Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 19 kwi 2024, o 21:29


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 6 sie 2019, o 14:16 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 mar 2014
Posty: 84
Pomógł: 0

Mam problem z programatorem ATB-USBASP 4.2, a mianowicie wgrywając wsad do procka mogę wykonać to tylko jeden raz, bo podczas drugiego wgrywania wyskakuje mi błąd AVRDUDE.

Obrazek

Muszę wyjąć programator z portu USB i wsadzić powtórnie, dzięki temu znowu mam jedną możliwość załadowania wsadu po czym czynność ponawiam. Z chińskim programatorem nie mam tych problemów - zawsze działa. AVRDUDE mam najnowszy - instaluję go za pomocą mkAVRkalkulatora.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 sie 2019, o 14:20 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2016
Posty: 1148
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 93

Masz kondensator między nóżką reset procka i masą?
Jeśli tak, programator nie będzie działał poprawnie. Było już kilka takich wątków na forum. Wynika to z zastosowanego bufora w programatorze.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 sie 2019, o 15:12 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 mar 2014
Posty: 84
Pomógł: 0

Mam tylko rezystor 10K podciągnięty do VCC.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 sie 2019, o 15:20 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

Wklej fotki jak to masz podpięte



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 sie 2019, o 16:24 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 mar 2014
Posty: 84
Pomógł: 0

Nie ma znaczenia jak to mam podpięte, bo dla każdego układu programator zachowuje się tak samo. Nie jest istotne co to za układ bo czy podpinam pod swoją płytę edukacyjną ( PROPOX EVBavr04 ), czy nawet pod arduino to efekt jest ten sam.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 sie 2019, o 18:19 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 27 cze 2018
Posty: 116
Pomógł: 6

Może wykonaj update programatora.
https://atnel.pl/programator-atb-usbasp.html

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 sie 2019, o 20:50 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 mar 2014
Posty: 84
Pomógł: 0

Wgrałem najnowszy firmware, ale nadal występuje ten sam problem - podczas drugiego programowania muszę wyjąć i ponownie wsadzić programator.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 sie 2019, o 22:45 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

micky napisał(a):
Wklej fotki jak to masz podpięte


Tutaj kolega podpowiedział BARDZO cenną uwagę, a ty na to:

acid255 napisał(a):
Nie ma znaczenia jak to mam podpięte,

Sorki ale KOMPLETNY NONSENS - jeśli zatem wiesz lepiej - to w czym problem ? Oczywiście błąd może być wszędzie - ale jeśli nie pokażesz jak to podłączasz a podłączasz źle - nie raz już tak było - no to kto ma ci pomóc zdalnie - na zasadzie "zgaduj zgaduli" albo wróżki czy jasnowidza ?

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 sie 2019, o 06:00 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 mar 2014
Posty: 84
Pomógł: 0

Programator nie działa na żadnym urządzeniu - obojętnie jakie nie podłączę.

ObrazekObrazekObrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 sie 2019, o 06:36 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Jak ty zasilasz te docelowe układy ? z USB z programatora ? czy z zewn zasilacza bo dokładnie nie widać.

Jeśli z zewn to spróbuj z USB z programatora

poza tym spróbuj zmienić kabel USB do programatora bo może mieć za cienkie przekroje żył i za duży spadek napięcia

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 sie 2019, o 10:28 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 mar 2014
Posty: 84
Pomógł: 0

mirekk36 napisał(a):
Jak ty zasilasz te docelowe układy ? z USB z programatora ?


Zestaw edukacyjny zasilam z aku 3,7V + przetwornica DC 5V, ale pozostałe moduły zasilałem bezpośredni z ATB-USBASP i efekt był taki sam.


mirekk36 napisał(a):
poza tym spróbuj zmienić kabel USB


Próbowałem zasilać bezpośrednio z portu USB i też nie działa.

Mam wrażenie jakby przyczyna była w AVRDUDE lub w sterowniku USBASP - wszystko instalowałem z mkAVRKalkulatora - na dwóch kompach identycznie.

Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 sie 2019, o 10:42 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 27 cze 2018
Posty: 116
Pomógł: 6

Weź woltomierz i sprawdź jakie masz napiecia z portu USB na procesorze na pinie reset procesora.

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 sie 2019, o 11:29 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Dokładnie jak mówi kolega wyżej, ale jeszcze jedna rzecz

z jakich pinów KANDA bierzesz masę ? tzn te twoje układy docelowe - pytam bo niektóre zestawy na rynku o zgrozo biorą masę z pinów 4 albo 6 a w naszym programatorze nie ma na nich masy.

Dla testu niezależnego - proszę podepnij SAMEGO PROCKA na stykówce albo na pająka - ot tak - same nogi programowania i jakaś jedna dioda LED do mrugania - nic innego i sprawdź ok?

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 sie 2019, o 12:43 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 mar 2014
Posty: 84
Pomógł: 0

uksta1024 napisał(a):
Weź woltomierz i sprawdź jakie masz napiecia z portu USB na procesorze na pinie reset procesora.


Napięcie na porcie USB: 5,037V
Napięcie pomiędzy masą a RESET: 5,03V

mirekk36 napisał(a):
z jakich pinów KANDA bierzesz masę ? tzn te twoje układy docelowe


z 4, 6, 8 i 10

Obrazek



mirekk36 napisał(a):
Dla testu niezależnego - proszę podepnij SAMEGO PROCKA na stykówce albo na pająka


popełniłem coś takiego:

Obrazek

zmieniłem na oscylator wewnętrzny 8MHz i jest wszystko ok programy mogę wgrywać tyle razy ile chcę.
Nie wiem tylko co jest przyczyną - domyślam się, że to te masy na KANDZIE 4 i 6 ???



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 sie 2019, o 12:53 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Nie no jeśli używasz z nóżki 10 to wszystko OK

Raczej myślę, że coś w twoich układach docelowych wprowadza spore obciążenie - nawet jeśli nie stałe to jakieś szarpnięcia zasilania, no ale z drugiej strony to powinno się rozwiązać gdy stosujesz ZEWNĘTRZNE zasilanie swojego układu - a wtedy (MAM NADZIEJĘ) wyłączasz tym suwakowym przełącznikiem zasilanie z USB czy nie ? Bo to może prowadzić nawet do uszkodzeń

------------------------ [ Dodano po: kilkunastu sekundach ]

Pokaż mi schemat tej twojej mniejszej płytki czy płytek z tych zdjęć gdzie widać podstawki ZIFF

------------------------ [ Dodano po: 2 minutach ]

Może coś w tych schematach dojrzymy co może powodować problem - bo jak widzisz na czystym procku śmiga ładnie

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 sie 2019, o 12:57 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2016
Posty: 1148
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 93

Właśnie sprawdziłem ten Twój zestaw uruchomieniowy. Przecież tam jest kondensator 100n na resecie.
I Mirka programator sobie z tym radzi czasami?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 sie 2019, o 13:09 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lut 2017
Posty: 369
Lokalizacja: Gliwice
Pomógł: 34

Zgadza się. Tam jest kondensator bodajże C3 i rezystor do VCC R2 o wartości 10k.

Moje doświadczenia w podobnej konfiguracji są takie, że chiński programator, ten z "popsutym" firmware radził sobie lepiej z mikrokontrolerami o częstotliwości pracy 1MHz dlatego, bo ma niską wartość SCK ustawioną na starcie.
Avrdude ma chyba 100KHz domyślnie, a jak jest w ATB-USBASP to w sumie nie wiem, zakładam nieśmiało, że dużo wyżej :)

Również miałem problemy z ATB USB 4.2 w takiej konfiguracji. Radziłem sobie w ten sposób, że ustawiałem parametr na -B375 (mogę już dokładnie nie pamiętać jak było, w razie czego zrobię testy w domu) przestawiałem fuse bity na kwarca z częstotliwością 12MHz i później już jechałem z pełną prędkością programatora ATB, bez żadnych problemów.
To tak na szybko sobie przypominam...
PS (edit)
W domu mam taką płytkę deweloperską jak u Autora, mogę wieczorem przeprowadzić dodatkowe testy



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 sie 2019, o 13:13 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Marhef napisał(a):
I Mirka programator sobie z tym radzi czasami?

Nie czasami tylko w ogóle nie radzi sobie i nie może być kondka na resecie - ale przecież wyżej ktoś pytał autora wątku o ten kondek a on odpisał że nie ma ... troszkę to bez sensu

Jeśli jest to proponuję panie autor lutownica w łapki i wylutować tego kondesnatora ...


Dla wyjaśnienia - to złe słowo że nasz programator sobie "nie radzi" - ale też często ktoś do mnie dzwoni i mówi że mu nie działa ale za to chiński badziew działa w jakiejś sytuacji ;) wtedy od razu wiem że najczęściej chodzi o tego nieszczęsnego kondka 100nF na resecie procka ;)

Panowie COŚ ZA COŚ - tak samo "nie radzą" sobie programatory typu DebugWIRE dla procków AVR z tym kondensatorem i ATMEL wyraźnie pisze o tym w swoich notach z zaleceniami aby szczególnie wtedy nie stosować tego kondensatora na resecie ....

Oczywiście ktoś może powiedzieć - NO DOBRA ale co z zakłóceniami? To ja odpowiadam w domu to będziesz miał takie zakłócenia że nawet rezystora 10K można nie dawać i też będzie w 100% działać ....

ale rodzi się wtedy pytanie - no dobra ale co jak robię układ na halę przemysłową to co ? też nie dawać kondka - ODPOWIADAM dawać ale z głową czyli:

1. albo rozpinany zworką - ale to zwykle nieeleganckie rozwiązanie ale działające

2. albo zastosować super porządny reset czyli:

Obrazek

ale PODSTAWA to nie stosować wszędzie gdzie się da tego kondka bo czasem trzeba też spojrzeć, że same procki mają bardzo dobrze przygotowany układ kontroli i nadzoru resetu - a więc jak korzystać z narzędzi - to zapoznać się najpierw dobrze z nimi - a nie że wszystko na zapas

------------------------ [ Dodano po: 4 minutach ]

R1 może być nawet 560R

------------------------ [ Dodano po: 6 minutach ]

Przy takim układzie resetu będzie śmigać ATB-USBasp

a z tym COŚ ZA COŚ to chodzi o to, że chińszczyzna bez buforowania sami wiecie jak jest narażona na uszkodzenia, nie wspominając że w takich programatorach to dopiero jest istne piekiełko z takim co chwilę rozłączaniem się procka. No i chińszczyzną nie zaprogramujecie procka przy DOWOLNYM ... uwaga DOWOLNYM zasilanu zewnętrznym z zakresu od +1,8V !!!! aż do +5,5V

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 sie 2019, o 13:45 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 mar 2014
Posty: 84
Pomógł: 0

mirekk36 napisał(a):
ale przecież wyżej ktoś pytał autora wątku o ten kondek a on odpisał że nie ma ... troszkę to bez sensu


Faktycznie akurat w tym zestawie uruchomieniowym jest kondek.

Układ resetu jest bardzo podobny do tego "super układu resetu"


Obrazek

A co do tych modułów z podstawkami ziff to nie mam ich schematów, ale jak się przyglądam to też są kondki SMD.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 sie 2019, o 14:18 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

to wywal kondki bo w warunkach domowych są tak kompletnie niepotrzebne że szok ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 sie 2019, o 16:48 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 27 cze 2018
Posty: 116
Pomógł: 6

acid255 napisał(a):
mirekk36 napisał(a):
z jakich pinów KANDA bierzesz masę ? tzn te twoje układy docelowe


z 4, 6, 8 i 10

Obrazek





Czy zwarcie RX programatora z masą i podlączenie TX programatora przez rezystor i diodę do vcc nie powoduje problemów?

Obrazek


Autor postu otrzymał pochwałę

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 sie 2019, o 17:45 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 mar 2014
Posty: 84
Pomógł: 0

Racja ! To jest przyczyna problemu, a nie żaden kondek.

Bardzo dziękuję.

Podłączyłem kabelkami programator z gniazdem KANDA na płytce bez podpinania masy na 4.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO