity dla tego procka? Docelowo chciałbym tamn również wgrać BLSa i podejrzewam, że z MkBootloader3 będą te same problemy :/

Będę wdzięczny za jakiekolwiek wskazówki.
Pozdrawiam



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 wrz 2020, o 09:55 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

slawus1998 napisał(a):
Docelowo chciałbym tamn również wgrać BLSa i podejrzewam, że z MkBootloader3 będą te same problemy :/


zamiast podejrzewać sprawdź - bo będzie działać

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 wrz 2020, o 10:22 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 maja 2013
Posty: 111
Pomógł: 0

Niestety pojawia się ten sam problem. Będąc w zakładce BLS Generator, gdy chcę odczytać dane z procka pojawia się komunikat "uC not detected", a gdy mimo to chcę wgrać BLSa do procka, to komunikat "Target MCU: ATMEGA324P, connected is: ".

Z racji, że problem wydaje się być szerszy, zacząłem nowy wątek, gdzie napisałem co przetestowałem i z jakim rezultatem:
[ skasowałem ten wątek bo robi tylko mega zamieszanie - mirekk36 ]
Wygląda to na błąd komunikacji komputera z prockiem, ale wszystkie połączenia, opcje SlowSCK itp sprawdziłem conajmniej 10 razy i nie znalazłem tam żadnych błędów :/



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 wrz 2020, o 10:35 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

slawus1998 napisał(a):
Z nowym AVR Toolchainem działa zarówno Mkclipse i |Eclipse, ale jak wygląda sprawa z MkAvrCalculator? Po wskazaniu ścieżki do nowego AVRDUDE, podłączeniu procka (ATMega324PB) i kliknięciu "sprawdź podłączony AVR" pojawia się błąd:

jeśli chodzi o to - to niestety dopiero jak się ukaże ORANGEBOOK - to dopiero wtedy pojawi się najnowsza wersja MkAvrCalculatora, która będzie w pełni obsługiwała procki:

ATmega88PB
ATmega324PB

bo na dzisiaj to już obsługuje

ATmega168PB i ATmega328PB

------------------------ [ Dodano po: 1 minucie ]

slawus1998 napisał(a):
Niestety pojawia się ten sam problem. Będąc w zakładce BLS Generator, gdy chcę odczytać dane z procka pojawia się komunikat "uC not detected", a gdy mimo to chcę wgrać BLSa do procka, to komunikat "Target MCU: ATMEGA324P, connected is: ".

ok to sprawdzę jeszcze - bo jednak może do MkBootloadera nie dodałem właściwego pliku config, jak uda się szybko poprawić to pojawi się aktualizacja niedługo

------------------------ [ Dodano po: 29 minutach ]

slawus1998 napisał(a):
Będąc w zakładce BLS Generator, gdy chcę odczytać dane z procka pojawia się komunikat "uC not detected", a gdy mimo to chcę wgrać BLSa do procka, to komunikat "Target MCU: ATMEGA324P, connected is: ".

teraz sprawdź

a w nowym wątku nie odpisuję - bo teraz to namieszałeś ... na drugi raz zakładaj nowy wątek od razu ...

------------------------ [ Dodano po: 31 minutach ]

slawus1998 napisał(a):
ygląda to na błąd komunikacji komputera z prockiem, ale wszystkie połączenia, opcje SlowSCK itp sprawdziłem conajmniej 10 razy i nie znalazłem tam żadnych błędów :/

nie kombinuj tylko zassaj aktualizację MkBootloadera a w temacie MkAvrCalculatora przeczytaj co wyżej napisałem

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 wrz 2020, o 11:28 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 maja 2013
Posty: 111
Pomógł: 0

Panie Mirku, dziękuję za natychmiastową interwencję.

Zaktualizowałem MkBootloader3, Atmega324PB pojawiła się na liście, udało mi się wygenerować dla niej BLSa, ale podczas próby jego wgrania w konsoli pojawił się komunikat:
Obrazek

Poza tym bez sprawnie działającego w tej kwestii MkAvrCalculator wiele nie uda mi się zdziałać, bo nie skonfiguruję Fusebitów, żeby BLS aktywował się po resecie procesora (ten fuse "boot reset vector"). Także sumarycznie chyba szkoda sobie zaprzątać tym głowę, a ja do czasu pojawienia się nowych aktualizacji programów postaram się problem obejść np zastosowaniem innego, kompatybilnego pin2pin procesora



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 wrz 2020, o 12:03 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 lis 2019
Posty: 147
Pomógł: 37

slawus1998 napisał(a):
bo nie skonfiguruję Fusebitów

Zawsze możesz wypalić fusebity avrdudem w konsoli.
Kalkulator fusów online: https://media.vagrearg.org/atpack/
W avrdude.conf dodać wpis: https://github.com/epccs/Gravimetric/bl ... 324pb.conf Wpis w tej formie zadziała dla avrdude 6.x, dla 5.11 trzeba skopiować wpis dla m324p i podmienić/dopisać pozycje które się róznią/których nie ma

_________________
Think for yourself and question authority.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 wrz 2020, o 12:36 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

slawus1998 napisał(a):
Poza tym bez sprawnie działającego w tej kwestii MkAvrCalculator wiele nie uda mi się zdziałać, bo nie skonfiguruję Fusebitów, żeby BLS aktywował się po resecie procesora (ten fuse "boot reset vector"). Także sumarycznie chyba szkoda sobie zaprzątać tym głowę, a ja do czasu pojawienia się nowych aktualizacji programów postaram się problem obejść np zastosowaniem innego, kompatybilnego pin2pin procesora


ok to w takim razie proszę ;)

1. Kolejna aktualizacja MkBootloader 3.x

2. a tu w załączniku na dole NIEOFICJALNA najnowsza wersja MkAvrCalca ale jeszcze bez rewelacji związanych z Orangebookiem ;)


Ale daj znać mi tutaj czy poszedł ci teraz MkBootloader z wgrywaniem no i czy działa poprawnie MkAvrCalc z m324pb ok?

( w załączniku jest tylko sam plik EXE więc go sobie podmień w swoim folderze )


Załączniki:

Aby zobaczyć załączniki musisz się zalogować. Tylko zalogowani użytkownicy mogą oglądać i pobierać załączniki.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 wrz 2020, o 13:12 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 maja 2013
Posty: 111
Pomógł: 0

Panie Mirku, stwierdzenie że jest Pan Aniołem byłoby chyba aż obraźliwym stwierdzeniem w tej chwili - wszystko działa poprawnie, zarówno MkAvrCalculator, jak i MkBootloader. Bez problemu zaprogramowałem FuseBity, wgrałem BLSa, teraz już testuję na procku nowy soft.

Bardzo, ale to bardzo dziękuję za wszelką pomoc i pozostaję dozgonnie wdzięczny ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 wrz 2020, o 13:20 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

o! no to fajnie - dzięki za info ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 wrz 2020, o 20:06 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 mar 2014
Posty: 356
Lokalizacja: Pruszków
Pomógł: 15

Przeczytałem cały wątek i uruchomiłem MKBootloader3 który pokazał wersję z końcówką .20 więc
kliknąłem update do wersji .22 i po aktualizacj za każdym razem pojawia mi się taki komunikat

Obrazek

Po kliknięciu OK program się uruchamia przed updatem nie było takiego efektu.

Pozdrawiam Paweł.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 wrz 2020, o 21:29 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 13 paź 2015
Posty: 303
Lokalizacja: Rybnik
Pomógł: 10

Myślę że biblioteka HID będzie w aktualizacji po wydaniu orangebooka dlatego wyświetla się taki komunikat.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 wrz 2020, o 08:03 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

P3ndz3l3k napisał(a):
Po kliknięciu OK program się uruchamia przed updatem nie było takiego efektu.

o Qurczaki - muszę to naprawić - dzięki za zgłoszenie !

------------------------ [ Dodano po: 28 minutach ]

P3ndz3l3k napisał(a):
kliknąłem update do wersji .22 i po aktualizacj za każdym razem pojawia mi się taki komunikat

A mógłbyś teraz sprawdzić aktualizację 3.0.23 ? poproszę ? czy jeszcze jest ten problem o którym pisałeś ?

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 wrz 2020, o 10:01 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

a dzięki ... więc będzie GIT a przy okazji przemyciła się wersja (niechcący) z wstępnymi pracami nad bootloaderem HID ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 wrz 2020, o 16:53 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 mar 2014
Posty: 356
Lokalizacja: Pruszków
Pomógł: 15

Ja też potwierdzam, że teraz jest ok.
Przepraszam, że dopiero teraz odpisuję ale bylem na wyjeździe i nie miałem komputera ze sobą.

Pozdrawiam Paweł.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 wrz 2020, o 17:04 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

nic się nie stało - toż zawsze każdemu coś może wypaść ;) ale dzięki za info

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO