Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 14:51


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 7 maja 2019, o 11:44 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 08 wrz 2012
Posty: 505
Pomógł: 6

Mam pytanie bo nie do końca rozumiem jak działa bootloader. Mam w dużym uproszczeniu "system" gdzie połączyłem płytkę z Atmegą32 z RasberyPi. Atmega zarządza silnikiem, wyświetlaczem, kilkoma led-ami zgodnie z rozkazami z RasberyPi. Dodatkowo szczytuje pomiar prądu silnika i wysyła do maliny. Zadaniem maliny jest miedzyinnymi komunikacją poprzez internet. Chciałbym móc wgrywać do Atmegi upgrade programu za pomocą UART-a z Rasbery.
Wgrałem (na próbę) program testowy z PC za pomocą MkBootloader-a, ale jak to ma działać w przypadku maliny, żeby mogła upgradować wsad Atmegi?
Czy dobrze myślę, że wystarczy jak Rasbery "otrzyma" hex-a z nowa wersją wsadu dla Atmegi i prześlę go po UART do Atmegi? Oczywiście Atmega ma wgrany BLS, ustawione fusbity i przez wgraniem Rasbery zresetuje Atmegę. Czy to tak zadziała?
Aplikację na Rasbery nie ja piszę, mam tylko zapewnić możliwość programowania Atmegi przez UART.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 maja 2019, o 11:47 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Cytuj:
Czy dobrze myślę, że wystarczy jak Rasbery "otrzyma" hex-a z nowa wersją wsadu dla Atmegi i prześlę go po UART do Atmegi? Oczywiście Atmega ma wgrany BLS, ustawione fusbity i przez wgraniem Rasbery zresetuje Atmegę. Czy to tak zadziała?

Źle myślisz ... trzeba mieć albo napisać specjalną aplikację taką jak MkBootloader na PC to na rasbery jeśli umiesz pisać soft na rasbery

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 maja 2019, o 11:58 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 08 wrz 2012
Posty: 505
Pomógł: 6

A jednak :cry:
Nie, Rasbery progi to nie na moje nogi :oops: Ja zrobiłem tylko mały sterownik na Atmedze który zajmuje się obsługa klawiatury, kilku ledów i silnika.
Dziękuję za wyjaśnienie.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 maja 2019, o 09:06 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 26 lut 2014
Posty: 288
Lokalizacja: Gdańsk
Pomógł: 13

Czy malina ma jakieś dodatkowe funkcje oprócz komunikacji przez internet?
Bo może wystarczy Atnel WiFi



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 maja 2019, o 09:19 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

I tak byłby potrzebny soft pp stronie malinko do uploadu firmware via bootloader od Mirka. Medium jest bez znaczenia.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 maja 2019, o 05:54 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 08 wrz 2012
Posty: 505
Pomógł: 6

Kurcze, wyobrażałem sobie, że to prostsze jest, oj naiwny jestem :oops:
Chciałem mieć możliwowość upgrade-u w systemie, że wyślę sobie plik z nowym programem do maliny przez internet i zaktualizuje mi się mój sterownik.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 maja 2019, o 06:05 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Tom277 napisał(a):
Chciałem mieć możliwowość upgrade-u w systemie, że wyślę sobie plik z nowym programem do maliny przez internet i zaktualizuje mi się mój sterownik.

A po co ci malina do dlanego upgrade - wystarczy moduł ATNEL-WIFI232_t przy procku i dobrze skonfigurowany router - i już za pomocą MkBootLoadera można przez internet wgrywać wsady

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 maja 2019, o 06:32 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 08 wrz 2012
Posty: 505
Pomógł: 6

Malina zarządza całym urządzeniem, mój sterownik jest tylko małym dodatkiem do całości, od taki sobie moduł. Urządzenie w podłączone jest do internetu przez który komunikuje się z "producentem". Cały czas prowadzone są prace developerskie nad oprogramowaniem zarówno maliny jak i sterownika. Tak jak napisałem wcześniej malina to nie moja liga ja tylko zbudowałem mały sterownik który wykonuje "czarną" robotę sterując silnikiem i kilkoma diodami. Nie mam wglądu do modemu klienta i nie ma nawet takiej możliwości. Zresztą byłoby sporym utrudnieniem zastosowanie dodatkowego modułu z kolejnym połączeniem ineternetowym, nie na takie coś umawiałem się jako podwykonawca :? .
Jeszcze raz dziękuję za wyjaśnienie.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 maja 2019, o 08:18 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 07 cze 2016
Posty: 563
Pomógł: 143

Nie testowałem tego osobiście, ale być może to rozwiązanie zdałoby egzamin:
https://raspberrypi.stackexchange.com/questions/60193/share-uart-via-network
Zgodnie z opisem można w Windows utworzyć wirtualny port com, poprzez który można się komunikować za pomocą sieci z UARTem Raspberry Pi.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 maja 2019, o 12:34 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

Jest to jakieś rozwiązanie :) taki MacGyver.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 maja 2019, o 12:39 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 13 lis 2013
Posty: 168
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1

Tom277 napisał(a):
Mam pytanie bo nie do końca rozumiem jak działa bootloader. Mam w dużym uproszczeniu "system" gdzie połączyłem płytkę z Atmegą32 z RasberyPi. Atmega zarządza silnikiem, wyświetlaczem, kilkoma led-ami zgodnie z rozkazami z RasberyPi. Dodatkowo szczytuje pomiar prądu silnika i wysyła do maliny. Zadaniem maliny jest miedzyinnymi komunikacją poprzez internet. Chciałbym móc wgrywać do Atmegi upgrade programu za pomocą UART-a z Rasbery.
Wgrałem (na próbę) program testowy z PC za pomocą MkBootloader-a, ale jak to ma działać w przypadku maliny, żeby mogła upgradować wsad Atmegi?
Czy dobrze myślę, że wystarczy jak Rasbery "otrzyma" hex-a z nowa wersją wsadu dla Atmegi i prześlę go po UART do Atmegi? Oczywiście Atmega ma wgrany BLS, ustawione fusbity i przez wgraniem Rasbery zresetuje Atmegę. Czy to tak zadziała?
Aplikację na Rasbery nie ja piszę, mam tylko zapewnić możliwość programowania Atmegi przez UART.


Od kiedy pomiar prądu może szczytować? :shock: :lol:



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 maja 2019, o 13:52 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 gru 2015
Posty: 544
Pomógł: 27

Cytuj:
Od kiedy pomiar prądu może szczytować?


a no wtedy gry napięciu się kończy okres ;) :lol: :P



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 maja 2019, o 18:10 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

tonygryps napisał(a):
Cytuj:
Od kiedy pomiar prądu może szczytować?


a no wtedy gry napięciu się kończy okres ;) :lol: :P


:lol: no ale przy tym wszystkim nie może być mowy o stringach :lol: :lol:

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 maja 2019, o 18:21 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 08 wrz 2012
Posty: 505
Pomógł: 6

:D :D taka mała literówka a Wy się nabijacie :lol:



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 maja 2019, o 18:56 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Tom277 napisał(a):
:D :D taka mała literówka a Wy się nabijacie :lol:

Ale najważniejsze że się śmiejesz, trzeba mieć poczucie humoru ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 maja 2019, o 06:32 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 08 wrz 2012
Posty: 505
Pomógł: 6

No dobra, żeby nie przeciągać już off-topic chciałem tylko zauważyć i wyrazić uznanie dla was panowie. Brawa za błyskotliwość! Jedna mała literówka a tu proszę, używając pojęć czysto z naszego podwórka zrobiliście niezły kabaret.
Stringi to dopiero dziś załapałem o które chodziło :lol:
Dodatkowo niezłe jest to, że nie elektronik w ogóle nie zrozumie powyższych żartów ;). Grunt to, żeby w tym całym zabieganiu znaleźć jeszcze trochę uśmiechu.
Pozdrawiam serdecznie.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 maja 2019, o 07:12 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 07 cze 2016
Posty: 563
Pomógł: 143

Tom277 napisał(a):
...żeby nie przeciągać już off-topic...
Nie potraktuj tego jako złośliwość, ale mój post raczej nie był off-topic, a mam wrażenie, że go nawet nie zauważyłeś ;)

Nie narzucałbym się, ale sam nie mam możliwości sprawdzenia, a jestem ciekaw, czy sposób zadziała. Jeśli więc mógłbyś spróbować i dać znać, czy się udało, to byłbym zobowiązany. Chyba, że jest to dla Ciebie kłopot lub już nie jesteś zainteresowany tematem.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 maja 2019, o 06:43 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 08 wrz 2012
Posty: 505
Pomógł: 6

Cytuj:
a jestem ciekaw, czy sposób zadziała.


Postaram się dać znać co i czy udało się zrealizować. Tak jak wspomniałem wyżej, program na Raspberry pi nie ja piszę, ale miałem w swoim sterowniku umożliwić upgrade przez Bootloader. Więc próbuję "zasięgnąć języka" jak to zrealizować żeby podpowiedzieć rozwiązanie i ewentualnie dostosować swój sterownik do koniecznych zmian.
Jak tylko coś ruszymy opiszę efekty.

Dziękuję serdecznie wszystkim za pomoc.
Pozdrawiam



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 maja 2019, o 11:10 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 07 cze 2016
Posty: 563
Pomógł: 143

Tom277 napisał(a):
Tak jak wspomniałem wyżej, program na Raspberry pi nie ja piszę, ale miałem w swoim sterowniku umożliwić upgrade przez Bootloader.
Dlatego też starałem się znaleźć rozwiązanie, które nie będzie wymagać pisania softu. Zgodnie z opisem wystarczy odpowiednia konfiguracja systemu na Raspberry Pi oraz w Windowsie, i raczej nie powinno być z tym wiele zachodu.

Cytuj:
Postaram się dać znać co i czy udało się zrealizować.
...
Jak tylko coś ruszymy opiszę efekty.
OK, ja nie potrzebuję informacji w tej chwili do rozwiązania jakiegoś bieżącego problemu. Gdyby jednak można było uzyskać w ten sposób dostęp do UARTa na Raspberry, to taka informacja mogłaby się nieraz okazać bardzo przydatna.
Tak więc spoko, poczekam cierpliwie ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 maja 2019, o 06:47 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 08 wrz 2012
Posty: 505
Pomógł: 6

mpo odezwę się za jakiś czas z prośbą o więcej informacji. Dzięki!



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO