Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 23:07


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 18 cze 2019, o 05:43 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 sty 2015
Posty: 89
Pomógł: 0

Prześledziłem swoje ostatnie rachunki za energię elektryczną z trzech lat - i to jest ciągły wzrost - a przecież ceny prądu aż tak mocno nie rosły - zostały wręcz zamrożone. Zastanawiam się, z czego to wynika. Z średnio rachunków na poziomie 100 zł wzrosły prawie do 200 zł.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 cze 2019, o 08:36 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 13 lis 2013
Posty: 168
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1

Witajcie.
Jak dla mnie porażką są "ukryte" opłaty. Spójrzcie na swoje rachunki....opłata za przesył,opłata za zużycie,milion podatków,opłata dla wujka prezesa itd.itd.Wiele na ten temat jest w necie....Mam lokal,który od kilku lat jest nieużywany ale płacę co miesiąc jakąś chorą opłatę za przesył.Co ciekawe to jest odłączony i zero zużycia energii ale płacić trzeba.To jest dopiero oszczędność w wielkim słowa znaczeniu :lol: :oops:
Pozdrawiam.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 cze 2019, o 09:19 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 27 cze 2018
Posty: 116
Pomógł: 6

kozaa71 napisał(a):
Witajcie.
Jak dla mnie porażką są "ukryte" opłaty. Spójrzcie na swoje rachunki....opłata za przesył,opłata za zużycie,milion podatków,opłata dla wujka prezesa itd.itd.Wiele na ten temat jest w necie....Mam lokal,który od kilku lat jest nieużywany ale płacę co miesiąc jakąś chorą opłatę za przesył.Co ciekawe to jest odłączony i zero zużycia energii ale płacić trzeba.To jest dopiero oszczędność w wielkim słowa znaczeniu :lol: :oops:
Pozdrawiam.

U mnie za prąd opłaty są za użycie jak się wyjeżdża i nie używa to nie ma opłat jakieś grosze.
Ja nigdy nie zmieniałem dostawcy prądu i żadnych umów nowych nie podpisywałem bo zauważyłem że jest od jakiegoś czasu opłata handlowa a ja jej nigdy nie miałem. Także zmiana dostawcy że kilka groszy tańsza energia daje oszczędność 20 zł ale jest opłata handlowa w wysokości 10 zł i tak masz tańszy rachunek o 10 zł ale jak nic nie zużyjesz masz rachunek droższy o 10 zł. Ot tak doją nas.
Za gaz natomiast jest abonament jak nic nie zużyje jest odczuwalny rachunek i uczucie że jest się dojonym. W gazie też zrobili jakieś przeliczenia z licznika liczącego M3 płaci się za kWh. Na pewno przeliczenie nie jest na korzyść konsumenta taka ukryta podwyżka.

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 cze 2019, o 09:42 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 13 lis 2013
Posty: 168
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1

zubik napisał(a):
kozaa71 Tak samo z gazem, swego czasu płaciłem więcej opłat za przesył niż zużycie m3
kozaa71 napisał(a):
Co ciekawe to jest odłączony i zero zużycia energii ale płacić trzeba.To jest dopiero oszczędność w wielkim słowa znaczeniu
A nie możesz wygłosić tego licznika?

Wiem,że można go jak to napisałeś "wygłosić" licznik ale jak sobie pomyślę o ponownym (może kiedyś) zgłoszeniu do ponownego użycia i stanie w tych kolejkach,wypełnianiu miliona papierów to się odechciewa....



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 cze 2019, o 11:32 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 cze 2017
Posty: 169
Lokalizacja: Słupsk
Pomógł: 2

Panowie... najlepiej to posiadać deputacik i nie przejmować się rachunkami za prąd :)

_________________
Lampka Leuchtglas
Motorek Witka



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 cze 2019, o 11:39 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 27 cze 2018
Posty: 116
Pomógł: 6

akenes napisał(a):
Panowie... najlepiej to posiadać deputacik i nie przejmować się rachunkami za prąd :)

Albo mieszkać u rodziców, ma się darmową energię i nie tylko. :)

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 cze 2019, o 11:43 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 cze 2017
Posty: 169
Lokalizacja: Słupsk
Pomógł: 2

uksta1024 napisał(a):
Albo mieszkać u rodziców, ma się darmową energię i nie tylko. :)


co to to to to sobie wypraszam :) jakby co :)

_________________
Lampka Leuchtglas
Motorek Witka



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 cze 2019, o 19:51 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 26 sty 2014
Posty: 119
Lokalizacja: Łódż
Pomógł: 1

W energetyce sporo się ostatnio inwestuje.Ale to nie jedyna przyczyna. Jak to w molochach - za błędy, złe decyzje, niekompetencje i premie dla całego stadka prezesów, dyrektorów i ich pupilków i tak zapłaci końcowy odbiorca przy gniazdku.
Można dość prosto ograniczyć zużycie energii elektrycznej - przed każdym użyciem kuchenki mikrofalowej czy telewizora włączamy go do prądu wkładając wtyczkę w gniazdko a po skończonej pracy wypinamy wtyczkę i cała tajemnica. W pralce i innych sprzętach gdzie dojście jest utrudnione dorobiłem dodatkowe wyłączniki. Na początku ciężko się przyzwyczaić ale szybko wchodzi w krew. Dodatkowo mam w swojej rozdzielnicy(jest przy drzwiach wyjściowych) zainstalowany tzw hebel - w momencie wyjścia z domu odcinam całe mieszkanie (oprócz gniazdka z lodówka które jest na całkowicie osobnym obwodzie) Dzięki temu nawet jak zapomnę coś odłączyć to nie pobiera prądu i dodatkowo nie ma niebezpieczeństwa pożaru kiedy mnie nie ma. Tym sposobem mieszkając w 2 osoby rachunki mam na poziomie 60zł na miesiąc.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 cze 2019, o 18:36 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 lip 2013
Posty: 759
Pomógł: 37

Bez przesady z tym wyciąganiem wszystkiego z gniazdek. Ile zaoszczędzisz ? 5zl miesięcznie. Wystarczy godzinę krócej miesięcznie tv oglądać i więcej sie zaoszczędzi. Najlepsza inwestycja jest fotowoltanika. Zysk co prawda po czasie,ale rachunki mniejsze sa praktycznie natychmiast. Ale niestety trzeba mieć warunki na zainstalowanie.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 cze 2019, o 20:33 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 lip 2013
Posty: 759
Pomógł: 37

Ogólna zasada jest taka ,ze nie opłaca sie tym co nie maja ,a opłaca tym co maja.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 cze 2019, o 20:59 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 17 mar 2014
Posty: 29
Pomógł: 3

Mam fotowoltaikę, 40 paneli, 10kW, koszt paneli inwertera+ mocowania, kable około 20000 pln, montaż we własnym zakresie.
Ogrzewam dom prądem, instalacja pracuje 2 lata. Średnia roczna produkcja około 10000kWh.
PGE zabiera z tego 20%, czas zwrotu inwestycji około 5 lat.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 cze 2019, o 21:05 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 kwi 2017
Posty: 99
Lokalizacja: Piła
Pomógł: 4

zubik napisał(a):
Cytuj:
Zysk co prawda po czasie,ale rachunki mniejsze sa praktycznie natychmiast. Ale niestety trzeba mieć warunki na zainstalowanie.
średnio opłacalna inwestycja jak narazie, jak się policzy całość to zwraca się po około 20 latach kiedy sprawność paneli już znacznie spada i trzeba będzie powoli wymieniać na nowe.

Pozwolę nie zgodzić się z Tobą Zubik. Instalacja np. 5 kWp kosztuje około 25000 zł, pozwala ona wyprodukować około 5000 kWh energii rocznie. 1 kWh energii kosztuje ok. 0,6 zł co daje uzysk roczny 3000 zł. Jeśli teraz koszt 25000 podzieli się przez 3000 daje nam zwrot po 8,125 latach. Można jeszcze uwzględnić możliwość ulgi w podatku dochodowym (18 %)co może jeszcze bardziej być opłacalnym. A co ze sprawnością? Producenci dają gwarancje sprawności 80% po 25 latach, a więc chyba nie jest tak źle, tym bardziej, że ja już mam zwrot kapitału po niecałych 10 latach. Trzeba również wspomnieć o tym, że ceny energii w ubiegłym roku zostały zamrożone i zapewne w przyszłym lub następnych latach wzrosną. Największy problem jest w tym aby dobrać moc instalacji do własnych potrzeb. Przeczytaj sobie artykulik ilu mamy pasjonatów wydawania pieniędzy https://magazynfotowoltaika.pl/w-2019-r ... taicznych/



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 cze 2019, o 21:16 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 26 sty 2014
Posty: 119
Lokalizacja: Łódż
Pomógł: 1

grzeniu 73 napisał(a):
Bez przesady z tym wyciąganiem wszystkiego z gniazdek. Ile zaoszczędzisz ? 5zl miesięcznie. Wystarczy godzinę krócej miesięcznie tv oglądać i więcej sie zaoszczędzi. Najlepsza inwestycja jest fotowoltanika. Zysk co prawda po czasie,ale rachunki mniejsze sa praktycznie natychmiast. Ale niestety trzeba mieć warunki na zainstalowanie.


Z ciekawości sprawdziłem ile pobierają urządzenia w moim domu. Moc pobierana w stanie czuwania ustaliłem na podstawie kart katalogowych i instrukcji obsługi wiec lista nie jest pełna :
Monitor od komputera 3W
Router 5 W
Switch 7W
Odtwarzacz DVD 0,8 W
Telewizor 0,3W
Wieża z wyświetlaczem VFD 7W
wiec daje to 3+5+7+0,8+0,3+7=23,1W
Producenci kuchni mikrofalowej, pralki, kuchni gazowo-elektrycznej, okapu, dekodera telewizyjnego oraz laptopa x2, radia kuchennego i zasilacza ATX nie podają tych danych ale każde z nich coś pobiera wiec dla równego rachunku dajmy na to razem 0,9W wiec przyjmujemy równo 24W do obliczeń
0,024x8760(365x24)= 210,24 x 0,60zł =126,14 na rok co na miesiąc daje już 10,51zł a naprawdę będzie więcej. Przypominam ze jest to koszt energii która nic nie robi
Jeżeli kogoś dalej nie przekonałem to proponuje zapoznać się z tym artykułem gdzie autor dokonał pomiarów
https://grylewicz.pl/oszczedzamy-prad-c ... ej-w-domu/



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 cze 2019, o 11:05 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 lip 2013
Posty: 759
Pomógł: 37

Tyle ze grom z tego pobiera rouer i switch ,a wyłączając go i czekać później za czym sie zaloguje to będzie strasznie upierdliwe. Jak to odliczysz to zostanie ci te 5 zl co napisałem wcześniej w sumie w ciemno. A jeszcze dolicz godzinę na ustawianie zegarków później :). To juz lepiej godzinę dłużej miesięcznie w pracy zostać. Zresztą policzyłeś to dla całego roku i 24H. To w sumie tak jakbyś się z domu wyprowadził.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 cze 2019, o 19:29 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 14 sie 2016
Posty: 905
Pomógł: 39

kazekat napisał(a):
Instalacja np. 5 kWp kosztuje około 25000 zł, pozwala ona wyprodukować około 5000 kWh energii rocznie

Ja mam tylko krótkie pytanie, czy te 5kWh to dla oświetlenia panelu na 100% czy jak np w polsce jakieś 60%(szarówka od jesieni do późnej wiosny).

_________________
Moje porady są błędne,nie czytać,zbanować od razu.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 cze 2019, o 20:28 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 kwi 2017
Posty: 99
Lokalizacja: Piła
Pomógł: 4

Harry napisał(a):
kazekat napisał(a):
Instalacja np. 5 kWp kosztuje około 25000 zł, pozwala ona wyprodukować około 5000 kWh energii rocznie

Ja mam tylko krótkie pytanie, czy te 5kWh to dla oświetlenia panelu na 100% czy jak np w polsce jakieś 60%(szarówka od jesieni do późnej wiosny).

Wiesz Harry te 5000 kWh to uzysk energii z całego roku, z czego w takich miesiącach jak listopad, grudzień, styczeń, luty to prawie żadne korzyści, większość energii jest uzyskiwana od kwietnia do września. Moc paneli określa się w jednostkach kWp(nie kWh) ponieważ moc panela jest zależna od wielu czynników. Jest taka stronka z monitoringiem chyba kilkuset instalacji z kraju i tam można sobie prześledzić wszystkie dane https://pvmonitor.pl/ dlatego też przejrzenie tej stronki może zastąpić wielu moich słów .



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 cze 2019, o 09:25 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 27 cze 2018
Posty: 116
Pomógł: 6

Jeśli produkcja z paneli słonecznych by była oplacalna to kraje afrykańskie które mają miejsce i warunki klimatyczne na instalację paneli były by bogatymi niczym te które mają zasoby ropy. Tak jednak nie jest. Wniosek więc taki że to UE na siłę każe ileś tam procent z odnawialnych źródeł uzyskiwac a może to być np dlatego że to Niemcy żądzą UE a oni też produkują panele słoneczne.

Licząc kWh produkcji z paneli trzeba też wsiąść pod uwagę to że jak świeci nadprodukcja idzie do sieci i kupuję to zakład energetyczny ale jak już nie świeci to pobiera się energię z sieci a cena tej oddanej nie jest równa tej pobranej.

Oszczędności energii to tylko jak najrozsądniej korzystać z niej i nie marnować. .

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 cze 2019, o 12:58 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 12 kwi 2017
Posty: 52
Pomógł: 1

Ja chcę zamontować Polskie panele tylko gdzie je kupić?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 cze 2019, o 15:05 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 kwi 2017
Posty: 99
Lokalizacja: Piła
Pomógł: 4

anat napisał(a):
Ja chcę zamontować Polskie panele tylko gdzie je kupić?
Proszę
http://www.selfa-pv.com/moduly-fotowoltaiczne
http://www.solar.bruk-bet.pl/products/w ... -produkty/
uksta1024 napisał(a):
Jeśli produkcja z paneli słonecznych by była oplacalna to kraje afrykańskie które mają miejsce i warunki klimatyczne na instalację paneli były by bogatymi niczym te które mają zasoby ropy. . .
Nie zawsze tak jest jak piszesz. Podam dwa przykłady gdzie państwo nie umie zarządzać swoim bogactwem: Wenezuela (ropa), Nauru (fosforyty).
uksta1024 napisał(a):
Licząc kWh produkcji z paneli trzeba też wsiąść pod uwagę to że jak świeci nadprodukcja idzie do sieci i kupuję to zakład energetyczny ale jak już nie świeci to pobiera się energię z sieci a cena tej oddanej nie jest równa tej pobranej.
malu już wcześniej wspomniał oddajesz 100 pobierasz 80
uksta1024 napisał(a):
Oszczędności energii to tylko jak najrozsądniej korzystać z niej i nie marnować.
Całkowicie się z Tobą zgadzam.
zubik napisał(a):
Moim zdaniem wszelkie zasoby środowiskowe i intelektualne należy kierować w stronę pozyskania energii z fuzji termojądrowej. Takie jest moje życzenie przyszłości, i to uważam jako 100% czystej energii.
Masz rację podobno to jest najtańsza energia, ale elektrowni jądrowej nie wybuduję na dachu. Dziwię się, że w Polsce ten temat jest drążony dziesiątki lat(Żarnowiec, Klempicz i inne) i jesteśmy w tym samym miejscu co kilkadziesiąt lat temu. Jeśli jednak doszłoby do wyprodukowania pierwszej kilowatogodziny energii z elektrowni takiej w Polsce to ze względu na nakłady jakiej zostały poniesione i cały czas są ponoszone będzie to najdroższa kilowatogodzina na świecie.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 cze 2019, o 21:17 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 lip 2013
Posty: 759
Pomógł: 37

I nie daj bóg jak nadzorować te elektrownie będą nadzorcy z nadania politycznego. Czarnobyl gwarantowany. Wszyscy liczą straty czy zyski do ceny prądu dzis. Prad będzie drożał i drożeje. Inwestycja w panele będzie co roku taniec. Zresztą instalacje tez tanieją i to dosyć znacznie. I nie rozumie walki z tym. Tak jakby był jakiś nakaz posiadania paneli na dachu. Jak komuś nie pasuje to nie montuje ich i tyle. Biedny zawsze będzie nazekal na duze rachunki ,a bogaty będzie sie śmiał bo 10 lat temu zainwestował i dzis ma rachunki prawie zerowe. I nie ma co sie obrażać ,bo tak jest.
Od jakiegoś czasu ze słońcem mam odczynienia i kilkanaście urządzeń ktore pracują w Afryce i na Bliskim Wschodzie. Tylko i wyłącznie ze słońca rodziny gotują obiady z malutkiej infrastruktury słonecznej. Niestety nie jest to tanie, ale na szczęście dostają dopłaty do tego. I w cale nie prawda,ze tam jest az tak duza wydajność słońca. Niestety dość znacznie spada wydajność gdy robi sie goraco. Największa produkcja jest gdy juz świeci ,ale jeszcze nie grzeje za mocno. Jesli chodzi o mnie to każdy dom zamiast dachówek powinien mieć panele słoneczne.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 cze 2019, o 11:14 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 gru 2015
Posty: 544
Pomógł: 27

Sam wahałem się z tym co napisał zubik w kontekście opłacalności instalacji foto-voltaicznej ale postanowiłem zaryzykować i moim zdaniem to była najlepsza inwestycja. za prąd płaciłem średnio 230 zł miesięcznie teraz około 20 zł mogę sobie pozwolić na więcej gdyż nieco przewymiarowałem instalację.

https://www.youtube.com/watch?v=iGq_liP7a-E
przykład człowieka który w to wszedł.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 cze 2019, o 19:02 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 gru 2015
Posty: 544
Pomógł: 27

Cytuj:
Ile zapłaciłeś za instalację i o jakiej mocy mówimy?

Ja tu może nie jestem najlepszym przykładem , ponieważ zachciało mi się zrobić trackery podążające za słońcem i elektronikę do tego (w trakcie projektowania i pisania kodu). Moc 3kw koszt około 12tyś zł. bez tych "bajerów" wyszło by około 8 - 9 tyś zł.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 cze 2019, o 22:33 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 kwi 2017
Posty: 99
Lokalizacja: Piła
Pomógł: 4

tonygryps napisał(a):
Cytuj:
Ile zapłaciłeś za instalację i o jakiej mocy mówimy?

Ja tu może nie jestem najlepszym przykładem , ponieważ zachciało mi się zrobić trackery podążające za słońcem i elektronikę do tego (w trakcie projektowania i pisania kodu). Moc 3kw koszt około 12tyś zł. bez tych "bajerów" wyszło by około 8 - 9 tyś zł.

Tonygryps to naprawdę nie dużo Cię to wyszło, miałeś firmę czy sam wszystko robiłeś. Ja chcę zakładać 6,3 kWp i życzą sobie prawie 30 tys. zł. I mam jeszcze jedno pytanie masz on-grid czy off-grid.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 cze 2019, o 17:16 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 gru 2015
Posty: 544
Pomógł: 27

Cytuj:
Tonygryps to naprawdę nie dużo Cię to wyszło, miałeś firmę czy sam wszystko robiłeś. Ja chcę zakładać 6,3 kWp i życzą sobie prawie 30 tys. zł. I mam jeszcze jedno pytanie masz on-grid czy off-grid.


Wszystko robiłem sam. Instalację mam on grid.

a co do twojej instalacji to spokojnie w 20tyś powinieneś się zamknąć popatrz:https://allegro.pl/oferta/panele-fotowoltaiczne-280w-12bb-solar-maysun-modul-7954110698

https://allegro.pl/oferta/inwerter-solarny-fronius-symo-6-0-3-m-6000va-light-8257093488

no i plus jakieś mocowanie sam policz.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 cze 2019, o 22:26 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 kwi 2017
Posty: 99
Lokalizacja: Piła
Pomógł: 4

tonygryps napisał(a):
Cytuj:
Tonygryps to naprawdę nie dużo Cię to wyszło, miałeś firmę czy sam wszystko robiłeś. Ja chcę zakładać 6,3 kWp i życzą sobie prawie 30 tys. zł. I mam jeszcze jedno pytanie masz on-grid czy off-grid.


Wszystko robiłem sam. Instalację mam on grid.

a co do twojej instalacji to spokojnie w 20tyś powinieneś się zamknąć popatrz:https://allegro.pl/oferta/panele-fotowoltaiczne-280w-12bb-solar-maysun-modul-7954110698

https://allegro.pl/oferta/inwerter-solarny-fronius-symo-6-0-3-m-6000va-light-8257093488

no i plus jakieś mocowanie sam policz.

Dziękuję tonygryps. Firma mi przedstawiła lepsze panele gorszy inwerter niż Ty przedstawiłeś w przykładzie. Musze to jeszcze przeliczyć. Następna rzecz to nie mam papierów aby zgłosić do energetyki no i jeszcze czas. Ajjj... trudna decyzja. Jeszcze raz przemyślę.
Dzięki.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 lip 2019, o 08:31 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 gru 2015
Posty: 544
Pomógł: 27

To może masz kolegę znajomego co ma uprawnienia?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 lip 2019, o 11:57 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 sty 2015
Posty: 393
Lokalizacja: Mielec
Pomógł: 14

Witam

Uprawnienia do czego? Do montażu elektrycznego i mechanicznego + badania wysokościowe?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 lip 2019, o 18:07 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 gru 2015
Posty: 544
Pomógł: 27

Aby zgłosić instalacją (jak chcesz mieć instalację on-grid ) do zakładu energetycznego to instalator musi posiadać uprawnienia wydane z dozory technicznego albo "sep" na eksploatację i dozór .



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 lip 2019, o 19:35 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 sty 2015
Posty: 393
Lokalizacja: Mielec
Pomógł: 14

Sporo takich ludzi jest, popytaj w regionie, teraz większość elektryków ma pełne uprawnienia z dozorem i pomiarami.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 lip 2019, o 18:34 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 07 sty 2014
Posty: 48
Lokalizacja: Radom
Pomógł: 0

Ile kosztuje roczny serwis takich instalacji PV kilka kW. Jak często invertery ulegają uszkodzeniu np podczas wyładowań atmosferycznych.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO