Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 29 mar 2024, o 15:15


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 24 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 28 lut 2014, o 18:55 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 paź 2013
Posty: 42
Pomógł: 0

Witam. Testował ktoś program MkAvrCalculator pod Linuxem? Głównie mi chodzi o uruchomienie tradycyjne a nie przez wine :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 lut 2014, o 19:06 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 29 lis 2012
Posty: 1074
Lokalizacja: Sochaczew
Pomógł: 21

Mi uruchiamia się tylko przez wine i do tego nie obsługuje programatora usbasp firmy Atnel.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 lut 2014, o 19:15 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 paź 2013
Posty: 42
Pomógł: 0

Jaka dystrybucja? Ja jutro przy chwili wolnego spróbuję coś wymyślić.
BTW. Może Mirek odda hołd fanom pingwinka i pokusi się o wersję linuxową :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 lut 2014, o 19:27 
Offline
Moderator zasłużony dla forum.atnel.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lip 2012
Posty: 3187
Lokalizacja: Kraków - obok FAB5 ATMEL'a
Pomógł: 89

Nie pokusi się bo mówił nieraz że Linuxa nie ogarnia. Tak więc przynajmniej na razie mkAVRCalculator będzie tylko na Windę.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 lut 2014, o 19:41 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Jaglarz napisał(a):
Nie pokusi się bo mówił nieraz że Linuxa nie ogarnia. Tak więc przynajmniej na razie mkAVRCalculator będzie tylko na Windę.


Dokładnie - z chęcią bym zrobił pod linuxa ;) ale najpierw to musiałbym go cokolwiek się naumieć ;) tymczasem nie idzie mi to i już raczej nie pójdzie

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 lut 2014, o 19:48 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 paź 2013
Posty: 42
Pomógł: 0

Szkoda troszkę, ale cóż zrobić. Może się kiedyś doczekamy :)
Ale spróbuję uruchomić ten program na linuxie o własnych siłach :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 mar 2014, o 14:01 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 lut 2014
Posty: 38
Lokalizacja: Jaworzno
Pomógł: 2

grower napisał(a):
Witam. Testował ktoś program MkAvrCalculator pod Linuxem? Głównie mi chodzi o uruchomienie tradycyjne a nie przez wine :)


Nie da się uruchomić 'tradycyjnie' bo to program pisany pod inny system. Ale i tak wine bardzo dobrze sobie z nim radzi.

------------------------ [ Dodano po: 3 minutach ]

mirekk36 napisał(a):
Jaglarz napisał(a):
Nie pokusi się bo mówił nieraz że Linuxa nie ogarnia. Tak więc przynajmniej na razie mkAVRCalculator będzie tylko na Windę.


Dokładnie - z chęcią bym zrobił pod linuxa ;) ale najpierw to musiałbym go cokolwiek się naumieć ;) tymczasem nie idzie mi to i już raczej nie pójdzie


Co masz na myśli pisząc 'naumieć linuxa' ? umieć uruchomić program pod linuxem ? czy napisać program pod linuxem ?
Co do pierwszego przypadku (uruchamianie programów itp.) to żaden problem. Jeśli chodzi o pisanie programów to też jest to do obejścia bez zagłębiania się w szczegóły budowy linuxa. Wystarczy wybrać framework dostępny na obie platformy (np: java, qt).



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 mar 2014, o 19:19 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 22 lut 2014
Posty: 8
Pomógł: 0

Wszystko zależy od tego w czym jest napisany mkAVRCalculator, jeśli w języku/frameworku typowo windowsowym to trzeba by było przepisać.
Wydaje mi się, że właśnie w tym jest problem.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 mar 2014, o 21:33 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 sie 2012
Posty: 198
Lokalizacja: /dev/null
Pomógł: 2

MKAVRCALCULATOR jest pisany w języku delphi , delphi na ogól nie jest na systemy linux , kiedyś borland próbował wydać delphi na linuxa z IDE kylix, ale miał dużo błędów i porzucono projekt , nie oficjalnie w delphi można pisać w free pascalu w ide lazarus , ale jest sporo różnic miedzy delphi i nim,żeby prze portować mkavrcalculator trza by było go przepisać w całości np do c++ ,qt5 ,gtk , python.
Pan mirek wtedy by musiał przenieść projekt mkavrcalculator na któryś wymienianych przez mnie języków żeby nie pisać 1 programu w 2 językach, ale w 1 co działa na windows i linux :)
errata:
dla tych co nie znają programowania kylix
http://pl.wikipedia.org/wiki/Kylix :)

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 mar 2014, o 13:00 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 paź 2013
Posty: 42
Pomógł: 0

foreste napisał(a):
Pan mirek wtedy by musiał przenieść projekt mkavrcalculator na któryś wymienianych przez mnie języków żeby nie pisać 1 programu w 2 językach, ale w 1 co działa na windows i linux

To już trochę czasu by zajęło. Ja byłem sceptycznie nastawiony do linuxa, każdy mi wmawiał "Ty masochisto !" Jednak to są straszne brednie. system jest intuicyjny i szybki. Większość można załatwić przez terminal w którym de facto można zrobić wszystko sprawniej niż przez pliki wykonywalne w "okienkach". Pierwsze testy wychodzą na razie pozytywnie, zaraz podepnę jakiegoś uC i zobaczymy jak sobie pingwinek poradzi z STK200 :)
Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 mar 2014, o 13:27 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 29 lis 2012
Posty: 1074
Lokalizacja: Sochaczew
Pomógł: 21

To ja czekam strasznie.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 mar 2014, o 08:40 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 22 lip 2013
Posty: 13
Pomógł: 2

Też uruchomiłem mkavrcalculator od linuxem(lubuntu 13.10), problem jest z dostępem do programatorów
Choć pod eclipse usbasp chodzi tutaj coś nie chce.
urządzeń ft232rl też nie widzi.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 mar 2014, o 15:39 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 22 lip 2013
Posty: 13
Pomógł: 2

tak Eclipse korzysta z linuxowego standardowego AVRDUDE



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 mar 2014, o 15:58 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 lut 2014
Posty: 38
Lokalizacja: Jaworzno
Pomógł: 2

Witoldinho napisał(a):
tak Eclipse korzysta z linuxowego standardowego AVRDUDE


Nie ma czegoś takiego jak 'linuxowy standardowy avrdude' bo to jest program o otwartych źródłach. Wersja avrdude w MkAVRCalculator to lekko zmieniona wersja 5. Dodany jest sterownik dla ATB bazujący na sterowniku ft245 dostępnym w wersji 6 avrdude. Zmienione jest rozłożenie pinów dla bitbang i podejrzewam, że także sam sterownik może być napisany po swojemu. Gdyby autorowi się chciało to mógłby napisać czy wystarczy odpowiednia konfiguracja w avrdude.conf czy dopisany jest własny sterownik dla ATB.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 mar 2014, o 16:27 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

gordo napisał(a):
czy wystarczy odpowiednia konfiguracja w avrdude.conf


wystarczy ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 mar 2014, o 17:45 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 lip 2013
Posty: 208
Lokalizacja: Kielce
Pomógł: 15

Problem jest w dostępie do portu usb poprzez wine. Rozumien, że np. dla odczytu typu procesora itp. nie jest wywoływany avrdude, tylko sam mkavrcalculator tym się zajmuje?

Funkcjonalności Mkavrcalc, które nie odwołują się do usb dzialają pod linuksem poprzez wine bezproblemowo.

Co do programowania, tu juz jest wywolywany avrdude. Ponieważ w Mkavrcalculatorze można konfigurować scieżkę do avrdude, podmienilem plik avrdude.exe na linuksowy avrdude (skopiowalem linuksowy avrdude do katalogu z mkavrcalculatorem i zmieniłem nazwe - dodałem rozszerzenie .exe do linuksowego pliku - bo mkavrcalculator tego wymaga - dopisywał rozszerzenei przy wywolywaniu avrdude); niestety procek jest resetowany tylko, nadal pojawia się komunikat o błędzie przy probie np. odczytu flash.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 mar 2014, o 14:22 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 paź 2011
Posty: 307
Lokalizacja: Lbt
Pomógł: 8

A panowie jaki port ustawiacie? Trzeba dodać odpowiednie wpisy dla naszego progtramatora w /etc/udev/rules.d a następnie przy wywoływaniu avrdude w porcie(-P) wpisać /dev/_nazwa_programatora_

_________________
Ujemna delta to dopiero początek zabawy...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 mar 2014, o 17:26 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 29 lis 2012
Posty: 1074
Lokalizacja: Sochaczew
Pomógł: 21

Wartość w /etc/udev/rules.d mam zmienioną na swój programator bo pomógł mi Danny (dziękuję kolego za nieocenioną pomoc). Ale z parametrem:
Cytuj:
przy wywoływaniu avrdude w porcie(-P) wpisać /dev/_nazwa_programatora_

To nie wiem o co chodzi. Do tego Mkavrkalkulator wywala mi błąd od razu po uruchomieniu.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 kwi 2014, o 22:47 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 08 kwi 2014
Posty: 1
Pomógł: 0

Cześć, mójpierwszy post tutaj :)

Chyba sam plik konfiguracyjny nie zmienia stanu rzeczy.. zrobiłem diffa na oryfinalnym avrdude.conf z wersji 5.11.1 skompilowanej na mojego Slackware dopasowując go do avrdude.conf z wersji instalowanej przez mkAvrcalculator. Pominąłem kilka szczegółów środowiskowych które różnią te systemy.

teraz wygląda to tak :

Obrazek

Górny terminal jest od mkAvrcalculator (C:\Program Files....\avrdude.exe to symlink do /usr/bin/avrdude), na dole wynik polecenia wykonanego ręcznie w terminalu.

Może kłopot jest z interfejsem do avrdude ?

Pozdrawiam,
Kuba

------------------------ [ Dodano po: 3 minutach ]

PS - to samo fizycznie środowisko testowane bezpośrednio z Windows 8.1 : (ta sama płytka, ten sam sposób połączenia, te same ustawienia mkAvrcalculator)

Obrazek

Różnica attiny44a attiny44 - ale to bez znaczenia bo wynik jest ten sam. W konsoli wpisałem t44 bo attiny44 generowało błędy że nie zna takiego kodu procesora.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 cze 2014, o 22:19 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 gru 2013
Posty: 93
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski
Pomógł: 1

foreste, troszeczkę róznic między Delphi a Lazarusem jest, ale wydaje mi się, że to mniej roboty niż przepisanie całego programu w innym języku od podstaw. A Lazarus jest także na linuxa, więc uważam, że gdyby przerobić odpowiednio kod na windowsie tak, żeby działał odpowiednio a później odpalenie w lazarusie na linuxie tych plików i skompilowanie programu na linuxa nie byłoby takim problemem :) Takie moje osobiste zdanie :P

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 gru 2019, o 15:21 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sie 2019
Posty: 28
Pomógł: 0

Z góry sorry za odkopywanie tematu :)

Dzisiaj stworzyłem instrukcję dotyczącą uruchamiania MkAvrCalculator'a na Linuxie i myślę że może rozwiązać problem z tego wątku.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 kwi 2020, o 19:30 
Offline
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 kwi 2013
Posty: 17
Lokalizacja: Piła
Pomógł: 0

Dziękuję kolego za pomoc. Spadłeś mi z nieba. Twój sposób działa. W zasadzie podmieniłem tylko plik dll. Jeszcze raz dziękuje. Stawiam Tobie piwo :) :)

_________________
https://t.me/pump_upp



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 lut 2024, o 23:17 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 13 lut 2024
Posty: 1
Pomógł: 0

Micron napisał(a):
Dziękuję kolego za pomoc. Spadłeś mi z nieba. Twój sposób działa. W zasadzie podmieniłem tylko plik dll. Jeszcze raz dziękuje. Stawiam Tobie piwo :) :)



Kolego, czy nadal jesteś na tym forum?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 lut 2024, o 10:28 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sie 2019
Posty: 28
Pomógł: 0

safihip842 napisał(a):
Kolego, czy nadal jesteś na tym forum?

O mnie pytasz? :D

_________________
DevTomek.pl - Programowanie, elektronika i IoT



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 24 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO