Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 20 kwi 2024, o 08:01


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 29 kwi 2020, o 20:40 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 30 sie 2012
Posty: 226
Pomógł: 11

Witam,

obecnie Eagle jest do kupienia tylko w wersji z pakietem Fusion 360, co daje koszt miesięczny 267zł.
Dla hobbysty jest to cena lekko zaporowa...

Co polecacie jako alternatywę, która byłaby tańsza?

Dziękuję za informacje



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 kwi 2020, o 21:07 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 sty 2015
Posty: 183
Pomógł: 10

Czy potrzebujesz oprogramowania na użytek tylko i wyłącznie hobbystyczny czy również komercyny? Polecam EasyEDA wraz z klientem na komputer.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 kwi 2020, o 22:01 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lut 2017
Posty: 369
Lokalizacja: Gliwice
Pomógł: 34

piotr8605 napisał(a):
obecnie Eagle jest do kupienia tylko w wersji z pakietem Fusion 360, co daje koszt miesięczny 267zł.
Dla hobbysty jest to cena lekko zaporowa...

Wg mnie najwyższa pora żeby wspierać KiCada. Obecnie już w 99% przeszedłem na Kicad i już nie tęsknię za Eagle, Eagle służy mi jedynie jako przeglądarka.
Warto wiedzieć, że filozofie obu programów sporo się różnią, ale wg mnie to tylko kwestia przyjęcia/zanegowania filozofii. Patrząc pod kątem psychologii :) to tylko kwestia psychiki. Nie znalazłem nic w KiCad co by mi jakoś mocno przeszkadzało lub brakowało z Eagle.
Trzeba tez pamiętać, że gdy Eagle wchodziło na rynek dawno temu też większość użytkowników popularnego wtedy Protela bardzo zrzędziło, bo tak różne to były programy.

Fakt podchodziłem do zmiany jak do jeża, było kilka podejść, ale wreszcie poświęciłem weekend na zrobienie jednego projektu do zera i zatrybiło. Kicad ma jedną przewagę, działa sprawniej niż Eagle na tych samych maszynach, a sprawdzałem kilka.
Ważna różnica, być może na korzyść Eagle, przemawia to, że edycja schematu oraz pcb jest robiona symultanicznie, w Kicad to są osobne tryby. Kiedyś wielkim problemem z KiCad było generowanie netlist ręcznie oraz przypisywanie footprintów. Obecnie nie mam z tym żadnego problemu, jest skrót F8 który najczęściej rozwiązuje ten problem, można poprzez 2 naciśnięcia uaktualnić całą PCB o zmiany zrobione w schemacie.
Zalet jest dużo więcej a największa to przeglądarka 3D, duża baza footprintów i symboli oraz modeli 3D, łatwiejsze tworzenie symboli i footprintów oraz bardzo dobrze działający import symboli i projektów z Eagle.
Co do programu 3D to ponoć współpracuje z FreeCad, ale nie mam doświadczenia i nie mogę nic więcej powiedzieć.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 kwi 2020, o 10:10 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 paź 2011
Posty: 705
Lokalizacja: Zielona Góra
Pomógł: 75

Zdecydowanie polecam KiCad https://www.kicad-pcb.org/ w obecnej wersji 5.x.x jest to chyba najlepsza darmowa alternatywa w stosunku do oferty komercyjnej. Jako długoletni użytkownik Eagle dzisiaj stwierdzam że KiCad jest bardziej elastyczny w działaniu i użytkowaniu niż Eagle. Jak kolega wyżej napisał bazuje on na innym modelu tworzenia schematu i pcb (w oparciu o netlistę) ale jest to raczej jego zaletą niż wadą, w związku z tym trzeba się go nauczyć od nowa - chociaż jeśli ktoś miał wcześniej styczność z oprogramowaniem bazującym na generowaniu netlisty (np. Protel) to nie będzie to takie trudne.

_________________
pozdrawiam
phill2k



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 kwi 2020, o 15:28 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 maja 2013
Posty: 174
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 8

Z płatnych polecam RIMU.

Jest jeszcze SPRINT Layout, ale tego jeszcze nie testowałem.

_________________
Sterowniki PLC Siemens czy ATmega, jaki wybrać?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 maja 2020, o 07:08 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 13 paź 2015
Posty: 303
Lokalizacja: Rybnik
Pomógł: 10

Wtrące się z pytankiem. Czy biblioteki z eagla da się zaimponować do kicada?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 maja 2020, o 11:32 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lut 2017
Posty: 369
Lokalizacja: Gliwice
Pomógł: 34

Da się importować, najlepiej to robić importując całe projekty z Eagle, wtedy powstaje nowa biblioteka związana z projektem, z której można później korzystać.
Drugi sposób to poprzez konwerter online snapeda:
https://www.youtube.com/watch?v=lDVSspClGXo
Póki co bezpośredniego konwertera dla pojedynczych symboli w samym Kicad nie znalazłem.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO