Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki

KURS HOME ASSISTANT

Chcesz zautomatyzować swój dom bez skomplikowanego kodowania?
Zastanawiasz się nad wyborem sprzętu, oprogramowania i aplikacji?
Od czego zacząć przygodę z HA w 2025? Co będzie najlepsze na start?

Nasz kurs Home Assistant nauczy Cię krok po kroku, jak łatwo zautomatyzować swój dom i oszczędzić na rachunkach za prąd i ogrzewanie. Bez chmur, bez zbędnych abonamentów. Twoja przygoda z Home Assistant zaczyna się tutaj!

↓↓↓

    Szanujemy Twoją prywatność. Możesz wypisać się w dowolnym momencie.




    Teraz jest 12 kwi 2025, o 19:06


    Strefa czasowa: UTC + 1





    Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
    Autor Wiadomość
    PostNapisane: 23 cze 2019, o 13:58 
    Offline
    Użytkownik
    Avatar użytkownika

    Dołączył(a): 04 sty 2015
    Posty: 50
    Pomógł: 0

    Witam,

    Spojrzcie na schemat na obrazku. Zaznaczylem na czerwono diode, ktora ma za zadanie nie dopuscic do do powstania duzych szpilek napiecia, gdy wlaczamy trigger. Rozumiem o co chodzi w tym ukladzie oraz jaka role pelni ta dioda. Tj. w czasie wylaczenia generatora, tranzystor jest nieaktywny i prad nie moze plynac i magazynuje sie w cewce. Gdy wlaczymy generator, bramka sie otworzy i umozliwi przeplyw pradu. Problem w tym, ze to bedzie sie wiazalo z duza zmiana pradu, ktory wyindukuje duze napiecie na cewce. Dzieki tej diodzie kazde wieksze napiecie niz 5V (dokladniej mowiac 5,7V) poleci z powrotem do +5V i nie bedziemy mieli zadnych szpilek.

    Moje pytanie jest nastepujace: Widzialem ostatnio na schemacie dwie diody polaczone szeregowo (zamiast jednej jak na powyzszym przykladzie). Jaki to ma sens?


    Obrazek



    Góra
     Zobacz profil  
    cytowanie selektywne  Cytuj  
    PostNapisane: 23 cze 2019, o 18:14 
    Offline
    Użytkownik

    Dołączył(a): 26 cze 2016
    Posty: 186
    Pomógł: 7

    Ma to sens o tyle taki, że jest nieco mniejsza stała czasowa, pewnie jedna była diodą Zenera, żeby zaindukowane napięcie było rzędu kilku V. Chyba w starym Radioelektroniku były różne tego typu modyfikacje pokazane, czasem może tam być rezystor.
    Stała czasowa jest L/R czyli zwiększając rezystancję powodujemy szybszy zanik prądu, oczywiście kosztem zaindukowania wyższego napięcia.
    Taki skrajny przykład, gdyby cewka była z nadprzewodnika i dioda idealna, to prąd by nie zanikał i przekaźnik trzymał by latami mimo wyłączenia zasilania.



    Góra
     Zobacz profil  
    cytowanie selektywne  Cytuj  
    Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
    Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 

    Strefa czasowa: UTC + 1


    Kto przegląda forum

    Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


    Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
    Nie możesz odpowiadać w wątkach
    Nie możesz edytować swoich postów
    Nie możesz usuwać swoich postów
    Nie możesz dodawać załączników

    Szukaj:
    Skocz do:  
    Sitemap
    Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
    phpBB SEO