Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 10:53


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 10 sie 2019, o 11:22 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 sty 2015
Posty: 393
Lokalizacja: Mielec
Pomógł: 14

Witam

Za namową Mirka z poradnika,

Mirku jeśli można dorzucić do can sharka 2 możliwości to byłoby mega luxus i wygoda.

1. Czy byłaby możliwość dołożenia wprost do can sharka bazy danych na dodatkowej karcie właśnie tych opisów adresów ramek na stałe do programu a nawet z wymiana danych tej bazy z użytkownikami albo samego wyexportowania do txt i impotr z txt albo poprostu na zasadzie kopiuj wklej do can sharka.

Np ramka 112 to pompa paliwowa (taką co ma Killer hehehe)
Zapisujemy to do bazy i każda odczytana będzie już opisana a dodatkowo mozemy w description sobie dopisać własne opisy.

2. Opcje alarm, jak przyjdzie ramka jaką szukamy/potrzebujemy

Np wiemy że ramka 112 to pompa paliwowa, ale nie wiemy kiedy nadejdzie, z takim alarmem ta ramka nie umknie w gąszczu innych ramek

Ilość takich dostepnych alarmow sam ustal czy będzie np do 15 alarmów albo bez ograniczenia jeśli nie zmieni sposóbu implementacji

Dziekuje.

Zapomniałem, trzeba dodać nowe ikony do forum



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 sie 2019, o 12:35 
Offline
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 sty 2014
Posty: 24
Lokalizacja: Leżajsk
Pomógł: 1

Ad. 1
Czy nie chodzi nam o to samo? Ja swoją propozycję umieściłem w komentarzu na YouTubie, ale pozwolę sobie ją przekopiować tutaj:

Cytuj:
Skoro jest już pole "Description" to może jednak warto rozbudować program o obsługę jakiegoś formatu opisu ramek. Każdemu ID można by nadać jakąś czytelną nazwę (message name), a dla każdej takiej wiadomości można by było określić czy jest to ramka RTR, oczekiwana długość DLC, a także (co najważniejsze) podpisać sygnały (dane) występujące na poszczególnych bajtach (a nawet bitach). Przykładowo, w samochodzie ramka wysyłana przez ECU do wyświetlacza na desce rozdzielczej:

ID: 0x123
Name: AktualizujWyswietlacz
DLC: 4 bajty
RTR: Nie
Sygnały:
- Nazwa: "Predkosc", Nr bajtu: 0, Offset bitu: 0, Długość: 8 bitów, typ: Unsigned int
- Nazwa: "Obr/min", Nr bajtu: 1, Offset bitu: 0, Długość: 16 bitów, typ: Unsigned int
- Nazwa: "Kontrolka rezerwy paliwa", Nr bajtu: 3, Offset bitu: 0, Długość: 1 bit, typ: Bool
- Nazwa: "Kontrolka swiatel mijania", Nr bajtu: 3, Offset bitu: 1 Długość: 1 bit, typ: Bool
- Nazwa: "Kontrolka swiatel drogowych", Nr bajtu: 3, Offset bitu: 2 Długość: 1 bit, typ: Bool
- Nazwa: "Kontrolka hamulca recznego", Nr bajtu: 3, Offset bitu: 3 Długość: 1 bit, typ: Bool

Czyli 4-bajtowa ramka o ID 0x123, w której: 1. bajt to prędkość, 2 kolejne to obroty, a ostatni to stan kontrolek
Dzięki temu, zamiast czytać surowe HEXy, widzimy od razu wskazania prędkości, obrotów czy zaświecone kontrolki. Bardziej zaawansowane rozwiązania mają jeszcze pola "scale" i "offset", gdy jakaś wartość nie jest podana bezpośrednio w docelowej jednostce (np prędkość w km/h).
Taki opis bardzo ułatwia nie tylko odczytywanie, ale także wysyłanie ramek. Jest on stosowany w firmach z branży automotive - zajmujących się produkcją urządzeń gadających po CANie.
Przydaje się też w inżynierii wstecznej - w przykładzie z jachtem - można wtedy jasno i jednoznacznie podpisać, które bajty w ramce odpowiadają za siłę i kierunek wiatru.

Są już gotowe formaty takiego opisu, np DBC (najpopularniejszy), DBF, KCD - są to zwykłe tekstowe formaty plików, ich specyfikacja jest dostępna w internecie, a parsery są dostępne w kilku językach. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby utworzyć własny taki format - napisanie skryptu konwertującego jest zazwyczaj proste (a przy okazji fajne ćwiczenie z programowania).



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 sie 2019, o 12:54 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Ok nie wiem czy będę wdrażał istniejącą już bazę danych - ale zobaczymy w przyszłości. Na dzisiaj wpadłem już na pomysł jak prezentować opisane porządnie dane i jak tylko uda mi się to zaimplementować to wam pokażę ;) Oczywiście wg jakiegoś własnego formatu bazy danych - zobaczymy.

------------------------ [ Dodano po: 10 minutach ]

Szofer napisał(a):
2. Opcje alarm, jak przyjdzie ramka jaką szukamy/potrzebujemy

To będzie właśnie w zakładce "MSG / Trigger" - to jak dla mnie bardzo podstawowa opcja i musi być ;) a będzie lepiej bo jeszcze będzie można ustawić automatyczną odpowiedź na taką ramkę jeśli będzie nam pasowało

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 sie 2019, o 14:01 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 sty 2015
Posty: 393
Lokalizacja: Mielec
Pomógł: 14

Barthap napisał(a):
Ad. 1
Czy nie chodzi nam o to samo? Ja swoją propozycję umieściłem w komentarzu na YouTubie, ale pozwolę sobie ją przekopiować tutaj:

Cytuj:
Skoro jest już pole "Description" to może jednak warto rozbudować program o obsługę jakiegoś formatu opisu ramek. Każdemu ID można by nadać jakąś czytelną nazwę (message name), a dla każdej takiej wiadomości można by było określić czy jest to ramka RTR, oczekiwana długość DLC, a także (co najważniejsze) podpisać sygnały (dane) występujące na poszczególnych bajtach (a nawet bitach). Przykładowo, w samochodzie ramka wysyłana przez ECU do wyświetlacza na desce rozdzielczej:

ID: 0x123
Name: AktualizujWyswietlacz
DLC: 4 bajty
RTR: Nie
Sygnały:
- Nazwa: "Predkosc", Nr bajtu: 0, Offset bitu: 0, Długość: 8 bitów, typ: Unsigned int
- Nazwa: "Obr/min", Nr bajtu: 1, Offset bitu: 0, Długość: 16 bitów, typ: Unsigned int
- Nazwa: "Kontrolka rezerwy paliwa", Nr bajtu: 3, Offset bitu: 0, Długość: 1 bit, typ: Bool
- Nazwa: "Kontrolka swiatel mijania", Nr bajtu: 3, Offset bitu: 1 Długość: 1 bit, typ: Bool
- Nazwa: "Kontrolka swiatel drogowych", Nr bajtu: 3, Offset bitu: 2 Długość: 1 bit, typ: Bool
- Nazwa: "Kontrolka hamulca recznego", Nr bajtu: 3, Offset bitu: 3 Długość: 1 bit, typ: Bool

Czyli 4-bajtowa ramka o ID 0x123, w której: 1. bajt to prędkość, 2 kolejne to obroty, a ostatni to stan kontrolek
Dzięki temu, zamiast czytać surowe HEXy, widzimy od razu wskazania prędkości, obrotów czy zaświecone kontrolki. Bardziej zaawansowane rozwiązania mają jeszcze pola "scale" i "offset", gdy jakaś wartość nie jest podana bezpośrednio w docelowej jednostce (np prędkość w km/h).
Taki opis bardzo ułatwia nie tylko odczytywanie, ale także wysyłanie ramek. Jest on stosowany w firmach z branży automotive - zajmujących się produkcją urządzeń gadających po CANie.
Przydaje się też w inżynierii wstecznej - w przykładzie z jachtem - można wtedy jasno i jednoznacznie podpisać, które bajty w ramce odpowiadają za siłę i kierunek wiatru.

Są już gotowe formaty takiego opisu, np DBC (najpopularniejszy), DBF, KCD - są to zwykłe tekstowe formaty plików, ich specyfikacja jest dostępna w internecie, a parsery są dostępne w kilku językach. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby utworzyć własny taki format - napisanie skryptu konwertującego jest zazwyczaj proste (a przy okazji fajne ćwiczenie z programowania).
Też ok, ale mi chodziło o bardziej globalne spojrzenie na taką "baze" ktora można sobie zmieniać tworzyć exportować impotrować w zależności od potrzeb urzytkownika, a nie kierunkowa tylko ma automotiv,

Np na taka własna stworzona sieć do inteligentego domu, potem możemy ją zapisać i wiemy co i jak za jakis czas jak siegniemy po zmiany lub upgrade,
Np. Potem chcemy do automotiv to import i juz idziemy z tym do auta,
Np. Pptem chcy jachty
Itp itd

Jeśli się da tak globalnie stworzyć.

Pozdrawiam



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 sie 2019, o 14:11 
Offline
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 sty 2014
Posty: 24
Lokalizacja: Leżajsk
Pomógł: 1

Oczywiście że się da globalnie, branża automotive to tylko przykład, gdzie już takiego czegoś używają.

Przecież ramki możesz podpisać sobie dowolnie - jeśli sieć obsługuje inteligentny dom to ramki nazwiesz sobie StanSwiatel, OtwieranieDrzwi, ZasuwanieRolet i zapiszesz do pliku np. InteligentnyDom.db. Jak analizujesz dane z samochodu to podpisujesz sobie PoziomPaliwa, Predkosc, Obroty i zapisujesz do pliku VWPassatB5.db
A później tylko wczytujesz odpowiedni plik



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 sie 2019, o 21:07 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 kwi 2014
Posty: 150
Pomógł: 1

To ja mam takie życzenie :D

Mirku, może dorobisz taką zakładkę, w której pokazane są wszystkie bity z całego DLC. Coś takiego:
Obrazek

A w tej zakładce dorobisz możliwość wybrania określonej liczby pól na których zostanie opisany sygnał/zmienna (dzięki temu powstanie możliwość zapisania zmiennej np na 5 bitach ;) )
Obrazek

A już wisienką na torcie będzie pokazywanie (w każdym kwadraciku) wartości każdego bitu i może z boku wartość całej zmiennej - tego to nawet CANoe nie ma;)

Co o tym myślisz ? :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 sie 2019, o 22:43 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

amilo_pa ---> siedzę dzisiaj już od popołudnia i pracuję nad czymś takim - ale muszę wymyślić to po swojemu żeby było mega wygodne i do zapisania i do czytania i do konfiguracji dla usera ;) Czy się uda ? nie wiem .... ale widzę duży sens zrobienia czegoś takiego

------------------------ [ Dodano po: 32 minutach ]

amilo_pa --> co oznacza w tym programie "Byte order" ? Czy to nie chodzi o BIT ORDER? bo przecież numeracja bajtów chyba nie może ulegać zmianie

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 sie 2019, o 08:42 
Offline
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 sty 2014
Posty: 24
Lokalizacja: Leżajsk
Pomógł: 1

mirekk36 napisał(a):
amilo_pa --> co oznacza w tym programie "Byte order" ? Czy to nie chodzi o BIT ORDER? bo przecież numeracja bajtów chyba nie może ulegać zmianie


Może chodzi o kolejność zapisywania 16-bitowych i większych wartości. Ja się czasami łapię na tym, że jak mam wpisać 16-bitową wartość do tablicy 8-bitowych liczb to zawsze zastanawiam się czy młodszy bajt wpisać do zerowego elementu, a starszy do pierwszego, czy odwrotnie :roll:



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 sie 2019, o 09:45 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Tak to chyba o to chodzi jednak, czy ma być zapis Little czy Big Endian. Czyli czy standard Intel (LSB First) czy Motorola (MSB First)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 sie 2019, o 11:31 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 kwi 2014
Posty: 150
Pomógł: 1

Dokładnie o to chodzi :)

Obrazek



Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 sie 2019, o 20:45 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 kwi 2014
Posty: 150
Pomógł: 1

Niektóre bazy danych mają możliwość ustawienia wartości min, max, offsetu, factor'a, wartości startowej i innych parametrów :)

Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 sie 2019, o 21:16 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

amilo_pa napisał(a):
Niektóre bazy danych mają możliwość ustawienia wartości min, max, offsetu, factor'a, wartości startowej i innych parametrów

Can SHARK'owa baza też już to ma ;) tylko jeszcze nie wszystko oprogramowane ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 sie 2019, o 21:19 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 kwi 2014
Posty: 150
Pomógł: 1

To ja już nie mam więcej życzeń :D



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 sie 2019, o 23:18 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

amilo_pa napisał(a):
To ja już nie mam więcej życzeń :D


To postaramy się jeszcze coś dorzucić jak się uda ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO