Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 29 mar 2024, o 14:40


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2 cze 2020, o 21:42 
Offline
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lis 2012
Posty: 20
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 0

Witam,

Dawno mnie tutaj nie było. Jeżeli piszę w złym dziale proszę o przeniesienie wątku. Mam pytanie dotyczące awaryjnego otwierania bramy garażowej sterowanej pilotem. Chciałbym to zrealizować w ten sposób: Akumulator samochodowy podpięty na stałe do prostownika. Jak zabraknie prądu to Układ/Zespół przełączy się automatycznie na amukulator, który zasili napęd otwierania bramy garażowej przez przetwornicę 12/230V. Problem w tym, że nie wiem co ma wykrywać zanik napięcia w sieci. Przekaźnik raczej nie zda egzaminu. UPS taki komputerowy po całej nocy na standby nie dał rady.

Pozdrawiam



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 cze 2020, o 05:21 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

A dlaczego przekaźnik nie da rady? W mojej instalacji awaryjnej (chyba to już z 8 lat będzie - projekt na elektrodzie) jest malutki przekaźnik, który po zaniku 230V puszcza i daje sygnał procesorowi, że czas podjąć pracę z dodatkowego zasilania.

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 cze 2020, o 16:59 
Offline
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lis 2012
Posty: 20
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 0

SylwekK napisał(a):
A dlaczego przekaźnik nie da rady? W mojej instalacji awaryjnej (chyba to już z 8 lat będzie - projekt na elektrodzie) jest malutki przekaźnik, który po zaniku 230V puszcza i daje sygnał procesorowi, że czas podjąć pracę z dodatkowego zasilania.


Bo wydaje mi się to zbyt proste. Czy mógłbym poprosić o schemat elektryczny? Bo nie chcę uszkodzić czegoś w instalacji. Czy muszę dać jakieś diody zabezpieczające? Jak ten przekaźnik zasilić?

Pozdrawiam serdecznie

P.S.

Dawno nic nie programowałem i powoli do tego wracam. Sam "goły" przekaźnik wystarczy ?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 cze 2020, o 17:11 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

To jest zwykły przekaźnik prądu przemiennego na 230V. Jego styki są przecież galwanicznie odizolowane i możesz podłączyć do nich co chcesz i jak chcesz :)
Jeśli moderator będzie łaskawy to nie wywali linka ;-)
a jeśli wywali to trudno

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewt ... ?t=1764675
Gdzieś tam jest schemat naszkicowany w postach.

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 cze 2020, o 17:18 
Offline
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lis 2012
Posty: 20
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 0

Dzięki. Twój schemat jest bardzo mocno rozbudowany. Ja potrzebuję czegoś w miarę prostego. Zasil przekaźnik z 230V, a jak braknie prądu przełącz na akumulator 12V. Czy na zasilaniu przekaźnika musi być jakieś obciążenie, żeby nie zrobić jakiegoś zwarcia?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 cze 2020, o 17:21 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

Popatrz tam na schemat, po lewej stronie procka jest goły przekaźnik zasilany z 230V i jego styki zwierają pin procesora, który wykrywa to w programie jak zwykły przycisk. Zamiast procka możesz użyć bramek, wzmacniaczy operacyjnych albo innych przekaźników, na których zrealizujesz logikę układu.


Autor postu otrzymał pochwałę

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 cze 2020, o 17:34 
Offline
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lis 2012
Posty: 20
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 0

SylwekK napisał(a):
Popatrz tam na schemat, po lewej stronie procka jest goły przekaźnik zasilany z 230V i jego styki zwierają pin procesora, który wykrywa to w programie jak zwykły przycisk.


Dzięki za oświecenie. Zrobię to na przekaźniku. Bałem sie jedynie, że podłączając na stałe przekaźnik do 230V zrobię jakieś zwarcie, ale widzę że się myliłem.

Dzięki Ci :D



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 cze 2020, o 11:40 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 24 kwi 2012
Posty: 76
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Pomógł: 6

Hej! Taka luźna uwaga. Skoro piszesz że,
Cytuj:
Chciałbym to zrealizować w ten sposób: Akumulator samochodowy podpięty na stałe do prostownika
to po prostu do akumulatora podłącz przetwornicę z niej zasilaj napęd bramy i nic nie będziesz musiał przełączać.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 cze 2020, o 12:37 
Offline
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lis 2012
Posty: 20
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 0

woycek napisał(a):
Hej! Taka luźna uwaga. Skoro piszesz że,
Cytuj:
Chciałbym to zrealizować w ten sposób: Akumulator samochodowy podpięty na stałe do prostownika
to po prostu do akumulatora podłącz przetwornicę z niej zasilaj napęd bramy i nic nie będziesz musiał przełączać.


Niby tak, ale są dwie bramy. Ważne jest żeby w razie braku prądu przełączyć się na zasilanie awaryjne, a nie zmieniać na stałe z 230V na 12V akumulator.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 cze 2020, o 16:44 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 24 kwi 2012
Posty: 76
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Pomógł: 6

Hej.
Cytuj:
Niby tak, ale są dwie bramy. Ważne jest żeby w razie braku prądu przełączyć się na zasilanie awaryjne, a nie zmieniać na stałe z 230V na 12V akumulator
.
W sytuacji gdy napięcie 230V występuje(czyli nie ma zaniku zasilania) poprzez prostownik ładujesz akumulator który na stałe zasila przetwornicę. Napięcie przetwornicy zasila napęd bramy. Po zaniku zasilania nic nie musisz robić bo "układ" działa nadal, oczywiście do momentu "wykończenia" akumulatora.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 cze 2020, o 16:57 
Offline
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lis 2012
Posty: 20
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 0

woycek napisał(a):
Po zaniku zasilania nic nie musisz robić bo "układ" działa nadal, oczywiście do momentu "wykończenia" akumulatora.


Właśnie chcę tego uniknąć :D



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 cze 2020, o 17:26 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 24 kwi 2012
Posty: 76
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Pomógł: 6

Hej.
W pierwszym poście napisałeś że chcesz to rozwiązać tak
Cytuj:
Jak zabraknie prądu to Układ/Zespół przełączy się automatycznie na amukulator, który zasili napęd otwierania bramy garażowej przez przetwornicę 12/230V.
.
Czym to się różni od podanego przeze mnie rozwiązania(pomijając fakt że nie trzeba nic przełączać)?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 cze 2020, o 09:26 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 sty 2015
Posty: 393
Lokalizacja: Mielec
Pomógł: 14

Pytanie do autora
1. Ile razy w roku tego prądu u Ciebie brakuje? (u mnie od stycznia do dziś zdarzylo się jeden raz i to kiedy byłem w pracy.
2. Sposób otwarcia awaryjnego nie powinien być w 100% manualny np jak zepsuje się automat to majac prąd i tak nie otworzysz (miałem taki przypadek parę lat temu że (nie pamiętam czy to była linka czy łańcuch cięgno) się rozpielo i zablokowalo i tak trzeba było wejść do garażu przez okno.
3.przy zakupowych automatach jest możliwość otwarcia z klucza (nie napisałeś co pasiadasz)

Pozdrawiam.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 cze 2020, o 10:54 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

Albo użyć UPSa (jak potrzebujesz to z pełnym sinusem) albo zasilacza buforowego (np mean well ma takie) - w zależności od potrzeb.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 cze 2020, o 20:32 
Offline
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lis 2012
Posty: 20
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 0

micky napisał(a):
Albo użyć UPSa (jak potrzebujesz to z pełnym sinusem) albo zasilacza buforowego (np mean well ma takie) - w zależności od potrzeb.


Zasilacz z sinusem się chyba sprawdzi najlepiej. UPS nie dał rady. Nie dla mnie jest to rozwiązanie, ale dość często nie ma prądu. A nie ma awaryjnego otwierania no kluczem.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO