Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 19 kwi 2024, o 13:07


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 9 mar 2015, o 18:39 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 sie 2014
Posty: 90
Pomógł: 0

Dzień dobry!
Chciałbym zapytać doświadczonych o kalibrację czujnika alkoholu MQ-3 .
Na stronie sklepu czytamy, że "Czujnik wykrywa stężenie alkoholu w powietrzu, wynik można uzyskać z pomiaru napięcia na wyjściu analogowym". Jednak nigdzie nie mogę odnaleźć jakie napięcie odpowiada jakiej ilości alkoholu w wydychanym powietrzu (np. 0.1mg = 1mV). Czy potrafi ktoś podpowiedzieć jak ugryźć ten problem? Może w nocie coś jest, lecz niestety nie potrafię znaleźć tam informacji.
Pozdrawiam!



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 mar 2015, o 22:42 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 17 sty 2013
Posty: 327
Lokalizacja: Białystok
Pomógł: 14

Kalibracja jest stosunkowo przyjemna ;) spotykasz się z kolegami, wypijasz trochę soku jabłkowego lub inny napój zbożowy, ziemniaczany :D po około 20-30min dmuchasz w alkomat, sprawdzasz wynik, dmuchasz w MQ-3 i zapisujesz wynik z ADC i koledzy tak samo. i tak aż napoju zabraknie :D

Sprawa staje się mniej przyjemna rano :/

A tak na serio: https://www.sparkfun.com/datasheets/Sensors/MQ-3.pdf tam masz wykres i stosunek rezystancji czujnika do rezystancji bocznika.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 mar 2015, o 21:34 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 sie 2014
Posty: 90
Pomógł: 0

Dzięki za odpowiedź.
A powiedziałby kolega, lub kto inny może, jak przy zastosowaniu noty katalogowej przeliczyć napięcie z wyjścia OUT na mg/L? Niestety nie wiem jak to zrobić :(
Zmierzyłem napięcie występujące na OUT czujnika i miernik wskazuje 170mV. Jak mam to przeliczyć na mg/L ?? Nie proszę o podanie mi rozwiązania " na tacy" tylko o pokazanie jakie mam wykonać obliczenia oparte o dane z noty pdf.
Proszę o pomoc.
Pozdrawiam



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 mar 2015, o 23:00 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 17 sty 2013
Posty: 327
Lokalizacja: Białystok
Pomógł: 14

Niestety nigdy nie używałem, ale google sporo wypluwa pod hasłem "mq-3 calibration"



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 sty 2016, o 17:49 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 29 sty 2016
Posty: 1
Pomógł: 0

Sam właśnie zrobiłem swój alkomat i miałem podobny problem jednak pomógł mi dokument, który wrzucił Mscichu.
W danych katalogowych jest podane że czujnik wykrywa stężenie alkoholu w powietrzu w zakresie 0.05mg/L—10mg/L. Jeżeli maksymalne napięcie na wyjściu czujnika jest równe 5V to dokonujemy prostego rachunku:
mgl=x*(10/5), gdzie x to nasz wynik pomiaru w woltach
I tak by nakazywała logika jednak mój czujnik w normalnym środowisku dawał na wyjściu napięcie 0.22V ( co by dawało 0.44 mg/L alkoholu w zwykłym powietrzu :shock: ). Biorąc pod uwagę że 0.1 mg/L to już jest stan po spożyciu stwierdziłem że jednak coś nie gra. Nie wiem czy to kwestia mojego czujnika, czy błędnych obliczeń. W miarę rzeczywiste wyniki otrzymuję po przeliczeniu według wzoru:
mgl = (x * 0.5) - 0.1
jednak wątpię żeby otrzymany wynik był poprawnie zeskalowany.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 gru 2016, o 20:22 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 03 gru 2016
Posty: 4
Pomógł: 0

Nie ma nigdzie nic na temat kalibracji czujnika MQ-3, datasheet jest żałosny, ale nie do niczego.
Po pierwszym podejściu widzimy w datasheet-cie, że mamy do czynienia ze skalą logarytmiczną, więc nie da się jak powyżej.
W nocie katalogowej jako punkt odniesienia jest wartość pomiaru rezystancji przy zawartości 0,4mg/l, nazwany Ro.
Do rezystancji czujnika podczas pomiaru docelowego, zwanej Rs.
Co to znaczy? To znaczy, że najpierw należy zbadać czujnik przy zawartości alkoholu w powietrzu 0,4mg/l.
Dopiero na podstawie tej rezystancji należy obliczyć stosunek rezystancji pomiaru do rezystancji kalibracyjnej.
Na tym się kończy matematyka w nocie katalogowej. Dalej należy postępować w przybliżeniu do wykresów.
Zakres pomiarów w warunkach laboratoryjnych od 0,05mg/l do 10mg/l



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 gru 2016, o 20:56 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sty 2013
Posty: 1760
Pomógł: 196

Witam
Tutaj jest troszkę:http://nootropicdesign.com/projectlab/2010/09/17/arduino-breathalyzer/
Najlepsze jest to, że gościu dla dobra nauki ;)
radzi "zarwać" kilka nocy notując ilość i wskazania :lol:

Pozdr.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 gru 2016, o 06:49 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 03 gru 2016
Posty: 4
Pomógł: 0

Tak, czytałem to i nie jest to miarodajne.
Każdy człowiek ma inną przemianę materii i masę ciała, co ma wpływ na odczyt.
Widziałem także jakieś biblioteki kalibracyjne, brakuje tam jednakże punktu odniesienia.
Czujnik bardzo długo się wietrzy, gdy nadmuchasz po porządnej imprezie, wietrzenie trwa kilka godzin.
Koleś jednak wpadł na świetny pomysł, jak uzyskać kontrolne 0,4mg/l, więc ma dobry punkt startowy.
Lecz zamiast wykonać komorę z mieszanką 0.4mg/l, dosłownie się nabzdrygolił i kalibrację wykonał po przez korelację wyników.
Nie jest to miarodajne, błąd pomiaru może być olbrzymi, wszystko zależy od obliczeń, jakich dokonuje by zinterpretować odczyt ADC.
Jak widać u niego jest również skala logarytmiczna.

U mnie to wygląda tak.
Niestety nie mogę nic wydmuchać bo do pracy dziś idę.
ObrazekObrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 gru 2016, o 11:53 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 03 gru 2016
Posty: 4
Pomógł: 0

Aby wykonać komorę kalibracyjną potrzebujemy:
- Butelka do karmienia dziecka ze smoczkiem.
- Spirytus.
- strzykawkę insulinową z igłą.
- jakiś przyrząd do mierzenia objętości w ml. ( ja kupiłem dużą strzykawę z podziałką ).

Nas interesuje masa alkoholu a ona wynosi 0.75g/cm3, czyli 750mg/ml, czyli 750g/l, no starczy tych porównań.
Wystarczy zmierzyć dokładną objętość butelki ( u mnie 320ml ) i obliczyć objętość spirytusu, uwzględniając stopień rozcieńczenia aby uzyskać odpowiednie stężenie alkoholu w mg/l, czyli 0.4mg/l
Butelkę dokładnie dokręcamy, i wstrzykujemy spirytus przez smoczek, za pomocą strzykawki z igłą.
Następnie odstawiamy butelkę do odparowania alkoholu.
Gdy już nic, nie będzie pływać po butelce, przygotowujemy nasz czujnik do pomiaru.
Gdy czujnik jest gotowy i będziemy w stanie zarejestrować wskazania ADC.
Przecinamy smoczek by zmieścił się czujnik na wcisk i dokonujemy pomiaru.

Wstrzyknąłem do butelki 0.175ml spirytusu, to jest jakieś 0,41... mg/l - 5% obj. wody.
ADC pokazał ~340 czyli 1.66V z RL 4,7K przy 0,4 mg/l.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 gru 2016, o 12:02 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 03 gru 2016
Posty: 4
Pomógł: 0

Do dopasowania funkcji matematycznej, do wykresu noty katalogowej może nam posłużyć program do rysowania wykresów:
http://www.matemaks.pl/program-do-rysow ... nkcji.html
Ja używam takiej funkcji: f(x)=((a^x)+b)/c
a - współczynnik przyrostu wartości funkcji względem osi X.
b - przesunięcie funkcji względem osi Y.
c - regulacja szerokości funkcji na osi X.

Zapewne matematycy nie będą zadowoleni z opisu, ale to nie dla matematyków opis, oni powinni już widzieć który czynnik za co odpowiada.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 sty 2017, o 20:16 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 11 gru 2016
Posty: 3
Pomógł: 0

Czy możliwe jest że przy podłączeniu czujnika i odczekaniu 15 minut, ADC wskazywał taki wynik: Adc = 1520 (1.225V)?

Poniżej dodaje kod:
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.



Ostatnio edytowano 14 sty 2017, o 20:34 przez Erdi5073, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 sty 2017, o 20:28 
Offline
Moderator zasłużony dla forum.atnel.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lip 2012
Posty: 3187
Lokalizacja: Kraków - obok FAB5 ATMEL'a
Pomógł: 89

topic7402.html



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 sty 2017, o 21:57 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 11 gru 2016
Posty: 3
Pomógł: 0

Czy jest to kwestia ustawienia PullDown/PullUp? dla pinu pomiaru adc?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 lut 2017, o 19:40 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 24 sty 2017
Posty: 2
Pomógł: 0

Witam,
mam problem z czujnikiem MQ-9 i nie mogę go skalibrować, tzn. puszczam kalibrację robię 300 odczytów i liczę średnie napięcie, następnie przeliczam to na Ro i raz wychodzi mi 400 a raz 200 czyli dwukrotna różnica. Miał ktoś z tym do czynienia?

Poniżej wzory z których obliczam:
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


Proszę o jakieś wskazówki...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 sty 2018, o 21:31 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 05 sty 2018
Posty: 1
Pomógł: 0

1)
Zakładając że pracujecie z arduino to wartości z czujnika są z zakresu 0 1023 zobaczcie na dokumentacje https://www.arduino.cc/reference/en/lan ... nalogread/
0-0.05mg/l
1023 - 4mg/l

mgl = odczyt*(3.95/1023);



2)

a) czujnik musi się nagrzać przed pomiarem należy trochę odczekać co najmniej kilka sekund
b) nawet gdy w pobliżu nie ma żadnego alkoholu czujnik i tak zwraca jakaś wartość >0 przydało by się ją zapamiętywać i odejmować od wartści przy pomiarze
c) przydało by się zrobić np 5-10 pomiarów w jakimś krótkim odstępie czasu 100-200 ms i obliczyć średnia aby pozbyć się chwilowych zakłóceń.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO