Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 16:57


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 19 lip 2019, o 14:38 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 19 lip 2019
Posty: 7
Pomógł: 0

Witam wszystkich. Jestem uczniem 4 klasy technikum i próbowałem rozpocząć przygodę z mikrokontrolerami AVR. Nauczyciel pomogl nam skompletowac uklad: procesor ATMEGA328P, filtracje zasilania do niego, plytke stykowa i programator USBASP. Wszystko ogolnie bylo w porzadku, pierwszy program napisalem na szkolnym komputerze (migajaca dioda). Problem zaczął sie przy instalacji srodowiska (eclipse) w domu. MkAvr calculator wykrywa procesor ale pogubilem sie totalnie co i jak w eclipse, nie wiem jak pobrac starego eclipse, a do nowego nie ma poradnika( do starego ogladalem filmy pana Mirosława). I mam pytanie czy jest ktoś kto krok po kroku wytlumaczyl by i pokazał jak i co instalowac ( poczynajac od javy) potem eclipse bo nawet nie wiem czy szukac starego czy nowego instalowac. i rowniez mam pytanie czy jesli mkavr calculator wykrywa procesor a jest on z poza tej bezplatnej wersji to czy to będzie przeszkodą? Probowalem juz kilka godzin instalowac kombinowac i nic.. Stary eclipse nawet nie odpala ( wyskakuje "java was started but returned exit code=13" probowalem robic to co na youtube z wpisywaniem nad vmargs pochodzenia pliku bin ale nic to nie dawalo). Zainstalowalem eclipse najnowszy dla C i C++ ale na nim nie wiem jak ustawic taktowanie procesora itp., a driver dodalem i moj komputer go czyta i są zainstalowane sterowniki do niego. W nowym przy probie zaladowania programu wyskakuje blad ze nie wybrano projektu. Najchetniej wszystko bym odinstalowal i zainstalowal " na czysto". Czy jest ktos w stanie pomóc? Jesli byla by mozliwosc to porozmawiac na skype. Dziekuje z góry, pozdrawiam.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 lip 2019, o 15:01 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 paź 2011
Posty: 702
Lokalizacja: Zielona Góra
Pomógł: 75

Jak nie ma poradnika do nowego Eclipsa, słabo szukałeś - http://mirekk36.blogspot.com/2018/08/eclipse-photon-nastepca-marsa.html

_________________
pozdrawiam
phill2k



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 lip 2019, o 15:05 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 09 lut 2017
Posty: 73
Lokalizacja: 51°03′22″N 15°45′48″E
Pomógł: 18

Napisz jaką masz wersję Windowsa (32 czy 64 bit) i jaką dokładnie wersję Eclipsa. Jeśli masz wersję 32bit Eclipsa to java musi być też 32bit. Analogicznie 64bit OS - Java 64bit. Ten błąd prawdopodobnie wynika z tego, że masz niezgodne wersje.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 lip 2019, o 16:10 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 sty 2015
Posty: 393
Lokalizacja: Mielec
Pomógł: 14

Wbijaj na bloga Mirka tam jest kopalnia wiedzy, eclipse wypakuj z zipa najnowszy jaki jest, starszy photon dziala jeszcze na 32bit a najnowszy już nie, tylko wersja 64bit analogicznie z java, ale jak gdzies Mirek pisał java z automatu instaluje się taka jak trzeba, chyba że masz jakies stare wersje to trzeba całkiem jave odinstalować i na nowo jave ściągnąć i zainstalować.

Plugina do eclipce to prosto z eclipsa instalujesz, a sterowniki wszystkie do usbasp i avrdude z mkavrkalkulator zainstaluj.

A jak sie niechcesz męczyć to mkclipse zainstaluj, w nim wszystko jest.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 lip 2019, o 17:25 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

Jak masz 64bit OS to 64bit Eclipse i Java 64bit



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 lip 2019, o 09:07 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 19 lip 2019
Posty: 7
Pomógł: 0

Bardzo dziekuje pptrzebowalem prostego naprowadzenia, wystarczyl filmik o eclipse photon, dziekuje i pozdrawiam.

Wysłane z mojego SM-G900H przy użyciu Tapatalka



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 lip 2019, o 15:34 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 19 lip 2019
Posty: 7
Pomógł: 0

Mam kolejne pytanie, a mianowicie gdzie znajde informacje o zmiennych w jezyku c?

Wysłane z mojego SM-G900H przy użyciu Tapatalka



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 lip 2019, o 15:49 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

pluto19 napisał(a):
Mam kolejne pytanie, a mianowicie gdzie znajde informacje o zmiennych w jezyku c?


Wszystko - i nie tylko o zmiennych masz tutaj:

https://atnel.pl/mikrokontrolery-avr-jezyk-c.html

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 lip 2019, o 16:51 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 19 lip 2019
Posty: 7
Pomógł: 0

Ta ksiazka na start jest dobra tak? Czy trzeba juz cos umiec?

Wysłane z mojego SM-G900H przy użyciu Tapatalka



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 lip 2019, o 17:04 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 19 lip 2019
Posty: 7
Pomógł: 0

Super dziekuje, mam programator usb asp procesor atmega328p i juz pisalem pierwsze programy(dzieki filmom pana Mirka), co polecacie dokupic na start?

Wysłane z mojego SM-G900H przy użyciu Tapatalka



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 lip 2019, o 18:16 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 sty 2015
Posty: 393
Lokalizacja: Mielec
Pomógł: 14

Dopowiem skromnie jesli chodzi o zestawy atb1.05a i starsze modele to podpowiem ze posiadanie dwóch takich zestawow i testowanie/pisanie kodow do komunikacji radiowej typu nrf, wifi, bt, rs po drutach i teraz CAN (bez stykówek i "zdupino") na Mirkowych libsach to czysta przyjemność, zajmujemy się tylko softem bo hardware jest zawodowy i dziala zawsze.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 lip 2019, o 20:51 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

Powiem tak, sam mam 3 zestawy a 1 ze mną zawsze jeździ w delegacje i to nawet takie dalsze - o czymś to musi świadczyć :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 31 lip 2019, o 10:42 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 19 lip 2019
Posty: 7
Pomógł: 0

Tutaj widze troche juz profesjonalniej panowie podchodzicie, czy zanim nie naucze sie podstaw oblece na tym moim programatorku?:P

Wysłane z mojego SM-G900H przy użyciu Tapatalka



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 sie 2019, o 08:28 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

Jeżeli to chinski programatorek to więcej będziesz miał nerwów niż zabawy. Stykówki często źle kontaktują co przekłada się na stracony czas i dochodzenie czemu nie działa. Oczywiście możesz tak zacząć - nikt Ci tego nie broni, ale jak chcesz tanio zacząć to polecam zestaw BB + programator ATB-USBASP. I jak najszybciej zrób swoj zestaw startowy-dużo więcej się nauczysz i budżetu nie nadwyrężysz.
Zestaw ATB jest w mojej opinii jedyny taki na Świecie (a znam wiele tego typu zestawów deweloperskich). Wejdź na stronę i poczytaj co on takiego zawiera (a ma od groma udogodnień i wyposażenia). Jest też multiplatformowy i ma nawet wbudowany Ftdi-RS232, programator ze wspaniałym wsparciem technicznym i hub 4portowy, żeby tylko jednym kablem trzeba było się podłączać do komputera. A to tylko namiastka jego funkcjonalności.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 sie 2019, o 19:00 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 19 lip 2019
Posty: 7
Pomógł: 0

Ksiazka juz zamowiona, z programatorem narazie sie wstrzymam, dziekuje za rady i opinie

Wysłane z mojego SM-G900H przy użyciu Tapatalka



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 sie 2019, o 19:48 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

Ok. Zwróć uwagę, że z programatorem dostajesz pełną licencje na MkAvrCalc'a, a w zestawie z książką wychodzi to taniej. Dodatkowo programuje procki również te zasilane niskim napięciem co jest bardzo wygodne przy urządzeniach zasilanych bateryjnie. Pomijam juz jego extra fukcjonalnosc jak np generator. Najlepiej obejrzyj filmiki Mirka nt. programatora - to może poprosisz p. Anetę o aktualizację zamówienia :) p.s. Programatorów od Mirka tez mam kilka (różne wersje) i jak na razie żaden mnie nie zawiódł (będzie już 6 lat).



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 sie 2019, o 01:18 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 31 lip 2016
Posty: 154
Pomógł: 4

micky napisał(a):
Ok. Zwróć uwagę, że z programatorem dostajesz pełną licencje na MkAvrCalc'a, a w zestawie z książką wychodzi to taniej. Dodatkowo programuje procki również te zasilane niskim napięciem co jest bardzo wygodne przy urządzeniach zasilanych bateryjnie. Pomijam juz jego extra fukcjonalnosc jak np generator. Najlepiej obejrzyj filmiki Mirka nt. programatora - to może poprosisz p. Anetę o aktualizację zamówienia :) p.s. Programatorów od Mirka tez mam kilka (różne wersje) i jak na razie żaden mnie nie zawiódł (będzie już 6 lat).

Ciekawe po co aż kilka programtorów ??



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 sie 2019, o 07:02 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1020
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 188

zorro napisał(a):
Ciekawe po co aż kilka programtorów ??
Przecież micky napisał:
zorro napisał(a):
(różne wersje)
Mirek w swoim sklepie sprzedaje tylko jedną wersję programatora (no może nie do końca to prawda bo jest jeszcze przejściówka USB-RS którą również można programować AVR-y, no i zestaw ATB również może być programatorem ;) ), ale jest to produkt ciągle rozwijany, i gdy pojawi się nowsza wersja to ludzie kupują by móc korzystać z nowych funkcjonalności. Sam posiadam 3 programatory od Mirka:
Obrazek
Poza tym każdy dobry programista/elektronik lubi mieć programator w zapasie. Mirkowy sprzęt jest dobrze zabezpieczony ale człowiek w roztargnieniu jest w stanie ubić nawet najlepsze zabezpieczenia :lol:
Więc po co sprzedawać stary, ja np jeden zawsze mam w torbie z laptopem drugi leży na biurku przy kompie, a trzeci grzecznie leży w szufladzie - taki "przydasie" 8-) .
Ot, cała tajemnica posiadania kilku programatorów :D
A dodatkowo zawsze to jakieś wsparcie dla Mirka 8-)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 sie 2019, o 07:51 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

Xentis to bardzo ładnie opisał i poza wspomnianymi przez niego powodami jest jeszcze jeden - pracując zawodowo i przy częstych podróżach służbowych samolotem rozdzielam posiadany sprzęt elektroniczny pomiędzy różne walizki tak by w przypadku zagubienia bagażu móc dalej wykonać swoje zadanie. Niejednokrotnie zestaw ATB jest też w moim bagażu podręcznym i wprawiał w lekkie osłupienie służby na lotnisku w Europie i poza nią. Nigdy jednak nie miałem z tego tytułu problemów. Na koniec dodam, że zestaw ATB też może pracować jako programator zewnętrzny!



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO