Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 16 kwi 2024, o 17:48


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 4 maja 2020, o 19:29 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 18 lis 2015
Posty: 21
Pomógł: 0

Witam,

Mam dosyć "dziwny" problem... mianowicie problem polega na tym że ATB USB-ASP 4.2v działa dobrze z mkAVRCalculator czy tam np. MKClipse a w Eclipse już nie... a gdy podłącze chiński usbasp to eclipse działa... i za cholere nie wiem dlaczego... Dodam że sprawdzałem to na komputerach z systemem operacyjnym: Windows 10 Home 64bit, Windows 7 Pro 64bit, i z różnymi wersjami eclipse: Eclipse Mars2 32bit, czy najnowsza wersja Eclipse 03.2020 64bit.

Po podłączeniu atb usbasp4.2 mogę wgrać tylko jeden raz wsad za pomocą eclipsy kolejna próba wgrania wsadu kończy się [nie wklejamy dziwnych linków na forum ... mirekk36].

Podobnie jest z zakładką TargetHardware pierwszy raz po podłączenie do usb wykrywa mi procka następne próby kończą się [nie wklejamy dziwnych linków na forum ... mirekk36].

Chiński usbasp działa za każdym razem...

AVRDUDE mam oczywiście z MkAvrCalculator. Aktualizowałem ostatnio nawet wsad w atb usbasp od Mirka nic to nie pomogło...

Pozdrawiam Rafał



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 maja 2020, o 19:35 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Proszę poprawić obrazki - a wklejamy je zgodnie z instrukcją na naszym forum, która jest na forum od lat topic44.html

tzn teraz to kolega wstawi te obrazki już w kolejnym poście - bo te linki powyżej kasuję - a kolega z uwagi na długi staż na forum otrzymuje WARN'a niestety za wklejanie takich linków


------------------------ [ Dodano po: 3 minutach ]

RafalC napisał(a):
Aktualizowałem ostatnio nawet wsad w atb usbasp od Mirka nic to nie pomogło...

Bo to nie pomoże jeśli są złe połączenia a sądzę że są złe i to nie ważne że chiński programator ci działa ....

już wyjaśniam dlaczego ale dużo łatwiej byłoby gdybyś ty zadając pytanie pokazał np chociaż frament schematu jak podłączas programator do procka, jakieś zdjęcie - wtedy można byłoby szybciej i precyzyjniej pomóc - zamiast bawić się w zgaduj zgadulę.

PIERWSZE co mi przychodzi do głowy to fakt - że być może masz podłączony koci kondensator 100nF pomiędzy linią RESET procka a GND? Jeśli tak masz to go wylutuj i sprawdź jak działa

Jeśli nie masz tego kondensatora to jednak pokaż dokładny schemat jak to masz u siebie podłączone i najlepiej 1-2 wyraźne fotki ok?

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 maja 2020, o 20:20 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 18 lis 2015
Posty: 21
Pomógł: 0

mirekk36 napisał(a):
już wyjaśniam dlaczego ale dużo łatwiej byłoby gdybyś ty zadając pytanie pokazał np chociaż frament schematu jak podłączas programator do procka, jakieś zdjęcie - wtedy można byłoby szybciej i precyzyjniej pomóc - zamiast bawić się w zgaduj zgadulę.

PIERWSZE co mi przychodzi do głowy to fakt - że być może masz podłączony koci kondensator 100nF pomiędzy linią RESET procka a GND? Jeśli tak masz to go wylutuj i sprawdź jak działa

Jeśli nie masz tego kondensatora to jednak pokaż dokładny schemat jak to masz u siebie podłączone i najlepiej 1-2 wyraźne fotki ok?


Z całym szacunkiem Mirku używam Twojego programatora nie od dziś i wsio działało do teraz... połączenie programatora z procesorem - tasiemką :) Obrazek

płytkę testową której używam od lat to ZL2AVR v.2 z atmega8 na pokładzie. Niby na schemacie tego zestawu jest kondensator 100nF równoległy z przyciskiem reset ale jakoś nie chce mi się wierzyć że to jest przyczyna bo z tą płytką to działało... (tym bardziej że nie mam wsadzonej zworki teraz dla resetu więc kondensator nie jest fizycznie w tej chwili podłączony. Obrazek

ps. podczepię kod programu aby nie było:)

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 maja 2020, o 20:40 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

RafalC napisał(a):
Z całym szacunkiem Mirku używam Twojego programatora nie od dziś i wsio działało do teraz...

Uwierz mi, że nic nie piszę zaczepnie - a żeby coś pomóc pomyśleć to zawsze lepiej mieć pełny obraz.

Co do kondensatora 100nF na resecie to nie jest kwestia wiary tylko nromalny objaw że przeszkadza on w programowaniu naszym programatorom a chińskim nie przeszkadza - i wynika to z prostej elektroniki, tylko trzeba i warto wiedzieć o co chodzi. A chodzi o to, że w chińczyku nie masz buforowania linii ISP więc wychodzą one bezpośrednio z procka i mają dużo większą wydajność prądową przy ściąganiu sygnału do GND i wtedy też zwykle ten kondek nie przeszkadza albo w większości przypadków nie przeszkadza - i to nie jest nic nadzwyczajnego, trzeba go bowiem szybko rozładować - ale trzeba mieć wydajność na pinie RST.

Wracając do twojego problemu - hmmm to pokaż mi jeszcze proszę jak wygląda na schemacie złącze KANDA u ciebie - żeby się np zaraz nie okazało, że np oni użyli masy w gniazdku ale nie na pinach 8,10 tylko na 4,6 - wtedy rzeczywiście mogą dziać się jajca .... Tzn nie mówię że tak jest - ale sprawdźmy bo już widziałem na niektórych zestawach tak dziwne rozwiązania

Gdyby masa była w tym zestawie na chociażby pinie 10 albo 8 - to wtedy proszę przedzwoń brzęczykiem w mierniku wszystkie przewody ISP - albo może wymień taśmę KANDA ... albo

albo pokaż mi jeszcze czy przypadkiem nie ma czegoś podłączonego do pinów ISP procka - sprawdź schemat i sam powiedz czy tam nie ma np podłączonego wyświetlacza LCD ? Tzn na zdjęciu niby nie widać jakichś przewodów do LCD ale może to jakoś inaczej jest rozwiązane - warto sprawdzić bo też może być kaszanka.


No i ostatnia podpowiedź test jaki możesz zrobić żeby sobie samemu odpowiedzieć na pytanie tzn rozwiązać problem przynajmniej w 50% - ale to już będzie coś ;)

1. weź stykówkę zwykłą albo nawet na pająka
2. podłącz tylko sam programator ATB USBasp i procek - bez niczego innego - żadnych kondensatorów filtrujących, rezystora 10K ro RST NIC a NIC

i spróbuj wtedy programować procka i napisz mi czy działa ci to za każdym razem czy nie ok ?

W naszych programatorach jest buforowanie i wyjście z tego scalaka nie ma już takiej wydajności tylko dużo mniejszą i stąd jest taki problem z tym kondkiem ale to podobnie jak w niektórych programatorach DebugWire Atmela i Atmel sam pisze w swoich notach o tym, żeby tego kondka nie stosować w układzie gdy chcemy programować - za to ew podłączać go w docelowym układzie jeśli już jest to konieczne. A konieczne bywa gdy robimy urządzenie mające działać w środowisku bardzo silnie zakłócanym - gdzieś w halach przemysłowych obok styczników, falowników itp - a nie na biurku do testów.

Ale nawet jeśli już się daje ten kondesnator i piszę to często na tym forum w takich wypadkach to zamiast jumperka do jego odpinania na czas programowania można użyć o wiele lepszego rozwiązania - dać zamiast rezystora 10K od RST do VCC dwa rezystory. Jeden 10K a drugi 1K w szereg. I teraz jeden koniec takiego podwójnego rezystora do VCC, drugi do RST a kondensator dać pomiędzy GND i środkiem tych dwóch rezystotów i masz dodatkowo jeszcze lepszy układ filtracji niepożądanych zakłóceń na RST a przy okazji nigdy ci nie przeszkodzi ani w naszym programatorze ani w DebugWire Atmela gdybyś kiedyś takie stosował.

Więc polecam zapamiętać to rozwiązanie tak na przyszłość do swoich ostatecznych rozwiązań.

Natomiast w tym układzie który pokazałeś (ten fragmencik schematu - zrobiono już w ogóle przerost formy nad treścią i bzdurę zarazem. Bo pewnie chodziło om o podciągnięcie RESETU do VCC rezystorem 10K ale się pomylili i nie dali go z tej strony co trzeba ;) a kondek wtedy miał im służyć nie do filtracji zakłóceń na RST tylko jako rzekomy gasik, żeby się styki mikroszłicza nie spaliły żywym ogniem. Niestety - znam te przedziwne rozwiązania i są one hmmm delikatnie mówiąc - np przesadzone lekko mówiąc.

Ale OK - jeśli nie masz tam założonej zworki - to rzeczywiście TEN problem nie dotyczy twojego przypadku ale wolałem opisać żebyś wiedział co i jak na przyszłość.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 maja 2020, o 21:46 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 18 lis 2015
Posty: 21
Pomógł: 0

mirekk36 napisał(a):
Uwierz mi, że nic nie piszę zaczepnie - a żeby coś pomóc pomyśleć to zawsze lepiej mieć pełny obraz.


Ależ Mirku ja nie uważam że byłeś choć trochę złośliwy;)

Wracając do "testów":)

To tak masa w tym zestawie jest na pinach 4,6,8,10 (wnioskuje że lipa:) ) Obrazek Więc wykonałem pajączka:) (przy okazji wyeliminowaliśmy błędy w tasiemce) niestety efekt ten sam...
Obrazek

Co do LCD tak jak zauważyłeś nie jest podłączony ale wyjąłem go dla pewności;) Miernik nic nie wskazuje poza połączeniami do goldpinów i gniazdem KANDA.

Co do testu na pająka samego procka to tak na szybko pod ręką miałem wlutowaną podstawkę DIP40 i procka Atmega8515L podłączyłem pajączka odpaliłem mkAVRCalculator wykrywa, eclipsa niekompilowanie na procka wsadu wgranie raz a kolejne już wali błędami jak z pierwszego mojego posta...
Obrazek

Rozumie problem wydajności prądowej buforu itp ale nie kumam jednego... dlaczego skoro w programatorze jest bufor to działa on ok z programem mkAVRCalculator a z eclipse już nie?:D przecież komp ten sam układ ten sam tylko programy inne:D



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 maja 2020, o 22:22 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

RafalC napisał(a):
To tak masa w tym zestawie jest na pinach 4,6,8,10 (wnioskuje że lipa:)

Nie nie - może niejasno napisałem wcześniej, lipa by była gdyby w tym zestawie nie było masy na 8 albo 10 a tak to tu jest OK

RafalC napisał(a):
ale nie kumam jednego... dlaczego skoro w programatorze jest bufor to działa on ok z programem mkAVRCalculator a z eclipse już nie?:


eeeeeś no panie kochany ;) skoro ci z MkAvrCalculator DZIAŁA to znaczy że WSZYSTKO jest w porządku - a jeśli ci nie działa z Eclipse to ... ;) to zawsze trza zajrzeć na mojego bloga ;)

Obrazek

czyli

http://mirekk36.blogspot.com/2013/06/gd ... ipsem.html

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 maja 2020, o 22:30 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 08 mar 2014
Posty: 390
Lokalizacja: Głogów
Pomógł: 11

RafalC napisał(a):
dlaczego skoro w programatorze jest bufor to działa on ok z programem mkAVRCalculator a z eclipse już nie?

Może problem jest zbyt niskie taktowanie procka?
Jeżeli jest nowy to może mieć mieć np 1MHz, Mkavrcalculator sam doda sobie odpowiednie parametry i śmiga a do Eclipse musisz dodać ręcznie parametr -B8 w ustawieniach AVRDUDE.
Lub oczywiście zmienić taktowanie na np 8MHz za pomocą Mkavrcalculator.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 maja 2020, o 08:02 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 18 lis 2015
Posty: 21
Pomógł: 0

mirekk36 napisał(a):
eeeeeś no panie kochany ;) skoro ci z MkAvrCalculator DZIAŁA to znaczy że WSZYSTKO jest w porządku - a jeśli ci nie działa z Eclipse to ... ;) to zawsze trza zajrzeć na mojego bloga ;)

Obrazek

czyli

http://mirekk36.blogspot.com/2013/06/gd ... ipsem.html


powiem tak ... byłem oglądałem nie działało gdy wpisywałem -B 8. (Dziś "obejrzałem ponownie" i sprawdziłem w mkAVR jaka jest wartość i tam wyskoczyło mi -B 375, zadziałało ale o matulu wsad do Atmega2560 zajmujący Obrazek wgrywa z 2 minuty z weryfikacją :twisted:

Ostatecznie ustawiłem -B 10 (nie wiem czy to ma znaczenie czy to jest wielokrotność jakiejś liczby no ale ) zadziałało i póki co działa.

Arek1111111111 napisał(a):
RafalC napisał(a):
dlaczego skoro w programatorze jest bufor to działa on ok z programem mkAVRCalculator a z eclipse już nie?

Może problem jest zbyt niskie taktowanie procka?
Jeżeli jest nowy to może mieć mieć np 1MHz, Mkavrcalculator sam doda sobie odpowiednie parametry i śmiga a do Eclipse musisz dodać ręcznie parametr -B8 w ustawieniach AVRDUDE.
Lub oczywiście zmienić taktowanie na np 8MHz za pomocą Mkavrcalculator.


Wiem niby o tym ale akurat procka którego używam ostatnio np. to Atmega2560 taktowana kwarcem zewnętrznym 18,432MHz więc wydawało mi się że to nie jest problem... no ale...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 maja 2020, o 08:55 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

RafalC napisał(a):
Wiem niby o tym ale akurat procka którego używam ostatnio np. to Atmega2560 taktowana kwarcem zewnętrznym 18,432MHz więc wydawało mi się że to nie jest problem... no ale...

Pokaż mi jak masz ustawione fusebity tego swojego procka ATmega2560 - bo robisz coś źle i to mega źle skoro rzekomo musisz ustawiać jakąkolwiek wartość -B w eclipse

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 maja 2020, o 10:13 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 18 lis 2015
Posty: 21
Pomógł: 0

proszę bardzo Mirku Obrazek

Obrazek

Obrazek

dodam że akurat w tym projekcie pod SPI mam podpięty LCD ze sterownikiem ST7735 (o ile to ma znaczenie w tym przypadku :) :) )

a tak jest obecnie w eclipse 03.2020 Obrazek i tak dopiero coś działa (powoli wracamy do mojego posta w takim układzie :D

ps. taktowanie moim zdaniem działa ok gdyż sprawdzałem analizatorem stanów logicznych inicjalizację LCD i z niego wynika że SPI śmiga z prędkością ~9MHz co zgadzało by się z dzielnikiem SPI na 2 FCPU

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 maja 2020, o 10:32 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Dlatego ja tobie mówiłem, żebyś sprawdził na byle procku na pająka , w posdtawce - czy daje się procek zaprogramować w Eclipse, oczywiście jeśli ustawisz mu taktowanie większe niż 1-2 MHz

A tu troszkę mi ciężko się dogadać bo jakby kolega skacze z procka na procek, z przykładu na przykład, z płytki na płytkę i nie wiem już o co chodzi ... poważnie.

Chcesz dojść dlaczego masz coś źle ?

to proszę zrób po kolei test tak jak poproszę - ja nie twierdzę, że nasz programator nie może być uszkodzony ale żeby do tego dojść no to warto chyba współpracować - wtedy nie będzie trzeba go do nas wysyłać do sprawdzenia/naprawy/wymiany - i szybciej będziesz miał sprawne działanie. Bo to jest bez sensu żeby w Eclipsa wpisywać spowalnianie SCK -B x ... jeśli taktowanie procka masz dobre ... ja bym tak nie dał rady pracować ale po kolei

1. weź dowolnego procka AVR ale może jakąś atmegę a nie tego staruszka 85...
2. podłącz ją do samego programatora kabelkami
3. ustaw mu taktowanie nawet na wewnętrzny oscylator 8MHz - nie musi być zewn kwarc
4. wywal z Eclipsa jakiekolwiek -B x

i sprawdź czy ci się programuje i z eclipsa i z Mkavrcalculatora i innych

Bo MUSI to działać bez żadnego -B ... i daj mi znać o tym teście ok?

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 maja 2020, o 12:10 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 18 lis 2015
Posty: 21
Pomógł: 0

mirekk36 napisał(a):
A tu troszkę mi ciężko się dogadać bo jakby kolega skacze z procka na procek, z przykładu na przykład, z płytki na płytkę i nie wiem już o co chodzi ... poważnie


z tym skakaniem nie do końca jest tak jak piszesz bo o Atmedze2560 odpowiedziałem jako przykład koledze Arek1111111111 :)

mirekk36 napisał(a):
1. weź dowolnego procka AVR ale może jakąś atmegę a nie tego staruszka 85...


był środek nocy i nic innego pod ręką nie miałem a też w domu nie mam niestety magazynu z AVR-kami :(

no nic teraz skleiłem (też staruszek no ale :D ) mini pająka z Atmega 8 (oby wystarczył :D ) - Od teraz obiecuje wszystkie testy robić na Atmega 8.

Obrazek

oto od razu fusbity aby nie było:)
Obrazek

i eclipse:
Obrazek

ustawienie w other w avrdude bez parametru -B 8 tak samo jak z tym parametrem wywala błąd. działa jak ustawię -B 16

Obrazek

mkAVR:
- wykrywa procesor ale jak chce wgrać wsad wywala błąd Obrazek

dopiero gdy w mkAVR ustawię ręcznie -B 16 da się wgrać wsad.
Obrazek

MKClipse:
tak samo jak w poprzednich programach gdy mam ustawione Normal SCK jak i Slow SCK w czasie wgrania wsadu wali błędami
Obrazek

dopiero gdy ustawię Slowmotion SPEED wgrywa wsad.
Obrazek

więcej programów nie mam :D

ps. jaka jest szansa na fizyczne uszkodzenie usbasp w takim przypadku? bo moim zdaniem wnioski są takie - usbasp ma problem z większymi prędkościami wgrywania wsadów:(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 maja 2020, o 12:50 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

RafalC napisał(a):
ps. jaka jest szansa na fizyczne uszkodzenie usbasp w takim przypadku? bo moim zdaniem wnioski są takie - usbasp ma problem z większymi prędkościami wgrywania wsadów:(

Ok przy takim teście - z m8 jak pokazałeś - być może coś jest nie tak z USBasp ... ale jeszcze przed wysłaniem do nas poproszę cię, żebyś tak jak masz teraz tego pajączka, to sprawdził tylko na innym kompie. Jeśli będzie to samo (tzn nawet w samym MkAvrCalculatorze możesz przetestować - byle nie spowalniać SCK) jeśli nie pójdzie to daj mi proszę znać na maila biuro@atnel.pl i umówimy się na wysyłkę do nas i ew naprawę lub wymianę na nowy gdyby naprawa miała zająć dłużej bo okaże się np, że coś jest nie tak z tym egzemplarzem.

Super wtedy byłoby gdybyś podesłał go do nas tak jak widać na zdjęciu z tym prockiem m8 - jeśli to nie problem oczywiście, żeby przetestować to na twoim układzie.

Sprawę załatwimy w jeden dzień - bez zbędnej zwłoki.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 maja 2020, o 18:54 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 18 lis 2015
Posty: 21
Pomógł: 0

Mirku wykonałem ostatni test o który prosiłeś - info masz na mailu:)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 maja 2020, o 19:53 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 07 lut 2015
Posty: 156
Pomógł: 2

Doczepiam się do tematu, bo w końcu dzięki niemu rozwiązałem swój "odwieczny" problem.

Problem był taki: uC-y na mojej "stykówce" - patrz zdjęcie, programowały się najczęściej raz, później był błąd RC=-1. Musiałem na chwilę odłączać kabel USB od programatora, aby na chwilę znowu wszystko działało.

Obrazek

Z kolei na
na zestawie ATB-1.04a śmigał ten, czy inny programator.

Sprawdziłem złącze KANDA, było tak samo na "stykówce" jak i na zestawie. Z początku myślałem póki jeszcze nie sprawdziłem na zestawie, że wszystkie programatory się popsuły i już chciałem je wysyłać do Atnela. :lol:

Ale bym się zbłaźnił!!!

Wystarczyło, dzięki podpowiedzi Mirka, wylutować TEN kondensatorek ( patrz zdjęcie) na linii RST, chyba o wartości 10 uF (sprawdzę jego wartość później w pracy).

Dodam tylko, ze jak tylko usłyszałem o tym kondensatorze, to oczy mi się szeroko otworzyły. Dzięki!



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 maja 2020, o 20:15 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Nef.ID napisał(a):
Ale bym się zbłaźnił!!!

Wystarczyło, dzięki podpowiedzi Mirka, wylutować TEN kondensatorek ( patrz zdjęcie) na linii RST, chyba o wartości 10 uF (sprawdzę jego wartość później w pracy).

Dodam tylko, ze jak tylko usłyszałem o tym kondensatorze, to oczy mi się szeroko otworzyły. Dzięki!


Byś wcale się nie zbłaźnił - to niestety najczęściej chińscy wynalazcy wlutowują kompletnie bez sensu i z CZAPY te kondensatory - a jeśli dają jeszcze większe niż 100nF to już w ogóle masakra

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 wrz 2020, o 21:05 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 mar 2013
Posty: 333
Pomógł: 10

Witam, również mam problem z programatorem usbasp od Mirka. Jest to wersja czerwona bez obudowy z 2012 roku. Eclipse nie widzi programatora natomiast mkavrklakultor wykrywa. Zauważyłem ze wystarczy dotknąć lekko programator czy usb, a juz przestaje być wykrywalny nawet w mkavrkalkulatorze. Usb sprawne, nowa płyta główna. Czy można temu jakoś zaradzić? - czy po prostu programator sie psuje już?. Używałem go sporadycznie gdyż przez ostatnie lata nie zajmowałem się programowaniem.
Dodam ze porada z mirka blogu o -B 8 niestety nie pomaga.
Bardzo proszę o pomoc, bo programowanie jest bardzo uciążliwe jeśli raz na 20 prób uda się wgrać jakoś program - bo jednak czasem się uda po odłączeniu i przyłączeniu. Dodam ze sterowniki wgrywałem poprzez mkavrkalkulator



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 wrz 2020, o 07:53 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Samo to się nic nie psuje ani nie zużywa - to nie masło albo kiełbasa ... a jak piszesz:

Atmegowiec napisał(a):
Zauważyłem ze wystarczy dotknąć lekko programator czy usb, a juz przestaje być wykrywalny nawet w mkavrkalkulatorze.


To można by sądzić tak na oko, że coś może się mechanicznie uszkodziło w programatorze - może jakiś zimny lut ? albo gdzieś puściła jakaś noga której części elektronicznej - wystarczy dokładnie sprawdzić i przylutować ... można do nas podesłać do sprawdzenia

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 wrz 2020, o 10:38 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

Wstaw fotkę jak to podłączasz



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 wrz 2020, o 19:38 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 mar 2014
Posty: 356
Lokalizacja: Pruszków
Pomógł: 15

Witam wszystkich

Przeczytałem cały wątek o problemach z programatorem Mirkowym 4.2 no i podzielę się swoimi spostrzeżeniami.
No więc z miesiąc temu zacząłem mieć nagle problemy z programowaniem dokładnie tak samo jak autor wątku czyli w MKAvrCalculatorze
procek jest wykrywany a już w eclipsie nie i dostawałem RC-1.
Posprawdzałem wszystko przeładowałem AVRDude sprawdziłem ścieżki w eclipsie czy są do właściwego AVRDude i wszystko było ok.
Spowolnienie parametrem do -B 8 spowodowało, że udało się może z raz zaprogramować procka z eclipsa ale już następny raz już nie.

Podejrzenie padło na programator który miałem podpięty do ATB1.04 z adapterem Atmega328.

No więc podłączyłem zestaw ATB1.05 z wbudowanym programatorem włorzylem przejściówkę z mega328 i mocno się zdziwiłem bo efekt identyczny.
MkAVRCalkulator wykrywa procka i programuje a eclipse nie.

No to od nowa postawiłem eclipsa i to samo no więc zacząłem sprawdzać na MKClipsie i to samo RC-1.

To już mi szczęka opadła i po 30min kiedy emocje opadły podłączyłem kabel USB od ATB do innego portu USB2.0 w kompie
a wcześniej miałem podłączony pod port USB3.0 i nagle eureka.

ATB programuje się bez problemu z eclipse nawet po wykasowaniu -B 8 i na MKClipse i w MKAVRCalkulatorze.
Jedynie sporadycznie zdarza się, że AVRDude odczyta złą sygnaturę procka i trzeba kliknąć jeszcze raz programowanie.

Dodam jeszcze, że nie przełączałem portu ani razu i zawsze śmigało być może któraś aktualizacja windy10 coś skopała i u mnie programator i ATB
przestało poprawnie działać na porcie USB3.0 a działa prawidłowo na USB2.0.

Pozdrawiam Paweł.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 wrz 2020, o 23:07 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

no ciekawy trop...

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 wrz 2020, o 15:35 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 mar 2013
Posty: 333
Pomógł: 10

hmm, wcześniej miałem Windows Vistę oraz porty USB 2.0, i takie same problemy jak teraz na komputerze Win10, i porty usb 3.0.

Czy eclipse robi coś więcej niż mkavrcalkulator?, bo naprawdę przy podłączeniu programatora to mkavrkalkulator wykrywa procesor praktycznie w 100% a eclipse w 10%.

To co pisałem o dotykaniu i rozłączaniu dotyczyło eclipsa, a mkavrkalulator jest niewzruszony. Wiem dziwne to, ale to prawda.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 wrz 2020, o 18:51 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Atmegowiec napisał(a):
Czy eclipse robi coś więcej niż mkavrcalkulator?, bo naprawdę przy podłączeniu programatora to mkavrkalkulator wykrywa procesor praktycznie w 100% a eclipse w 10%.

To co pisałem o dotykaniu i rozłączaniu dotyczyło eclipsa, a mkavrkalulator jest niewzruszony. Wiem dziwne to, ale to prawda.

Niestety ale dziwne jest to co piszesz - bo czy tego chcesz czy nie (a aż się dziwię, że jeszcze o tym nie wiesz pomimo tulu lat na forum) ... że zarówno Eclipse jak i MkAvrCalculator w ogóle - ale to w ogóle nie mają nic wspólnego z odczytywaniem czy programowaniem procków. Robi to w jednym i w drugim wypadku ten sam AVRDUDE z którego korzysta u ciebie zapewne i MkAvrCalculator i Eclipse - więc jak może to rzekomo zachowywać się różnie?

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 paź 2020, o 18:04 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 mar 2013
Posty: 333
Pomógł: 10

mirekk36 napisał(a):
Niestety ale dziwne jest to co piszesz - bo czy tego chcesz czy nie (a aż się dziwię, że jeszcze o tym nie wiesz pomimo tulu lat na forum) ... że zarówno Eclipse jak i MkAvrCalculator w ogóle - ale to w ogóle nie mają nic wspólnego z odczytywaniem czy programowaniem procków. Robi to w jednym i w drugim wypadku ten sam AVRDUDE z którego korzysta u ciebie zapewne i MkAvrCalculator i Eclipse - więc jak może to rzekomo zachowywać się różnie?



Problem niejako sam się rozwiązał. Tak się złożyło ze całkiem innego powodu (nagle uszkodzenie zasilacza) musiałem wymienić zasilacz w komputerze. Po wymianie po jakimś czasie zauważyłem ze jakby programator lepiej działa.Po obadaniu sprawy wywnioskowałem ze poza tym ze trzeba czasami lekko przytrzymać usbasp czy coś - może rzeczywiście po takim długim czasie cos trzeba przylutowac przy wtyku usb - to oprócz tego programator programuje w zasadzie 99% poprawnie za każdym razem. Skończyło sie także dziwne działanie mojego programu (bawię sie magic ledami), że coś się raz włącza raz nie, raz sie programuje tak czasem inaczej.

No naprawdę dziwna sprawa, ale wygląda ze mimowolnie przypadkowo wyszło ze może sprawcą był zasilacz w komputerze, ale czy to mozliwe - przez tyle lat? innych problemów z zasilaczem aż do teraz nie miałem (miałem OCZ zasilacz 500W). Średnio ważne, ważne ze już programator działa prawie w 100% poprawnie.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 paź 2020, o 05:41 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

No tak - niestety zasilacz mógł być powodem i to akurat nie jest dziwne.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO