Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 29 mar 2024, o 00:41


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 28 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 14 lis 2017, o 23:15 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

Mówi się, że jeśli coś jest tak proste, że aż głupie i działa to nie jest głupie i tym cytatem chciałbym rozpocząć :)
Do tej pory nie spotkałem się z takim rozwiązaniem, ale być może kiepsko szukałem... dobra, wcale nie szukałem tylko to samo wyszło z potrzeby chwili ;)
To prościutki projekt z serii tych usprawniających codzienne życie. Nie wiem tylko czy nie zostanie wywalony z forum, bo nie posiada ani jednej linijki programu :) Oczywiście jest w planach rozbudowa o timer i dimmer na Attiny13, ale światło było potrzebne na "już" i póki co jest tyle ile jest... Niech będzie on kolejną inspiracją do własnych pomysłów i rozbudowy tego co już jest.

Tytułowa lampka powstała, bo musiało coś świecić w sypialni. Po remoncie i przemalowaniu ścian żonie nie pasowały stare lampki do wystroju i chciała kupić podobne tylko w innym kolorze czemu się stanowczo sprzeciwiłem, bo stojąca lampka obok łóżka lubi spadać (co mi się nie raz przytrafiło) gdy się szuka wyłącznika i wybudza domowników. Powiedziałem, że coś wymyślę, a że poniewierał się gdzieś kawałek taśmy led to po wstępnej przymiarce i próbie światła okazało się, że bardzo ładnie z za zagłówka się po pokoju rozchodzi - dostałem zielone światło od połówki na dalsze działania :)
Jako wyłącznik od razu przyszedł mi do głowy prościutki i bardzo tani moduł dotykowy na TTP223 skonfigurowany w tryb "toggle" (zwarta zworka "B"). Pytanie tylko z której strony umieścić włącznik... a może dwa zastosować? - tak by nakazywała logika... Postanowiłem w końcu zrobić próbkę aby włączać na całej szerokości łóżka. Znalazłem kawałek drutu nawojowego 1,1mm i przykleiłem zwykłą taśmą klejącą z tyłu łóżka około 2-3 cm nad taśmą LED i około 4cm od górnej krawędzi żeby przypadkowo nie załączać machnięciem ręki. Oczywiście wcześniej na stole z tym kawałkiem drutu podłączonym to modułu zrobiłem testy czy zadziała - zadziałało bez problemu. Problemy zaczęły się jak już wszystko było zamontowane. Duża czułość czujnika powodowała, że układ totalnie wariował - np. bez problemu się włączał, ale nie chciał wyłączyć, albo po włączeniu wystarczyło ręką machnąć albo głowę przesunąć i już układ szalał, a czasem po prostu samo się włączało lub wyłączało. Zaczynałem się niepokoić i przypomniałem sobie, że przecież TTP ma możliwość zmiany czułości. Po dolutowaniu kondensatora 22pF skończyły się wszelkie problemy :)

ObrazekObrazekObrazek

Układ zmontowałem na pająka w jakiejś malutkiej obudowie znalezionej w szpargałach. Właściwie ten "pająk" to tylko stabilizator LM7805 z kondensatorami, no może jeszcze maleńki mosfet IRLML2502 z rezystorem na bramce przylutowany bezpośrednio do modułu dotykowego. Zależało, żeby wszystkie sygnały wyprowadzić na złączach w celu szybkiego demontażu, bez używania lutownicy i pilnikowi poświęciłem tu trochę uwagi aby osadzić złącza i zalać ich później gorącym glutem. Zasilam to ze zwykłego gniazdkowego zasilacza 12V. Jeden taki już u mnie pracuje chyba od dwóch lat bez przerwy przy lampkach w kuchni więc mu wierzę :)

Obrazek

Na filmie widać jak to się sprawuje w praktyce :)



I najważniejsze - żonie się takie rozwiązanie podoba - nic nie widać w dzień, żadnych kabli, włączników, a działa! :)

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 lis 2017, o 00:18 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 cze 2014
Posty: 820
Lokalizacja: Tam gdzie PYRY są
Pomógł: 64

Praktyczne, estetyczne, wygodne, przydatne. Mega fajne jak dla mnie. I wcale nie jest ze jak nie ma ani linijki kodu to jest gorsze czy głupie. Ważne ze się żonie podoba. Mi właściwie tez się podoba

_________________
IntegraMETEO
WordCLOCK
IntegraTOUCH



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 lis 2017, o 01:40 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

SylwekK napisał(a):
Nie wiem tylko czy nie zostanie wywalony z forum, bo nie posiada ani jednej linijki programu

Pal pies linijki kodu ;) ....

Jak zawsze podziwiam twoją pomysłowość i bardzo szybkie wdrażanie pomysłów w życie ;)

a do tego jeśli:
SylwekK napisał(a):
I najważniejsze - żonie się takie rozwiązanie podoba

no to co tu w ogóle dyskutować?!? - pomysł wygrywa bezkonkurencyjnie

gratulacje! ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 lis 2017, o 07:08 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

Gratuluję, fajna koncepcja (długi włącznik) i mega optymalizacja kodu - 0 linijek :) to się nazywa świetny kompilator ;)
A tak na poważnie, to masz już bazę do np Attiny10 czy innego maluszka, więc lampka będzie mogła przejść modernizacje w przyszłości wraz z regulacją jasności, rozjaśnianiem, sćiemnianiem, sleepem i co sobie tylko wymyślisz.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 lis 2017, o 15:08 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 23 sty 2014
Posty: 1079
Pomógł: 73

Bardzo fajny projekt :) Gratuluję pomysłowości :) nasuwa mi się jedno pytanie...Zwykle LED-y są w takiej aluminiowej listwie, czy można by wykorzystac tą listwę jako czujnik w miejsce emaliowanego drutu? :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 lis 2017, o 15:35 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

Dzięki za miły odzew :) W planach w wolnym czasie mam oczywiście rozbudowę o timer i dimer tylko jeszcze zastanawiam się jak pogodzić w prosty sposób te dwie rzeczy aby było prosto i intuicyjnie... może dwuklik, zobaczymy :)
Jarecki napisał(a):
nasuwa mi się jedno pytanie...Zwykle LED-y są w takiej aluminiowej listwie, czy można by wykorzystac tą listwę jako czujnik w miejsce emaliowanego drutu?

Mnie też to chodziło po głowie, ale nie miałem takiej alulistwy do testów. Myślę, że to zadziała, ale na pewno będzie trzeba czułość zmniejszyć, bo to bardzo duża powierzchnia i będzie cholernie wrażliwe nawet po kalibracji. Kondensator wg producenta to 0-50pF - czym większa pojemność tym mniejsza czułość.

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 lis 2017, o 20:42 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 09 gru 2016
Posty: 46
Pomógł: 4

Kurcze, taki bajer i bez linijki kodu :o To i ja pewnie kiedyś będę musiał pochwalić się otwieraniem szafek w kuchni na qtouch-u atmela. U mnie nie obyło się bez programisty, za to jakie możliwości. Choć z drugiej strony co można wymagać od lampki nocnej...
Jarecki napisał(a):
nasuwa mi się jedno pytanie...Zwykle LED-y są w takiej aluminiowej listwie, czy można by wykorzystac tą listwę jako czujnik w miejsce emaliowanego drutu

Pomysł bardzo dobry, sam w moim projekcie korzystam, z dość dużych aluminiowych uchwytów.
SylwekK napisał(a):
Mnie też to chodziło po głowie, ale nie miałem takiej alulistwy do testów. Myślę, że to zadziała, ale na pewno będzie trzeba czułość zmniejszyć, bo to bardzo duża powierzchnia i będzie cholernie wrażliwe nawet po kalibracji. Kondensator wg producenta to 0-50pF - czym większa pojemność tym mniejsza czułość.

Fakt, przy tak dużych powierzchniach ciężko jest zapanować nad fałszywymi wywołaniami, coś o tym wiem. Jednak połączenie dobrych materiałów (zamiast zwykłych kabli tam gdzie nie potrzeba dotykać to koncentryk), oraz możliwości konfiguracyjnych qtouch-y nie stanowi to większego problemu.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 lis 2017, o 20:48 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 16 wrz 2014
Posty: 264
Pomógł: 12

kamilck13 napisał(a):
To i ja pewnie kiedyś będę musiał pochwalić się otwieraniem szafek w kuchni na qtouch-u atmela

Świat zwariował... szafka otwierana poprzez uC ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 lis 2017, o 22:04 
Offline
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lis 2015
Posty: 23
Lokalizacja: Lesznowola (południowe okolice Wa-wy)
Pomógł: 1

Świetny pomysł. Zainspirował mnie do:
a) zakupu kilku tych samych modułów
b) instalacji podobnego paska LED za łóżkiem

Mimo, że mam już w sypialni taśmy LED w dwóch miejscach oraz idealnie pasujące łóżko, to nie wpadłem ani na pomysł włącznika dotykowego, ani na taśmę LED za łóżkiem. Bardzo dziękuję za podzielenie się tym pomysłem.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 lis 2017, o 22:07 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

Fajnie, że taki drobiazg, a cieszy :)

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 lis 2017, o 11:24 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

Miał ktoś może do czynienia z taśmami tego typu jak w poniższych linkach? Generalnie co to za materiał tej taśmy przewodzącej i czy ta miedziana - w opisie o aluminium(!?) wspominają - ma jakąś warstwę ochronną (lakier, itp) ?

http://allegro.pl/tasma-przewodzaca-z-k ... 11164.html
http://allegro.pl/emi-tasma-miedziana-z ... 92770.html

Sprzedawca niestety nic nie wie oprócz tego, że przewodzą prąd...

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 lis 2017, o 18:51 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

Tego typu taśmy używa się do 'uszczelniania' ekranowania urządzeń.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 lis 2017, o 22:13 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

Tak wiem, ale jeśli jest przewodząca, ma klej to może fajnie by ją było wykorzystać jako estetyczny i płaski czujnik :)

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 lis 2017, o 00:09 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

Jak najbardziej, tylko trzeba sprawdzić czy nie będzie miała zbyt dużej pojemności.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 lis 2017, o 20:28 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 maja 2014
Posty: 89
Lokalizacja: Krosno
Pomógł: 0

heh fajny praktyczny pomysł:) gratulacje
a drugie połówki..... no potrafią zmotywować do działania, hehe

Pozdrawiam

------------------------ [ Dodano po: kilkunastu sekundach ]


_________________
Artur



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 lis 2017, o 20:42 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

micky napisał(a):
Jak najbardziej, tylko trzeba sprawdzić czy nie będzie miała zbyt dużej pojemności.

To damy większy kondek :)

Cytuj:
a drugie połówki..... no potrafią zmotywować do działania, hehe

Tu już nawet o motywację nie chodzi, a o to, że w ogóle pozwala ingerować w swoje artystyczne wizje dot. wystroju pokoju :lol:

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 lut 2018, o 18:57 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 gru 2012
Posty: 712
Lokalizacja: Opole
Pomógł: 23

Sorry za odkopanie tematu ale postanowiłem użyć twojego projektu w dotykowym włączniku paska ledowego pod meblami w kuchni. Za włącznik użyta będzie taśma miedziana samoprzylepna długość 1.6m szerokość 5mm. Niestety nei jestem w stanie dobrać kondensatora by działało to dobrze. Nic z przedziału 18, 22, 33pF nei daje rady :( Jakieś podpowiedzi, pomysły ?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 lut 2018, o 19:13 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

Spróbuj wstawić 22pF i równolegle z nim trymer 40pF. U mnie po ostatnich zmianach na taśmę dałem w sumie coś koło 50pF. Taśma miedziana na takim odcinku jest stosunkowo ciężka w opanowaniu zwłaszcza gdy w pobliżu jest listwa LED. Włącza się łatwo, a gorzej zgasić (nie wystarczy palec tylko trzeba dłoni przy 50pF).

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 lut 2018, o 19:15 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 gru 2012
Posty: 712
Lokalizacja: Opole
Pomógł: 23

SylwekK napisał(a):
Spróbuj wstawić 22pF i równolegle z nim trymer 40pF. U mnie po ostatnich zmianach na taśmę dałem w sumie coś koło 50pF. Taśma miedziana na takim odcinku jest stosunkowo ciężka w opanowaniu zwłaszcza gdy w pobliżu jest listwa LED. Włącza się łatwo, a gorzej zgasić (nie wystarczy palec tylko trzeba dłoni przy 50pF).


Dokładnie tak dosyć łatwo udało się zapalić listwę ale wyłączyć już praktycznie niemożliwe było :/ Zakupie jutro jakiś trymer i zobaczę ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 lut 2018, o 19:24 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

Prawdopodobnie zapalona listwa led tworzy jakiś ekran, bo innego wytłumaczenia nie mam. Na biurku z dala od led wszystko śmiga aż miło :)

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 lut 2018, o 19:26 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 gru 2012
Posty: 712
Lokalizacja: Opole
Pomógł: 23

U mnei to było na pająku i na płytce stykowej takze zakłóceń mogło być sporo, ale za nim wytrawie płytkę chciałem sprawdzić czy działa a tu taka heca :P



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 lut 2018, o 19:46 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

Czasem się zastanawiam czy do drutu nie wrócić, bo był bardziej przewidywalny :D

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 lut 2018, o 19:48 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 gru 2012
Posty: 712
Lokalizacja: Opole
Pomógł: 23

U mnie drut raczej nie przejdzie bo gorzej wygląda przyklejony pod górnymi szafkami, a taśma jednak nie powinna przeszkadzać :P



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 lut 2018, o 20:09 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

U mnie niewidoczny, bo za łożem, ale z drugiej strony taśma jakaś mimo wszystko fajniejsza :)

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 wrz 2018, o 12:48 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

Odkopie nieco temat, bo zapomniałem, że aktualizacji nie dałem a tematy lampek tu na forum są dość aktywne :)
Na początek info na temat samego czujnika dotykowego - chodzi o drut/ taśmę itp. Okazało się, że jak swoją miedzianą 6mm szerokości tasiemkę skróciłem do 1m to skończyły się problemy z niestabilnością. Po prostu zbyt długi (zbyt duża powierzchnia) czujnik dotyku wariuje i nie wiele się na to poradzi z ttp223.
A teraz zmiany... Dodałem attiny13 i oczywiście ściemniacz z timerem wyłączającym (na życzenie). Obsługa dzieje się jednym czujnikiem/przyciskiem (tak, zamiast ttp223 można użyć zwykły przycisk do obsługi lampki i zwierać bezpośrednio do masy wejście procesora). Po wciśnięciu lampka się wolno rozjaśnia, natomiast kiedy już świeci to wcisk ją wygasza, ale jest wyraźny skok jasności w dół i dalsze płynne wygaszanie. Zrobiłem tak, bo dzięki temu w przypadku czujnika dotykowego szybciej widać reakcję - właściwie to dopiero wtedy widać reakcję :) i nie irytuje pytanie "czy już się wyłącza czy jeszcze nie?". Z przyciskiem zapewne nie było by to potrzebne, ale taki sposób wygaszania absolutnie nie dokucza i nie denerwuje.
Dłuższe przytrzymanie (1s) przycisku/czujnika załącza timer 15-minutowy (na chwilkę mignie lampka na znak, że zatwierdzono opcję), po którego odliczeniu lampka płynnie się wyłączy sygnalizując ten fakt 30s krótkim mignięciem aby był ewentualnie czas na odnowienie odliczania (czasem niespodziewane wyłączenie może być kłopotliwe gdy, np. ma się małe dzieci).
Do swojej lampki zrobiłem nową płytkę gdzie wykorzystuje goły ttp223, ale nic nie stoi na przeszkodzie aby wykorzystać tu moduł podłączony do wejścia procesora. Należy tylko skonfigurować go aby na wyjściu aktywny (podczas dotyku) był minus.
Jako ciekawostkę techniczną powiem jeszcze, że nieco inne niż standardowy (najczęściej spotykane) rozpoznawany jest stan przycisku krótki/długi. Reakcja na krótki jest natychmiastowa (oczywiście z uwzględnieniem debounce) po wciśnięciu zanim się go puści, a długi zaczyna się odliczać już w momencie wciśnięcia (to akurat normalne). W tym wypadku to o wiele wygodniejsze rozwiązanie z przyczyn oczywistych, o których chyba nie muszę pisać.

Nie robiłem usypiania procesora, bo i tak cały czas zasilam to z gniazdka, a moja listwa na baterii długo nie poświeci - trochę za dużo prądu żre. Ładowanie co kilka dni też nie wchodzi w grę. Pomysł jest, a czy ktoś to rozwinie to już od was zależy :) Aha, układ ma "podpis elektroniczny" i potrafi się przedstawić na żądanie, ale przy normalnym użytkowaniu raczej nie ma szans na jego przypadkowe wywołanie ;-)

Obrazek

ObrazekObrazekObrazekObrazek

Można testować :)


Załączniki:

Aby zobaczyć załączniki musisz się zalogować. Tylko zalogowani użytkownicy mogą oglądać i pobierać załączniki.

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 wrz 2018, o 13:50 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

eeeeh fajne są takie mini projekciki - a jak ładnie udoskonalające życie codzienne ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 wrz 2018, o 22:32 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

Gratulacje, nie ma to jak porzadny projekcik lampeczki :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 wrz 2018, o 06:19 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

Aaa, zapomniałem wspomnieć... Zastosowałem w programie zmodyfikowaną tablice jasności aby bardziej liniowo się rozjaśniało/ściemniało.

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 28 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO