Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 10:44


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Attiny10 PWM
PostNapisane: 1 lis 2018, o 23:59 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 08 cze 2016
Posty: 204
Lokalizacja: Katowice
Pomógł: 0

Przerabiam właśnie lampkę led wymieniłem akumulatorki na Li-ion plus ładowarka sterowanie attiny10 , PWM sterowane przyciskiem plus oryginalny przełącznik załączający zasilanie problem polega na tym zdeklarowałem tablice pięcio elementową jasnosc[]={ 55,100,155,200,255 } do obsługi przyciskiem jasności tylko po wgraniu kodu do procka diod przy pozycji jasności 55 dioda całkowicie gaśnie nie chcę gasić led przyciskiem tylko przełącznikiem zasilanie
Obrazek
Obrazek
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.

Poz. Darek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 lis 2018, o 07:56 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1020
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 188

Spróbuj zamiast
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.
dać
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


Ustawiłeś COM0A0...1 na
Cytuj:
Clear OC0A/OC0B on Compare Match when up-counting. Set
OC0A/OC0B on Compare Match when down-counting.
czyli przy OCR=255 licznik przy zliczaniu w górę dopiero przy 255 wystawi "0" a zaraz potem licząc w dół wystawi "1" czyli stan niski będzie tu niewielką szpilką. A skoro masz tranzystor mosfet z kanałem P to na jego otwarcie musisz wystawi "0" tak więc wpisanie do OCR 255 spowoduje nie pełne światło a pełne wygaszenie.
Reasumując obecnie masz odwróconą logikę.


Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 lis 2018, o 00:27 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 08 cze 2016
Posty: 204
Lokalizacja: Katowice
Pomógł: 0

Dzięki za podpowiedz po zamianie rejestru TCCR0A - OC0A i tablicy program działa poprawnie czyli po włączeniu zasilania ledy świecą na 255 a przyciskiem ściemniam je i rozjaśniam
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.

a tak przy okazji miałem jeszcze problem podczas wgrywania wsadu do attiny10 procek przylutowany do płytki podczas sprawdzania mkAVR brak połączana błąd rc=-1 ; czyli coś z połączeniem sprawdziłem połączenia wszystko było OK dopiero gdy na żywca przeciąłem ścieżkę VCC płytki połączenie zostało wykryte przez mkAVR , po wgraniu kodu w miejsce przecięcia wstawiłem rezystor 0R i wszystko gra co by można wstawić w miejscu przecięcia ścieżki myślałem o czymś takim jak dioda nie znam się zbyt morze jest jakiś sposób żeby weliminować ten problem na przyszłość
Poz.Darek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 lis 2018, o 11:26 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

Coś musiałeś namieszać w połączeniach. BTW do developmentu maluszków gorąco polecam Medkit od Mirka-rewelacyjnie upraszcza i przyśpiesza przy nich pracę.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 lis 2018, o 12:49 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1020
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 188

jeśli masz programator Mirkowy (a z tego co masz w stopce to chyba tak jest) to NIE załączaj zasilania z programatora. W programatorze jest bufor który od strony programowanego układu powinien być zasilony napięciem jakim jest zasilany układ - czyli napięcie zasilania lampki powinno zasilić bufor. W ten sposób masz od razu zapewnione właściwe napięcia na liniach programujących.
Problem jaki opisujesz może być spowodowany tym że lampka ma zasilanie niższe z baterii a od strony programatora podajesz 5V, jest różnica potencjałów i po liniach programujących płyną prądy wyrównawcze co zakłóca programowanie - oczywiście jest to tylko dedukcja bo ze zdjęć trudno wywnioskować co i jak jest podłączone w momencie gdy próbujesz programować, jak również nie wiadomo tak naprawdę w którym to miejscu tą ścieżkę Vcc przecinasz.
Generalnie przy buforowanym programatorze żadne takie cuda nie powinny mieć miejsca. Jeśli układ programowany ma własne zasilanie należy je włączyć i doprowadzić również do programatora pamiętając by włącznik zasilania (bądź jeśli to starszy programator zworka) był wyłączony.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 lis 2018, o 20:08 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 08 cze 2016
Posty: 204
Lokalizacja: Katowice
Pomógł: 0

Dzięki za podpowiedzi szczególnie o różnicy potencjałów :) wszystkie uwagi są cenne a cały widz polega na tym że do płytki nie było odłączone żadne zasilanie a przylutowane były tylko elementy widoczne na schemacie do programowania zrobiłem sobie przejściówkę widać ją na zdjęciu w której podstawka precyzyjna podłączona jest do MEDkit i zasilanie z stamtąd leci
miejsca przecieć na płytce Obrazek
Poz.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 lis 2018, o 23:49 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1020
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 188

Sprawdź czy nie masz gdzieś zwarć. Podłącz do medkita i sprawdź czy uC ma zasilanie 5V. Następnie czy w momencie próby programowania na pinie reset pojawia się 12V i tylko na tym pinie ma prawo pojawić się takie napięcie.
W czasie programowania ważne jest napięcie zasilania 5V, reset 12V i piny PB0 i PB1 po których lecą dane.
Generalnie przy tym układzie wykonanym poprawnie nie powinno być problemu z zaprogramowaniem procka...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 lis 2018, o 00:25 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 08 cze 2016
Posty: 204
Lokalizacja: Katowice
Pomógł: 0

Generalne cały układ jest zamontowany do lampki i wszystko działa poprawnie :) zajmuje się wszystkim amatorsko dlatego tak dociekam co mogło być powodem dlaczego MK nie umiał wykryć procka, właśnie w tym miejscu z reguły popełniam jakiś błąd związany z wyprowadzeniami do programowania nawet w tym przypadku odciąłem też GND a jak się pózniej okazało nie miało to żadnego wpływu a czy może mosfet generować jakieś spadki napięcia i zakłócać wykrywanie procka układ jest stosunkowo prosty zasilany z akumulatorków Lion podłączonych równolegle czyli napięcie jest około 4,7V tylko że podczas sprawdzania MK nie były one podpięte ani ledy powiem tak zastanawia mnie to i ciekawi chciałbym na przyszłość wiedzieć na co mam zwracać szczególna uwagę
Poz.Darek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 lis 2018, o 05:20 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

pojemność bramki mosfeta przeszkadzała, trzeba było wylutować na chwilę rezystor pomiędzy PB1 a bramką zamiast przecinać ścieżkę

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 lis 2018, o 15:50 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 08 cze 2016
Posty: 204
Lokalizacja: Katowice
Pomógł: 0

Słuszna uwaga :oops: tak to jest właśnie Mirku jeśli człowiek robi instynktownie a dopiero potem pomyśli a swoją drogą rezystorów 0R mam więcej bo jedna Attiny podczas lutowania mi odleciała i do tej pory ją szukam :lol:
Poz.Darek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 lis 2018, o 18:53 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1020
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 188

A na przyszłość lepiej było dać sterowanie bramką na pinie PB2 który nie bierze udziału w programowaniu, a przycisk podłączyć do PB0 i problemu nie będzie ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO