Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 19 kwi 2024, o 03:17


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 3 paź 2018, o 22:31 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 03 paź 2018
Posty: 2
Pomógł: 0

Czesc,

w pierwszej kolejnosci uruchomiłem timer (przerwanie) na attiny, który co sekundę zmienia teks na wyświetlaczu.
W drugiej podłączyłem przycisk i chciałem za pomocą PCINT0 wysterować diodą led.
Przerwanie działa prawidłowo z małym wyjątkiem, samo się wyzwala bez dotykania przycisku.
Do przycisku dolaczony rezystor pull-up, ale to nic nie pomaga.
Schemat załączony.
Obrazek
I teraz sam kod:
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.



Co jest zle podlaczone, ze przerwanie samo się generuje i to bardzo szybko. Praktycznie samo się przełącza w czasie kilku ms, a może krótszym, bo przerwanie timera nie nadaza z obsługą.

Pozdrawiam



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 paź 2018, o 06:02 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 29 paź 2017
Posty: 230
Pomógł: 26

Nie analizowałem kodu krok po kroku ale przykładowo:
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.

Wywołanie kilku funkcji i wstawienie sekundowego delaya w przerwaniu może być przyczyną "wielu groźnych chorób".
Chyba czas ten projekt odłożyć na bok i zacząć pisać od nowa.
Pęltę while masz pustą, a to tam powinieneś sprawdzać flagi które ustawiasz w przerwaniu.
Myślę o czymś takim:
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.

_________________
Jestem na GG 31324
Nowy soft, nowa nadzieja.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 paź 2018, o 07:04 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

Poza tym co kolega wyżej napisał przerwania pcint reaugją na każdą zmianę zbocza i tu możesz mieć następny problem.

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 paź 2018, o 20:15 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 03 paź 2018
Posty: 2
Pomógł: 0

Czesc,

delay dodałem później, aby zobaczyć czy cos to zmieni.
Ale główny problem to taki, że to przerwanie samo się uruchamia, bez naciśnięcia przycisku. Pomimo tego, że podciągnięty jest pull-up, czyli logiczna jedynka na wejście PB3.
I pytanie moje, gdzie jest błąd, że to przerwanie samo się uruchamia? Wystarczy, że załącze zasilanie i przerwania już samo się aktywuje, dioda wariuje bez dotykania przycisku.

Dodatkowo zmieniłem kod tak, aby działało tylko przerwanie timera, natomiast w petli while() odczytuję stan rejestru PINB

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.



Oczywiście w tym momencie dioda zapala się prawidłowo (reaguje na stan, a nie na zbocze), ale przy okazji wartość rejestru PINB wrzucam na wyświetlacz i tutaj mam zagadkę.

Bez wcisnietego przycisku, wartość rejestru PINB skacze od 120 do 124, z wciśniętym przyciskiem 602 do 642. A czasami wartość ta jest wieksza od 800.
Ogólnie wartość rejestru się zmienia i tutaj pytanie jest czemu?

Pozdrawiam

Maciek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 paź 2018, o 16:35 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

A dałeś kilka spacji po drukowanej liczbie żeby kasować to co wypluwasz na LCD? Bo w 8 bitach nie da się zmieścić liczby powyżej 255 :), wiec pewnie masz jakieś pozostałości...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 paź 2018, o 19:24 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 07 cze 2016
Posty: 563
Pomógł: 143

Będę odnosił się do numerów linii kodu z Twojego pierwszego postu.

Pod pin PB3 masz podłączony przycisk zwierający do masy, a w linii 44 wewnątrz funkcji set_pin_int() masz instrukcję ustawiającą ten pin jako wyjście (komentarz jest nieprawidłowy). Na szczęście obecnie masz zakomentowane ustawianie pinu PB3 w stan wysoki, ale rozumiesz chyba co się stanie, gdybyś wyjście ustawione w stan wysoki zwarł przyciskiem do masy?

Instrukcja w linii 74 nie zeruje bitu 4 w rejestrze PORTB, ona zeruje cały rejestr PORTB. Jeśli chcesz wyzerować tylko bit 4 PORTB, powinieneś zrobić tak:
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


Najbardziej istotne jest to, co robisz (a właściwie czego nie robisz) z niewykorzystanymi pinami PB0, PB1 i PB2. Przerwanie PCINT0 (jak już wspomniał wcześniej kolega SylwekK) reaguje na każdą zmianę stanu, ale reaguje też nie tylko na stan pinu z podłączonym przyciskiem, ale na pierwsze 4 piny PORTB (czyli PB0, PB1, PB2 i PB3). Kiedy te piny są skonfigurowane jako wejścia bez podłączonego potencjału, czyli są w stanie wysokiej impedancji (takie jest standardowe ustawienie pinów po "power on reset"), są w tzw. stanie nieustalonym, czyli są podatne na zakłócenia i mogą właśnie między innymi generować nieoczekiwane przerwania. Aby temu zapobiec, należy ich stan "ustalić". Najprostszym sposobem (programowym) jest podłączenie ich do VCC przez wewnętrzne rezystory pull-up:
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.

Ewentualnie można to zrobić sprzętowo poprzez zewnętrzne fizyczne podłączenie rezystorów między tymi pinami a VCC (lub GND).

W związku z tym, że przerwanie to reaguje na kilka pinów i na oba zbocza, należy pamiętać, że procedura obsługi przerwania w zasadzie powinna sprawdzać, który pin wygenerował przerwanie, które zbocze je wygenerowało i na tej podstawie wykonywać określone akcje. U Ciebie (przynajmniej dopóki pozostałe piny nie są używane) nie jest konieczna identyfikacja pinu, za to może być potrzebna identyfikacja zbocza, w zależności od tego, co chcesz osiągnąć.

Pozostaje jeszcze kwestia drgań styków. Sama funkcja _delay_ms(10) w procedurze obsługi przerwania nie załatwi problemu. W trakcie obsługi przerwania może zostać ustawiona flaga przerwania i zaraz po zakończeniu obsługi przerwania zostanie ono wywołane ponowne. Wyzerowanie flagi przerwania na końcu procedury:
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.
być może pomoże, ale też nie daje stuprocentowej pewności, że jedno wciśnięcie przycisku nie wygeneruje większej ilości przerwań.

No i nie rozumiem, po co Ci ta procedura obsługi przerwania INT0, skoro ani na schemacie nie masz pod ten pin nic podłączone, ani nie włączasz zezwolenia na to przerwanie...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO