Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 19 mar 2024, o 04:39


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 92 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 27 maja 2019, o 14:49 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

plus info o terminach wysyłek ;)


_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 maja 2019, o 03:21 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

No i w końcu udało mi się - wprawdzie godzina 4:00 w nocy - ale wysyłki bibliotek poszły już chyba prawie do wszystkich ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 maja 2019, o 06:25 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 cze 2017
Posty: 169
Lokalizacja: Słupsk
Pomógł: 2

Zajrzałem do środka. Wygląda bardzo apetycznie, konfiguracja zdaje się że jest bardzo prosta dzięki obszernym komentarzom:) Już się nie mogę doczekać jak wieczorkiem będę testować:)

_________________
Lampka Leuchtglas
Motorek Witka



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 maja 2019, o 09:47 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Tak tak zapraszam do testów i zgłaszania ewentualnych błędów jeśli się zdarzą. Może też jeszcze wiele rzeczy być niezrozumiałe - no ale będą jeszcze poradniki do tego - no i można tutaj jak zawsze zadawać pytania - a ja zawsze chętnie podpowiem.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 maja 2019, o 13:57 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lut 2014
Posty: 212
Lokalizacja: Poznań
Pomógł: 12

uruchomiłem projekty MK GLCD 01, 02 , 03 z moimi portami na wyświetlaczu COG_ST7565R lecz projektu 04 nie mogę uruchomić wywala błąd przy kompilacji
./MK_GLCD/GRAPHICS/mk_glcd_graphics.o: In function `glcd_drawBitmap':
mk_glcd_graphics.c:(.text.glcd_drawBitmap+0x1ea): undefined reference to `glcd_getPixel'
mk_glcd_graphics.c:(.text.glcd_drawBitmap+0x1f4): undefined reference to `glcd_getPixel'
collect2.exe: error: ld returned 1 exit status
make: *** [04_MK_GLCD_FX_BITMAPS_ICONS_RLE.elf] Błąd 1

tego błędu nie ma przy SSD1306

Pozdrawiam



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 maja 2019, o 15:56 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

RYSZARD M napisał(a):
uruchomiłem projekty MK GLCD 01, 02 , 03 z moimi portami na wyświetlaczu COG_ST7565R lecz projektu 04 nie mogę uruchomić wywala błąd przy kompilacji
./MK_GLCD/GRAPHICS/mk_glcd_graphics.o: In function `glcd_drawBitmap':
mk_glcd_graphics.c:(.text.glcd_drawBitmap+0x1ea): undefined reference to `glcd_getPixel'
mk_glcd_graphics.c:(.text.glcd_drawBitmap+0x1f4): undefined reference to `glcd_getPixel'
collect2.exe: error: ld returned 1 exit status
make: *** [04_MK_GLCD_FX_BITMAPS_ICONS_RLE.elf] Błąd 1

tego błędu nie ma przy SSD1306

Pozdrawiam


eeeeh ta kosmetyka - bibliotek ;) i to tak rozbudowanych - kota można dostać ;)

ale OK - można już pobierać aktualizację - nie zmieniałem numerku wersji - ale proszę pobrać rozpakować i się cieszyć

no i dać znać, że teraz ŚMIGA - będę wdzięczny

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 maja 2019, o 18:20 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lut 2014
Posty: 212
Lokalizacja: Poznań
Pomógł: 12

TAK Mirku teraz HULA i ŚMIGA , pięknie Dziękuję



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 maja 2019, o 19:10 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

a to cieszę się - dzięki za info

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 maja 2019, o 20:29 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 09 lut 2017
Posty: 73
Lokalizacja: 51°03′22″N 15°45′48″E
Pomógł: 18

Zgłaszam małe błędy w Analog Meter. Małe bo na malutkim SSD1306 :) Oślepnę chyba już całkiem przez tę Twoją bibliotekę. :)

Przy podaniu w funkcji ameter_init:

min = 0 - > brak wyświetlenia tej wartości
min = (liczba dodatnia) - > wyświetlona jest okrojona liczba
Wartości ujemne wyświetlane są raczej prawidłowo.

Przy podaniu min lub max dużych wartości > od ok. 2000 (ujemne lub dodatnie) - > wartości pośrednie są nieprawidłowo wyświetlane (mają też chyba zbyt wiele miejsc po przecinku, moim zdaniem wystarczy jedno lub nawet wcale)

Przykładowe wywołania funkcji z błędami:
ameter_init( -2500, 22, 0, &DefaultFont5x8, 3, 1, 0, 0 );
ameter_init( -3, 2200, 0, &DefaultFont5x8, 3, 1, 0, 0 );
ameter_init( 0, 22, 0, &DefaultFont5x8, 3, 1, 0, 0 );
ameter_init( 10, 22, 0, &DefaultFont5x8, 3, 1, 0, 0 );
ameter_init( 2200, -3, 0, &DefaultFont5x8, 3, 1, 0, 0 );


Mam jeszcze pytanie do zegara analogowego. W tej chwili żeby ruszyć wskazówką robię tak:
glcd_cls();
aclock_init(x,y,r);
DisplayTime(h,m,s);
glcd_display();

czyli wszystko rysuje od nowa. Można to zrobić prościej np. odrysowując tylko wskazówki?

Pozdrawiam
Adam



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 maja 2019, o 20:38 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Adam12 napisał(a):
Oślepnę chyba już całkiem przez tę Twoją bibliotekę.

trzeba wziąć OLEDzika 2,4" ;) wtedy oko odpoczywa i wręcz się cieszy ;)

już sprawdzam dalsze rzeczy

------------------------ [ Dodano po: 10 minutach ]

Adam12 napisał(a):
min = 0 - > brak wyświetlenia tej wartości
min = (liczba dodatnia) - > wyświetlona jest okrojona liczba
Wartości ujemne wyświetlane są raczej prawidłowo.


hmm wszystko się ładnie wyświetla - tylko pewnie nie przeskalowałeś sobie miernika no i wartości z lewej strony (ta startowa) chowa się pewnie za ekranem ;) Przekaluj miernik - robi się to w pliku "mk_analog_meter.h" w sekcji:

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


domyślnie są inne wartości - dla ASCALE zobaczysz 100 % jak widzisz ja tu dałem 80 i proszę:
Obrazek

------------------------ [ Dodano po: 17 minutach ]

Adam12 napisał(a):
Przy podaniu min lub max dużych wartości > od ok. 2000 (ujemne lub dodatnie) - > wartości pośrednie są nieprawidłowo wyświetlane (mają też chyba zbyt wiele miejsc po przecinku, moim zdaniem wystarczy jedno lub nawet wcale)

Nie tylko przy 2000 przy niektórych innych też - ale tu niestety powiem tak - coś za coś ... mógłbym rozbudowywać tę procedurę do nieskończoności - ale uznałem, że kompletnie i absolutnie nie ma sensu. Musiałem się zatrzymać ;) żeby uzyskać dobry stosunek możliwości parametryzacji miernika dla użytkownika względem zajętości kodu w pamięci FLASH.

Króciutko - o co chodzi. Przede wszystkim na początku w założeniach miał to być MEGA prosty miernik tylko na potrzeby liczenia procent - od 0% do 100% - no ale zachciało mi się, żeby było lepiej - i zaczęły się schody - tracenie czasu i mojego i na przeliczenia i zajętości kodu wynikowego. Ok udało się zrobić niezłą parametryzację no ale wg mnie trzeba poprostu się dopasować do tych możliwości które są obecnie. I PRZEDE WSZYSTKIM na ZEUSA ;) proszę nawet nie myśl o wartościach większych niż 3-cyfrowe bo nigdy ich ładnie nie zmieścisz ;) ... a i same wartości dobieraj tak aby nie otrzymywać dziwnych wartości ułamkowych.

Ale żeby wilk był syty i owca cała to natchnąłeś mnie do tego - żeby może dorobić opcję - np - aby biblioteka mogła NIE WYŚWIETLAĆ wartości w ogóle - tylko rysować skalę wstępnie podzieloną na 4 sekcje - a użytkownik sam sobie je narysuje wartości jakie chce - hmmm ? co ty na to ? Wtedy narysuje je gdzie chce (X/Y) i jak chce - w sumie nie będzie dużo roboty - byle w tej funkcji jakoś zabronić ich wyświetlania i tu mam pomysł. Jeśli poda się np MIN i MAX = 0 to będzie oznaczać, że ma się narysować tylko sama skala miernika.

------------------------ [ Dodano po: 18 minutach ]

już sprawdzam jak to jest z zegarkiem

------------------------ [ Dodano po: 43 minutach ]

ok zegarek niestety jest w ogóle skopany - przepraszam, bo gdzieś mi wcięło kasowanie wskazówek z poprzedniej pozycji ... Trzeba poczekać na aktualizację biblioteki, po aktualizacji zegarek będzie wyglądał tak - troszkę go przyśpieszyłem (sekunda trwa 10ms) ;)

Obrazek

a pseudo kod do testowania zegarka jak na filmiku wyżej ;) wygląda tak:

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 maja 2019, o 22:05 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

OK już można pobrać - zaktualizowaną wersję biblioteki - teraz zegarek będzie działał ładnie - nawet w przykładowych projektach pojawił się kod zegarka ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 maja 2019, o 22:33 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 gru 2015
Posty: 544
Pomógł: 27

a czy jest możliwość za implementowania tych dwóch funkcji
void mk_st7920_flip_vertical
void mk_st7920_inverse
dla sterownika st7920?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 maja 2019, o 23:25 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 09 lut 2017
Posty: 73
Lokalizacja: 51°03′22″N 15°45′48″E
Pomógł: 18

mirekk36 napisał(a):
OK już można pobrać - zaktualizowaną wersję biblioteki - teraz zegarek będzie działał ładnie - nawet w przykładowych projektach pojawił się kod zegarka


Ok, teraz zegarek ładnie działa. Muszę to teraz powiązać z RTC.

Co do wyświetlania dużych wartości to się jakoś specjalnie nie upieram, po prostu wykryłem to przy okazji. Jeśli to mocno nadwyręża zasoby to lepiej rzeczywiście tutaj samemu rysować wartości na skali. Może będę miał jeszcze w tym zakresie jakieś pomysły, jutro na spokojnie pomyślę.

Przeskalowałem do 80% i na tak małym wyświetlaczu to już jest porażka (no przydałby się ten 2,4" :) )
Przeskalowałem do 98% i jest w miarę ok, ale wartości min - zero i dodatnie dalej są przycinane. Tutaj jest jednak jakiś mały błąd. Nawet na Twoim zdjęciu to widać, że zero jest za bardzo w lewo wysunięte. Gdyby się wyświetlało tak jak wartości ujemne to byłoby całkiem ok nawet przy skali 100%. A przecież miejsca jest więcej bo minusa nie ma.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 maja 2019, o 04:27 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Cytuj:
Ok, teraz zegarek ładnie działa. Muszę to teraz powiązać z RTC.

Jak widzisz z tą funkcją displayTime() to już nie jest żaden problem - trzeba ją tylko karmić czasem ;)

Adam12 napisał(a):
Może będę miał jeszcze w tym zakresie jakieś pomysły, jutro na spokojnie pomyślę.

Jak najbardziej, wszystkie sugestie i pomysły są bardzo cenne

Adam12 napisał(a):
ale wartości min - zero i dodatnie dalej są przycinane.

to nie jest przycinanie - tylko skalowanie. Jedna procedura to robi dla każdej wartości. Piszesz że ujemne nie są "przycinane" ;) bo ci się znak MINUS wyświetla i siłą rzeczy cyfry lecą w prawo. Jak się zrobi żeby wartości od zera w górę były przesunięte w prawo to za chwilę te większe od 9 będą już za bardzo w prawo - a te powyżej 99 będą nachodzić na skalę ... A więc trzeba byłoby bawić się w dodawanie kolejnych IF'ów co skutkuje jak mówiłem już totalnym rozrostem kodu wynikowego po kompilacji. Ale ok obiecuję, że jeszcze coś pomyślę w tym zakresie ... może się uda to jeszcze odrobinę poprawić - zobaczymy.

------------------------ [ Dodano po: 5 minutach ]

tonygryps napisał(a):
a czy jest możliwość za implementowania tych dwóch funkcji
void mk_st7920_flip_vertical
void mk_st7920_inverse
dla sterownika st7920?

Za krótko miałem ten wyświetlacz w rękach - więc tak jak gdzieś już pisałem - niestety nie dorobiłem jeszcze do niego prawidłowego np wyświetlania skompresowanych obrazków - ale też tego co mówisz - tyle że:

1. ten sterownik w ogóle niestety nie wspiera sprzętowej inwersji - szkoda - trzeba to byłoby zrobić programowo więc zajmie sporo czasu inwersja dla KAŻDEGO wywołania glcd_display() - ale trzeba byłoby popróbować

2. ten sterownik - też kompletnie nie wspiera sprzętowo tak jak inne - obracania obrazu o 180st - więc też trzeba byłoby programowo się pobawić

Jak na razie to programowo zrobiłem tę drugą opcję dla wyświetlacza NOKIA ale sterownik nokia, jest stosunkowo szybki i przede wszystkim dużo mniejsza pamięć ekranu - więc i operacja przebiega prawie niezauważalnie czasowo.

Najgorsze jest jednak to - że jak mówię nie mam już tego wyświetlacza do takich prac. A nie jestem w stanie kupić wszystkich chipsetów z rynku - co zrozumiałe.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 maja 2019, o 04:49 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lut 2014
Posty: 212
Lokalizacja: Poznań
Pomógł: 12

przy wyświetlaczu COG zegarek analogowy nie kasuje pixeli przy rysowaniu wskazówek !



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 maja 2019, o 06:13 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 09 lut 2017
Posty: 73
Lokalizacja: 51°03′22″N 15°45′48″E
Pomógł: 18

mirekk36 napisał(a):
Jak najbardziej, wszystkie sugestie i pomysły są bardzo cenne


Doszedłem do wniosku, że najpierw sam będę próbował prześledzić Twój kod i np. coś dodatkowego wyświetlić. Jeśli to nie będzie będzie wymagało tysiąca if'ów i pętli to zaproponuję zmianę, a inaczej nie będę głowy zawracał.

mirekk36 napisał(a):
to nie jest przycinanie - tylko skalowanie. Jedna procedura to robi dla każdej wartości. Piszesz że ujemne nie są "przycinane" bo ci się znak MINUS wyświetla i siłą rzeczy cyfry lecą w prawo. Jak się zrobi żeby wartości od zera w górę były przesunięte w prawo to za chwilę te większe od 9 będą już za bardzo w prawo - a te powyżej 99 będą nachodzić na skalę ... A więc trzeba byłoby bawić się w dodawanie kolejnych IF'ów co skutkuje jak mówiłem już totalnym rozrostem kodu wynikowego po kompilacji. Ale ok obiecuję, że jeszcze coś pomyślę w tym zakresie ... może się uda to jeszcze odrobinę poprawić - zobaczymy.


Sprawdziłem jeszcze raz i wydaje mi się, że sprawę załatwiłoby wstawienie znaku spacji zamiast znaku minus. W tej chwili np. -220 wyświetla się tak, że widać tylko 220. Minus zniknął, ale cyfry nie wchodzą na skalę. Czyli trzycyfrowa dodatnia powinna się spokojnie zmieścić. Cały czas mówię o wartościach min czyli skrajnych z lewej. Prawa strona jest ok. Te wartości z lewej to już pal licho, nie muszą się jakieś duże wyświetlać, ale żeby chociaż zero było widać żeby głupi woltomierz dobrze wyglądał. :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 maja 2019, o 06:40 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

RYSZARD M napisał(a):
przy wyświetlaczu COG zegarek analogowy nie kasuje pixeli przy rysowaniu wskazówek !

A co to ma za znaczenie czy COG czy inny ? ;) Panie kochany to żadna różnica - bo procedury są IDENTYCZNE dla każdego czipsetu jeśli chodzi o rysowanie zegarka. Po prostu nie ściągnąłeś aktualizacji - pobierz jeszcze raz i sprawdź, bo drastycznie nad ranem zmieniłem kod zegarka. ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 maja 2019, o 06:43 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 gru 2015
Posty: 544
Pomógł: 27

Cytuj:
Najgorsze jest jednak to - że jak mówię nie mam już tego wyświetlacza do takich prac. A nie jestem w stanie kupić wszystkich chipsetów z rynku - co zrozumiałe.


Mirku jak chcesz to podeśle ci taki wyświetlacz oczywiście jak masz na to czas i chęci zabawy.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 maja 2019, o 06:54 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Adam12 napisał(a):
rawa strona jest ok. Te wartości z lewej to już pal licho, nie muszą się jakieś duże wyświetlać, ale żeby chociaż zero było widać żeby głupi woltomierz dobrze wyglądał.

Spokojnie już poprawiłem - auto przeliczanie - w tym co było - troszkę przesadziłem jednak, jak zajrzałem teraz do kodu ;) więc po kolejnej poprawce będzie o niebo lepiej z tym wyświetlaniem wartości po lewej stronie ;)

Oczywiście kompletnie pomijam wartości większe niż 3 cyfrowe tzn rozważania nad ich prawidłowym wyświetlaniem bo to niestety wg mnie bez sensu.

------------------------ [ Dodano po: 1 minucie ]

tonygryps napisał(a):
Cytuj:
Najgorsze jest jednak to - że jak mówię nie mam już tego wyświetlacza do takich prac. A nie jestem w stanie kupić wszystkich chipsetów z rynku - co zrozumiałe.


Mirku jak chcesz to podeśle ci taki wyświetlacz oczywiście jak masz na to czas i chęci zabawy.


Na razie jak wspominałem muszę zająć się inną pracą i to na ostro - więc do wyświetlaczy i MK GLCD będę mógł wrócić dopiero minimum za dwa tygodnie i też nie wiem ile mi to zajmie - no ale jeszcze czekają też na mnie dwa ładne wyświetlacze e-paper ;)

------------------------ [ Dodano po: 7 minutach ]

ok - już można pobrać aktualizację i sprawdzić ANALOG METER ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 maja 2019, o 08:11 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lut 2014
Posty: 212
Lokalizacja: Poznań
Pomógł: 12

Tak Mirku masz absolutną rację to ja źle zainicjowałem upgrejta.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 maja 2019, o 08:24 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

a ok ... no to się cieszę, że wszystko w porządku - zapraszam do testowania ANALOG METER'a teraz po kolejnej aktualizacji ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 maja 2019, o 22:04 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 28 lis 2013
Posty: 173
Lokalizacja: Pszczyna
Pomógł: 0

Czy biblioteka działa tylko na kwarcu 16Mhz i wyższych? Bo mam Problem z uruchomieniem po SPI na kwarcu 11,0592Mhz.

Wyświetlacz OLED od ze sklepu Atnel, procek Atmega32.

Biblioteka do SPI: MK_SPI.

Dodam że w innym programie z biblioteką do Oledów działa bez problemu.

_________________
http://matkowalik.pl/



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 maja 2019, o 04:37 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

KoWaL napisał(a):
Czy biblioteka działa tylko na kwarcu 16Mhz i wyższych? Bo mam Problem z uruchomieniem po SPI na kwarcu 11,0592Mhz.

Wyświetlacz OLED od ze sklepu Atnel, procek Atmega32.

Biblioteka do SPI: MK_SPI.

Dodam że w innym programie z biblioteką do Oledów działa bez problemu.

No tak czułem, że w końcu ktoś się znajdzie kto wymyśli taki problem ;) Nie ważne - kompletnie nie ważne na jakiej częstotliwości taktowania zrobię przykłady czy to w książkach czy w poradnikach - ZAWSZE ale to ZAWSZE - znajdzie się kilka osób, które w przypadku gdy im coś nie zadziała - to pierwsze co upatrują jako problem - to fakt, że mirekk36 zrobił program tylko pod taktowanie które zostało użyte w przykładzie ;)

No jest to o tyle nonsensowne podejście (bez urazy proszę) że w zasadzie zdecydowana większość moich bibliotek które udostępniam w taki czy inny sposób to ZAWSZE właśnie działają praktycznie w całym zakresie taktowania czyli co najmniej od 1MHz aż po 20MHz ... i co ważne, sam osobiście kładę na to wielki nacisk - bo mnie samego wkurzają często jakieś tam biblioteki w necie, które w większości są pisane pod konkretne taktowanie a - jak chcesz inne to walcz sam. Moje biblioteki są zawsze uniwersalne ;)

W tym konkretnym wypadku - szczególnie jak mowa o MK GLCD to częstotliwość taktowania procka nie ma kompletnie ale to KOMPLETNIE żadnego znaczenia - podkreślam - żadnego - i na każdym będzie śmigać jak ta lala !

a tu proszę mały dowodzik, specjalnie dla ciebie skompilowałem jeden z przykładów - z zegarkiem analogowym na (UWAGA!) taktowanie 1 MHz ;)

Obrazek

Sorki za ten wstęp przydługi może - no ale na przyszłość warto zapamiętać to co napisałem wyżej. Teraz do meritum.

Po pierwsze jeśli piszesz że ci nie działa - to no przepraszam - ale minimum chęci rozwiązania problemu wymagałoby przynajmniej napisania co i jak nie działa - podać jakiś objaw, opis objawu, może nawet filmik - ale i bez filmiku ... nie wiem napisać chociażby - że po kompilacji i wgraniu w ogóle nic nie pojawia się na ekranie - to też jest jakiś opis problemu - a nie sławne.

"mi nie działa" albo "mam problem"

no i weź tu pomóż ;) Jaki problem? Jak nie działa?


Obrazek

No ale teraz na koniec pomyśl - sam ile jest niewiadomych - przy TAK zadanym pytaniu przez ciebie - i człowiek nawet jakby chciał pomóc - to może jedynie próbować zgadywać, zgadywać i zgadywać

czy na przykład dobrze podłączyłeś w ogóle sygnały SPI ? Czy masz może płytkę tę białą z Atnela "ATB-GLCD SHIELD" do Microportu - a tu znowu, oczywiście, że można i bez niej - ale z nią masz pewność że szybko i sprawnie wszystko można przetestować bez pomyłki połączeń. A jeśli masz to też przydałaby się ta informacja - żeby nie tracić czasu na kolejne domysły itp

Mam nadzieję, że nie napiszesz zaraz - żebym się nie denerwował czy coś - bo piszę to bez najmniejszego zdenerwowania - tylko tak jak ja to mam - przy tej okazji zachęcam nie TYLKO CIEBIE ale i innych - do obszerniejszych opisów przy zadawaniu pytań. Bo to, że inny wyświetlacz czy tam inna biblioteka działa - to nie jest ŻADNE porównanie czy tam referencyjna wiadomość niestety.

------------------------ [ Dodano po: 10 minutach ]

aha żeby nie było - bo wyżej zrobiłem przykład z wyświetlaczem I2C a ty pisałeś o SPI - więc tu masz przykład z SPI który śmiga na procku m32 taktowanym 1 MHz

Obrazek

a tak się akurat złożyło - że teraz w domu o godzinie 5:47 nie mam kwarca 11,0592 MHz ;) ale za to mogę włączyć taktowanie wewn. oscylatorem 1MHz ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 maja 2019, o 10:35 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Ok przyszedłem do firmy i aż z ciekawości włożyłem kwarc 11,0592MHz - skompilowałem i wyświetlacz ruszył od kopa - co jeszcze raz potwierdza - że po prostu podałeś za mało danych żeby można było ci pomóc i podpowiedzieć gdzie robisz błąd

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 maja 2019, o 10:46 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 28 lis 2013
Posty: 173
Lokalizacja: Pszczyna
Pomógł: 0

Bibliotekę MK_SPI mam zrobioną na softwarowe spi (te same piny co w innym projekcie na bibliotece do wyświetlaczy oled, więc wykluczam złe podłączenie, bo tam bez problemu wyświetlacz działa). Też wydaje mi się niemożliwe że to kwestia taktowania, ale już nic innego mi do głowy nie przyszło. Shieldu do wyświetlacza nie mam, bo mój atb jeszcze nie posiadał microportu.
A problem w tym że wyświetlacz się nawet nie zaświeca.

_________________
http://matkowalik.pl/



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 maja 2019, o 11:44 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

KoWaL napisał(a):
A problem w tym że wyświetlacz się nawet nie zaświeca.

No a próbowałeś na sprzętowym SPI ?

------------------------ [ Dodano po: 1 minucie ]

KoWaL napisał(a):
Też wydaje mi się niemożliwe że to kwestia taktowania, ale już nic innego mi do głowy nie przyszło.

to w takich wypadkach zmienia się taktowanie na inne - żeby sprawdzić - jeśli ma się podejrzenia - co za problem ? Nawet jeśli kwarca nie masz zewn to jak widziałeś zawsze sobie można popędzać wewn. oscylatorem RC

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 maja 2019, o 11:47 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 28 lis 2013
Posty: 173
Lokalizacja: Pszczyna
Pomógł: 0

Na sprzętowym to samo, tak sprawdzałem na innych taktowaniach. Ale zdaje się że eclipse wykrył jakieś problemy w bibliotece mk_spi, ale to napiszę jak będę w domu

_________________
http://matkowalik.pl/



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 maja 2019, o 11:49 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

KoWaL napisał(a):
te same piny co w innym projekcie na bibliotece do wyświetlaczy oled, więc wykluczam złe podłączenie, bo tam bez problemu wyświetlacz działa

ale to nie jest żaden argument bo np w tym projekcie MK GLCD być może je źle skonfigurowałeś - a jeśli twierdzisz, że nie to pokaż jak je skonfigurowałeś ... co za problem?

------------------------ [ Dodano po: kilkunastu sekundach ]

KoWaL napisał(a):
ale to napiszę jak będę w domu

ok daj znać ale proszę - tym razem opisz porządnie problem - tak od A do Z

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 maja 2019, o 20:24 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 28 lis 2013
Posty: 173
Lokalizacja: Pszczyna
Pomógł: 0

ObrazekObrazek


Tutaj są zdjęcia z konfiguracji MK_SPI i MK_glcd, do programu dodałem (żeby sprawdzić czy program startuje) migającą diodę LED - led bez problemu miga, program bez problemu się wgrywa.
Wyświetlacz nadal pozostaje czarny, połączenia przepinałem nawet na inne piny i nic (za każdym razem poprawność połączeń sprawdzałem innym programem z biblioteką do OLED).

Plik C poza dodaniem LED jest niezmienny jak w przykładzie 00_MK_GLCD_FX_simple.

_________________
http://matkowalik.pl/



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 maja 2019, o 21:37 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Po pierwsze już pisałem wyżej - weź że pan odpal to na sprzętowym SPI jak się należy

Po drugie - na zeusa no nie widzisz sam, że dałeś MOSI i MISO na jednym pinie ?

Po trzecie - daj SEND_ONLY na 0

Powiedz mi czy ciężko (jeśli ci coś nie idzie) sparawdzić najpierw na oryginalnych ustawieniach - takich jak ja proponuję w projekcie ? Tym bardziej, że masz zestaw ATB i procka m32 - więc połączenie kilku przewodów nie powinno być nawet najmniejszym problemem

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 92 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO