Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 16:36


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Błąd rc= -1
PostNapisane: 1 sie 2018, o 20:02 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 08 sty 2018
Posty: 68
Pomógł: 0

Witam, wiem że temat tego błędu był wielokrotnie wałkowany ,ale jest to o tyle nietypowy problem gdyż nie wiem czym by mogło to byc podyktowane a dokłądnie chodzi o rc= -1 przy probie wgrania programu. Rzecz w tym , że do wczoraj piałem sobie na nowo program na zwykłe miganie dioda , wczzesniej ustawiłęm fusebity w mkavrcalc i wszystko super zagrało. Sam MK ładnie go wykrywa a dokłądniej AtMege 328 P na której robie projekt . Wczesniej na niej coś miałem ale nadpisałem programem tym własnie . Wczoraj ładnie działał , dziś chciałęm zrobić modyfikacje i działąć dalej a tu komunikat problemu z hardware a dokłądnie "usbasp could not intialize the target hardware" Powodem : bład rc= -1 . Skąd nagle przy działającym Eclipsie z poradnika Pana Mirka taki problem dziś . Tak odrazu powiem , robie na stykówce , ale programator firmowy Pana Mirka :) Coś źle robie czy może windows mi płata figle ?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 sie 2018, o 20:31 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sie 2013
Posty: 3797
Lokalizacja: Grudziądz
Pomógł: 143

feniks_ napisał(a):
Tak odrazu powiem , robie na stykówce


tak też czytając wpis od początku przeczuwałem że działasz na stykówce.

Skoro wszytko chodziło a nie działa teraz szukaj błędu w jakości połączeń tejże stykówki.

_________________
Usługi druku przestrzennego - www.drumik.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 sie 2018, o 06:32 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

Podlutuj się kabelkami o programatora do procka i wtedy sprawdź bo rc=-1 oznacza problem z kontaktami



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 sie 2018, o 14:49 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 08 sty 2018
Posty: 68
Pomógł: 0

W porządku , sprawdzę o co chodzi :) Tak na dobrą sprawę rozważam zestaw ATB , ale chce się bardziej wkręcić , by go dobrze wykorzystać :) Choć jego wygoda jest naprawdę duża )



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 sie 2018, o 16:37 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1020
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 188

Generalnie tak jak piszą koledzy problem z kontaktem programator <=> procek, ale dodatkowo musisz zwrócić uwagę na obecne ustawienia fusbitów. Chodzi o to że podczas programowania coś gdzieś mogło stracić kontakt na chwilę i w procku mogły się fusy poprzestawiać. Kiedyś, dawno temu tak właśnie mi się zrobiło właśnie na stykówce, podczas gdy puściłem programowanie podniosłem stykówkę na chwilę by poprawić przewody i wywaliło najpierw jakiś błąd, a później już tylko rc-1. Okazało się że zmieniło się taktowanie procka na zewnętrzny kwarc i dodatkowo załączyły się lockbity :o
Stykówki są mega upierdliwe. Dawno się już przesiadłem na zestaw ATB + konwerter atmega i attiny i nie żałuję :D



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 sie 2018, o 19:54 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 08 sty 2018
Posty: 68
Pomógł: 0

A myślicie , że to może chodzić o to , że mam zasilanie tylko z USB ? Zwykle zasilałem z zasialacza labo ale na tą chwile jestem daleko poza warsztatem i działam na samym lapku. Czy to może byc za mały prąd w usb ? Zestaw Atb wyglada dobrze i naprawde jest pomocny natomaist tak sie zastanawiam tak na dobra sprawe ktory wybrac bo tak naprawde widze tylko zestawy o nazwach przykladowo Andromeda :)

------------------------ [ Dodano po: 1 minucie ]

Co do fusebitow wszystko gra, sprawdzilem na MkAVR . Wgl MkAvr mi wykrywa procka ładnie stąd kompletnie nie wiem skad taki babol jak to mówi Pan Mirek :P



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 sie 2018, o 20:39 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

feniks_ napisał(a):
Wgl MkAvr mi wykrywa procka ładnie stąd kompletnie nie wiem skad taki babol jak to mówi Pan Mirek

to sprawdź pan panie fenix - to: http://mirekk36.blogspot.com/2013/06/gd ... ipsem.html

i częściej zaglądaj na mojego bloga ;) czytaj artykuły w wolnych chwilach i oglądaj poradniki - przyda się


Autor postu otrzymał pochwałę

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 sie 2018, o 11:48 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 08 sty 2018
Posty: 68
Pomógł: 0

aż sie mi smiać z samego siebie chciało kiedy po zastosowaniu sie do instyrukcji z filmu wszystko ruszylo :P szok i niedowierzanie a jednak wszystko super śmiga :) Dziękuje serdecznie za pomoc :) ale mam pewein problem włąsnie z moja Atmega 328P ktora mam akurat . Rzecz sie tyczy tego ze mimo przestawienia Fusow na 8 MHz , nadal trzeba wpisywac -B 8 mimo ustawienia w Properties odpowiedniego procka i Hz na 8 MHz . Skąd takie zjawisko?:/ Czyzby ta Atmega byla jakas wyjatkowa ? Ona ma z reszta tylko dwie predkosci w MkAvrcalc do ustawienia 128 KHz i 8MHz stad jakas uboga w tych opcjach szybkosci jest.

------------------------ [ Dodano po: 5 minutach ]

A i też stwierdzam ,ze czas ustawiony w programie w przypadku gdy ustawiam diode zapalajaca sie po sekundzie i wylaczajaca sie rowniez po 1 sek , nie jest rzeczywisty tylko trwa to 8 sek pewnie ze wzgledu na te roznice w czestotliwosciach i pewnie to logiczne natomiast chcialem o tym wspomniec by uzyskac potwierdzenie sprawy :P

------------------------ [ Dodano po: 53 minutyach ]

Niesamowite ale ta Atmega miała przy ustawieniu Hz optcje wewnętrznego podziału częstotliwości zegara przez 8 , wówczas ją odhaczyłem i gra i bucy , że tak powiem :) Później przeszedł czas na uporanie sie ze Slov SCK i zalatwione - elegancko dziala :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 sie 2018, o 12:45 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 cze 2014
Posty: 855
Lokalizacja: pod Warszawą
Pomógł: 58

cześć
a odznaczyłeś CKDIV8 ? jak na zdjęciu
Obrazek

_________________
Pomóżcie mi stanąć na nogi



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 sie 2018, o 12:48 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 08 sty 2018
Posty: 68
Pomógł: 0

Tak tak , dopisalem :) Też mnie zastanawia , czemu akurat ten bit jest tam do odznaczenia a nie w Fusach manualnych , ale nie wnikam - działa a to mnie napędziło do działania :P



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 sie 2018, o 13:18 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

feniks_ napisał(a):
Też mnie zastanawia , czemu akurat ten bit jest tam do odznaczenia a nie w Fusach manualnych

no to rzeczywiście się przyjrzałeś zakładce "fusy manualne" eeeeh panie .... panie - jest jak BYK na pierwszym miejscu w tej zakładce - zresztą jakby go tam nie mogło być, tak samo jak i w pierwszej

nie rozumiesz prostej zasady ....

Procki AVR (te NOWSZE) mają wbudowany oscylator 8MHz i po to jest CKDIV8 żeby na szybko uzyskiwać produkcyjnie 1MHz - nad czym tu się w ogóle zastanawiać, tym bardziej, że masz MkAvrCalculator i właśnie dzięki temu że jest w fusach uproszczonych to ŁATWO można i szybo go wyłączyć a tym bardziej, że masz podane jak na tacy, jak byk na czerwono jest opis tego fusebitu


I teraz po to powstała zakładka FUSY UPROSZCZONE żeby wyjąć "NA WIERZCH" że tak powiem - CREME DE LA CREME" czyli to co jest ZAWSZE najbardziej potrzebne i związane ze zmianą taktowania - albo wyłączaniem JTAG'a

------------------------ [ Dodano po: 1 minucie ]

feniks_ napisał(a):
ale nie wnikam

na drugi raz wnikaj, zamiast popatrzeć jak to się mówi "po łepkach" ;) bo jak wnikasz - to coraz lepiej analizujesz problem dzięki czemu drugi raz ci się nie przydarzy

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 sie 2018, o 15:28 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 08 sty 2018
Posty: 68
Pomógł: 0

Racja , faktycznie wszystko jest :P A to niezłe ułatwienie :) Dziekuje za zwrócenie uwagi i przede wszystkim jeszcze raz za pomoc w rozwiązaniu :) Teraz można ruszac na full z praktyka :P Temat mozna zamknąć :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO