Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 16 kwi 2024, o 22:19


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 12 sty 2013, o 16:42 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 15 sie 2012
Posty: 19
Pomógł: 0

Witam!

Mam mały następujący mały problem. Poprzez MK AVR Calculator wgrałem do Atmega8A bootloader zgodnie z poradnikiem z linku http://atnel.pl/mkbootloader.html. Ustawiłem wszystko zgodnie z informacjami zawartymi w filmie (fusy, rozmiar BLS, adres BLS, wektor). Przez Putty bootloader ładnie się odzywa po wciśnieciu "U" i "I". Zgłasza się również przy wykorzystywaniu programu MKBootloader. Po wgraniu pliku z rozszerzeniem .hex (WINAVR, BASCOM) poprzez wstrzyknięcie wsadu nic się nie dzieje, nie startuje załadowany program. Najczęściej dalej mam aktywny bootloader. Wygląda na to, że cały czas wskakuje po resecie w bootloader. W czym może być problem?

pozdr
Bart

ps. jeszcze jedno, podczas kompilacji bootloadera wyskakuje mi ostrzeżenie "bootloader.c:50: warning: 'uart_getchar' defined but not used". Czy ma to jakieś znaczenie?



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 sty 2013, o 19:13 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 26 lip 2012
Posty: 291
Lokalizacja: okolice Opola
Pomógł: 20

A w fusbitach reset vector zmieniłeś na 512 byte?
Pokaż zrzut z mkAvrCalculator

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 sty 2013, o 19:45 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 15 sie 2012
Posty: 19
Pomógł: 0

z tego co pamiętam z tutoriala ma być boot flash section flash 256b

Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 sty 2013, o 19:53 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Po pierwsze - jeśli kompiluje ci się z tym warningiem to oznacza że korzystasz z nowszego toolchaina (atmelowskieg) a nie WinAVR, więc warning traktuj jak błąd bo nigdy może ci to dobrze nie zadziałać. Oczywiście można to naprawić na dwa sposoby:

- edycja pliku main.c i poprawienie każdego wystąpienia

prog_char

na samo

char

WYSTARCZY - i już kompilacja przebiegnie poprawnie.

- jeśli jednak nie czujesz się w tym dobrze to możesz pobrać najnowszą paczkę programów

http://atnel.pl/mkbootloader.html

masz tam już w folderze MkBootloader spakowany BLS czyli te pliki bootloadera z poprawionym przeze mnie tym prog_char OK?

PO DRUGIE:

pokaż rzeczywiście w MkAvrCalculator z pierwszej zakładki jak masz ustawione Fusebity - mają być oczywiście ustawione na "256 words" a nie na 512 jak napisał kolega wyżej - pewnie się pomylił - dlatego koryguję

------------------------ [ Dodano po: 2 minutach ]

daj znać jak to sprawdzisz co napisałem ;)


Autor postu otrzymał pochwałę

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 sty 2013, o 21:03 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 15 sie 2012
Posty: 19
Pomógł: 0

mirekk36 napisał(a):
Po pierwsze - jeśli kompiluje ci się z tym warningiem to oznacza że korzystasz z nowszego toolchaina (atmelowskieg) a nie WinAVR, więc warning traktuj jak błąd bo nigdy może ci to dobrze nie zadziałać. Oczywiście można to naprawić na dwa sposoby:

- edycja pliku main.c i poprawienie każdego wystąpienia

prog_char

na samo

char

WYSTARCZY - i już kompilacja przebiegnie poprawnie.

- jeśli jednak nie czujesz się w tym dobrze to możesz pobrać najnowszą paczkę programów

http://atnel.pl/mkbootloader.html

masz tam już w folderze MkBootloader spakowany BLS czyli te pliki bootloadera z poprawionym przeze mnie tym prog_char OK?

PO DRUGIE:

pokaż rzeczywiście w MkAvrCalculator z pierwszej zakładki jak masz ustawione Fusebity - mają być oczywiście ustawione na "256 words" a nie na 512 jak napisał kolega wyżej - pewnie się pomylił - dlatego koryguję

------------------------ [ Dodano po: 2 minutach ]

daj znać jak to sprawdzisz co napisałem ;)


Po ściągnięciu MkBootloadera ze spakowanym BLS i po skompilowaniu wszystko działa!!!! Wcześniej korzystałem ze źródeł dostępnych po kliknięciu w programie mkbootloader "only 256 words BLS source code" i coś nie do końca mi wtedy działało! Dziękuję za pomoc!!!



pozdr
Bart



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 sty 2013, o 00:26 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 26 lip 2012
Posty: 291
Lokalizacja: okolice Opola
Pomógł: 20

Napisałem 512 byte co równa się 256 words po prostu zapomniałem jak jest to w mkavrcalculator zapisywane.
Więc przepraszam za pomyłkę.

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 6 kwi 2013, o 17:05 
Offline
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 mar 2013
Posty: 4
Lokalizacja: Nowy Targ
Pomógł: 0

Witam,
Marku a ja również mam problem z MkBootloader-em. Twój programik MkAVR Calkulator widzi mi proca jest OK, natomiast w BootLoader nie mogę wybrać COM, lista jest pusta.
W menadżerze urządzeń nie mam widocznej przejściówki jako COM tylko tak jak w poradniku libusb-win32 devices.
Jak myślisz co może być przyczyną ?

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2 mar 2020, o 03:38 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 01 mar 2020
Posty: 2
Pomógł: 0

Proszę o pomoc gdy klikam "Sprawdź podłączony AVR" wyskakuje taki komunikat jak na obrazku, używa programatora USBASP na bazie ATMELA 8A

Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2 mar 2020, o 04:17 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

Oj chyba masz chiński programator i wygrywasz złotą łopatę za wykopki starych wątków. Tutaj jest forum pomocy produktów Atnela.



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2 mar 2020, o 04:34 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 01 mar 2020
Posty: 2
Pomógł: 0

micky napisał(a):
Oj chyba masz chiński programator i wygrywasz złotą łopatę za wykopki starych wątków. Tutaj jest forum pomocy produktów Atnela.

Używam takiego programatora wersję 2.0

Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2 mar 2020, o 05:58 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

kontryx napisał(a):
Używam takiego programatora wersję 2.0

To jeszcze raz powtórzę za kolegą wcześniej, masz chiński programator, i proszę udać się na chińskie forum albo zadzwonić do chińskiego producenta w sprawie pomocy technicznej . Ew zadzwonić / napisać na forum swojego sprzedawcy w tej sprawie - przecież oni chyba też udzielają pomocy technicznej tak jak Atnel ?

Bo to forum, jest forum pomocy technicznej dla programatorów ATB-USBasp właśnie firmy Atnel

Obrazek

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO